Φωνές στην θεραπεία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22

    Φωνές στην θεραπεία.

    Καλησπέρα σε ολους.Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον να του φωνάζει ο ψυχολόγος στη συνεδρία...επισκέπτομαι εδώ ένα χρόνο μια ψυχολογο η οποία μπορώ να πω οτι με έχει βοηθήσει αρκετά αλλά σε πολλές συνεδρίες υψώνει τον τονο της φωνής της και κάπως με ξενίζει αλλά και με μπλοκάρει ταυτόχρονα στο να συνεχίσω να μιλάω μετά.Να σημειώσω εδώ οτι έχω μεγαλώσει σε ένα δυσλειτουργικο οικογενειακό περιβάλλον με συνεχεις τσακωμούς,φωνές και γενικότερη κακοποίηση και όταν κάποιος μου φωνάζει γίνεται τρελό trigger, θυμώνω απίστευτα και απλά δεν θέλω να συνεχίσω καν την οποιαδήποτε συζήτηση.Σήμερα λοιπόν ήταν χειρότερα απο κάθε φορά,σε σημειο να κλαίω ασταμάτητα επί 1 ώρα μετά την συνεδρία και να είμαι ένα ράκος.Δεν ξέρω καν αν μπορώ να ξαναπάω.Τι νόημα έχει να φωνάζεις σε έναν άνθρωπο που έρχεται ήδη με τα θέματά του ζητώντας για βοήθεια;Και επειδή πραγματικά είχα σαστίσει και δεν ήξερα τι να πω με αυτή τη συμπεριφορά μου είπε(με υψηλό τόνο φωνής ακόμα) να φύγω αμέσως αν είναι να μην μιλάω και μου έδειξε και την πόρτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να μείνει να φωνάζει μόνη της

  3. #3
    Φαινεται πολυ αντιεπαγγελματικο κατι τετοιο.Με τον ψυχολογο χρειαζεται να εχεις εμπιστοσυνη και να αισθανεσαι ασφαλεια πραγμα που δεν επιτυγχανεται με τις φωνες.Και εγω το ιδιο θεμα ειχα με τον ψυχολογο μου,βεβαια σε εμενα δεν συνεβη κατα επαναλληψη,μου φωναξε μονο μια φορα και εδειξε να το μετανιωσε και μου ζητησε συγγνωμη για αυτο και αποφασισα να τον συνεχισω,ομως το να συμβαινει συνεχεια και το κυριοτερο να μην υπαρχει καποια μετανοια και συνειδητοποιηση οτι αυτο που εκανε ηταν λαθος , το βρισκω ιδιαιτερα ασχημο.Στον ψυχολογο πρεπει να αισθανομαστε ασφαλεια και οχι φοβο,σιγουρα στην συνεδρια μιλαμε και για στεναχωρα ζητηματα αλλα αλλο ειναι η στενοχωρια κατα την διαρκεια της συνεδριας και αλλο ο φοβος.Εγω στην θεση σου θα αλλαζα ψυχολογο.ο μονος λογος που δεν αλλαξα τον δικο μου ηταν επειδη εγινε μια φορα και μου ζητησε συγγνωμη αλλα και παλι αν δω οτι τον φοβαμαι λογω των φωνων που μου ειχε βαλει η αν το ξανακανει εστω και μια φορα σιγουρα θα σταματησω.Μην αισθανεσαι ασχημα,δεν φταις εσυ για αυτο που εγινε,αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να γινεται σε καμια περιπτωση,υπαρχουν καλοι και κακοι ψυχολογοι οπως ολα τα επαγγελματα,ψαξε να βρεις καποιον καλο που σου ταιριαζει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εμενα στην αρχη που ξεκινησα θεραπεια για σχιζοφρενεια, ακουσα μερικες φορες φωνες, αλλα ηταν για να με κανει να καταλαβω τη σοβαροτητα του προβληματος μου και οτι πρεπει να παιρνω κανονικα τη θεραπεια, ο γιατρος μου νομιζε οτι δεν επαιρνα την αγωγη........ γενικος με ταρακουνησε....... και εδω και 7 χρονια δεν εχω σταματηση ουτε μια μερα τη θεραπεια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Ηταν πολύ άσχημο.Δεν ξέρω αν αποτελεί κάποιου είδους τεχνική όλο αυτό αλλά εγώ ένιωσα ένα με το πάτωμα.Συμφωνώ μαζί σου στο οτι πρέπει να νιώθεις ασφάλεια και πιστευω αυτο το κομμάτι χάθηκε σήμερα.Μετά απο ένα σημείο ήθελα απλά να τελειώσει η ώρα και να σηκωθώ να φύγω δεν επικοινωνούσα καν.Μπορεί να με ρώταγε κάτι και να απάνταγα εντελώς ασυναρτησίές λογω της ταραχής μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by joy123 View Post
    Ηταν πολύ άσχημο.Δεν ξέρω αν αποτελεί κάποιου είδους τεχνική όλο αυτό αλλά εγώ ένιωσα ένα με το πάτωμα.Συμφωνώ μαζί σου στο οτι πρέπει να νιώθεις ασφάλεια και πιστευω αυτο το κομμάτι χάθηκε σήμερα.Μετά απο ένα σημείο ήθελα απλά να τελειώσει η ώρα και να σηκωθώ να φύγω δεν επικοινωνούσα καν.Μπορεί να με ρώταγε κάτι και να απάνταγα εντελώς ασυναρτησίές λογω της ταραχής μου.
    Mην ξαναπας εννοείται ! Μακρυά και βγαλτην από την μνήμη σου , μην την ξανασκεφτεί δεν φταις εσύ σε κάτι δικό της είναι το φταίξιμο.

Similar Threads

  1. φωνες
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 112
    Last Post: 05-01-2020, 23:19
  2. Αναζητηση ψυχοθεραπευτη στην Πάτρα - Συμπεριφορικη θεραπεια
    By rebellos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2013, 18:53
  3. φωνες.
    By diamantina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2013, 17:48
  4. Προτάσεις για ψυχολόγο με ειδίκευση στην γνωστικη θεραπεία...
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-01-2010, 01:27
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •