Ταχυκαρδία με το που ξυπνάω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Ταχυκαρδία με το που ξυπνάω!

    Καλημέρα σε όλους. Όπως έχω ξαναγράψει ταλαιπωρουμαι από έκτακτες χρόνια. Τους τελευταίους μήνες έχω πάλι κρίσεις άγχους πολύ έντονες. Χαρακτηριστικά ξυπνάω με φόβο και άγχος. Κάθε μέρα! Εκτός Σαββατοκύριακο που είναι εδώ ο άντρας μου και αισθάνομαι καλύτερα και ασφαλής. Το θέμα λοιπόν είναι ότι κάποιες μέρες ξυπνάω με ταχυκαρδία. 95 παλμοί και σήμερα με 110.Με πιάνει πανικός. Σηκώνομαι και ξεκινάω να ετοιμάσω τα παιδιά πρωινό κλπ και συνερχομαι. Προφανώς απασχολώ το μυαλό μου και το ξεχνάω? Πριν ρωτήσετε να σας πω πως χρόνια με παρακολουθεί καρδιολόγος και η καρδιά είναι μια χαρά. Τις υπερκοιλιακες τις διορθωσαμε με κατάλυση. Όμως ο πανικός δεν φεύγει. Το να ξυπνάς με αυξημένους παλμούς είναι τόσο άσχημο συναίσθημα!! Δεν μπορώ να πιστέψω πως η καρδιά είναι οκ και πως τα κάνει όλα το μυαλό!! Θα τρελαθώ στο τέλος. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά μόνο εδώ νιώθω πως μπορώ να μιλήσω. Οι δικοί μου δεν ξέρουν τίποτα από το ζόρι που τραβάω. Μόνο στον άντρα μου μιλάω αλλά και αυτός έχει κουραστεί να με βλέπει έτσι. Και το ξέρω πως του είναι δύσκολο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Επίσης έκανα αναλυτικές εξετάσεις αίματος αυτή την εβδομάδα και ήταν σούπερ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ακριβώς το ίδιο ζω μ εγώ... Τλχ πριν αρχίσω αγωγή το πρωινό ξύπνημα ήταν εφιάλτης ειδικά αυτά ο δν ήταν κ μένα ο άντρας μ μαζί μ... Ξυπνουσα με αίσθημα πανικου κ μεχρι να κάνω τα βασικά πλυσιμο, καφέ ένιωθα τα πιφια μ να τρέμουν. Έκανα μια δουλειά καθόμουν πέντε λεπτά γτ τρελαινομουν... Το πρωί σε όλους τους ανθρώπους η αδρεναλίνη είναι ανεβασμενη δε εμασ τους αγχωδης είναι στα υψη.. Εμένα προσωπικά με βοήθησε η αγωγή παρ ολο π όλες οι εξετάσεις ήταν εντάξει δν υπήρχε άλλη λυση.. Δε φαντάζεσαι ποσο σε καταλαβαίνω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Επίσης έκανα αναλυτικές εξετάσεις αίματος αυτή την εβδομάδα και ήταν σούπερ.
    Καλημέρα
    Όταν λες εξετάσεις αίματος; Έκανες και ορμονολογικες και βιοχημικες;;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Καλημέρα
    Όταν λες εξετάσεις αίματος; Έκανες και ορμονολογικες και βιοχημικες;;
    Ναι τα πάντα! Και βιταμίνες. Μόνο ανεπάρκεια βιταμίνης D έχω. Όταν λες ξεκίνησες αγωγή??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ναι τα πάντα! Και βιταμίνες. Μόνο ανεπάρκεια βιταμίνης D έχω. Όταν λες ξεκίνησες αγωγή??
    Δηλαδή θυρεοειδής εντάξει.. Σε ρώτησα γιατί αυτό προκαλεί ταχυκαρδία, αρρυθμίες κτλ..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εγώ παίρνω μισό κονκορ την ελάχιστη δόση ίσα να μπλοκάρει την αδρεναλίνη κ να μ ηρεμει οαλμιυς κ έκτακτες γτ κ τα δυο είναι αστα να πάνε.. Ο θυροειδη ς κάνει ταχυοαλμθες κ έκτακτες αλλά αν είναι πολυ υψηλές οι τιμές εγώ έχω χάσιμο το π βοηθάει στην αυξηση τ άγχους κ υποθειροειδη αλλά κ οι δυο γιατροί δν το συνδέουν με τις ταχυοαλμθες κ τις εκτατες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Εγώ παίρνω μισό κονκορ την ελάχιστη δόση ίσα να μπλοκάρει την αδρεναλίνη κ να μ ηρεμει οαλμιυς κ έκτακτες γτ κ τα δυο είναι αστα να πάνε.. Ο θυροειδη ς κάνει ταχυοαλμθες κ έκτακτες αλλά αν είναι πολυ υψηλές οι τιμές εγώ έχω χάσιμο το π βοηθάει στην αυξηση τ άγχους κ υποθειροειδη αλλά κ οι δυο γιατροί δν το συνδέουν με τις ταχυοαλμθες κ τις εκτατες
    Εμένα το συνδέουν.. Ειδικά οι ταχυπαλμιες είναι σίγουρα από αυτό..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Χάσιμο το έχεις;η υποθυροειδισμο έχεις;να ρωτήσω για τις τιμές σ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δηλαδή θυρεοειδής εντάξει.. Σε ρώτησα γιατί αυτό προκαλεί ταχυκαρδία, αρρυθμίες κτλ..
    Ναι εντάξει. Κάνω τακτικά εξετάσεις και είναι όλα καλά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Όχι δεν έχω κανένα θέμα με θυρεοειδη. Προφανώς και είναι βλάβη ηλεκτρική της καρδιάς αλλά κανείς γιατρός ούτε ο αρρυθμιολογος που έκανα το ablation μου δίνουν χάπια. Μόνο για ηρεμιστικά σαν έσχατη λύση μου είπε ο καρδιολόγος. Εν ολιγης δεν παίρνω αγωγή και ταλαιπωρουμαι πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εγώ ήμουν τόσο αρνητική να πάρω χάπι ουτε ντεπον δν έπαιρνα ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα όλη μέρα μέσα στον πανικό ειδικά το πρωι κ οχι μονο λόγω άγχους απλά σηκωνομουν όρθια κ οι παλμοί πηγαιναν στο Θεό ήταν η φυση της καρδιας μ έτσι κ όσο το ένιωθα τόσο αγψωνομουν τοσο νευριασα κ γινόντουσαν όλα ενας Φαυλος κυκλος... Ετσι πείστηκα να πάρω αγωγή στην ουσία αγχολυτικο είναι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Μη παρςξηγηθω δε σ λέω να πάρεις αγωγή σ λέω την προσωπθκη μ εμπειρία για να σ πω ότι δν είσαι μόνη σ.. Είμαστε πολλοι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Εγώ ήμουν τόσο αρνητική να πάρω χάπι ουτε ντεπον δν έπαιρνα ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα όλη μέρα μέσα στον πανικό ειδικά το πρωι κ οχι μονο λόγω άγχους απλά σηκωνομουν όρθια κ οι παλμοί πηγαιναν στο Θεό ήταν η φυση της καρδιας μ έτσι κ όσο το ένιωθα τόσο αγψωνομουν τοσο νευριασα κ γινόντουσαν όλα ενας Φαυλος κυκλος... Ετσι πείστηκα να πάρω αγωγή στην ουσία αγχολυτικο είναι
    Το θέμα με εμένα είναι ότι δεν μου δίνουν αγωγή! Η λύση είναι ο ψυχίατρος δεν υπάρχει κάτι άλλο. Για αγχολυτικό και αντικαταθλιπτικο φαντάζομαι. Είναι μονόδρομος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ισωσ σ κάνει καλό να μιλήσεις να δεις αν υπάρχει κάτι ο σε αγχώνει...οσο κ αν λέμε δν υπάρχει κάτι σε κάποιους μασ η ζωή κ μόνο μασ αγχώνει χωρίς προφανείς λόγους ίσως βρείτε μια άκρη έστω μια συνάντηση ίσως σ κάνει καλο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ξυπνάω νεκρός
    By Yoco Choco in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 29-07-2021, 23:17
  2. Έντονος βήχας οταν ξυπνάω
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-2019, 10:00
  3. Ξυπνάω με ατονία και ζάλη κάνεις άλλος;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-10-2019, 22:57
  4. Ξυπναω παπι στον ιδρωτα
    By γελα πολυ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-2015, 14:57
  5. πινω νερο και ξυπναω βοηθεια
    By vakili in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 15-03-2015, 15:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •