ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    3

    ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΡΚΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.Η ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΝΟΗΤΙΚΟΥΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΒΛΑΣΦΗΜΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΝΟΥΜΕΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ .ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ...ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΙΝΣΤΑΓΚΡΑΜ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΝ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ 26 ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΗΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΙΧΕ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΟ ΙΝΣΤΑΓΚΡΑΜ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΙΣ 26 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ...ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ...Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΛΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΙΡΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ...ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΤΟ GOOGLE ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΜΑΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    8
    Δεν ξερω αν αντιλαβανομαστε το ίδιο πράγμα ως 'μαγική σκέψη'. Πάντως η δικιά μου εμπειρία είναι πως πολλοί ψυχαναγκασμοι μου αποσκοπουσαν στο να αποτρέψουν πράγματα που μπορεί να συνέβαιναν στο μέλλον. Πχ έπρεπε να κρατήσω την αναπνοή για κάποια δευτερόλεπτα όταν αποχαιρετουσα κάποιον, με σκοπό να σιγουρευτώ πως δε θα πάθει κάτι κακό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    3
    εγω για παραδειγμα χρονια τωρα κανω συνεχεια το ιδιο πραγμα λεω αν προβλεψω τωρα κατι και πεσω μεσα αυτο παει να πει οτι θα πεθανω ειτε την ιδια μερα ειτε καμια φορα βαζω μια κοντινη ημερομηνια ...οταν πεσω μεσα σε κατι που προβλεπω το θεωρω συμπτωση και οσο πιο απιθανη ειναι η συμπτωση τοσο μεγαλωνει ο φοβος μου οτι θα πεθανω... προσφατα μου ηρθε στον υπνο μου σαν φραση η ημερομηνια 26 μαρτιου και εκανα ενα απογευμα ενα τεστ και ειπα αν η επομενη δημοσιευση που θα δω στο ινσταγκραμ εχει ανεβει 26 καποιου μηνα αυτο παει να πει οτι θα πεθανω 26 μαρτιου ...και δυστυχως η δημοσιευση που ειδα ειχε ανεβει οχι μονο 26 καποιου μηνα αλλα 26 μαρτιου ενος περασμενου ετους...το θεωρησα συμπτωση μηνυμα και απο τοτε μου χει δημιουργηθει το αγχος οτι κατι θα παθω στις 26 του επομενου μηνα...εχω πεσει πολλες φορες εξω στο παρελθον αλλα αυτη τη φορα το γεγονος οτι ηταν λιγο κουφο αυτο που προεβλεψα με εχει σοκαρει και μου χει φερει μια καταθλιπτικη διαθεση

  4. #4
    Όλοι οι ιδεοληπτικοι σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο, δεν είσαι ο μόνος... Εγώ για παράδειγμα, αν δω ανάπηρο άνθρωπο στο δρόμο καταφεύγω σε τελετουργικα τύπου να σκεφτώ άλλους υγιείς ανθρώπους για να μη μου μείνει αυτή η εικόνα τελευταία στο μυαλό και έχω κι εγώ την ίδια κατάληξη... Ξερω ότι ακούγεται βλακώδες αλλά...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by ocdmaniac View Post
    εγω για παραδειγμα χρονια τωρα κανω συνεχεια το ιδιο πραγμα λεω αν προβλεψω τωρα κατι και πεσω μεσα αυτο παει να πει οτι θα πεθανω ειτε την ιδια μερα ειτε καμια φορα βαζω μια κοντινη ημερομηνια ...οταν πεσω μεσα σε κατι που προβλεπω το θεωρω συμπτωση και οσο πιο απιθανη ειναι η συμπτωση τοσο μεγαλωνει ο φοβος μου οτι θα πεθανω... προσφατα μου ηρθε στον υπνο μου σαν φραση η ημερομηνια 26 μαρτιου και εκανα ενα απογευμα ενα τεστ και ειπα αν η επομενη δημοσιευση που θα δω στο ινσταγκραμ εχει ανεβει 26 καποιου μηνα αυτο παει να πει οτι θα πεθανω 26 μαρτιου ...και δυστυχως η δημοσιευση που ειδα ειχε ανεβει οχι μονο 26 καποιου μηνα αλλα 26 μαρτιου ενος περασμενου ετους...το θεωρησα συμπτωση μηνυμα και απο τοτε μου χει δημιουργηθει το αγχος οτι κατι θα παθω στις 26 του επομενου μηνα...εχω πεσει πολλες φορες εξω στο παρελθον αλλα αυτη τη φορα το γεγονος οτι ηταν λιγο κουφο αυτο που προεβλεψα με εχει σοκαρει και μου χει φερει μια καταθλιπτικη διαθεση
    χαχαχα το ιδιο παθαινω κι εγω, λεω πχ αν δεν κερδισω το παιχνιδι σημαινει πως θα πεθανω

Similar Threads

  1. Απελπιστικη κατασταση σοσ
    By morado in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 43
    Last Post: 10-11-2019, 13:08
  2. Η κατασταση ειναι απελπιστικη..:/
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-01-2014, 12:51
  3. απελπιστικη καταστασηηηηηη
    By koukouvagia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-10-2013, 22:47
  4. μπερδεμένη κατάσταση
    By marili in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-03-2012, 20:57
  5. απελπιστικη αναγκη για αλλαγη!
    By Pegoulini in forum Παχυσαρκία
    Replies: 66
    Last Post: 27-11-2010, 10:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •