Τι είναι αυτό;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Τι είναι αυτό;;;

    Παιδιά σήμερα όλη μέρα κάνω κάτι σκέψεις του τύπου μου περνάνε από το μυαλό ιδεες και εικόνες ότι σκοτώνω κάποιον και τέτοια, η ότι δεν ξέρω που βρίσκομαι. Νομίζω ότι έπαθα ψύχωση και πάει να με πιάσει πανικός.Γενικά βρίσκομαι σε μια σύγχυση. Εσείς τι λέτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.

    Λέω ότι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο! λολ
    Τι εννοείς ότι κάνεις σκέψεις τύπου ότι απο το μυαλό σου περνάνε ιδέες ότι.... Λίγο μπερδεμένο ακούγεται. Εννοείς ότι φιάχνεις σενάρια π.χ. για κάποιον που σε εκνεύρισε αφάνταστα ότι τον σκοτώνεις ή ότι κάθεσαι και σκέφτεσαι πως θα ήταν να σκοτώσεις κάποιον ή πως θα ήταν να σκεφτείς ότι θα σκοτώσεις κάποιον;

    Ψύχωση δεν νομίζω να έχεις πάθει, διότι όποιος πρωτοεμφανίζει ψύχωση δεν καταλαβαίνει καν ότι έχει ψύχωση και δεν προβληματίζεται για το παράλογο των σκέψεών του. Το ότι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο δεν το είπα εντελώς στην πλάκα. Εννοώ ότι αφήνεις το μυαλό σου ελεύθερο να φιάχνει σενάρια και δεν το απασχολείς δημιουργικά. Αν θυμάμαι καλά έχεις άγχος και ψυχοσωματικά εξαιτίας αυτού. Αν δεν το έχεις διαχειριστεί και αφήνεις το μυαλό σου να σκέφτεται ότι να 'ναι, η ανησυχία θα ξεσπάσει σε σκέψεις που προκαλούν ακόμα περισσότερη ανησυχία σε εσένα. Πρέπει να μάθεις να πειθαρχείς τον εαυτό σου να σκέφτεται πιο θετικά.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Δεν ισχύει ότι κάποιος που παθαίνει ψύχωση δεν καταλαβαίνει ότι παθαίνει ψύχωση. Υπάρχουν άλλωστε πολλών ειδών ψυχώσεις και πολλές φορές μπορεί να πάθει κανείς και από κάποια άλλη ψυχιατρική διαταραχή.

    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ελεύθερου χρόνου. Κι εγώ παθαίνω κατά καιρούς τέτοια και είναι λόγω της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής που έχω. Πχ σκέφτομαι, τι θα γίνει αν πηδήξω τώρα από το παράθυρο, τι θα γίνει αν σκοτώσω με αυτό το μαχαίρι κάποιον δικό μου άνθρωπο κλπ. Και γίνεται τόσο πραγματικό ως σκέψη που φοβάμαι ότι θα το κάνω. Το παθαίνω κατα καιρούς και είναι λόγω του ocd.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εμεις λεμε να πας σε ενα γιατρο........ και οχι ψυχολογο..... γιατι αν οντως πας σε ψυχολογο μαλλον μονο τα λευτα του ξερει να περνει χωρις εσυ να εχεις δει καποια βοηθεια.....! μηπως τελικα να το δεις και με εναν ψυχιατρο? δηλαδη εγω ειμαι βλακας που πηγα και πηρα φαρμακευτικη αγωγη?????? αφου δεν αντεχα..... πηρα αντικατα8λιπτικα....... τα εκοψα...... εθιστηκα μονος μου μετα στο xanax..... και τωρα παλευω να το κοψω........ αλλα θα το κοψω.....!!!!!!!! και ας παρει και χρονια......!!!!!!! εσυ πιστευεις οτι τα φαρμακα σε τρελενουν και σε κανουν χειροτερα???? ετσι? εδω θελω να σου πω κατι πολυ σοβαρο... το ανχος θα σε τρελανει και οχι τα φαρμακα..........

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Παιδιά σήμερα όλη μέρα κάνω κάτι σκέψεις του τύπου μου περνάνε από το μυαλό ιδεες και εικόνες ότι σκοτώνω κάποιον και τέτοια, η ότι δεν ξέρω που βρίσκομαι. Νομίζω ότι έπαθα ψύχωση και πάει να με πιάσει πανικός.Γενικά βρίσκομαι σε μια σύγχυση. Εσείς τι λέτε;
    Συγκεκριμένα άτομα? Κάποια άτομα που σε πληγωσαν? Αυτούς σκέφτεσαι ότι τους σκοτώνεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    147
    Νομίζω σαν ιδεοληψία μοιάζει αυτό. Βλέπεις κάποιον ειδικό?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προς τα εκεί πήγε η σκέψη μου, προς αρχή ιδεοληψίας, όχι σαν ψυχωτικό επεισόδιο ή κάτι τέτοιο.
    Αντώνη μετά από άπειρα posts νοσοφοβικά αναφέρεις τώρα ότι έχεις και OCD! Τα θεωρείς άσχετα το ένα με το άλλο; Όχι, άσε, μη μου απαντάς, θα χαλάσουμε το θέμα της κοπέλας.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Ο,τι να 'ναι. Προφανως δεν έχεις διαβάσει αναλυτικά την ιστορία μου.
    Ocd , οπως εχω αναφερει πολλακις, έχω απο παιδακι, το ξερω επειδη εχω γνωσεις ψυχιατρικης και εχω διαγνωστεί και απο ψυχίατρο. Εχω ψυχαναγκασμους και ιδεοληψιες απο παιδακι.

    Συγκεκριμένα έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκασμο, μετατραυματικο στρες και διαταραχή πανικου. Δεν εχω διαγνωστει ξεκαθαρα με υποχονδριαση γιατι ο ψυχιατρος μου θεωρει πως ολα ειναι απορροια του ocd. Και όταν λέω έχω διαγνωστεί ,ζητησα ο ίδιος απο τον ψυχίατρο μου να με διαγνωσει σύμφωνα με το DSM 5 ,γιατι χρειαζομουν ενα επισημο χαρτι, και κάναμε δυο ολόκληρες συνεδρίες να μου κανει ερωτήσεις απο το εγχειρίδιο προκειμένου να με διαγνωσει σύμφωνα με τα επισημα διαγνωστικά κριτήρια της κάθε παθησης.

    Ωστοσο, είναι φαιδρο να αντιμετωπιζετε καποιον με τόσο στίγμα και ως αναξιοπιστο επειδη έχει και άγχος υγείας. Ή ακομα χειροτερα, να θεωρεις πως επειδη εχω ocd ,δεν γινεται να αρρωστησω οργανικα και οταν λεω οτι ειμαι αρρωστος οργανικα,δεν πρεπει να με λαμβανει κανεις στα σοβαρα.

    Θες να αμφισβητήσεις και τη διάγνωση του ειδικού οπως κάνετε σε δεκάδες αλλα θέματα μου που αναφερω τα σωματικά προβλήματα υγείας που έχω προκειμένου να λαβω υποστηριξη και το μόνο που κάνετε είναι να με αμφισβητείτε σαν να μην έχει αξία ο λόγος μου; Το βρισκεις σωστό αυτό που κάνεις;
    Last edited by Antonis8; 15-02-2020 at 11:42.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κανείς δεν απαξιώνει κανέναν, ούτε μειώνει την αξία του ως άνθρωπο, ούτε τίποτα. Όταν έχεις μία ασθένεια που σου κολλάει το μυαλό σε σκέψεις παράλογες κτλ όμως δεν μπορεί κάποιος να μην το λαμβάνει υπόψη και να μην αμφισβητεί ότι πολλές φορές αλλοιώνεται η κρίση σου.

    O ίδιος έγραψες Δεν εχω διαγνωστει ξεκαθαρα με υποχονδριαση γιατι ο ψυχιατρος μου θεωρει πως ολα ειναι απορροια του ocd . Δεν το έγραψα εγώ.

    Φυσικά και κάποιος με OCD ή νοσοφοβία ή οτιδήποτε μπορεί να αρρωστήσει και οργανικά, ενώ ταυτόχρονα ανησυχεί για παράλογα πράγματα χωρίς βάση. Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι.
    Ούτε το ότι έχεις κάποιο θέμα παθολογικό σημαίνει ότι έχεις ένα θέμα ψυχολογικό και το αφήνεις στην άκρη με αποτέλεσμα να διογκώνονται στο τέλος και τα δύο. Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτά νομίζω και κάνουμε μονίμως κύκλους.

    Δεν συνεχίζω την συζήτηση, διότι το θέμα είναι της κοπέλας.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Ναι, και; Οταν λέω "όλα" εννοω την καρδιοφοβια και τις κρισεις πανικου,το ότι θα παθω κάτι ξαφνικά λόγω των θεμάτων υγείας που εχω κλπ.
    Το ότι έχω θέματα οργανικά (ορθοστατικη ταχυκαρδία, οισοφαγιτιδα,αναιμία κ. ά) δεν το αμφισβητεί κανεις γιατι εχω διαγνωστεί απο ειδικούς. Και αυτα τα θεματα οξυνουν τους φοβους υγειας που εχω.

    Ο ψυχίατρος θεωρεί πως και το μετατραυματικο μου στρες είναι απορροια του ocd κάτι για το οποιο διαφωνω και θα αλλαξω ψυχίατρο, δεν σημαίνει κάτι αυτό.

    Αναγνωριζω πολυ καλά ποτε έχω κρίση φοβιων,εδώ περα ανοιγουμε θέματα για υποστήριξη.

    Δεν εχω αφήσει κανενα ψυχολογικό θέμα στην άκρη. Τα σωματικά μου θέματα επιδεινωνουν τα ψυχολογικά.

    Εκτός απο ισχαιμια, ενδοκαρδιτιδα και κάτι αλλα,τι άλλο παραλογο φόβο έχω γράψει; Οσα θέματα έχω ανοίξει είναι είτε για χαμηλή πιεση ,που έχω, είτε για βραδυκαρδια,που είχα πριν την ορθοστατικη,είτε για παλμους,που έχω θέμα λόγω της ορθοστατικης. Πρόκειται δηλαδή για σωματικά θέματα που έχω και που εντείνουν το άγχος μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτά νομίζω και κάνουμε μονίμως κύκλους.

    Δεν συνεχίζω την συζήτηση, διότι το θέμα είναι της κοπέλας.
    Αυτάααααααααααα

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Πολυ ωριμο να ξεκινάς μια συζήτηση η ίδια σε άσχετο θέμα και μετά να την διακοπτεις χωρίς επιχειρηματα για τον ίδιο λόγο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Καταρχην ηρεμησε. Ολο αυτο ειναι μεσα στο κεφαλι σου , δεν ειναι η πραγματικοτητα. Οι κακες σκεψεις καποιες φορες περνανε απο το μυαλο μας γιατι δυστηχως συμβαινει αυτο , αλλα δεν σημαινει τιποτα για εσενα ή τι ανθρωπος εισαι. Ειναι απλα σκεψεις τιποτα αλλο . Εχω σκεφτει και εγω αναλογα πραγματα αλλα ξερω οτι αυτο συμβαινει γτ δεν περναω καλα ή κατα καποιο τροπο θελω να τιμωρησω τον ευατο μου γεμιζοντας τον ενοχες χωρις λογο. Σε παρακαλω πολυ , αν εχεις ελευθερο χρονο οπως διαβασα προσπαθησε να γεμισεις την μερα σου με πραγματα που σε ευχαριστουν. Επισης καλο θα ηταν εαν δεν εχεις καποιο γιατρο, να επισκεφθεις εναν ψυχιατρο .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ισχύει ότι κάποιος που παθαίνει ψύχωση δεν καταλαβαίνει ότι παθαίνει ψύχωση. Υπάρχουν άλλωστε πολλών ειδών ψυχώσεις και πολλές φορές μπορεί να πάθει κανείς και από κάποια άλλη ψυχιατρική διαταραχή.

    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ελεύθερου χρόνου. Κι εγώ παθαίνω κατά καιρούς τέτοια και είναι λόγω της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής που έχω. Πχ σκέφτομαι, τι θα γίνει αν πηδήξω τώρα από το παράθυρο, τι θα γίνει αν σκοτώσω με αυτό το μαχαίρι κάποιον δικό μου άνθρωπο κλπ. Και γίνεται τόσο πραγματικό ως σκέψη που φοβάμαι ότι θα το κάνω. Το παθαίνω κατα καιρούς και είναι λόγω του ocd.

    Κι εγω αυτο πιστευω οτι ειναι,βασικα μου το ειπε και η ψυχολογος εχω ocd και αυτες οι σκεψεις δημιουργουν ακομα πιο πολυ αγχος. Αυτο με το μπαλκονι το ειχα κι εγω καποτε .Εσυ πως το διαχειριζεσαι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    και εσυ που παιρνεις εισια καλα? μονος σου λες οτι τωρα εθιστηκες και προσπαθεις να το κοψεις, παρε αλλη αγωγη για να το κοψεις,πες μας αν τα καταφερες και μετα συμβουλεψε μας να παρουμε φαρμακα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Sos,τι είναι αυτό;
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-01-2020, 00:54
  2. Τι είναι αυτό?
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 24-07-2019, 16:53
  3. τι ειναι αυτο??
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2012, 11:51
  4. Τι ειναι αυτο/?
    By BlueHawaii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-10-2012, 13:49
  5. Τι ειναι αυτο?
    By antonis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2008, 01:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •