Πόνοι ψυχοσωματική? +Λεμφαδένες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    Πόνοι ψυχοσωματική? +Λεμφαδένες

    Οι πόνοι σε διάφορα σημεία του σώματος μπορεί να θεωρούνται ψυχοσωματικη? Κάποιες φορές έχω πόνους αριστερά λίγο πιο κάτω από την καρδιά εκεί είναι ο σπλήνας? , μια λίγο πιο κάτω από την μασχάλη στα πλάγια , μια στα πλευρά, στο στομάχι και κάποιες φορές και δεξιά είχα ανοίξει πριν 1 μήνα θέμα για τους λεμφαδένες δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό να τους κοιτάξω αλλά θα πάω εδώ και καιρό έχω 2 λεμφαδένες ο ένας αριστερά και ο άλλος δεξιά βασικά στα αριστερά δεν ξέρω εάν είναι λεμφαδένας μοιάζει και πιο πολύ σαν φλέβα αλλά ούτε μεγαλώνουν ούτε μικραίνουν εδώ και 4 μέρες είχα ίωση δυνατό βήχα , φτέρνισμα κλπ κλπ παρατηρησα ότι πριστηκαν και άλλοι λεμφαδενες στην δεξιά μεριά λίγο πιο κάτω από αυτι στον λαιμό και έχω τρελαθεί κατά την ψηλάφηση μοιάζουν σαν να είναι 2 μαζί κολλημένη μπορεί και να είναι και από την ίωση βέβαια γιατί έχω διαβάσει ότι είναι σαν άμυνα του οργανισμού αλλά σήμερα το πρωί ξύπνησα ιδρωμενος και τώρα το μεσημέρι που κοιμηθηκα λίγο πάλι το ίδιο δεν ξέρω εάν φταίει το πάπλωμα αλλά έχω διαβάσει ότι είναι σύμπτωμα λεμφώματος και εάν εκεί που κάποιες φορές νιώθω πόνο κάτω από την καρδιά είναι ο σπλήνας είναι επίσης συμπτώμα.. βέβαια υπάρχουν και τόσες ακόμα λοιμώξεις που μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα για αυτό προσπαθώ να είμαι ήρεμος αλλά με το που γκογλαρω κάτι πάντα βγάζει για καρκίνους, είμαι στεναχωρημένος, και θυμωμένος με τον εαυτό μου που έχω καταντήσει έτσι... Αυτά και συγνώμη εάν κούρασα :9

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλησπερα γνωμη μου ειναι να πας σε εναν ωρυλα για να μην βασανιζεσαι τι ειναι και τι δεν ειναι. Και μην ξαναδιαβασεις στο ιντερνετ για αρρωστειες και συμπτωματα απο οτι καταλαβα επηρεαζεσαι και δεν εισαι ο μονος. Εγω οταν πηγα σε γιατρο λεω τι ειναι αυτο το καρουμπαλακι αριστερα μου ειπε ειναι αδενας που εκκρινεται το σαλιο. Πηγαινε σε ενα γιατρο να ηρεμησεις

  3. #3
    Και τι το έχεις ακόμα η σου έφυγε? Ναι θα πάω απλά συνέχεια ξεχνάω αλλά ότι περίεργο δω πανικοβαλλομαι και μετά αρχίζω και ψάχνω στο ίντερνετ..

  4. #4
    Αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω ας πούμε εάν αυτοί οι πόνοι που έχω κάποιες φορές εάν είναι ψυχοσωματική η αν όντως έχω κάτι πάντως άγχος έχω όντως γενικά...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Καλησπέρα, Γιάννη. Πρώτον, κάνε μία μικρή αποχή από το google search, για 3 μέρες για αρχή. Όταν πας να googlάρεις ένα σύμπτωμα, πήγαινε και κάνε κάτι άλλο, ή βάλε μια σειρά. Σε 3 μέρες, μετά την αποχή αυτή, τσέκαρε πως θα είσαι και έλα πες μας. Πάω ένα στοίχημα 5 ευρώ ότι θα'σαι πολύ καλύτερα. Αν όχι, θα στα δώσω.
    btw, και γω έχω πρησμένο λεμφαδένα αριστερά γιατί είχα φαρυγγίτιδα. Όλα καλά, δεν θα σε σκοτώσει ένα πρήξιμο.

  6. #6
    Γεια σου χρυσά.. δεν πρόκειται να τα χάσεις γιατί σιγουρα θα είμαι καλύτερα :9 αλλά και πάλι μόλις πάει το μυαλό μου εκεί στεναχωριέμαι γιατί νομίζω ότι κάτι έχω και ας πούμε ότι αυτοί που βγήκαν είναι από την ίωση γιατί ξύπνησα ιδρωμενος πως γίνεται ότι διαβάζω να το έχω τυχαίο είναι?
    Last edited by Γιάννης Βάγιας; 13-02-2020 at 23:50.

  7. #7
    Έκανα και αιματολογικές πριν 1 εβδομάδα δόξα τον Θεό καλές και τα λευκά τέλεια τι να πω δεν ξέρω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Ό,τι σκεφτόμαστε, είμαστε. Ιδρωμένος ξύπνησες γιατί προφανώς ζεστάθηκες. Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβασες πυρετό, θα το καταλάβαινες. Συνήθως, πολλά συμπτώματα συμπίπτουν με διάφορες ασθένειες, το μυαλό τα συλλέγει και καταλήγει ότι έχει κάτι από αυτά. Σε καταλαβαίνω όσο δε πάει, αλλά με προσπάθεια θα βγεις από αυτόν τον κύκλο.

  9. #9
    Ναι όντως ένιωθα μια ζεστή το μεσημέρι για χθες το βράδυ δεν θυμάμαι αλλά 2 φορές να ιδρωσω? Όχι πυρετό δεν ανέβασα σίγουρα...Εγώ για αυτό προσπαθώ να ηρεμήσω γιατί σκέφτομαι ότι τόσες ασθένειες υπάρχουν με τα ίδια συμπτώματα αλλά σαν καζανοκεφαλος που είμαι πάντα στο κακό πάει το μυαλό μου .. εντωμεταξυ τώρα θυμήθηκα ότι είχα περάσει οστρακιά το καλοκαίρι που μας περασε ούτε να καταπιω δεν μπορούσα από τον πονόλαιμο και λέω μήπως εάν ο 1 που έχω εδω και καιρο εάν έχει μείνει από αυτό αλλά έχουν περάσει τόση μήνες οπότε μου φαίνεται παράλογο. Τώρα για αυτούς που έβγαλα μπορεί να είναι και από το κρυολόγημα αλλά πάντως έτσι στα καλά καθούμενα χωρίς λόγο δεν νομίζω να πριζονται κάτι θα συμβαίνει....

  10. #10
    Παιδιά πήγα σε παθολόγο τελικά και μου λέει είναι η αμυγδαλές εκεί , αμυγδαλές και λεμφαδένες είναι το ίδιο? Με ψηλαφησε και μου λέει ότι σε εκείνο το σημείο υπάρχουν ομάδες λεμφαδένων γενικά, μου κοίταξε και τον λαιμό ήταν μια χαρά η αμυγδαλές απλά λίγο κόκκινος ο λαιμός αλλά σε όλους είναι μου είπε... Εγώ θέλω να ρωτήσω η ψηλάφηση γίνεται απαλά επειδή δεν πίεζε το δέρμα για να τους βρει εγώ για να πιάσω τους αδένες πρέπει να πατήσω το δέρμα για να τους βρω γι'αυτό δεν κατάλαβα εάν τους ακούμπησε η όχι για να μου πει εάν είναι κάτι η όχι μόνο η αμυγδαλές μου είπε ότι είναι και ότι δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό... Τελικά οι πόνοι ήταν από άγχος και ο ιδρώτας ήταν επειδή φορούσα χοντρά ρούχα έχω καιρό που δεν έχω άγχος επειδή δεν ψάχνω βλακιες στο ίντερνετ και νιώθω καλά

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Γεια σου ρε Γιαννη. Χαιρομαι που σαι καλα. Και γω στον αγωνα ακομη (ερεθισμενος λαιμος και πονακια ακομη). Πηγα και γω για εξεταση και η ψηλαφηση ηταν αρκετα δυνατη σε σημειο που πονουσα και το εβλεπε κιολας. Αλλα εφοσον σου ειπε οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας, αστο να παει. Συνεχισε ετσι, χωρις google search

  12. #12
    Καλημέρα Χρύσα σε παθολόγο πηγές εσυ? και πως πήγε? Εμένα με ψηλαφησε απαλά λογικά θα ήθελα να δει εάν υπάρχει κανένα καρούμπαλο αλλά αυτά που έχω πιάνονται μόνο εάν πατήσω το δέρμα οπότε παίζει να μην είναι ανησυχητικά και να φύγουν με το χρόνο... Αλλά δεν κατάλαβα αμυγδαλές και λεμφαδένες είναι το ίδιο? Είναι έμπειρος γιατρός κάνει πολλά χρόνια αυτή την δουλειά οπότε όλο και κάτι θα ξέρει... Αρα να μην το ψάξω και άλλο αυτό το θέμα? κουραστικά και εγώ ο ίδιος με αυτό το θέμα εξάλλου εχω και άλλα πράγματα να κοιτάξω ελπίζω να μην ξανά κάνω το λάθος και ψάξω ξανά στο google πραγματικά μου ρίχνει πολύ την ψυχολογία...

  13. #13
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Καλημέρα Χρύσα σε παθολόγο πηγές εσυ? και πως πήγε? Εμένα με ψηλαφησε απαλά λογικά θα ήθελα να δει εάν υπάρχει κανένα καρούμπαλο αλλά αυτά που έχω πιάνονται μόνο εάν πατήσω το δέρμα οπότε παίζει να μην είναι ανησυχητικά και να φύγουν με το χρόνο... Αλλά δεν κατάλαβα αμυγδαλές και λεμφαδένες είναι το ίδιο? Είναι έμπειρος γιατρός κάνει πολλά χρόνια αυτή την δουλειά οπότε όλο και κάτι θα ξέρει... Αρα να μην το ψάξω και άλλο αυτό το θέμα? κουραστικά και εγώ ο ίδιος με αυτό το θέμα εξάλλου εχω και άλλα πράγματα να κοιτάξω ελπίζω να μην ξανά κάνω το λάθος και ψάξω ξανά στο google πραγματικά μου ρίχνει πολύ την ψυχολογία...
    Οχι αμυγδαλές και λεμφαδένες δεν ειναι το ίδιο..
    Γιάννη, πήγες σε γιατρό σε εξέτασε σου είπε ότι δεν ειναι κατι ανησυχητικό..
    Οποτε οχι, μην το ψάξεις άλλο
    Οχι άλλο Google search για συμπτωματα, ασθενείες κτλ..

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Πόσο χρόνων είσαι; Με ολη την καλη διαθεση στη θέση σου θα συνεχιζα να γκουγκλαρω μηπως και μαθω τα βασικά για το ανθρωπινο σώμα. Είναι δυνατόν να μην ξέρεις τι ειναι οι αμυγδαλές και τι οι λεμφαδένες; Στο σώμα υπαρχουν παντου λεμφαδένες,όχι μονο στο λαιμό. Σε υποψια λεμφαδενοπαθειας ψηλοφονται αυτοί στο λαιμό,έσω του στερνου,κατω από τις μασχάλες και στη βουβωνικη περιοχή.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Οχι αμυγδαλές και λεμφαδένες δεν ειναι το ίδιο..
    Γιάννη, πήγες σε γιατρό σε εξέτασε σου είπε ότι δεν ειναι κατι ανησυχητικό..
    Οποτε οχι, μην το ψάξεις άλλο
    Οχι άλλο Google search για συμπτωματα, ασθενείες κτλ..
    Οι αμυγδαλές υπάρχουν στον λαιμό? Με μπέρδεψε γιατί εγώ τις είπα να μου κοιτάξει τους αδένες και μου είπε ότι αυτοί είναι οι αμυγδαλές σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζαλαδα ψυχοσωματική
    By Pako23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-2019, 22:27
  2. Πρησμενοι λεμφαδενες
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2018, 22:12
  3. Ψυχοσωματικη Ασταθεια-ιλιγγος
    By Panos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-2018, 23:54
  4. Αρρωστοφοβία-πρησμένοι λεμφαδένες
    By kunteo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 01-11-2013, 03:41
  5. Ψυχοσωματικη διαταραχη
    By Fearg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •