Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία

    Εχοντας κανει αρκετα χρονια ψυχοθεραπειας με πολλους διαφορετικους ψυχολογους αναρωτιεμαι αν υπαρχει τελος στην ψυχοθεραπεια.Οσοι ψυχολογοι εχω παει μεχρι τωρα δεν εχουν πει τιποτε για το ποτε θα τελειωσουμε,ακομη κι οταν εκανα πχ 2 χρονια με εναν,και μου ελεγε πχ οτι εχω βελτιωθει δεν μου ελεγε ποτε,ποτε και αν θα τελειωσουμε.Αυτο το αποφασιζει μονος του ο θεραπευομενος?Δεν εχει αναφερει ποτε κανενας ψυχολογος μου ποτε το τελος,μπορει βεβαια να μην ειχα θεραπευτει τελειως η να θεωρουσαν οτι δεν εχω βελτιβθει τοσο ωστε να σταματησω αλλα γενικα οι ψυχολογοι λενε σε καποιον ποτε ειναι ετοιμος να σταματησει? η το καταλαβαινει μονος του?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Εχοντας κανει αρκετα χρονια ψυχοθεραπειας με πολλους διαφορετικους ψυχολογους αναρωτιεμαι αν υπαρχει τελος στην ψυχοθεραπεια.Οσοι ψυχολογοι εχω παει μεχρι τωρα δεν εχουν πει τιποτε για το ποτε θα τελειωσουμε,ακομη κι οταν εκανα πχ 2 χρονια με εναν,και μου ελεγε πχ οτι εχω βελτιωθει δεν μου ελεγε ποτε,ποτε και αν θα τελειωσουμε.Αυτο το αποφασιζει μονος του ο θεραπευομενος?Δεν εχει αναφερει ποτε κανενας ψυχολογος μου ποτε το τελος,μπορει βεβαια να μην ειχα θεραπευτει τελειως η να θεωρουσαν οτι δεν εχω βελτιβθει τοσο ωστε να σταματησω αλλα γενικα οι ψυχολογοι λενε σε καποιον ποτε ειναι ετοιμος να σταματησει? η το καταλαβαινει μονος του?
    Το εχω συζητησει με την ψυχολογο μου και μου ειπε οτι εγω θα αποφασισω ποτε θα ειναι το τελος.. Θεωρω οτι ειναι και το πιο λογικο

  3. #3
    YokoChoco
    Guest
    Όπως η γνώση και η μόρφωση είναι συνεχής το ίδιο είναι και η ψυχο-θεραπεία(δλδ η θεραπεία της ψυχής).

  4. #4
    ναι ενταξει και εγω αυτο θεωρω,οτι ο καθενας το επιλεγει οποτε νιωθει ετοιμος,και οντως καποιοι επιλεγουν να το κανουν για παντα απλα αναρωτιομουν γιατι οι περισσοτεροι ψυχολογοι που εχω παει μου λενε πχ σε λιγο καιρο θα εισαι οπως πριν,θα το εχεις ξεπερασει.. κι ολους οταν τους ειπα οτι θελω να σταματησουμε τις συνεδριες μου λεγανε,ξερεις πρεπει να κανουμε αλλες λιγες συνεδριες,πρεπει να καναμε τουλαχιστον μια φορα το μηνα μεχρι να σταματησεις... για αυτο αναρωτιομουν μηπως το αποφασιζουν και οι ιδιοι

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    ναι ενταξει και εγω αυτο θεωρω,οτι ο καθενας το επιλεγει οποτε νιωθει ετοιμος,και οντως καποιοι επιλεγουν να το κανουν για παντα απλα αναρωτιομουν γιατι οι περισσοτεροι ψυχολογοι που εχω παει μου λενε πχ σε λιγο καιρο θα εισαι οπως πριν,θα το εχεις ξεπερασει.. κι ολους οταν τους ειπα οτι θελω να σταματησουμε τις συνεδριες μου λεγανε,ξερεις πρεπει να κανουμε αλλες λιγες συνεδριες,πρεπει να καναμε τουλαχιστον μια φορα το μηνα μεχρι να σταματησεις... για αυτο αναρωτιομουν μηπως το αποφασιζουν και οι ιδιοι
    Εσύ ξέρεις αν χρειάζεσαι κι άλλη βοήθεια... Άρα εσυ θα αποφασίσεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Πελάτες θέλουν. Εσύ στο μανάβικο σου θα έλεγες στο πελάτη σου, καλά δεν χόρτασες με 5 κιλά φρούτα;
    Ένας ψυχίατρος όταν τον ρώτησα πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία μου απάντησε ότι είναι μακροχρόνια και ότι χρειάζονται πολλές συνεδρίες για να βγάλει πόρισμα. Μετά από λίγες συνεδρίες τον αποχαιρέτησα φυσικά και ούτε το μετάνιωσα, γλίτωσα αρκετά ευρώ και η υγεία μου δεν χειροτέρεψε περισσότερο, γιατί ο τύπος ήταν και παρανοικός.
    Τα ψυχολογικά προβλήματα είναι είδος πολυτελείας πια. Παλιά ο κόσμος έκανε επαναστάσεις, αντιδρούσε με πράξεις, η δυσαρέσκεια ήταν κινητήρια δύναμη. Στον πολιτισμένο κόσμο πρέπει να είσαι politically correct και αν δεν είσαι ή κάτι δεν σου γουστάρει, εκεί είναι οι ψυχίατροι να σε μπουκώσουν με ladose, tavor και δεν συμμαζεύεται, να μαστουρώσεις και όλα καλά.
    Από τη δική μου εμπειρία, η ψυχοθεραπεία δεν με βοήθησε καθόλου ούτε τα φάρμακα. Οι διαγνώσεις είναι πιάσε το αυγό και κούρευτο. Ο ένας γράφει α ο άλλος β. Ο ένας δεν βελτιώνεται ο άλλος βελτιώνεται. Επίσης ξέρω άτομα που πήγαν στον παθολόγο και τους πέρασε το κρύωμα. Δεν ξέρω κανένα που να πήγε στον ψυχίατρο και να του πέρασε η κατάθλιψη.
    Δεν υποτιμώ τους ψυχιάτρους ή τους ψυχολόγους, και μόνο που υπάρχουν για να λες τα προβλήματά σου είναι ένα είδος ανάγκης στην σκατοκοινωνία που ζούμε. Όμως εσύ που πας 1 φορά το μήνα, αν σκας ένα πενηντάρι, είναι 600 ευρώ τον χρόνο. Αν πας 2 φορές είναι 1200 ευρώ.Εδώ δεν υπάρχουν λεφτά για είδη πρώτης ανάγκης, θα σκάμε μηνιάτικα στον τρελογιατρό; 20 τακτικούς ασθενείς να έχει ο τρελογιατρός ζει παραπάνω απο αξιοπρεπώς, χώρια τα έκτακτα περιστατικά. Καλή φάμπρικα οι τρελοί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by user444 View Post
    ι. Επίσης ξέρω άτομα που πήγαν στον παθολόγο και τους πέρασε το κρύωμα. Δεν ξέρω κανένα που να πήγε στον ψυχίατρο και να του πέρασε η κατάθλιψη.
    ξέρω άτομα που με τη βοήθεια ψυχολόγου και αγωγής ξεπέρασαν διαταραχές με κατάθλιψη και άγχος. Δεν λέω πως είναι 100% όπως παλιά , άλλωστε οι καταστάσεις μας αλλάζουν σαν ανθρώπους. Αλλά είναι πολύ καλά και έχουν προχωρήσει τη ζωή τους.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    user444 oυτε καποιον που να πηγε σε γιατρο και να του περασε το κρυωμα ξερεις. Ουτε το κοινο κρυωμα, ουτε και καμια αλλη ιογενης λοιμωξη δεν εχει θεραπεια (πλην μιας εσχατως, της ηπατιτιδας C), παρα μονο αγωγη για τα συμπτωματα. Εισαι διπλα παραπληροφορημενος.
    Last edited by oboro; 17-02-2020 at 11:09.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    user444 oυτε καποιον που να πηγε σε γιατρο και να του περασε το κρυωμα ξερεις. Ουτε το κοινο κρυωμα, ουτε και καμια αλλη ιογενης λοιμωξη δεν εχει θεραπεια (πλην μιας εσχατως, της ηπατιτιδας C), παρα μονο αγωγη για τα συμπτωματα. Εισαι διπλα παραπληροφορημενος.
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Σου χορηγούν αντιβιοτικά γιατί μέχρι να κάνει ο οργανισμός σου αντισώματα για τους ιούς σε πηδάνε ένα σωρό άλλες λοιμώξεις.
    Εγώ είμαι παραπληροφορημένος. Στον άλλο που του λέει ο τρελογιατρός εσύ θα αποφασίσεις πότε θα τελειώσει η θεραπεία τι έχεις να πεις? Ο ειδικός πληρώνεται για να μεταθέτει την ευθύνη στον ασθενή?
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 17-02-2020 at 13:09.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οχι απλα δεν ενδεικνυται να συνταγογραφουνται αντιβιωτικα για ιογενεις λοιμωξεις αλλα θεωρειται επικινδυνη πρακτικη, αφου περα απο αναποτελεσματικη, συνεισφερει στη εξαρση της αντιμικροβιακης αντιστασης.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    ξέρω άτομα που με τη βοήθεια ψυχολόγου και αγωγής ξεπέρασαν διαταραχές με κατάθλιψη και άγχος. Δεν λέω πως είναι 100% όπως παλιά , άλλωστε οι καταστάσεις μας αλλάζουν σαν ανθρώπους. Αλλά είναι πολύ καλά και έχουν προχωρήσει τη ζωή τους.
    Τι ποσοστό είναι αυτοί από όσους πάνε για ψυχοθεραπεία? Ένα 0.001%? Όπως είπες ξεπέρασαν με την βοήθεια του ψυχολόγου, δεν τους θεράπευσε ο τρελογιατρός. Οι καταστάσεις αλλάζουν τους ανθρώπους, έπαθε ο άλλος μία κρίση, δεν υπάρχουν πλέον οι καταστάσεις που προκαλούν την κρίση, του έφυγε η κρίση. Ο τρελογιατρός στο μεταξύ τα άρπαζε για να του λέει δύο λόγια συμπαράστασης ελλείψει φίλων και του δινε φάρμακα για να παίρνει τα ποσοστά του από τις φαρμακευτικές. Το λές αυτό θεραπεία? Στο 99.999% που χρόνια τα ακουμπάνε και προκοπή δεν βλέπουν, τι έχεις να πεις?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 17-02-2020 at 13:10.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση. (συκοφαντική δυσφήμιση, προσβλητικό, επιθετικό μήνυμα)

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Το μέλος έχει αποκλειστεί από τη συμμετοχή του στό φόρουμ αυτοβοήθειας - πολλαπλό προφίλ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 03:03
  2. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-09-2016, 10:30
  3. Δεν τελειώνει ποτέ...
    By dreams in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2012, 09:45
  4. Πότε επιτέλους τελειώνει η εφηβεία;
    By αλεξια κυκλος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2011, 21:40
  5. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ;;
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2005, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •