Eρωτηση προς μερικους ψυχολογους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    καπου μεταξυ γης και σελληνης
    Posts
    8

    Eρωτηση προς μερικους ψυχολογους

    Παω σε ενα κεντρο αποκαταστασης για σοβαρα ψυχικα πασχοντες με διαγνωση κυριως σχιζοφρενεια αλλα και διπολικη διαταραχη.Αυτο που θελω να πω ειναι επειδη στην ομαδες που κανουμε ερχονται και διαφοροι ψυχολογοι κυριως κοπελες που εχουν τελειωσει τη σχολη και κανουν την πρακτικη τους εδω στο κεντρο που παω, αναρωτιεμαι ειναι μια εκει που ερχεται και δυστυχως την εχω στην μια ομαδα με κατιο χοντρα γυαλια,χοντρα μπουτια και καπνιζει ηλεκτρονικο τσιγαρο, εχω παρατηρησει οτι αυτη η συγκεγκριμενη κοπελα που αυριο μεθαυριο θα ειναι ψυχολογος αντιμετωπιζει εμας τους ασθενεις σαν υποδεεστερα ατομα και φαινεται πολυ απο τον τροπο της.

    Για παραδειγμα ηταν ενας ασθενης που κουνησε την καρεκλα διπλα της και στραβομουτσουνιασε ασχημα λες και της εκανε τιποτα τρομερο.Οπως και να κανουμε η σχιζοφρενεια ειναι ψυχικη παθηση και απο τις πιο σοβαρες που υπαρχουν σε ολες τις ψυχικες ασθενειες,δεν ειναι και λιγο να χανεις τη λογικη σου και να μην μπορεις να εισαι λειτουργικος.αν η συγκεγκριμενη κοπελα που επιλεγει αυτο τον κλαδο της ψυχολογιας αντιμετωπιζει τα ψυχωτικα ατομα σαν μιασματα καλο θα ειναι να σταματησει το επαγγελμα αυτο και να αλλαξει ειδικοτητα.εμεις ως ψυχωτικοι λογω της ασθενειας που βιωνουμε εχουμε αναγκη απο βοηθεια και οχι να μας φερονται οπως στο μεσαιωνα ή να μας αντιμετωπιζουν ως πολιτες τριτης κατηγοριας γιατι ετσι οπως και μεις δεν επιλεξαμε να αρρωστησουμε απο ψυχωση ετσι και οι υπολοιποι ασθενεις διαφορων νοσηματων δεν το επελεξαν

    η ψυχωση ειναι απο αρχαιοτατων χρονων και εχει να κανει με ψυχικα τραυματα κυριως γι αυτο οσοι προερχονται απο εμπολεμες ζωνες η ειναι μεταναστες σε αλλες χωρες και αντιμετωπιζουν διακρισεις και ρατσισμο ειναι σε μεγαλυτερο κινδυνο να εκδηλωσουν ψυχωση.

    η συγκγκριμενη ψυχολογος που κανει την ασκηση της σε μας και τρωει και φαγητα δωρεαν διοτι ειναι σε ομαδα μαγειρικης καλο ειναι να επανεξετασει το επαγγελματικο της πεδιο και οχι να δειχνει αδιαφορια και σκληροτητα σε ευαλωτους και πονεμενους ανθρωπους αλλα να δειξει τον τσαμπουκα της εκει που πρεπει.το να βαραμε ενα ατομο που εχει πεσει στον γκρεμο και να το ριχνουμε ακομα πιο κατω ειναι το μονο ευκολο το να το σηκωσουμε ομως να ανεβει απο το γκρεμο και να σταθει στα ποδια του εκει ειναι τ δυσκολο.

    και γενικα στην καθημερινοτητα δεν σε κανει μαγκα να φερεσαι ασχημα σε εναν ασθενη με ψυχωση αλλα αν θες να λεγεσαι μαγκας βαλτα με εναν εμπορο ναρκωτικων εναν πληρωμενο δολοφονο ενα κατα συρροην εγκληματια εναν νταβαντζη αλλα εκει κοτουλες σε μας τους ψυχωτικους που ειμαστε ηδη πληγωμενοι με αυτα που περασαμε και γι αυτο εκδηλωσαμε το προβλημα ειμαστε ο ευκολος στοχος διοτι αν παει να τα βαλει κανενας η να κανει το μαγκα σε εναν νταβαντζη(που εχει ωθησει πολλες γυναικες ενιοτε και με το ζορι στην πορνεια)θα φαει το κεφαλι του θα τον διαλυσει στο ξυλο.

    και καποιος που ειναι στο επαγγελμα του ψυχολογου ή του ψυχιατρου πρεπει να δειχνει κατανοηση στα προβληματα που αντιμετωπιζουμε και λογω της ψυχωσης και οχι να μας αντιμετωπιζουν ως υπανθρωπους λες και φταιμε εμεις που εκδηλωσαμε το ψυχικο προβλημα.γιατι τη λογικη με την τρελα τη χωριζει μια λεπτη γραμμη και οποιοσδηποτε μπορει να διαβει αυτη τη γραμμη ανα πασα στιγμη,οποτε δεν ειναι κατορθωμα να δειχνουν οι αλλοι τα δοντια τους σε μας και να μας αντιμετωπιζουν με περιφρονηση λες και δεν εχουμε ψυχη η εχουμε βλαψει ενα σωρο ανθρωπους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Υπεύθυνα να τα πεις στο διευθυντή σου.

    Έχεις σε όλα δίκιο, κάτι πρέπει να γίνει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by bigbang View Post
    Παω σε ενα κεντρο αποκαταστασης για σοβαρα ψυχικα πασχοντες με διαγνωση κυριως σχιζοφρενεια αλλα και διπολικη διαταραχη.Αυτο που θελω να πω ειναι επειδη στην ομαδες που κανουμε ερχονται και διαφοροι ψυχολογοι κυριως κοπελες που εχουν τελειωσει τη σχολη και κανουν την πρακτικη τους εδω στο κεντρο που παω, αναρωτιεμαι ειναι μια εκει που ερχεται και δυστυχως την εχω στην μια ομαδα με κατιο χοντρα γυαλια,χοντρα μπουτια και καπνιζει ηλεκτρονικο τσιγαρο, εχω παρατηρησει οτι αυτη η συγκεγκριμενη κοπελα που αυριο μεθαυριο θα ειναι ψυχολογος αντιμετωπιζει εμας τους ασθενεις σαν υποδεεστερα ατομα και φαινεται πολυ απο τον τροπο της.

    Για παραδειγμα ηταν ενας ασθενης που κουνησε την καρεκλα διπλα της και στραβομουτσουνιασε ασχημα λες και της εκανε τιποτα τρομερο.Οπως και να κανουμε η σχιζοφρενεια ειναι ψυχικη παθηση και απο τις πιο σοβαρες που υπαρχουν σε ολες τις ψυχικες ασθενειες,δεν ειναι και λιγο να χανεις τη λογικη σου και να μην μπορεις να εισαι λειτουργικος.αν η συγκεγκριμενη κοπελα που επιλεγει αυτο τον κλαδο της ψυχολογιας αντιμετωπιζει τα ψυχωτικα ατομα σαν μιασματα καλο θα ειναι να σταματησει το επαγγελμα αυτο και να αλλαξει ειδικοτητα.εμεις ως ψυχωτικοι λογω της ασθενειας που βιωνουμε εχουμε αναγκη απο βοηθεια και οχι να μας φερονται οπως στο μεσαιωνα ή να μας αντιμετωπιζουν ως πολιτες τριτης κατηγοριας γιατι ετσι οπως και μεις δεν επιλεξαμε να αρρωστησουμε απο ψυχωση ετσι και οι υπολοιποι ασθενεις διαφορων νοσηματων δεν το επελεξαν

    η ψυχωση ειναι απο αρχαιοτατων χρονων και εχει να κανει με ψυχικα τραυματα κυριως γι αυτο οσοι προερχονται απο εμπολεμες ζωνες η ειναι μεταναστες σε αλλες χωρες και αντιμετωπιζουν διακρισεις και ρατσισμο ειναι σε μεγαλυτερο κινδυνο να εκδηλωσουν ψυχωση.

    η συγκγκριμενη ψυχολογος που κανει την ασκηση της σε μας και τρωει και φαγητα δωρεαν διοτι ειναι σε ομαδα μαγειρικης καλο ειναι να επανεξετασει το επαγγελματικο της πεδιο και οχι να δειχνει αδιαφορια και σκληροτητα σε ευαλωτους και πονεμενους ανθρωπους αλλα να δειξει τον τσαμπουκα της εκει που πρεπει.το να βαραμε ενα ατομο που εχει πεσει στον γκρεμο και να το ριχνουμε ακομα πιο κατω ειναι το μονο ευκολο το να το σηκωσουμε ομως να ανεβει απο το γκρεμο και να σταθει στα ποδια του εκει ειναι τ δυσκολο.

    και γενικα στην καθημερινοτητα δεν σε κανει μαγκα να φερεσαι ασχημα σε εναν ασθενη με ψυχωση αλλα αν θες να λεγεσαι μαγκας βαλτα με εναν εμπορο ναρκωτικων εναν πληρωμενο δολοφονο ενα κατα συρροην εγκληματια εναν νταβαντζη αλλα εκει κοτουλες σε μας τους ψυχωτικους που ειμαστε ηδη πληγωμενοι με αυτα που περασαμε και γι αυτο εκδηλωσαμε το προβλημα ειμαστε ο ευκολος στοχος διοτι αν παει να τα βαλει κανενας η να κανει το μαγκα σε εναν νταβαντζη(που εχει ωθησει πολλες γυναικες ενιοτε και με το ζορι στην πορνεια)θα φαει το κεφαλι του θα τον διαλυσει στο ξυλο.

    και καποιος που ειναι στο επαγγελμα του ψυχολογου ή του ψυχιατρου πρεπει να δειχνει κατανοηση στα προβληματα που αντιμετωπιζουμε και λογω της ψυχωσης και οχι να μας αντιμετωπιζουν ως υπανθρωπους λες και φταιμε εμεις που εκδηλωσαμε το ψυχικο προβλημα.γιατι τη λογικη με την τρελα τη χωριζει μια λεπτη γραμμη και οποιοσδηποτε μπορει να διαβει αυτη τη γραμμη ανα πασα στιγμη,οποτε δεν ειναι κατορθωμα να δειχνουν οι αλλοι τα δοντια τους σε μας και να μας αντιμετωπιζουν με περιφρονηση λες και δεν εχουμε ψυχη η εχουμε βλαψει ενα σωρο ανθρωπους
    ομολογω οτι παραξενευομαι.
    εχεις πολυ δικιο για τις δυσκολιες που αντιμετωπιζουν ανθρωποι με τετοιες παθησεις και παρα πολυ δικαιο για το πως πρεπει να αντιμετωπιζονται απο τους ειδικους της ψυχικης υγειας.
    οσον αφορα την κοπελα που μας λες ομως, δεν βλεπω πως συνδεεται η περιπτωση της με τις κατηγορίες που της επιρριπτεις.

    το μονο παραδειγμα που εχεις να πεις ειναι οτι στραβομουτσουνιασε που καποιος βαρεσε μια καρεκλα διπλα της;; αυτο σημαινει οτι σας υποτιμα, δειχνει τον τσαμπουκα της και σας θεωρει πολιτες τριτης κατηγοριας και δεν κανει για το επαγγελμα που διαλεξε;
    κι απο την αλλη, την στολιζεις χαρακτηριζοντας την χοντρη, με χοντρα γυαλια, καπνιστρια ηλ. τσιγαρου (ποιον αφορουν ολα αυτα, παλι?)
    για την καρεκλα, μπορει να την τρομαξε ο θορυβος της καρεκλας και στραβομουτσουνιασε! αυτο σημαινει οτι σε θεωρει υπανθρωπο; κι αυτο με το φαι τι ηταν παλι; το φαι σου τρωει; οι αλλοι δεν τρωνε στην ομαδα μαγειρικης; μονη της τρωει; παρανομα τρωει, η μηπως τα πληρωνεις εσυ;

    αν εχεις αλλα παραδειγματα που δειχνει να σας αγνοει η να σας κακομεταχειριζεται, πες τα να τα συζητησουμε, αυτα που αναφερεις εδω παντως και το στολισμα που της κανεις για τα κιλα της, δεν σε τιμουν , ουτε σου δινουν καποιο δικιο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Υπεύθυνα να τα πεις στο διευθυντή σου.

    Έχεις σε όλα δίκιο, κάτι πρέπει να γίνει!
    για ποιο πραγμα; που στραβομουτσουνιασε οταν χτυπησαν την διπλανη καρεκλα;
    σοβαρευτειτε λιγο

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    καπου μεταξυ γης και σελληνης
    Posts
    8
    δεν ειπα ποτε οτι τρωει το φαι μου.το οτι την περιεγραψα το κανα για δειτε στο περιπου το προφιλ και στυλ της.δεν την εκρινα ασχημα απο την εμφανιση απλα αν μπει η ιδια και διαβασει αυτα θα καταλαβει οτι αφορουν την ιδια χωρις να πω ονομα κατι που ειναι ασχημο.Γενικα εχει μια συμπεριφορα σαν να μας αντιμετωπιζει σαν πολιτες τριτης κατηγοριας.ο αλλος ο ασθενης απλα εσυρε λιγο την καρεκλα δεν της εκανε κατι σπουδαιο.τεσπα εγω τα εγραψα για να καταλαβετε την αντιδραση ορισμενων στο χωρο της ψυχικης υγειας.ειναι πολλα τα παραδειγματα δεν θα τα περιγραψω ολα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω ότι κατα βάθος σας φοβάται και αντιδρά έτσι. Η Συμπεριφορά της είναι γεμάτη έλλειψη κατανόησης.
    Πρέπει να συμμορφωθεί από τη διεύθυνση

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Φίλε εγώ σε καταλαβαίνω και μόνο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο που είπες έχεις δίκιο, εγώ δεν αφήνω πότε κανένα να καπνίζει μπροστά μου η αν κάθεται κοντά μου. Δε σέβονται φίλε δυστηχώς. Έχεις δίκιο πιστεύω μίλας πραγματικά πολύ συγκροτημένα και με ζουμί αλλά μην ασχολείσαι μη της δίνεις αξία και χαλάς τη ζαχαρένια σου, εγώ άμα ήμουν διευθυντής και έβλεπα να καπνίζει ηλεκτρονικό τσιγάρο μπροστά σας θα την έδιωχνα αμέσως και χώρις να της εξηγήσω άμα από μόνη της δε μπορεί να καταλάβει δε το πόναει το επάγγελμα. Σκέψου εσύ που είσαι ασθενής το καταλαβαίνεις και νοιώθεις άσχημα γι αυτήν που δε σέβεται τον ευατό της. Μαγκιά εκεί που μπορεί κάνει φίλε γι αυτό μην ασχολείσαι για μένα δεν αξίζει.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Δε σέβονται φίλε. Αν σεβόντουσαν δε θα κάναν όλα αυτά που κάνουν και συ φίλε μιλάς για το απλό το ανθρώπινο, τα εγγληματά τους όμως είναι γνωστά στην ανθρωπότητα όπως και ο ρόλος στους στη κοινωνία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panagos1 View Post
    Φίλε εγώ σε καταλαβαίνω και μόνο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο που είπες έχεις δίκιο, εγώ δεν αφήνω πότε κανένα να καπνίζει μπροστά μου η αν κάθεται κοντά μου. Δε σέβονται φίλε δυστηχώς. Έχεις δίκιο πιστεύω μίλας πραγματικά πολύ συγκροτημένα και με ζουμί αλλά μην ασχολείσαι μη της δίνεις αξία και χαλάς τη ζαχαρένια σου, εγώ άμα ήμουν διευθυντής και έβλεπα να καπνίζει ηλεκτρονικό τσιγάρο μπροστά σας θα την έδιωχνα αμέσως και χώρις να της εξηγήσω άμα από μόνη της δε μπορεί να καταλάβει δε το πόναει το επάγγελμα. Σκέψου εσύ που είσαι ασθενής το καταλαβαίνεις και νοιώθεις άσχημα γι αυτήν που δε σέβεται τον ευατό της. Μαγκιά εκεί που μπορεί κάνει φίλε γι αυτό μην ασχολείσαι για μένα δεν αξίζει.
    ειπε οτι καπνιζει ηλ. τσιγαρο. δεν ειπε οτι το καπνιζει σε απαγορευμενο χωρο.
    εγω καταλαβα οτι το δινει σαν πληροφορια, οχι οτι το κανει στις αιθουσες. ας το διευκρινισει.
    φυσικα και κανεις δεν πρεπει να καπνιζει τιποτε σε κλειστους χωρους και φυσικα να της κανει παρατηρηση. αυτο ομως δεν την κανει κακη ψυχολογο ΑΝ συμβαινει, αλλα δεν μας ειπε κατι τετοιο.
    εσυ το λες.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Εγώ τον καταλαβαίνω σε όλα που λέει για το τσιγάρο το ηλεκτρονικό για εμένα είναι προσβλητικό και ενοχλητικό δε το θέλω κοντά μου ούτε σε εξωτερικό χώρο. Επίσης δεν είναι χαμηλού προφίλ και σε συνδυασμό με τα κιλά τα σνουπι τα γυαλιά και το βλέμμα απαξίωσης μάλλον προκαλεί πολύ η κοπέλα και δε σέβεται γι αυτό δε κάνει για ψυχολόγος από ότι κατάλαβα εγώ. Ένας ψυχολόγος εκτός άμα το κερδίσει δε κάνει μπαμ πρέπει να είναι συνεσταλμένος, τώρα να στο πω και λαικά για να το παίξει αυτή τρελίτσα, μαγκιά, υπερόπτης στους ασθενείς και να μπαίνει το παιδί και να την κράζει επειδή ένοιωσε άσχημα γι αυτήν νομίζω τα λέει όλα. Μπορεί να την παρεξηγούμε αλλά από κακία το κάνει η επειδή είναι λίγο ζώων και δε σέβεται και θέλει να μπει στο μάτι των ασθενών. Κι έγω τώρα τη κράζω πολύ χωρίς να ξέρω αλλά ο θεματοθέτης με έκανε να τον πιστέψω έτσι όπως τα είπε με έκανε να νοιώσω τη ντροπή που ένοιωσε γι αυτήν. Φιλικά εντελώς αυτά μπορεί και να την έχουμε παρεξηγήσει.

Similar Threads

  1. ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ
    By Γρηγορης Ιν in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 125
    Last Post: 29-10-2019, 09:41
  2. απορω με μερικους ανθρωπους
    By agnwstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 14-07-2012, 11:21
  3. Eρωτηση
    By marioulitsa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 20
    Last Post: 29-05-2010, 22:02
  4. Προς γιατρούς και ψυχολόγους
    By salin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-2010, 13:47
  5. EΡΩΤΗΣΗ
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2007, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •