Μεγάλη Απογοήτευση και Μελαγχολία.. υπάρχει λύση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37

    Μεγάλη Απογοήτευση και Μελαγχολία.. υπάρχει λύση?

    Πριν επτά χρόνια κατέθεσα μια εφεύρεση και πείρα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Η πατέντα θα έσωνε τον κόσμο από τις φυσικές καταστροφές.
    Έγραψα σε πολλά φόρουμ με πολλές εκατοντάδες χιλιάδων επισκέπτες στο θέμα μου.
    Έκανα δικά μου πειράματα, και έγραψα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές.
    Είχα πολλούς μέσα στα φόρουμ που με πολέμησαν πολλές φορές υβριστικά, αλλά και πολλούς παγκόσμιους καθηγητές που με υποστήριξαν.
    Το πρόβλημά μου είναι ότι αντί να με βοηθήσουν με πολεμούν με όλη τους την δύναμη.
    Αυτό μου έχει δημιουργήσει μια αφάνταστη κόπωση, και απογοήτευση σε σημείο να αισθάνομαι μοναξιά, απογοήτευση και ντροπή που δεν προχωρά η ευρεσιτεχνία μου.
    Θέλω να τα παρατήσω, και δεν με αφήνει αυτή η πατέντα. Θα μπορούσα να κάνω τόσα άλλα καλά για την οικογένειά μου, αλλά τα δείνω όλα για την πατέντα.
    Είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει ή κάτι άλλο?
    Υπάρχει λύση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΨΗΛΕ ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΣΤΑ ΙΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΟΛΕΣ ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ
    ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΣΥ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ
    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ΜΕΤΑ ΑΟΠ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ
    ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΚΙ ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ
    ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΝΕ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΥΝΗΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΕΣΥ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΑΜΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Σε ευχαριστώ elis για την συμβουλή!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Η άποψή μου είναι ότι η πατέντα μου προσφέρει μεγάλο κοινωνικό έργο γιατί σε ένα σεισμό σώζει ζωές και περιουσίες.
    Νομίζω ( λάθος μου ) ότι δεν έχω το δικαίωμα να τα παρατήσω, όχι γιατί θέλω να γίνω πλούσιος, αλλά γιατί δεν θέλω να κτίζουν λάθος
    και ο κάθε μεγάλος σεισμός στον κόσμο να σκοτώνει μικρά παιδιά και μεγάλους. Το βλέπω το λάθος, τους το λέω, τους λέω την λύση, τους κάνω πειράματα που αποδεικνύουν αυτά που λέω, και οι ειδήμονες της εξουσίας κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν.
    Για εμένα είναι εγκληματίες.
    Last edited by seismic; 28-10-2015 at 22:14.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΔΕ ΦΤΑΙΝΕ ουτε αυτοι ουτε εσυ για να αλλαξει κατι πρεπει να ειναι σιγουρο αυτο που προτεινεισ
    για να σε ακουνε προφανωσ εχεισ δικιο σε αυτο οπυ λεσ και συμφωνουνε αλλα για να γινει αλλαγη
    θελει να παγιωθει η νεα κατασταση να ερευνηθει οτι συμφερει απο πολλεσ αποψεισ συμφεροντων κλπ
    και κυριωσ να μη θιγει κανενα στην αγορα ξερεισ οπσεσ ιδεεσ ειχα γω μια περιοδο 15 την ωρα τα λεγα στουσ γυρω μου
    τουσ αρεσαν τα βλεπεαν λογικα μεχρι εκει δεν πηγαινα παραπανω γτ ηξερα οτι δε με παιρνει πρωτον και δευτερον ξερεισ
    γτ ολα τα σπιτια στην ελλαδα ειναι αοπ τσιμεντο και δεν ειναι ξυλινα ασ πουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΔΕ ΦΤΑΙΝΕ ουτε αυτοι ουτε εσυ για να αλλαξει κατι πρεπει να ειναι σιγουρο αυτο που προτεινεισ
    για να σε ακουνε προφανωσ εχεισ δικιο σε αυτο οπυ λεσ και συμφωνουνε αλλα για να γινει αλλαγη
    θελει να παγιωθει η νεα κατασταση να ερευνηθει οτι συμφερει απο πολλεσ αποψεισ συμφεροντων κλπ
    και κυριωσ να μη θιγει κανενα στην αγορα ξερεισ οπσεσ ιδεεσ ειχα γω μια περιοδο 15 την ωρα τα λεγα στουσ γυρω μου
    τουσ αρεσαν τα βλεπεαν λογικα μεχρι εκει δεν πηγαινα παραπανω γτ ηξερα οτι δε με παιρνει πρωτον και δευτερον ξερεισ
    γτ ολα τα σπιτια στην ελλαδα ειναι αοπ τσιμεντο και δεν ειναι ξυλινα ασ πουμε
    Από ότι και να είναι η πατέντα που έχω τα κάνει 300% πιο γερά στον σεισμό, και τις ελαφριές κατασκευές αλώβητες στους ανεμοστρόβιλους.
    Το κακό είναι ότι κάνει και 50% πιο φθηνές τις κατασκευές.. και αυτό θίγει μεγάλα συμφέροντα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mπορεις να μ ενημερωσεις να παρω μια ιδεα τι εχεις βρει; Απ οτι καταλαβα εχει να κανει με την αντισεισμικη τεχνολογια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Quote Originally Posted by seismic View Post
    Από ότι και να είναι η πατέντα που έχω τα κάνει 300% πιο γερά στον σεισμό, και τις ελαφριές κατασκευές αλώβητες στους ανεμοστρόβιλους.
    Το κακό είναι ότι κάνει και 50% πιο φθηνές τις κατασκευές.. και αυτό θίγει μεγάλα συμφέροντα.
    αμα θιγει μεγαλα συμφεροντα μη προχωρασ και οπλυ γτ οπωσ το πεσ ειναι μεγαλα τα συμφεροντα αμα αλλαξουν τα πραγματα και σε χρειαστουν θα σε φωναξουν αυτοι τωρα σε ξερουν οποτε φιλε μου για μενα εισαι πλουσιοσ σωρισ λεφτα ειναι ενα οπλυ ωραιο συναισθημα
    το οποιο εγω νιωθω κι εχει οπλυ πλακα μιασ και ειμαστε και σε σαιτ ψυχολογιασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Mπορεις να μ ενημερωσεις να παρω μια ιδεα τι εχεις βρει; Απ οτι καταλαβα εχει να κανει με την αντισεισμικη τεχνολογια.
    Η ιδέα της εφεύρεσης.
    Αν έχουμε ένα ξύλινο ασταθή τραπέζι. Επάνω του τοποθετούμε τρεις ξύλινες κολόνες. Την πρώτη απλά την ακουμπάμε πάνω στο τραπέζι. Την δεύτερη την καρφώνουμε με μία πρόκα κάτω από το τραπέζι, έτσι ώστε η μύτη της πρόκας να μπει στο κάτω μέρος της κολόνας.

    Στην τρίτη κολόνα ανοίγουμε με ένα τρυπάνι μία κατακόρυφη οπή έτσι ώστε το τρυπάνι να διαπεράσει την κολόνα και το τραπέζι μαζί. Μετά περνάμε μέσα από την οπή μία βίδα και στο άνω και κάτω της μέρος τοποθετούμε και σφίγγουμε με δύο κοχλίες την κολόνα με το τραπέζι. Αν κουνήσουμε το τραπέζι η κολόνα που απλά ακουμπάει πάνω στο τραπέζι θα ανατραπεί.
    Οι άλλες δύο κολόνες αντέχουν την ταλάντωση. Αυτήν την ένωση εδάφους κατασκευής εφαρμόζει σε όλα τα επιμήκη υποστυλώματα της οικοδομής η εφεύρεση για να αντέχουν στην πλάγια φόρτιση του σεισμού.
    Ας εξετάσουμε τώρα τα άλλα δύο υποστυλώματα, το προτεταμένο μεταξύ του τραπεζιού και το καρφωμένο. Ποιο υποστύλωμα αντέχει πιο πολύ σε μία πλάγια εξωτερική φόρτιση? 1) Το καρφωμένο υποστύλωμα με το τραπέζι το οποίο συνδέεται με την πρόκα μέσο της συνάφειας δηλαδή μέσο τριβής. Ή 2) Η το προτεταμένο με το τραπέζι υποστύλωμα με τους κοχλίες πάνω και κάτω από το τραπέζι? Στο μεν πρώτο Το μήκος της πρόκας που ευρίσκεται καρφωμένο μέσα στο ξύλο καθορίζει και το μέγεθος της συνάφειας και αντοχής ως προς την πλάγια εξωτερική φόρτιση.
    Δηλαδή η τριβή που ενώνει την πρόκα με το ξύλο είναι ανάλογη του εμβαδού της συνάφειας και την αντοχή στην τριβή του πιο ανίσχυρου υλικού που στην περίπτωσή μας είναι το ξύλο. Στο μεν δεύτερο ξύλινο υποστύλωμα που το διαπερνά η βίδα υφίσταται διαφορετικός μηχανισμός λειτουργίας ως προς την πλάγια εξωτερική φόρτιση. Λόγω του ότι διαπερνά ελεύθερο η βίδα, δεν υφίσταται ουδεμία συνάφεια.
    Οι κοχλίες πάνω κάτω είναι που συνδέουν το τραπέζι και το ξύλινο υποστύλωμα. Αν εφαρμόσουμε σε αυτή την μέθοδο μία πλάγια φόρτιση το υποστύλωμα δέχεται μία ροπή ανατροπής με αποτέλεσμα να ανασηκώσει μονόπλευρα την μία πλευρά της βάσης και του δώματός της. Εκεί αντιδρά ο κοχλίας ως προς την άνοδο του δώματος της κολόνας. Η δύναμη που δημιουργείται μεταξύ κοχλία και δώματος ονομάζετε θλίψη.
    Πια κολόνα εσείς λέτε ότι αντέχει στην πλάγια εξωτερική φόρτιση? Αυτή που δέχεται θλίψη ή αυτή που δουλεύει μέσο τριβής? Φυσικά το υποστύλωμα με την βίδα είναι αυτό που μπορεί να δεχθεί περισσότερα πλάγια φορτία.

    Το ασύνδετο υποστύλωμα είναι αυτό που κατασκευάζουν σήμερα οι μηχανικοί. Οι άλλες δύο μέθοδοι υπάγονται στην ευρεσιτεχνία . Ναι αλλά τι οι μηχανικοί απλά ακουμπάνε τις κολόνες στο έδαφος όπως την ασύνδετη κολόνα του τραπεζιού? Όχι τις συνδέουν μεταξύ των με την δοκό και την πεδιλοδοκό. Αυτά τα δύο στοιχεία έχουν μία μεγάλη αντίδραση στην ροπή ανατροπής.. Είναι όμως μία άλλη αντίδραση προερχόμενη από διαφορετική πηγή.

    Η ευρεσιτεχνία προσφέρει άλλες δύο πρόσθετες αντιδράσεις βοηθώντας την πεπατημένη τόσο ώστε να ενισχύσουμε σημαντικά την αντίδραση των δομών προς τον σεισμό. Με τον μηχανισμό της συνάφειας, ο κορμός των υποστυλωμάτων παρουσιάζει μεγαλύτερη κάμψη με αποτέλεσμα μετά από ορισμένες τιμές να εκκρίνεται το σκυρόδεμα επικάλυψης προκαλώντας απώλεια της συνάφειας μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα.

    Αντίθετα ο τένοντας της ευρεσιτεχνίας δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα διότι διαπερνά ελεύθερος μέσα από το υποστύλωμα παρεμποδίζοντας την κάμψη του υποστυλώματος διότι οι πλάγιες τάσεις που δέχεται από την κάμψη μετατρέπονται σε θλιπτικές τάσεις στο δώμα (που αντέχει το σκυρόδεμα) και όχι δε ακτινωτές διατμητικές τάσεις που παρουσιάζονται στην διεπιφάνεια σκυροδέματος χάλυβα με τον μηχανισμό της συνάφειας. Αυτή η πάκτωση του δώματος μιας κατασκευής με το έδαφος εφαρμόζεται πρώτη φορά παγκοσμίως και σταματά δυναμικά την παραμόρφωση των κατασκευών.
    + ότι έχουμε και ισχυρή θεμελίωση στα μαλακά εδάφη.

  12. #12
    Quote Originally Posted by seismic View Post
    Το πρόβλημά μου είναι ότι αντί να με βοηθήσουν με πολεμούν με όλη τους την δύναμη.
    Θα μπορούσα να κάνω τόσα άλλα καλά για την οικογένειά μου, αλλά τα δείνω όλα για την πατέντα.
    Είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει ή κάτι άλλο?
    Υπάρχει λύση?
    Καταρχάς νομίζω πως είσαι σε τελείως λάθος θέμα... μάλλον έπρεπε να έχεις γράψει στο "ΓΕΝΙΚΑ"..

    Όταν λες σε πολεμούν αντί να σε στηρίζουν για το ελληνικό κράτος μιλάς? Γιατί κάτι τέτοιο δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση... Έχεις σκεφτεί να το πουλήσεις σε ιδιώτες ή έξω?
    Και όσον αφορά την οικογένεια σου, σχεδόν ολοι οι άνθρωποι έχουν οικογένεια δουλειά και ενδιαφέροντα και καταφέρνουν να τα βολεύουν μέσα στην μέρα όλα.. εκτός κι αν εννοείς πως σε έχει καταβάλει τόσο ψυχολογικά που δεν θες να ασχοληθείς με την οικογένεια σου και το κατάλαβα λάθος... Η οικογένεια σου είναι η πατρική σου ή έχεις δημιουργήσει δικιά σου οικογένεια?
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εγω το μονο που καταλαβα ειναι το συμπερασμα οτι σταματα δυναμικα την παραμορφωση και αρα για μενα
    δεν εισαι πολιτικοσ μηχανικοσ εισαι πυρινικοσ φυσικοσ ετσι λεω εγω ολουσ τουσ επιστημονεσ
    εγω ενα τει εχω βγαλει κι αυτο με πηρε δεκα χρονια γτ δουλευα απο δω κι αοπ εκει
    τωρα για την εφευρευση σου ειπα αμα θιγει συμφεροντα αστα να πανε αμα αλλαξουνε τα πραγματα μαλλον θα γινεισ πλουσιοσ με λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Καταρχάς νομίζω πως είσαι σε τελείως λάθος θέμα... μάλλον έπρεπε να έχεις γράψει στο "ΓΕΝΙΚΑ"..

    Όταν λες σε πολεμούν αντί να σε στηρίζουν για το ελληνικό κράτος μιλάς? Γιατί κάτι τέτοιο δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση... Έχεις σκεφτεί να το πουλήσεις σε ιδιώτες ή έξω?
    Και όσον αφορά την οικογένεια σου, σχεδόν ολοι οι άνθρωποι έχουν οικογένεια δουλειά και ενδιαφέροντα και καταφέρνουν να τα βολεύουν μέσα στην μέρα όλα.. εκτός κι αν εννοείς πως σε έχει καταβάλει τόσο ψυχολογικά που δεν θες να ασχοληθείς με την οικογένεια σου και το κατάλαβα λάθος... Η οικογένεια σου είναι η πατρική σου ή έχεις δημιουργήσει δικιά σου οικογένεια?
    Έχω δική μου οικογένεια. Την πατέντα δεν την θέλουν γιατί δεν μπορεί να περάσει από την πολεοδομία. Δηλαδή κανένας στην Ελλάδα δεν μου λέει τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμος.
    Βλέπουν σαν χαζοί τα πειράματα και την θεωρεία, και συμφωνούν μεν αλλά μέχρι εκεί. Αν θέλετε και επιτρέπετε να σας δείξω τα πειράματα τους καθηγητές στην επιστημονική μου ομάδα, και τα διεθνή και Ελληνικά επιστημονικά περιοδικά με κριτές που έχω γράψει. Δεν τα έχω παρατήσει ( την δουλειά μου ) αλλά θα μπορούσα να κάνω δικά μου πράγματα τις ελεύθερες ώρες που δεν τα κάνω.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εγω το μονο που καταλαβα ειναι το συμπερασμα οτι σταματα δυναμικα την παραμορφωση και αρα για μενα
    δεν εισαι πολιτικοσ μηχανικοσ εισαι πυρινικοσ φυσικοσ ετσι λεω εγω ολουσ τουσ επιστημονεσ
    εγω ενα τει εχω βγαλει κι αυτο με πηρε δεκα χρονια γτ δουλευα απο δω κι αοπ εκει
    τωρα για την εφευρευση σου ειπα αμα θιγει συμφεροντα αστα να πανε αμα αλλαξουνε τα πραγματα μαλλον θα γινεισ πλουσιοσ με λεφτα
    Και εγώ ΤΕΙ έχω τελειώσει. Και είμαι οικοδόμος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  2. Υπάρχει λύση;
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2015, 03:31
  3. Υπαρχει λυση?
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2011, 02:34
  4. Υπάρχει λύση?
    By agnwstos007 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-11-2010, 02:47
  5. Υπάρχει λύση?
    By thor24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2007, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •