Μελανιές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Δεν παιρνω καθόλου ούτε αναγλητικα,ούτε αλλα φάρμακα.

    Ομεπραζόλη για το στομάχι παιρνω,ηλεκτρολύτες και περιστασιακά ζαναξ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πιθανον η ομεπραζολη εχει κανει καποια τετοια παρενεργεια..
    συζητησε το κ ψαξτο λιγο... το οτι κανεις μωλωπες δεν ειναι απαραιτητα αρρωστια στο αιμα..αλλα εχει να κανει κ με το λεπτο δερμα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βρηκα αυτο στο google για την ομεπραζολη φιλε μου..ειναι απο αυτο.

    Η ομεπραζόλη, όπως επίσης και η εσομεπραζόλη, δρουν ως αναστολείς του CYP2C19. ... μπορεί να προκαλέσει αδυναμία, μώλωπες ή να κάνει να εμφανίζονται ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβασα κ αλλα..ολη την συσταση του φαρμακου, χαμηλωνει τα λευκα αιμοσφαιρια κ δημιουργουνται μωλωπες..
    οποτε μαλλον το βλεπω να ειναι παρενεργεια της ομεπραζολης.

  5. #20
    Δε νομίζω ότι υπάρχει διάθεση κινδυνολογιας. Απλώς ο ίδιος ο Αντώνης είχε αναφέρει πριν λίγο καιρό ότι ο γιατρός του τού συνέστησε να κάνει κάποιες εξετάσεις ώστε να αποκλειστεί η πιθανότητα λεμφώματος και τον ρώτησα για τις εξελίξεις . Αν δε το είχε αναφέρει ο ίδιος, δε θα τον ρωτούσα .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ποιος κινδυολογει; Οι γιατροί μου; Γιατί εκείνοι φοβόντουσαν για λευχαιμία και λεύκωμα.


    Δεν πινω αλκοόλ ούτε κάνω κατάχρηση σε φάρμακα.
    Σορυ , Αντωνη, δεν ηθελα να σε κατηγορησω ........keep up the good xork , αν τon mind about me .......

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Δεν λέω ότι με κατηγορησες φίλε, απλώς το διευκρινίζω.


    Ο γιατρός μου λέει ότι θέλει να πάω Αθήνα σε άλλο αιματολογο. Θα πάρω και δεύτερη γνώμη και θα δω τι θα κάνω.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μυστηριο αυτη η παθηση σου. Εισαι βεβαιος οτι οταν επαιρνες κορτιζονη σου ειχε περασει η οθοστατικη; Η κορτιζονη αυξανει τα αιμοπεταλια και τον ογκο του αιματος, αλλα εσενα οι αιματολογικες σου ειναι καθαρες, Το πιθανοτερο να ειναι ασχετο αυτο με τ' αγγεια, αλλιως θα το ειχες απ την αρχη.

  9. #24
    Antonis8
    Guest
    Δεν μου είχε περάσει εντελώς, αλλά τις ημέρες που την έπαιρνα είχαν πέσει οι παλμοί μου γύρω στους τριάντα χτύπους σε καθιστή θέση (από ογδόντα,είχα γυρίσει στους πενήντα που ήταν το φυσιολογικό μου πριν την ορθοστατική) και σε όρθια θέση +περπάτημα, πήγαιναν μαξ 113 , σχεδόν φυσιολογικό δηλαδή. Φαντάζομαι αν τη συνέχιζα μπορεί να υπήρχε περαιτέρω βελτίωση.

    Τι να πω δεν ξέρω. Ουτε ο drHouse δεν μπορεί να με διαγνώσει. Θα το αναφέρω και αυτό που λες στον γιατρό μου να δω αν θα το λάβει υπόψη. Δεν ξέρω πολλά από αναιμίες και αυτές τις εξετάσεις, αλλά από όσο έχω δει,τα αιμοπετάλια μου είναι μέσα στα φυσιολογικά.
    Αυτό που συνήθως βγαίνει μια δύο μονάδες πιο κάτω είναι το PDW εύρος κατ. αιμοπεταλίων. Συνήθως βγαίνει 10 ενώ το φυσιολογικό είναι 12-18. Η αιμοσφαιρίνη μου κάποιες φορές βγαίνει επίσης οριακά πιο κάτω , πχ 11,5 ενώ το φυσιολογικό είναι 12-16. Τώρα στις τελευταίες που έκανα στα επείγοντα βγήκε μια μονάδα πιο πάνω από το φυσιολογικό το , MPV, μέσος όγκος plt.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η κορτιζονη κανει κακο στην υγεια και η οποια βελτιωση ειναι προσωρινη συνηθως. Μην μπεις στον πειρασμο να παρεις μονος σου.

    Νομιζω οτι τα προβληματα που ειναι δυσκολο να διαγνωστουν συνηθηστερα περνανε μονα τους, αλλιως η επιστημη θα ειχε βρει τροπο να τα εντοπιζει ευκολοτερα. Μη σε παιρνει απο κατω. Εγω απο την Πεμπτη, λεω το "σ" "χ" σαν τον Νταφυ Ντακ γιατι μου τραυματισε τη γλωσσα μια ηλιθια ωρλ. Τι να κανω ομως, ελπιζω οτι θα ειναι προσωρινο. Ταυτοχρονα εχω αγχος στα υψη, και καποιες στιγμες νιωθω οτι θα πανε ολα στραβα, ομως ξερω οτι πρεπει απλα να βρω εναν τροπο να αδειασω το μυαλο μου και να ξοδεψω το αγχος μου και τοτε θα μπορεσω πιο ευκολα να κανω υπομονη.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η κορτιζονη κανει κακο στην υγεια και η οποια βελτιωση ειναι προσωρινη συνηθως. Μην μπεις στον πειρασμο να παρεις μονος σου.

    Νομιζω οτι τα προβληματα που ειναι δυσκολο να διαγνωστουν συνηθηστερα περνανε μονα τους, αλλιως η επιστημη θα ειχε βρει τροπο να τα εντοπιζει ευκολοτερα. Μη σε παιρνει απο κατω. Εγω απο την Πεμπτη, λεω το "σ" "χ" σαν τον Νταφυ Ντακ γιατι μου τραυματισε τη γλωσσα μια ηλιθια ωρλ. Τι να κανω ομως, ελπιζω οτι θα ειναι προσωρινο. Ταυτοχρονα εχω αγχος στα υψη, και καποιες στιγμες νιωθω οτι θα πανε ολα στραβα, ομως ξερω οτι πρεπει απλα να βρω εναν τροπο να αδειασω το μυαλο μου και να ξοδεψω το αγχος μου και τοτε θα μπορεσω πιο ευκολα να κανω υπομονη.

    Ναι, δεν θα πάρω μόνος μου κάτι. Το έστειλα σε μήνυμα στο γιατρό μου πάντως αυτό που είπες για να το σκεφτεί και εκείνος και να μου πει.


    Υπομονή χρειάζεται, αλλά σε τέτοια θέματα είναι λογικό να μας πιάνει φοβερό άγχος.

    Τι θέμα είχες και πήγες ΩΡΛ?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι, δεν θα πάρω μόνος μου κάτι. Το έστειλα σε μήνυμα στο γιατρό μου πάντως αυτό που είπες για να το σκεφτεί και εκείνος και να μου πει.


    Υπομονή χρειάζεται, αλλά σε τέτοια θέματα είναι λογικό να μας πιάνει φοβερό άγχος.

    Τι θέμα είχες και πήγες ΩΡΛ?
    Πιστευω οτι κολλησα καποιο μικροβιο στο λαιμο μετα απο φιλι. Ξεκινησε με πονο στη γλωσσα και το λαιμο, χωρις αφθες, και βραχνιασμα. Ο πονος στο στομα υποχωρησε σε λιγες μερες, αλλα το βραχνιασμα εμεινε. Πρεπει συνεχεια να καθαριζω το λαιμο μου για να μιλησω, νιωθω ενοχληση, ερεθισμο, στεγνωνει συχνα, και η φωνη βγαινει αλλοιωμενη, βραχνη, και καποιες φορες σπαει. Ολα αυτα σταθερα απο τον Οκτωβριο.
    Δεν πινω, δεν καπνιζω, δεν μιλαω πολυ. Δεν δικαιολογειται απο αλλη αιτια. Καποιο μικροβιο.

  13. #28
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Πιστευω οτι κολλησα καποιο μικροβιο στο λαιμο μετα απο φιλι. Ξεκινησε με πονο στη γλωσσα και το λαιμο, χωρις αφθες, και βραχνιασμα. Ο πονος στο στομα υποχωρησε σε λιγες μερες, αλλα το βραχνιασμα εμεινε. Πρεπει συνεχεια να καθαριζω το λαιμο μου για να μιλησω, νιωθω ενοχληση, ερεθισμο, στεγνωνει συχνα, και η φωνη βγαινει αλλοιωμενη, βραχνη, και καποιες φορες σπαει. Ολα αυτα σταθερα απο τον Οκτωβριο.
    Δεν πινω, δεν καπνιζω, δεν μιλαω πολυ. Δεν δικαιολογειται απο αλλη αιτια. Καποιο μικροβιο.
    Μήπως έχεις παλινδρόμηση;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μήπως έχεις παλινδρόμηση;
    Εχω αλλα βρισκεται σε υφεση. Επιπλεον αν ειχαν επηρεαστει οι φωνητικες χορδες δεν θα φαινοταν στην λαρυγγοσκοπηση;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μελανιές
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-04-2019, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •