ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ (ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΦΥΛΑ) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Αν με ρωτάτε τώρα τι θέλω εγώ. Θα μου άρεσε να συνεχίσουμε έτσι όπως είμαστε τώρα. Να είμαστε φίλοι, να λέμε και καμία κουβέντα να ανεβάζουμε ο ένας τον άλλον. Δεν θέλω να οδηγηθούμε σε ερωτική σχέση μετά από όσα διάβασα και φοβάμαι. Θα μου πείτε που είναι το πρόβλημα. Οτι ακόμα φοβάμαι και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να παραμείνει η κατάσταση ως έχει ή αν θα με πιέσει αργότερα. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τους άντρες οριακούς εάν τα όποια φάρμακα δημιουργούν και θέματα στύσης, γιατί σε συνδυασμό και με την ηλικία του, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχει θέμα εκεί. Δεν δείχνει και δεν έδειχνε να επιδιώκει σεξ, να το πω αλλιώς. Ασχετα με το τι λέει για διάφορες άλλες (που δεν ξέρω αν ισχύουν όπως τα λέει).
    Τώρα έχεις το θέμα εσύ, γενικά προτρέχεις να ξέρεις. Δλδ ο φιλος σου ειναι και σεξουαλικά ανίκανος εκτός από Οριακός, έλα τώρα σε παρακαλώ.
    Ρε σύ κοπελιά μου, αμα σου αρέσει κάνε σχέση δες πως θα πάει δεν θα τον παντρευτείς κιόλας, επίσης πες του να πάει να δει κανένα ψυχολόγο
    για το αυτογνωσία, αλλά μάλλον κ σύ κάτι τέτοιο χρειάζεσαι-χωρίς παρεξήγηση, πιστεύω ολοι ανεξαιρέτως θέλουν ψυχολόγο έτσι;

  2. #17
    YokoChoco
    Guest
    Αυτο που κάνεις ονομάζεται Υπερ-γενίκευση, δλδ ''ο οριακός κάνει αυτό και κείνο'' δεν είναι όλοι οι ασθενείς με οριακή το ίδιο.
    Ο DSM-5 λέει ότι για να έχεις μία πάθηση πρέπει να πληροις τα 4 απ'τα 9 κριτήρια... ο καθέ οριακός πληροί 4 ή και παραπάνω, αλλά διαφορετικά σε σχέση με τον άλλο οριακό που πιθανόν να έχει κ άλλες παθήσεις οποιουδήποτε είδους. Κανένας οριακός δεν είναι ίδιος με τον άλλο οριακό.
    Πολυ ταμπέλα βάλαμε «ΟΡΙΑΚΟΣ» κτλ

  3. #18
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Τώρα έχεις το θέμα εσύ, γενικά προτρέχεις να ξέρεις. Δλδ ο φιλος σου ειναι και σεξουαλικά ανίκανος εκτός από Οριακός, έλα τώρα σε παρακαλώ.
    Ρε σύ κοπελιά μου, αμα σου αρέσει κάνε σχέση δες πως θα πάει δεν θα τον παντρευτείς κιόλας, επίσης πες του να πάει να δει κανένα ψυχολόγο
    για το αυτογνωσία, αλλά μάλλον κ σύ κάτι τέτοιο χρειάζεσαι-χωρίς παρεξήγηση, πιστεύω ολοι ανεξαιρέτως θέλουν ψυχολόγο έτσι;
    Μα κι εγώ πάω σε ψυχολόγο κι εκείνος το ίδιο. Εχω αναλύσει τους λόγους για τους οποίους, όσο και να τον θέλω, δεν θέλω να προχωρήσουμε σε σχέση.

  4. #19
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Αυτο που κάνεις ονομάζεται Υπερ-γενίκευση, δλδ ''ο οριακός κάνει αυτό και κείνο'' δεν είναι όλοι οι ασθενείς με οριακή το ίδιο.
    Ο DSM-5 λέει ότι για να έχεις μία πάθηση πρέπει να πληροις τα 4 απ'τα 9 κριτήρια... ο καθέ οριακός πληροί 4 ή και παραπάνω, αλλά διαφορετικά σε σχέση με τον άλλο οριακό που πιθανόν να έχει κ άλλες παθήσεις οποιουδήποτε είδους. Κανένας οριακός δεν είναι ίδιος με τον άλλο οριακό.
    Πολυ ταμπέλα βάλαμε «ΟΡΙΑΚΟΣ» κτλ
    Σε αυτό έχεις δίκιο, κακώς τον λέω "ο οριακός", αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να τον περιγράψω εδώ που γράφουμε.

  5. #20
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Σε αυτό έχεις δίκιο, κακώς τον λέω "ο οριακός", αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να τον περιγράψω εδώ που γράφουμε.
    Για τον aeolus74 το είπα που κάνει «ανάλυση» της πάθησης. Αλλά γενικά μην κολλάμε την ταμπέλα. Δεν είναι «οριακός» αλλά άνθρωπος που πάσχει από «οριακή/μεταιχμιακή διαταραχή», γενικά τέτοια άτομα(μαζί με διπολικούς) θεωρούνται οξύνους, πνευματικά-όχι πάντα αλλά πολλές φορές.

  6. #21
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Για τον aeolus74 το είπα που κάνει «ανάλυση» της πάθησης. Αλλά γενικά μην κολλάμε την ταμπέλα. Δεν είναι «οριακός» αλλά άνθρωπος που πάσχει από «οριακή/μεταιχμιακή διαταραχή», γενικά τέτοια άτομα(μαζί με διπολικούς) θεωρούνται οξύνους, πνευματικά-όχι πάντα αλλά πολλές φορές.
    Για εμένα, ο φίλος μου είναι από τους πιο έξυπνους ανθρώπους που ξέρω και αυτό που με τραβάει σε αυτόν είναι το απίστευτο μυαλό του

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Για τον aeolus74 το είπα που κάνει «ανάλυση» της πάθησης. Αλλά γενικά μην κολλάμε την ταμπέλα. Δεν είναι «οριακός» αλλά άνθρωπος που πάσχει από «οριακή/μεταιχμιακή διαταραχή», γενικά τέτοια άτομα(μαζί με διπολικούς) θεωρούνται οξύνους, πνευματικά-όχι πάντα αλλά πολλές φορές.
    Περιγραφή της συμπεριφοράς κάνω, αλλά.... δεν μιλάω για εσένα

  8. #23
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Για εμένα, ο φίλος μου είναι από τους πιο έξυπνους ανθρώπους που ξέρω και αυτό που με τραβάει σε αυτόν είναι το απίστευτο μυαλό του
    Και'γω σκέφτομαι να δώσω Πανελλήνιες να πάω στο Πανεπιστήμιο να σπουδάσω Μαθηματικά. Μου αρέσουν πάρα πολύ και πολλά άτομα που με ξέρουν με προτρέπουν να πάω να σπουδάσω και το πήρα απόφαση... ήδη το τελευταίο 2μηνο μελετάω πάρα πολύ βιβλία των Ντώκινς, Χώκινγκ, θεολογικά κτλ σχεδόν καθημερινά και όποτε γενικά έχω χρόνο.
    Επίσης το'χω ρίξει και στην Κλασσική μουσική ειδικά Στράους και Μότσαρντ

  9. #24
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Και'γω σκέφτομαι να δώσω Πανελλήνιες να πάω στο Πανεπιστήμιο να σπουδάσω Μαθηματικά. Μου αρέσουν πάρα πολύ και πολλά άτομα που με ξέρουν με προτρέπουν να πάω να σπουδάσω και το πήρα απόφαση... ήδη το τελευταίο 2μηνο μελετάω πάρα πολύ βιβλία των Ντώκινς, Χώκινγκ, θεολογικά κτλ σχεδόν καθημερινά και όποτε γενικά έχω χρόνο.
    Επίσης το'χω ρίξει και στην Κλασσική μουσική ειδικά Στράους και Μότσαρντ
    Να το κάνεις. Θα σου δώσει και ένα στόχο, κίνητρο να ρίξεις εκεί την ενέργειά σου και να απασχολείς τη σκέψη σου. Και ο φίλος μου έχει διάφορα χόμπι κλπ.

    Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Με ρώτησε κάποια στιγμή αν θα επικοινωνούμε και στο μέλλον κι εγώ διέκρινα το άγχος εγκατάλειψης και του απάντησα το εξής: ότι θα είμαι όσο κοντά του μου επιτρέπει και όσο μακριά του χρειάζεται και ότι θα επικοινωνούμε πάντα έτσι.

    Φάνηκε να του αρέσει, αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν έκανα καλά που απάντησα κάτι τέτοιο. Προσπάθησα δηλαδή να τον καθησυχάσω ότι δεν θα τον αφήσω, αλλά και δεν θα τον πλησιάσω πάρα πολύ, γνωρίζοντας ότι αγχώνεται εξίσου με την απομάκρυνση και με την εγγύτητα.

  10. #25
    Στα 50 μηνύματα θα μπορώ να σας μιλάω και πιο προσωπικά;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κάποια στιγμή θα σε κουράσει έστω και σαν παρέα. Έχουν βέβαια την ικανότητα λίγο πριν φτάσεις σε αυτό το σημείο να εξαφανίζονται μέχρι να ηρεμήσεις, αφού προκαλέσουν πρώτα τύψεις με περίτεχνο τρόπο.

  12. #27
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Κάποια στιγμή θα σε κουράσει έστω και σαν παρέα. Έχουν βέβαια την ικανότητα λίγο πριν φτάσεις σε αυτό το σημείο να εξαφανίζονται μέχρι να ηρεμήσεις, αφού προκαλέσουν πρώτα τύψεις με περίτεχνο τρόπο.
    Τώρα διάβαζα και τη δική σου ιστορία (κάθομαι και ξαναδιαβάζω τα παλιά μηνύματα). Ναι, είναι ένα ενδεχόμενο να με κουράσει, αλλά επειδή υπάρχει αυτή η επαγγελματική μας συνεργασία (την περιγράφω κάπου πιο πάνω) δεν θέλω να σταματήσει η παρέα μας. Για να είμαι ειλικρινής, επαγγελματικά με βοηθάει και με συμβουλεύει. Φοβάμαι βέβαια τη στιγμή της υποτίμησης (αν έρθει η υποτίμηση) και μην γυρίσει να μου πει ότι τον εκμεταλλεύτηκα για τις συμβουλές του.

  13. #28
    YokoChoco
    Guest
    Αν έρθει η «υποτίμηση» όπως λές αφού ξέρεις την πάθηση του, του το λες ευθέως... δλδ «μου μιλάς έτσι λόγω μάλλον του ότι έχεις μεταιχμιακή και βασικό της σύμπτωμα είναι η εξειδανίκευση και η υποτίμηση και επειδή το έχω καταλαβει ότι έχεις την πάθηση και έχω και'γω δικά μου τέτοια θέματα άλλου τύπου βέβαια και πάω σε ψυχολόγο, είμαι εδώ ΣΑΝ ΦΙΛΗ να σε βοηθήσω στον βαθμό που μπορώ», τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.
    Πάντως κάποιες φορές που έτυχα σε περιπτώσεις διανοητικά πασχόντων, έδωσα αρκετές συμβουλές, όταν όμως δεν άλλαζε η κατάσταση έκανα πίσω, δλδ έκοψα την επαφή περισσότερο για δικό τους καλό, λέω «άστους, αφού αυτό θέλουν εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι». Είναι να θέλει να βοηθηθεί κι'ο άλλος έτσι;

  14. #29
    YokoChoco
    Guest
    Νομίζω ένα από τα «κόλπα» στην Μεταιχμιακή διαταραχή για να μην υποτιμήσεις τον άλλο, είναι ένα.... να μην τον εξειδανικεύσεις ποτέ.
    Άλλο να πείς «α, συμπαθητικός άνθρωπος είναι ο Γιάννης» και άλλο να πείς «πωπω σούπερ ο Γιάννης, γαμάτος κτλ».
    Κάπου στην Οριακή υπάρχει η λεγόμενη Διπολική Σκέψη, δλδ «άσπρο-μαυρο» όχι «γκρί» που είμαστε σχεδόν όλοι.
    Είναι λίγο τελειοθηρική πάθηση, «τρομερό αμάξι» μετά από λίγο «σκέτη σακαράκα»... γι'αυτό βάζουμε «μέτρο» δλδ «όρια»σε μας,
    επέρχεται νορμοθυμία και όλα καλά.

    Αυτό εδώ το φόρουμ πχ δεν είναι «σούπερ» δεν είναι «χάλια», είναι «εντάξει» πχ Όλα ετσι είναι άλλωστε, όλοι οι άνθρωποι επίσης εχουμε
    ελαττώματα, αδυναμίες, το θέμα είναι ότι μένουμε με τον άλλο(φίλο, σύντροφο, συγγενή) λόγω «χημείας» όχι επειδη ειναι «τέλειος».
    Τέλειο άτομο δεν υπάρχει!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα

    Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας το θέμα σου βρήκα αρκετά στοιχεία που μου θύμισαν δική μου ιστορία αλλά... υπάρχει ένα τεράστιο αλλά.
    Σε όλα αυτά τα ψυχολογικά είναι τόσο δύσκολο να γίνει ακριβής διάγνωση ακόμα και από ειδικούς που βρίσκω εντελώς άκυρο να το προσπαθούμε εμείς εδώ ή εσύ.

    Καταλαβαίνω την ανάγκη να κατηγοροποιήσεις την συμπεριφορά του ή να εξηγήσεις/δικαιολογήσεις την δικιά σου αλλά νομίζω ότι ταλαιπωρείσαι αδίκως.

    Αυτό που έχεις αυτή την στιγμή είναι ένας χειριστικός άνθρωπος. Το είδες αυτό από πρώτο χέρι. Επίσης υπάρχει μια εξειδανίκευση που δεν χρειάζεται να είναι οριακός κάποιος για να καταλάβεις ότι το επόμενο βήμα είναι ο καταποντισμός από το βάθρο σου. Έχεις να κάνεις με έναν άντρα που όπως λες δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να απατήσει την γυναίκα του μιας και το έκανε πολλακις στο παρελθόν με την σιγουριά ότι δεν χωρίζει. Θες να μπλέξεις με έναν τέτοιο τύπο; Τι ακριβώς θα σου προσφέρει η οποιαδήποτε σχέση μαζί του; Ήδη λες ότι νιώθεις πως χάνεις τον εαυτό σου και γίνεσαι ο καθρέφτης του. Αυτά δεν είναι αρκετά στοιχεία για να σε κάνουν να απομακρυνθείς;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 18:10
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •