Μελανιές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Μελανιές

    Έχω περίπου 14 μελανιές στα πόδια αυτή τη στιγμή, ανεξήγητες. Είδε αιματολόγος τη γενική που έκανα στο νοσοκομείο και δεν μου έγραψε κάποιες παρατηρήσεις. Αγχώνομαι ότι έχω κάτι στο αίμα. Ακόμα το ψάχνουμε, δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση. Βιώνει κανείς άλλος ανεηξγήτες μελανιές; Και δεν μιλώ για μια ή δύο, που οκ, όλοι προφανώς μπορεί να χτυπήσουμε κάπου και να μην το συνειδητοποιήσουμε, μιλάω για μεγάλο αριθμό.

  2. #2
    Μήπως έχεις ιδιαίτερα λεπτό ή ευαίσθητο δέρμα; Επίσης, έχεις ελέγξει το επίπεδο της b12 ; Αυτή την περίοδο δεν έχω ιδιαίτερες μελανιές, ωστόσο μου συμβαίνει πολύ συχνά , ακόμη και σε σημεία του σώματος όπου δε θυμάμαι να έχω χτυπήσει. Κι εγώ το έχω αναφέρει σε παθολόγο και δε το αξιολόγησε περαιτέρω. Ενδεχομένως έχεις χαμηλά επίπεδα βιταμίνης κ , η οποία θα μπορούσε επίσης να εξηγήσει την ευκολία με την οποία δημιουργείται μελανιά. Οι μελανιές είναι συνήθως ανησυχητικές όταν εμφανίζονται σε μέρη του σώματος όπου είναι πιο δύσκολο να χτυπήσουμε, πχ στην πλάτη ή στην κοιλιακή χώρα. Στα χέρια και στα πόδια είναι το πλέον σύνηθες ακόμη και αν χτυπήσουμε ελαφρά .

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Η b12 μου είναι μια χαρά. D έχω καπως χαμηλή.

    Το ξέρω ότι στον κορμό είναι ανησυχητικες αλλά και οι πολλες στα ποδια δεν είναι αμελητέο.

    Περυσι εβγαζα για ένα διάστημα παλι, αλλά όχι τόσες πολλες και τόσο μεγάλες.

  4. #4
    Υποθέτω λοιπόν ότι και τα αιμοπετάλιά σου είναι μια χαρά; Γιατί και ο χαμηλός αριθμός αιμοπεταλίων δικαιολογεί τις μελανιές . Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που λόγω ευαισθησίας του δέρματος, παθαίνουν πιο συχνά ρήξη τριχοειδών αγγείων που σχετίζονται άμεσα με τη δημιουργία μιας μελανιας. Τέλος, το συναισθηματικό στρες δημιουργεί υπεραιμία με αποτέλεσμα να αυξάνεται η ερυθρότητα του δέρματος , η ρήξη τριχοειδών αγγείων κτλ . Όσον αφορά στις σοβαρές παθήσεις του αίματος τις οποίες γράφεις ότι φοβάσαι, αποκλείστηκε εν τέλει το λέμφωμα; Γιατί θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό έγραψες ότι κανείς εξετάσεις για να το αποκλείσετε με τον θεράποντα γιατρό σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    και η έλλειψη φολικού οξέος μπορεί να προκαλέσει μώλωπες
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  6. #6
    Ναι σωστά, και η έλλειψη φολικου οξέος , γι αυτό ανέφερα τη b12, γιατί συνήθως έλλειψη b12 και έλλειψη φολικου οξέος συντρέχουν . Ή έστω κινούνται ταυτόχρονα στα κατώτατα φυσιολογικά επίπεδα

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Καλό είναι και το φυλλικο μου. Παιρνω μάλιστα και έξτρα συμπληρωμα γιατί είχα αυξημένη ομοκυστεινη.

    Το λεμφωμα δεν ξέρω αν αποκλείστηκε, η λευχαιμία ναι γιατί είδε το πλακακι η αιματολογος. Δεν ξέρω κατά πόσο να εμπιστευτω όμως τον έλεγχο που έγινε στο νοσοκομείο. Μου είπε ο γιατρός μου θα συζητησουμε μες στη βδομάδα.

    Τα αιμοπεταλεια ναι, φυσιολογικα ήταν και η αιμοσφαιρίνη. Λίγη αναιμία έχω οπως παντα (ανεξήγητη αναιμία).

  8. #8
    Οκ , θετικό είναι ότι τουλάχιστον αποκλείστηκε η μία εκ των δύο σοβαρών νόσων. Για τις μελανιές λοιπόν δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω, σου λέω ξανά ότι κι εγώ που έχω πολύ ευαίσθητο και λεπτό δέρμα , έχω την τάση να έχω μελανιές , αρκετές και συχνά . Όσο για το λέμφωμα, εύχομαι σύντομα να αποκλειστεί κι αυτό με βεβαιότητα . Με την αντικαταθλιπτική αγωγή έχεις ξεκινήσει; Ο λόγος που σε ρωτάω είναι γιατί αφενός έχεις αναφερθεί και σε αυτό και αφετέρου γιατί θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει κάποια θέματα υγείας, το αυξημένο στρες μόνο επιβαρυντικά λειτουργεί .

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Οχι φοβαμαι μην μου αυξήσουν τους παλμους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το αλκοολ προκαλει μελανιες ........η καταχρηση .....η τα πολλα φαρμακα .....παλι επιβαρυνουν το σηκωτι ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Καλό είναι και το φυλλικο μου. Παιρνω μάλιστα και έξτρα συμπληρωμα γιατί είχα αυξημένη ομοκυστεινη.

    Το λεμφωμα δεν ξέρω αν αποκλείστηκε, η λευχαιμία ναι γιατί είδε το πλακακι η αιματολογος. Δεν ξέρω κατά πόσο να εμπιστευτω όμως τον έλεγχο .
    Βρε παιδια , μη κινδυνολογειτε, τρομοκαρατειται αδικως τον θεματοθετη , αφου ειναι νοσοφοβικος .... ......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Έχω περίπου 14 μελανιές στα πόδια αυτή τη στιγμή, ανεξήγητες. Είδε αιματολόγος τη γενική που έκανα στο νοσοκομείο και δεν μου έγραψε κάποιες παρατηρήσεις. Αγχώνομαι ότι έχω κάτι στο αίμα. Ακόμα το ψάχνουμε, δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση. Βιώνει κανείς άλλος ανεηξγήτες μελανιές; Και δεν μιλώ για μια ή δύο, που οκ, όλοι προφανώς μπορεί να χτυπήσουμε κάπου και να μην το συνειδητοποιήσουμε, μιλάω για μεγάλο αριθμό.
    Ενας συμμαθητης μου ειχε παρει ενα μικροβιο μικρος και του εσπαγαν τα αγγεια αλλα απ οτι ειχε πει ουρλιαζε απο τους πονους.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το αλκοολ προκαλει μελανιες ........η καταχρηση .....η τα πολλα φαρμακα .....παλι επιβαρυνουν το σηκωτι ......
    Ποιος κινδυολογει; Οι γιατροί μου; Γιατί εκείνοι φοβόντουσαν για λευχαιμία και λεύκωμα.


    Δεν πινω αλκοόλ ούτε κάνω κατάχρηση σε φάρμακα.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ενας συμμαθητης μου ειχε παρει ενα μικροβιο μικρος και του εσπαγαν τα αγγεια αλλα απ οτι ειχε πει ουρλιαζε απο τους πονους.
    Οχι εμένα δεν πονανε,μονο μια δυο πονανε στο αγγιγμα. Βγαζω συνέχεια όμως και πολλες μαζι. Ο γιατρός στα επειγοντα σχολίασε ότι είναι πάνω στις φλέβες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Τις περισσότερες φορές οι μελανιές αυτές προκαλούνται από αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, αναλγητικά ή φάρμακα κατά του άσθματος.

    αυτο γραφει στο νετ επισης..κ οντως το εχω παθει.
    τσεκ λιγο στο google "αντικαταθλιπτικα κ μωλωπες".

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μελανιές
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-04-2019, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •