Αγχος κ αγωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Αγχος κ αγωνια

    Καλησπερα σας παιδια!Ειχα επανελθει πριν καποιες μερες με ενα παρομοιο θεμα εχω τεραστιο αγχος κ αγωνια να βρω καποιον για γαμο κ παιδι κ ισως επικεινται καποια προξενια αυτο το διαστημα καθοτι οι δικοι μου ψαχνουν για εμενα απλα εχω μια διαφωνια με τους δικους μου εγω θεωρω οτι πρεπει να παω αμεσα σε καποια σχεση με καποιον απο αυτους για να συντομευουμε καθοτι αγχωνομαι για το ζητημα του γαμου κ του παιδιου εκεινοι λενε οτι πρεπει να γνωρισω πρωτα φιλικα καποιον Απλα το ζητημα ειναι οτι δεν ξερω να διαχειριζομαι φιλιες με αντρες βαριεμαι τις φιλιες με αντρες κ θα ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο καθεναν τον βλεπω σαν υποψηφιο γαμπρο κ οχι σαν φιλο Εχω ηδη αρκετες φιλες γυναικες κ οι αντρες με ενδιεφεραν παντα για γαμπροι κ πατερες του παιδιου που θελω να κανω,Εδωπερα να τονισω οτι πασχω σε ηπια μορφη απο συνδρομο Ασπεργκερ κ εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο αντρες στην ζωη μου που θελανε μονο σεξ κ να βγαινουμε για καφε κ το βαριεμαι αυτο το σταδιο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως φαντάζεσαι την καθημερινότητά σου με τον άντρα σου πατέρα του παιδιού; Εκτός από το ότι θα σου κάνει παιδί πως τον φαντάζεσαι τον ιδανικό άντρα για εσένα;
    Σεξ δεν θα κάνετε; Για καφέ δεν θα πηγαίνετε; Κοινά ενδιαφέρονται δεν θα έχετε; Δεν θα συζητάτε;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    20
    Καλημέρα
    Δεν θυμάμαι αν την προηγούμενη φορά σε είχα ρωτήσει.. Τι κάνεις με το Asperger; Εννοώ κάνεις ψυχοθεραπεία ή ομαδική ψυχοθεραπεία ή κάτι άλλο;
    Το θέμα είναι στην επικοινωνία γι αυτό και δεν μπορείς την όλη φάση της γνωριμίας.. Και χωρίς να περάσεις αυτή τη φάση δεν θα κάνεις τίποτα.. Γιατί δεν γίνεται το να βρεις κάποιον και να του πεις, αντί να βγείτε να γνωριστείτε, να πάτε να κάνετε παιδί..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σας παιδια!Ειχα επανελθει πριν καποιες μερες με ενα παρομοιο θεμα εχω τεραστιο αγχος κ αγωνια να βρω καποιον για γαμο κ παιδι κ ισως επικεινται καποια προξενια αυτο το διαστημα καθοτι οι δικοι μου ψαχνουν για εμενα απλα εχω μια διαφωνια με τους δικους μου εγω θεωρω οτι πρεπει να παω αμεσα σε καποια σχεση με καποιον απο αυτους για να συντομευουμε καθοτι αγχωνομαι για το ζητημα του γαμου κ του παιδιου εκεινοι λενε οτι πρεπει να γνωρισω πρωτα φιλικα καποιον Απλα το ζητημα ειναι οτι δεν ξερω να διαχειριζομαι φιλιες με αντρες βαριεμαι τις φιλιες με αντρες κ θα ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο καθεναν τον βλεπω σαν υποψηφιο γαμπρο κ οχι σαν φιλο Εχω ηδη αρκετες φιλες γυναικες κ οι αντρες με ενδιεφεραν παντα για γαμπροι κ πατερες του παιδιου που θελω να κανω,Εδωπερα να τονισω οτι πασχω σε ηπια μορφη απο συνδρομο Ασπεργκερ κ εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο αντρες στην ζωη μου που θελανε μονο σεξ κ να βγαινουμε για καφε κ το βαριεμαι αυτο το σταδιο
    καλημερα.
    μην ανησυχεις, καμια δεν βλεπει φιλικα εναν ανδρα που της αρεσει ερωτικα.
    οταν σου λενε "φιλια", δεν εννοουν οπως εισαι με τις φιλεναδες σου.
    εννοουν οτι δεν θα πατε στην εκκλησια με το καλημερα, αλλα θα συναντιεστε για ενα διαστημα για να δειτε αν κανετε καλη παρεα.
    ο γαμος με παιδια, δεν εχει μονο 2 φορες σεξ και 2 εγκυμοσυνες και μετα μούγγα...
    εχει ΠΑΡΑ πολλες κοινες ωρες κοινης ζωης. τι θα λετε αν δεν μπορειτε να κανετε απλη παρεα;
    κι αν δεν σε νοιαζει εσενα να το δεις αυτο το πραγμα, οπωσδηποτε θα νοιαζει εκεινον.
    θα πρεπει να δει αν κανετε καλη παρεα.
    δεν θα του λες λοιπον για τα ρουχα και τα αρωματα, θα κανεις συζητησεις που αφορουν την ζωη του, την ζωη σου (αν θελεις), για να δειτε αν ταιριαζετε. κι αν σου βγει το ερωτικο, κανετε και σεξ. κι αυτο για την περιοδο της γνωριμιας ειναι, δεν ειναι για μετα τον γαμο..

  5. #5
    Πόσο χρονών είσαι εάν επιτρέπεται;
    Γιατί οι γονείς σου βιάζονται να σε παντρέψουν; εσύ το θέλεις η στο επιβάλλουν εκείνοι και σε έχουν κολλήσει;

    Ενας γάμος και ενα παιδί δεν προγραμματίζεται , απλά θα συμβεί όταν θα γνωρίσεις το άτομο που θα σε αγαπήσει και θα θελει αυτο πού θές και εσύ.
    Πάντως οσο κυνηγάς κάτι, δεν έρχεται.....δεδομένο αυτο!!!!

    Ένα παιδί δε πρέπει να έρθει στη ζωή μας επειδη ντε και καλά το θέλουμε αυτή τη στιγμή, ολα έχουν μια σειρά.

    Έχεις κάνει η κανεις ψυχοθεραπεία;
    μη διστάσεις να αναζητήσεις την βοήθεια που χρειάζεσαι προκειμένου να απαλλαχθείς από την δυσάρεστη κατάσταση που βιώνεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Παιδια καλησπερα σε ολους κ ευχαριστω για τις απαντησεις ειμαι 33 χρονων ασπεργκερ ειχα πολλες αποτυχημενες σχεσεις κ εχω κουραστει με το αρχικο διαστημα της σχεσης ξερω οτι αρχικα υπαρχουν μονο καφεδες κ βολτες αλλα πως θα το κανω μικροτερο το διαστημα αυτο?Οπως καταλαβαινετε βιαζομαι να περασουμε σε φαση συγκατοικησης κ αποκτησης παιδιου Τα αισθηματα δεν με ενδιαφερουν αρκει να μου συμπεριφερεται καλα κ να θελει παιδι Μπορει να εχω ασπεργκερ αλλα ειμαι αρκετα ομιλητικη κ επικοινωνιακη κ δεν εχει καποιο προβλημα με μενα επισης ξερω να φερομαι αψογα απλα δεν θελω μακροχρονιες σχεσεις θελω να περασουμε συντομα στο κυριως θεμα συγκατοικηση κ παιδι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κανω κ ψυχοθεραπεια ατομικη κ ομαδικη αλλα τιποτα δεν με θα ηρεμησει παρα μονο να καταφερω τον στοχο μου οι δικοι μου δεν βιαζονται τρελα να παντρευτω εγω αγχωνομαι αρρωστημενα κ οι δικοι μου ειναι σε απογνωση επειδη με βλεπουν σε αθλια κατασταση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Οποιος με κρινει διοτι δεν με νοιαζουν τα αισθηματα ο αντρας που αγαπησα οσο κανεναν με κακοποιησε ψυχολογικα κ απο τοτε λεω οχι αλλοι συναισθηματισμοι μονο καλη συμπεριφορα κ παιδι ζηταω απο καποιον μονο τοτε ισως νιωσω κατι για αυτον

  9. #9
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Βρε μυσπ μου πρέπει να το δεις λίγο πιο χαλαρά τι θέμα σου. Τι ηλικία εχεις;
    Σε πόσο σύντομο διάστημα θέλεις να γνωρίσεις κάποιον, να συγκατοίκησετε, να κάνετε παιδί; αυτα θέλουν τον χρόνο τους.. Πρέπει να γνωρίσεις τον αλλον..δεν γίνεται απο την μια μερα στην άλλη..
    Η σχέση, ο γάμος, το παιδί ειναι ευχάριστα πράγματα στην ζωη ενος ανθρώπου και καταλαβαίνω να είναι η επιθυμία και τι όνειρο ζωής σου.. Αλλα δεν θέλεις να γίνουν με τον κατάλληλο άνθρωπο; δεν μιλαω μόνο για τον έρωτα.
    Ενα παιδί εκτός απο αγάπη χρειάζεται ασφάλεια,φροντίδα,οικονομι κή δυνατότητα για τις αναγκες του.. Γίνεται να προχωρήσεις σε ενα τέτοιο μεγάλο βήμα με τον οποιονδήποτε;;; για την ζωη σου μιλαμε.. Δεν θέλεις να την ζήσεις όμορφα;;

  10. #10
    george1520
    Guest
    Τι είναι παιδί; Αν σου ζητούσε κάποιος να πεις με λίγα λόγια τι είναι παιδί τι θα έλεγες? Τι σημαίνει η λέξη μάνα; Πατέρα? Ο πατέρας φαντάζομαι είναι αυτός που δίνει το σπέρμα.. Μετά απλά κάθεται σε μια γωνιά.. Ας υποθέσουμε πως βρήκες κάποιον και σου λέει "δεν θέλω καφέδες κτλ. Πάμε κάπου να μείνουμε οι δύο μας, να σου κάνω και ένα παιδάκι." Το κάνετε.. Αυτόν θα τον κρατήσεις; Σε ενδιαφέρει η σχέση που θα έχετε μεταξύ σας; Γιατί η σχέση που θα έχετε εσείς θα επηρεάζει την ψυχολογία του παιδιου. Έχει σημασία για σένα η ψυχολογία του? Να είναι καλά;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κανω κ ψυχοθεραπεια ατομικη κ ομαδικη αλλα τιποτα δεν με θα ηρεμησει παρα μονο να καταφερω τον στοχο μου οι δικοι μου δεν βιαζονται τρελα να παντρευτω εγω αγχωνομαι αρρωστημενα κ οι δικοι μου ειναι σε απογνωση επειδη με βλεπουν σε αθλια κατασταση
    Σε ρώτησα επίτηδες αν κάνεις ομαδική γιατί ξέρω καλά τι είναι το ασπεργκερ..
    Στην ατομική ψυχοθεραπεία έχεις συζητήσει με τον ψυχολόγο σου γι αυτό το θέμα; Ότι ο μόνος στόχος σου είναι ένα παιδί;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια καλησπερα σε ολους κ ευχαριστω για τις απαντησεις ειμαι 33 χρονων ασπεργκερ ειχα πολλες αποτυχημενες σχεσεις κ εχω κουραστει με το αρχικο διαστημα της σχεσης ξερω οτι αρχικα υπαρχουν μονο καφεδες κ βολτες αλλα πως θα το κανω μικροτερο το διαστημα αυτο?Οπως καταλαβαινετε βιαζομαι να περασουμε σε φαση συγκατοικησης κ αποκτησης παιδιου Τα αισθηματα δεν με ενδιαφερουν αρκει να μου συμπεριφερεται καλα κ να θελει παιδι Μπορει να εχω ασπεργκερ αλλα ειμαι αρκετα ομιλητικη κ επικοινωνιακη κ δεν εχει καποιο προβλημα με μενα επισης ξερω να φερομαι αψογα απλα δεν θελω μακροχρονιες σχεσεις θελω να περασουμε συντομα στο κυριως θεμα συγκατοικηση κ παιδι
    Βρε μυσπ πως θα φερθεις καλά σε κάποιον και αυτός σε εσένα εάν δεν σας ενδιαφέρουν τα συναισθήματα? Καταλαβαίνεις τι λες? Εδώ καταλαγιαζουν τα συναισθήματα σε ζευγάρια μετά από χρόνια γάμου και χωρίζουν διότι αυτό που λες δεν υποφέρετε να το ζει κάποιος.
    Εάν κάποιος νοιώθει συναισθήματα θα σε καταλάβει πολύ σύντομα ότι υποκρίνεσαι γι αυτό και θες να γίνει πολύ γρήγορα. Κάποιος που δε νοιώθει ούτε αυτός συναισθήματα και θέλει απλά αυτό που θες κι εσύ, θα κακοποιηθείς παλι και εσύ και αυτός και το παιδί το οποιο θα ζήσει 100% μια κόλαση.
    Δε σε καταλαβαίνω τι εννοείς, δηλ αν σου στειλω μια φωτο και οκ εμφανησιακως συμβιβαζεσαι και σου πω τώρα θέλω να μείνουμε μαζί και να κάνουμε παιδί θα το δεχτείς, χωρίς να με γνωρίσεις 2-3 μήνες εμένα και τον περίγυρο μου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια καλησπερα σε ολους κ ευχαριστω για τις απαντησεις ειμαι 33 χρονων ασπεργκερ ειχα πολλες αποτυχημενες σχεσεις κ εχω κουραστει με το αρχικο διαστημα της σχεσης ξερω οτι αρχικα υπαρχουν μονο καφεδες κ βολτες αλλα πως θα το κανω μικροτερο το διαστημα αυτο?Οπως καταλαβαινετε βιαζομαι να περασουμε σε φαση συγκατοικησης κ αποκτησης παιδιου Τα αισθηματα δεν με ενδιαφερουν αρκει να μου συμπεριφερεται καλα κ να θελει παιδι Μπορει να εχω ασπεργκερ αλλα ειμαι αρκετα ομιλητικη κ επικοινωνιακη κ δεν εχει καποιο προβλημα με μενα επισης ξερω να φερομαι αψογα απλα δεν θελω μακροχρονιες σχεσεις θελω να περασουμε συντομα στο κυριως θεμα συγκατοικηση κ παιδι
    ωραια, ποσο θεωρεις οτι πρεπει να ειναι το διαστημα αυτο της αρχικης γνωριμιας, λοιπον;
    να πιειτε εναν μονο καφε, να πειτε τα ονοματα σας και την επομενη κυριακη να εχετε ραντεβου για τον γαμο σας; πως το φανταζεσαι;

    λες οτι εσενα τα αισθηματα δεν σε ενδιαφερουν γιατι εχεις κακοπερασει. κι αν ενδιαφερουν εκεινον;;; νομιζεις οτι υπαρχουν πολλοι που θελουν να παντρευτουν χωρις να νοιωθουν τιποτε;;;; μονο ενας προικοθηρας θα το εκανε αυτο, και μιας και μας εχεις πει οτι εχεις οικονομικη ανεση, με την σταση αυτη, και παλι εκμεταλλευτες και κακοποιητες θα προσελκυσεις γυρω σου.

    θες να κανεις ενα παιδι πασει θυσια.
    δεν σε νοιαζει τι θα προσφερεςι στο παιδι αυτο; νομιζεις οτι ενα παιδι θελει μονο λεφτα για να ειναι υγιες και χαρουμενο;
    για ρωτα τον ψυχ σου αν ενα παιδι μπορει να βγει φυσιολογικο μεγαλωνοντας σε μια οικογενεια χωρις συναισθηματα αναμεσα τους.
    θες να μεγαλωσεις ενα αρρωστο παιδι για να βγαλεις τα δικα σου απωθημενα οτι νοιωθεις αποτυχημενη;;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ωραια, ποσο θεωρεις οτι πρεπει να ειναι το διαστημα αυτο της αρχικης γνωριμιας, λοιπον;
    να πιειτε εναν μονο καφε, να πειτε τα ονοματα σας και την επομενη κυριακη να εχετε ραντεβου για τον γαμο σας; πως το φανταζεσαι;

    λες οτι εσενα τα αισθηματα δεν σε ενδιαφερουν γιατι εχεις κακοπερασει. κι αν ενδιαφερουν εκεινον;;; νομιζεις οτι υπαρχουν πολλοι που θελουν να παντρευτουν χωρις να νοιωθουν τιποτε;;;; μονο ενας προικοθηρας θα το εκανε αυτο, και μιας και μας εχεις πει οτι εχεις οικονομικη ανεση, με την σταση αυτη, και παλι εκμεταλλευτες και κακοποιητες θα προσελκυσεις γυρω σου.

    θες να κανεις ενα παιδι πασει θυσια.
    δεν σε νοιαζει τι θα προσφερεςι στο παιδι αυτο; νομιζεις οτι ενα παιδι θελει μονο λεφτα για να ειναι υγιες και χαρουμενο;
    για ρωτα τον ψυχ σου αν ενα παιδι μπορει να βγει φυσιολογικο μεγαλωνοντας σε μια οικογενεια χωρις συναισθηματα αναμεσα τους.
    θες να μεγαλωσεις ενα αρρωστο παιδι για να βγαλεις τα δικα σου απωθημενα οτι νοιωθεις αποτυχημενη;;;
    Θελω μεσα σε καποιους μηνες να προχωρησουμε σε συγκατοικηση οχι μεσα στον πρωτο μηνα δεν ειμαι τοσο τρελη παιδι θα αποκτησω ειτε με αντρα ειτε με τραπεζα σπερματος απλα θελω πρωτα να δω εαν μπορει να εχει ενα πατερα αυτο το παιδι

Similar Threads

  1. Απελπισια και αγωνια για παιδι
    By μυσπ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 1
    Last Post: 29-12-2019, 20:04
  2. ΞΑΝΑ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-12-2013, 00:38
  3. αγωνια....
    By mariakriti_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 08-09-2012, 12:37
  4. ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
    By jasmine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2011, 13:59
  5. Αγωνια
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-05-2009, 01:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •