Χωρισμός λόγω έλλειψης ερωτικής διάθεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7

    Χωρισμός λόγω έλλειψης ερωτικής διάθεσης

    Καλησπέρα σας,
    Έχω δυο χρόνια περίπου σχέση με ένα παιδί, στην αρχή η σχέση μας ξεκίνησε πολύ όμορφα και με αρκετό ερωτικο παιχνίδι είμαστε και οι δυο Βερς( ενεργητικοί/παθητικοί) και όλα κυλούσαν ομαλά δίχως προβλήματα πέρα από κάτι ζήλιες κτλ. Μετά από λίγο καιρό εγώ μπήκα φαντάρος και δεν είχα τόση όρεξη για σεξ λόγω ψυχολογικών που περνάει ένας φαντάρος και όταν θα κάναμε σεξ εγώ θα έκανα ενεργητικό και δε μου έβγαινε τόσο το παθητικό αυτό σιγά σιγά άρχισε να τον ενοχλεί και είναι λογικό γιατί ήθελε να κάνει και εκείνος ενεργητικό αλλά εγώ δε μπορούσα να ανταπεξέλθω με αποτέλεσμα να πέρνει τον κατήφορο και να φτάνουμε σε ένα σημείο που έχουμε να κάνουμε αρκετούς μήνες σεξ και ούτε παιχνίδια ούτε τίποτα το αντιλαμβανόμασταν αλλά κανένας μας δεν έκανε κίνηση και το ρίχναμε στη δουλειά στο φανταριλικι κτλ. Και τώρα έχουμε φτασει σε ένα σημείο που εγώ θέλω τόσο πολύ να κάνουμε σεξ και να φτιάξουμε τη σχέση μας αλλά εκείνος έχει ξενερώσει και δεν του το βγάζω πια και δυστυχώς πήραμε την απόφαση να χωρίσουμε ενώ αγαπιόμαστε για να βρει ο καθένας τον εαυτό του. Κανεις μας όμως δε θέλει να χωρίσουμε θελουμε να είμαστε μαζί αλλά να γινόταν κάτι και να μας ερχόταν και στους δυο η επιθυμία για σεξ για να συνεχίσουμε. Τι προτείνετε να κάνω ή να κάνουμε ; Τον θέλω και με θέλει παρά πολύ και ψάχνω να βρω μια λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλημέρα.. Λες ότι θέλετε το ίδιο πράγμα, να τα βρείτε κτλ.. Λίγο πιο πάνω είπες ότι τον ξενέρωσες και δεν του βγαίνει.. Τι ακριβώς ισχύει? Πως ακριβώς σκέφτεται?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7
    Εκείνος σκέφτεται συνέχεια με το τι έχει γίνει , το παρελθόν δηλαδή όποτε δε μπορεί να του βγει σκεπτόμενος το παρελθόν. Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να μη πηγαίνει μπροστά η σχέση μας. Αν μπορούσε να σταματήσει να σκέφτεται συνέχεια τι έχει γίνει , ότι τον είχα στο περίμενε τόσους μήνες θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα βήμα μπροστά αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να το ξεχάσει και γενικά εκείνος στη σχέση ήταν που κράταγε μούτρα, αν έκανα κάτι άθελα μου δε το ξεχνάει κάποιες φορές στο χτυπάει κιόλας. Αυτό το λέω για να καταλάβετε για το πως σκέφτεται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostasyolo View Post
    Εκείνος σκέφτεται συνέχεια με το τι έχει γίνει , το παρελθόν δηλαδή όποτε δε μπορεί να του βγει σκεπτόμενος το παρελθόν. Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να μη πηγαίνει μπροστά η σχέση μας. Αν μπορούσε να σταματήσει να σκέφτεται συνέχεια τι έχει γίνει , ότι τον είχα στο περίμενε τόσους μήνες θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα βήμα μπροστά αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να το ξεχάσει και γενικά εκείνος στη σχέση ήταν που κράταγε μούτρα, αν έκανα κάτι άθελα μου δε το ξεχνάει κάποιες φορές στο χτυπάει κιόλας. Αυτό το λέω για να καταλάβετε για το πως σκέφτεται
    χμμμ
    δεν νομιζω το θεμα να ειναι οτι κατι σκεφτεται.
    το ξενερωμα δεν ειναι σκεψεις.
    ειναι μετα τις σκεψεις. δεν ελεγχεται.
    και προσωπικα δεν νομιζω οτι διορθωνεται το σεξουαλικο ξενερωμα.
    για το τι θα κανετε, εσεις θα αποφασισετε.
    η μενετε μεχρι να το παρετε αποφαση οτι δεν παει αλλο, η μενετε στην συμβιωση χωρις σεξ και κανετε αλλες παραλληλες γνωριμιες με κινδυνο να ταλαιπωρηθειτε πολυ απο πληγωμενο εγωισμο κλπ, , η χωριζετε συνειδητα για να προχωρησετε παρακατω, ηρεμα και ωραια.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Αυτό που έχετε να κάνετε είναι να καθίσετε και να τα συζητήσετε. Ο λ α. Να πεις τι σε ενοχλεί και να ακούσεις τι ενοχλεί αυτόν.. Στόχος σας θα είναι να βρείτε λύση και όχι να κατηγορησει ο ένας τον άλλον.. Θα βάλετε μπροστά σας τα προβλήματα και τα παράπονα και θα δείτε ότι τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι μέσα στο κεφάλι σας. Δύο άνθρωποι που θέλουν να είναι μαζί.. Μπορούν να είναι, φτάνει να μη υπάρχει εγωισμός. Μιλάς και ακούς τι έχει να πει ο άλλος. Κάποιες φορές νομιζουμε ότι ισχύει κάτι από την άλλη πλευρά και μένουμε με αυτη την εντύπωση και δεν πάμε να ρωτήσουμε.

    Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι απλές.. Εμείς τις κάνουμε δύσκολες και ο εγωισμός μας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7
    Προς το παρόν έχουμε χωρίσει από χθες το βράδυ και είπαμε αν βρούμε ξανά τον εαυτό μας και θελουμε να είμαστε μαζί με μια έλξη στον σεξουαλικο τομέα θα κάνει ο καθένας τη κίνηση του. Όποτε αυτό το βήμα του χωρισμού έχει ήδη γίνει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7
    Έχουμε συζητήσει αρκετές φορές και ειδικά τη τελευταία φορά χωρίς καθόλου εγωισμο. Και στην ουσία αυτό που μου έλεγε είναι πως δε θέλει να με πάει πίσω γιατί δε ξέρει αν θα του ξαναβγεί αυτή η έλξη και αυτή τη στιγμή δε νιώθει έλξη για τίποτα και είναι ξενερωμενος. Απλώς εγώ επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο λόγω στρατού και άλλων θεμάτων προσωπικών και μπόρεσα μετά από μήνες να ξεκλειδώσω τον εαυτό μου σε αυτό το κομμάτι ηλπιζα πως αν ήμασταν σε σχέση θα μπορούσε και εκείνος να κάνει το ίδιο αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διάλεξε το χωρισμό για το καλό και των δυο και τώρα με τρώει τόσο πολύ που τόσους μήνες εγώ το δημιούργησα αυτό και καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια αντί να τον βάλω κάτω και να είμαστε όπως ήμασταν παλιά.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by kostasyolo View Post
    Έχουμε συζητήσει αρκετές φορές και ειδικά τη τελευταία φορά χωρίς καθόλου εγωισμο. Και στην ουσία αυτό που μου έλεγε είναι πως δε θέλει να με πάει πίσω γιατί δε ξέρει αν θα του ξαναβγεί αυτή η έλξη και αυτή τη στιγμή δε νιώθει έλξη για τίποτα και είναι ξενερωμενος. Απλώς εγώ επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο λόγω στρατού και άλλων θεμάτων προσωπικών και μπόρεσα μετά από μήνες να ξεκλειδώσω τον εαυτό μου σε αυτό το κομμάτι ηλπιζα πως αν ήμασταν σε σχέση θα μπορούσε και εκείνος να κάνει το ίδιο αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διάλεξε το χωρισμό για το καλό και των δυο και τώρα με τρώει τόσο πολύ που τόσους μήνες εγώ το δημιούργησα αυτό και καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια αντί να τον βάλω κάτω και να είμαστε όπως ήμασταν παλιά.
    Δεν ήσουν ψυχολογικά καλά. Δεν φταις κάπου.. Ούτε εγώ λειτουργω όταν δεν είμαι καλά.
    Αφού έγιναν οι συζητήσεις, κάντε το διάλειμμα σας.. Θα δώσετε χρόνο στον εαυτό σας να σκεφτείτε πιο καθαρά και αν θέλετε να είστε μαζί.. Θα είστε. Ο χρόνος κάποτε ανάβει ξανά την φλόγα. Μπορεί όμως να την σβήσει και τελείως.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7
    Αυτό θα κάνουμε και θα δείξει τι θα γίνει στο μέλλον. Αλλά νιώθω πως ποτε δε θα πάψω να σκέφτομαι ότι αυτή η σχέση είχες προοπτικές γιατί είχε τόση αγάπη και είναι κρίμα. Αυτό με στεναχωρεί πιο πολύ.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by kostasyolo View Post
    Αυτό θα κάνουμε και θα δείξει τι θα γίνει στο μέλλον. Αλλά νιώθω πως ποτε δε θα πάψω να σκέφτομαι ότι αυτή η σχέση είχες προοπτικές γιατί είχε τόση αγάπη και είναι κρίμα. Αυτό με στεναχωρεί πιο πολύ.
    Αν υπάρχουν αμοιβαία αισθήματα δεν θα χαθεί.. Αν όχι.. Καλύτερα να τελειώνει. Πρέπει να είναι και οι δύο καλά μέσα στην σχέση, όχι μόνο ο ένας..
    Δώσε χρόνο, μη τον πιέζεις και ότι είναι να γίνει.. Θα γίνει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7
    Αυτό θα κάνω! Πιστεύω σε μας και ελπίζω εφόσον χάσαμε αυτή τη μάχη να κερδίσουμε τουλάχιστον τον πόλεμο και να επέλθει Ειρήνη.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by kostasyolo View Post
    Αυτό θα κάνω! Πιστεύω σε μας και ελπίζω εφόσον χάσαμε αυτή τη μάχη να κερδίσουμε τουλάχιστον τον πόλεμο και να επέλθει Ειρήνη.
    Στο εύχομαι!

Similar Threads

  1. Παντελής έλλειψη ερωτικής διάθεσης.
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 14-10-2019, 16:30
  2. Απουσία ερωτικής διάθεσης
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 31-08-2019, 14:34
  3. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης (από γυναίκα)
    By Ntia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 04:19
  4. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 15:02
  5. Έλλειψη σεξουαλικότητας και ερωτικής διάθεσης
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2008, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •