Κολλημα με τον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164

    Κολλημα με τον υπνο

    Γεια σας. Λοιπον μου εχει κολλησει τωρα τελευταια οτι αν δεν κανω κατι που δεν θελω να κανω οτι δεν θα κοιμηθω ξανα ποτε. Psycho εντελως i know. Απο την αλλη αν το κανω παλι τα ιδια εχω φρικαρει. Εχω ocd και παει να με τρελανει ολο αυτο. Παιδια εαν κουραζομαι κλπ γινεται να συμβει αυτο ???? Εστω και αν αυτη η σκεψη προερχεται απο ενοχες λογω ocd οπου στην ουσια δεν εχω κανει τιποτα κακο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση,
    Αν κάνεις κάτι που δεν θες να κάνεις, μπορεί από τύψεις ή άγχος ή δυσαρέσκεια ή οτιδήποτε να κάνεις κάποιο καιρό άστατο ύπνο ή να μην σε παίρνει ο ύπνος εύκολα. Ακριβώς το ίδιο κι αν κάνεις κάτι που θες και αντίθετα αισθάνεσαι μεγάλη χαρά και υπερένταση για θετικούς λόγους. Το να μην κοιμηθείς ποτέ ξανά δεν γίνεται και το ξέρεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Λεω χαζομαρες προφανως , εννοω αν δεν κοιμηθω σε καποιες μερες παιθενει ο ανθρωπος. Ναι σωστα καταλαβες. Γενικα εχω εντονο θεμα με την ιδψ και τελευταια διαρκως σκεφτομαι κατα αυτο τον τροπο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Εμείς οι ιδεοψυχαναγκαστικοί φαινόμαστε λίγο phycho, όντως. Αλλά μην ανησυχείς. Το ξέρεις πως είναι στο μυαλό σου. Συνηθισμένες εμμονές είναι αυτές. Δεν θα σε αφήσει ο οργανισμός σου να μην κοιμηθείς. Πρώτα απ' όλα οι ίδιες οι σκέψεις (όταν μάλιστα μιλάμε για εμμονές) σε εξαντλούν πολύ πιο γρήγορα. Ε θα φτάσει η στιγμή που ακόμα και αν σκέφτεσαι πως δεν θα τα καταφέρεις ποτέ, θα εξαντληθείς τόσο που θα αποκοιμηθείς. Ένας άνθρωπος αντέχει χωρίς ύπνο νομίζω 13 μέρες; Κάπου το είχα διαβάσει αυτό. 13 μέρες συνεχόμενες όμως χωρίς καθόλου ύπνο. Δεν πιάνεται αν κοιμάσαι 1 ή 2 ώρες κάθε βράδυ. Εδώ υπήρχε διάστημα μηνών που έκανα 2 μέρες χωρίς ύπνο και ένιωθα τον οργανισμό μου να εξαντλείται. Φοβόμουν πως θα μου έρχονταν παραισθήσεις από την αυπνία αλλά τελικά το άντεξα. Δεν έχεις να φοβάσαι. Και επίσης έμαθα (και είδα από προσωπική εμπειρία) πως όσο πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι (ή να σκέφτεται κάτι) τόσο πιο δύσκολο γίνεται στην πράξη. Αν την ώρα που ξαπλώνεις σκέφτεσαι συνεχώς "πρέπει να με πάρει ο ύπνος, ανησυχώ για το α και β αν δεν κοιμηθώ" κτλ κτλ, τόσο πιο δύσκολα θα καταφέρεις να κοιμηθείς επειδή είσαι ήδη σε υπερένταση. Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι η εξάνλτηση (σωματική και ψυχική). Δημιούργησε συνθήκες χαλάρωσης και άδειασε το μυαλό σου από τις εμμονές για να γίνεται πιο εύκολα, όσο δύσκολο και αν ακούγεται τώρα για σένα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Εμείς οι ιδεοψυχαναγκαστικοί φαινόμαστε λίγο phycho, όντως. Αλλά μην ανησυχείς. Το ξέρεις πως είναι στο μυαλό σου. Συνηθισμένες εμμονές είναι αυτές. Δεν θα σε αφήσει ο οργανισμός σου να μην κοιμηθείς. Πρώτα απ' όλα οι ίδιες οι σκέψεις (όταν μάλιστα μιλάμε για εμμονές) σε εξαντλούν πολύ πιο γρήγορα. Ε θα φτάσει η στιγμή που ακόμα και αν σκέφτεσαι πως δεν θα τα καταφέρεις ποτέ, θα εξαντληθείς τόσο που θα αποκοιμηθείς. Ένας άνθρωπος αντέχει χωρίς ύπνο νομίζω 13 μέρες; Κάπου το είχα διαβάσει αυτό. 13 μέρες συνεχόμενες όμως χωρίς καθόλου ύπνο. Δεν πιάνεται αν κοιμάσαι 1 ή 2 ώρες κάθε βράδυ. Εδώ υπήρχε διάστημα μηνών που έκανα 2 μέρες χωρίς ύπνο και ένιωθα τον οργανισμό μου να εξαντλείται. Φοβόμουν πως θα μου έρχονταν παραισθήσεις από την αυπνία αλλά τελικά το άντεξα. Δεν έχεις να φοβάσαι. Και επίσης έμαθα (και είδα από προσωπική εμπειρία) πως όσο πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι (ή να σκέφτεται κάτι) τόσο πιο δύσκολο γίνεται στην πράξη. Αν την ώρα που ξαπλώνεις σκέφτεσαι συνεχώς "πρέπει να με πάρει ο ύπνος, ανησυχώ για το α και β αν δεν κοιμηθώ" κτλ κτλ, τόσο πιο δύσκολα θα καταφέρεις να κοιμηθείς επειδή είσαι ήδη σε υπερένταση. Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι η εξάνλτηση (σωματική και ψυχική). Δημιούργησε συνθήκες χαλάρωσης και άδειασε το μυαλό σου από τις εμμονές για να γίνεται πιο εύκολα, όσο δύσκολο και αν ακούγεται τώρα για σένα.
    Σε ευχαριστω πολυ νιωθω καπως καλυτερα. Τοτε που ειχα γραψει ευτυχως πηγαν ολα καλα δεν υπηρξε θεμα. Τωρα παλι αρχιζω και το σκεφτομαι. Παιχνιδια του μυαλου εχεις δικιο, σε ευχαριστω πολυ η απαντηση σου μου δινει δυναμη

Similar Threads

  1. sexting κόλλημα
    By sisy in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 273
    Last Post: 05-12-2018, 13:05
  2. Κολλημα
    By iwannaaa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 09-12-2017, 17:16
  3. ΙΣΧΥΡΟ ΚΟΛΛΗΜΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-09-2016, 11:38
  4. Κολλημα... πως να το χειριστω???
    By Malou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 30-03-2016, 20:32
  5. κολλημα!!sos!
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 188
    Last Post: 15-05-2012, 08:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •