Γνωμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Γνωμη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164

    Γνωμη

    Λοιπον. Πασχω απο ocd , pure 0 ocd νομιζω , δεν με εχει δει καποιος γιατρος τελευταια ,παιρνω 1seroxat 10 mg και 2 titus του 1. Πιστευω χρειαζομαι πολυ πιο ισχυρη αγωγη. Η γνωμη σας ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μονο ο γιατρος σου θα σου πει.........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Κοιτα σιγουρα δεν αμφιβαλλω . Αλλα καποια που επισκεφθηκα μου ειχε πει κοψε τα τιτους εισαι μικρη δεν κανουν. Εγω ομως υποφερω , το εκανα για καποιο διαστημα αλλα ημουν χειροτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Κοιτα σιγουρα δεν αμφιβαλλω . Αλλα καποια που επισκεφθηκα μου ειχε πει κοψε τα τιτους εισαι μικρη δεν κανουν. Εγω ομως υποφερω , το εκανα για καποιο διαστημα αλλα ημουν χειροτερα
    Εμένα το seroxat με έπιασε στα 40mg για ocd.σε χαμηλότερες δόσεις δεν μου έκανε τίποτα.και κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο φάρμακο από όσα έχω δοκιμάσει για ocd και για ισχυρές κρίσεις πανικού.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, από τη στιγμή που δεν μπορείς να συνεργαστείς καλά για την αγωγή σου με έναν γιατρό θα πρέπει να βρεις άλλο, γενικά πρέπει να έχεις κάποιο γιατρό όταν παίρνεις αγωγή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Εμένα το seroxat με έπιασε στα 40mg για ocd.σε χαμηλότερες δόσεις δεν μου έκανε τίποτα.και κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο φάρμακο από όσα έχω δοκιμάσει για ocd και για ισχυρές κρίσεις πανικού.
    40 mg την μερα ?? Εγω παιρνω 10 μολις ξερεις κατι οι γιατροι προσπαθουν να με αποτρεψουν απο τα χαπια γιατι ειμαι μικρη υποτιθεται. Εγω βασσανιζομαι . Ομως δεν το επαιρνες μαζι με καποιο αλλο ? Εγω το παιρνω μαζι με τιτους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    To titus δεν τοχω παρει ποτε , δεν το γνωριζω παραδοξως , πως μου ξεφυγε ? παντως 40 mg σεροξατ μου φαινονται καπως on the high side .........αλλα ταπαιρνα για κτθλψη ........20 επαιρνα ......δεν μπορω να εκφερω γνωμη για τον συνδυασμο των δυο ......νομιζω καλα κανουν οι γιατροι και σε αποτρεπουν απο μεγαλες δοσεις .......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    To titus δεν τοχω παρει ποτε , δεν το γνωριζω παραδοξως , πως μου ξεφυγε ? παντως 40 mg σεροξατ μου φαινονται καπως on the high side .........αλλα ταπαιρνα για κτθλψη ........20 επαιρνα ......δεν μπορω να εκφερω γνωμη για τον συνδυασμο των δυο ......νομιζω καλα κανουν οι γιατροι και σε αποτρεπουν απο μεγαλες δοσεις .......
    Το titus ειναι γεννοσημο του tavor . Περναω δυσκολη φαση αλλα παιρνω μονο 10 . Ισως πρεπει να επισκεφθω καποιον συντομα, σε ευχαριστω
    .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Το titus ειναι γεννοσημο του tavor . Περναω δυσκολη φαση αλλα παιρνω μονο 10 . Ισως πρεπει να επισκεφθω καποιον συντομα, σε ευχαριστω
    .
    Δεν το γνωριζα , θενκς .....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    40 mg την μερα ?? Εγω παιρνω 10 μολις ξερεις κατι οι γιατροι προσπαθουν να με αποτρεψουν απο τα χαπια γιατι ειμαι μικρη υποτιθεται. Εγω βασσανιζομαι . Ομως δεν το επαιρνες μαζι με καποιο αλλο ? Εγω το παιρνω μαζι με τιτους
    Η Λοραζεπαμη aka Ativan (Tavor, Titius) είναι το πλέον εθιστικό παράγωγο της βενζοδιαζεπίνης.
    Δυνατό αγχολυτικό με δυνατότητες τής κλονοδινης ακόμα και χωρίς αλκοόλ(Αμνησία).
    Δρα γρήγορα, ακόμα πιο γρήγορα προκαλεί εθισμό και σύνδρομο στέρησης μέσα σε μια εβδομάδα.

    Η Βενζοδιαζεπινες χορηγούνται μόνο στην αρχή τής θεραπείας με αντικαταθλιπτικά, για να καλυφθούν οι παρενέργειές που εμφανίζονται άμεσα, προτού δράσει το αντικαταθλιπτικό (3-4 εβδομάδες).

    Τα αντικαταθλιπτικά μπορείς να τα κόψεις στην πορεία, μόλις υπάρξει βελτίωση, δεν υπάρχει σωματικός εθισμός, διότι δεν "μπενουν" μέσα στον μεταβολισμό.

    Ένω οι Βενζοδιαζεπινες σε περίπτωση χρόνιας χρήσης (κατάχρησης) θα είναι σχεδόν αδύνατο να κοπούν. Για αυτό χορηγούνται μέχρι 4 εβδομάδες, σπάνια μέχρι 8, και μόνο σε ακραίες περιπτώσεις χορηγούνται για μεγαλύτερο διάστημα.

    Με την Παροξετινη (Seroxat) τα 10 mg μάλλον στα γράψανε για αρχή, ύστερα ο γιατρός θα σου ανεβάσει την δοσολογία και θα κόψεις το αγχολυτικό η, σε περίπτωση μη αποτελεσματικότητας, θα στο γυρίσει σε κάτι άλλο η θα χορηγήσει κάποιο δεύτερο σκεύασμα για ενίσχυση. Ο γιατρός που σε παρακολουθεί ξέρει μονάχα, ανάλογος την περίπτωση.

Similar Threads

  1. Μια γνωμη
    By xa.ra in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 64
    Last Post: 20-01-2018, 14:53
  2. Την γνώμη σας...
    By faith in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 12-10-2012, 00:31
  3. Η γνωμη σας???
    By elafaki20_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 05-06-2011, 19:33
  4. μια γνωμη
    By ksanthia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 18:47
  5. Μια γνώμη
    By nikos_82 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2009, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •