ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ (ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΦΥΛΑ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1

    ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ (ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΦΥΛΑ)

    Καλησπέρα σε όλους.

    Εχω διαβάσει όλα τα θέματα προσεκτικά. Ολοι συμφωνείτε ότι οι οριακοί ταλαιπωρούν πάρα πολύ
    τους ερωτικούς τους συντρόφους.

    Τι γίνεται όμως όταν για διάφορους λόγους έχεις αναπτύξει ένα είδος φιλίας με τους οριακούς,
    αλλά είναι στο αντίθετο φύλο, οπότε προκύπτει ένα μίγμα φιλίας και φλερτ; Κατά κάποιο
    τρόπο βιώνεις αυτά που βιώνει και ο-η ερωτική τους σύντροφος, αλλά σε πολύ πιο ήπιο
    (ελπίζω) βαθμό.

    Εχετε εμπειρίες από φιλικές σχέσεις με οριακούς-ες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλημέρα! η σχέση που περιγράφεις όμως δεν είναι φιλική. Είναι μία σχέση που εμπεριέχει φλερτ, άρα ερωτικό στοιχείο και αυτό την καθιστά ερωτική και όχι φιλική. Μεταξύ σας δεν έχει συμβεί κάτι ακόμα όχι επειδή δεν σε ελκύει ερωτικά, αλλά επειδή τον φοβάσαι.

  3. #3
    Ετσι είναι. Με ελκύει απίστευτα πολύ. Ναι, τον φοβάμαι, δηλαδή φοβάμαι όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι περάσατε εσείς οι υπόλοιποι με τις σχέσεις σας. Επίσης, δεν θέλω να απατήσω τον δικό μου (ο ίδιος δεν δείχνει να έχει πρόβλημα να απατήσει την δικιά του, αν και έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν χωρίζει). Τέλος, μου ακύρωσε την έννοια του φλερτ και πήγε να με βγάλει τρελή, ότι δηλαδή ποτέ δεν φλερτάραμε μεταξύ μας και είμαστε μόνο φίλοι. Αυτό ήταν και η σοβαρή ένδειξη που με οδήγησε στο να πιστέψω ότι είναι οριακός, αφού ο ίδιος δεν μου έχει πει κάτι γι αυτό. Τώρα υποτίθεται ότι είμαστε φίλοι. Ετσι λέει κι αυτός.

  4. #4
    Κι επειδή τα έγραψα στο άλλο θέμα, τα ξαναγράφω κι εδώ για να καταλάβεις καλύτερα τι παίζει: Δεν είναι σύντροφός μου. Θα μπορούσε μάλλον να είναι, αλλά ευτυχώς γνωριστήκαμε ενώ είμαστε και οι δυο σε άλλες σχέσεις. Για ένα μήνα περίπου είχαμε μια πολύ έντονη επικοινωνία, με πολλά υπονοούμενα από μεριάς του (κυρίως στο τηλέφωνο). Στο τέλος μου ζήτησε να βρεθούμε και του είπα "ως τι να βρεθούμε όμως; έχουμε και οι δυο σχέση" και απάντησε ότι τον έχω παρεξηγήσει και είμαστε δυο πολύ καλοί φίλοι και τίποτα περισσότερο.

    Ολο αυτό τον καιρό είχα τη δυνατότητα να παρακολουθώ όσα έλεγε και μου έκοψε και βρήκα αυτό το φόρουμ και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι οριακός.

    Αν δεν το πίστευα, θα είχα τρέξει πιθανόν στην αγκαλιά του τότε και τώρα θα είχαμε δράματα. Παρόλα αυτά δεν καταφέρνω να απομακρυνθώ από την τηλεφωνική μας επικοινωνία και την υποτιθέμενη φιλία μας (η οποία συνεχίζεται με υποννοούμενα όπως και πριν). Εχουμε συναντηθεί και 2-3 φορές, όπου το φλερτ πάει σύννεφο με διφορούμενα λόγια, αλλά κανείς από τους δυο δεν κάνει άλλη κίνηση.

    Ολο αυτό κρατάει ήδη ένα εξάμηνο πάνω κάτω. Το μεγαλύτερο διάστημα μη-επικοινωνίας ως τώρα ήταν 15 μέρες από μεριάς του, στο οποίο δεν του τηλεφώνησα καθόλου και περίμενα πότε θα ξαναπάρει αυτός.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το ξεκόψω και έτσι διατηρώ αυτό το είδος της ερωτικής φιλίας και τον παρατηρώ από
    κάποια απόσταση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    άρα λοιπόν το βασικό ζητούμενο (οριακή και φιλία) δεν σχετίζεται με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Μήπως θα έπρεπε να επαναπροσδιορίσεις του προβληματισμούς και τα ερωτήματα που σε απασχολούν?

    Το ότι προσπάθησε να διαστρευλώσει την πραγματικότητα με το να αρνηθεί ότι σε φλέρταρε και να σε βγάλει τρελή όπως λες, ναι είναι κάτι που το κάνουν πολύ οι ΟΔΠ, ΝΔΠ αλλά δεν αρκεί για να χαρ/σεις κάποιον ως διαταραγμένο. Αυτή είναι μία ένδειξη ότι είναι χειριστικός, όχι απαραίτητα και οριακός.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Φιλη κι εγω αναρωτιεμαι αν ειναι οντως οριακος απο τα λιγα μονο που φαινεται να ξερεις για εκεινον... Τι ξερεις για το παρελθον του; Εχει πισω του διαλυμενες σχεσεις με σκαμπανευασματα/διαπροσωπικη ασταθεια, ιστορικο παρορμητικοτητας/αναζητησης συγκινησεων, καταθλιψης, καταχρησεων, αυτοκτονικοτητας η αυτοτραυματισμου; Απ΄ο,τι μας εχεις πει, παιρνει κατι "χαπια"... Ξερεις καν αν ειναι ψυχοφαρμακα;

    Αναρωτιεμαι αν βαζοντας μια ψυχιατρικη ταμπελα στη συμπεριφορα του κατα καποιον τροπο δικαιολογεις η και κανονικοποιεις τη θεση στην οποια βρισκεσαι στην μεταξυ σας σχεση. Με το να αποδιδεις πχ την ελξη που σου ασκει στον αφυσικο μαγνητισμο που ειναι διαβοητος στους οριακους, δε χρειαζεται να ψαχτεις μεσα σου ως προς την προελευση της δικης σου ανταποκρισης, αλλα ουτε και της αγωνιας που εχεις για το πως θα εξελιχθει το μεταξυ σας, αφου αν ο φιλος ειναι οριακος λογικα θα βασανιζεται κι ιδιος μεσα του τοσο για το ενδεχομενο να σε χασει αλλα και να σε κερδισει ακομα. Λιγο βολικα ολα αυτα... Εκεινος ειναι ασφαλης οπως λεει μεσα στη σχεση του - πως ξερεις οτι δεν ειναι απλα χειριστικος οπως λεει ο aeolus και σε εχει μονο για γαργαλιστικη καβατζα; Επισης εσυ η ιδια ποσο ασφαλης αισθανεσαι μεσα στη δικη σου σχεση για να συμβαινουν ολα αυτα; Δεν εχεις αναφερθει στη δικη σου σχεση καθολου...
    Last edited by oboro; 18-02-2020 at 15:39.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    YokoChoco
    Guest
    Ρε σύ εγω έχω 3 φίλες και δεν τις έχω ταλαιπωρήσει ποτέ ειλικρινά όμως και έχω Οριακή, περισσότερο με άνδρες είχα το θέμα, μ'αυτούς τσακωνόμουν πολύ όχι με γυναίκες που γενικά τις σέβομαι και μάλλον είμαι και φεμινιστής. Τώρα αρκετά καλά το ελέγχω ακόμα και αν με βρίσει κάποιος δεν απαντάω, μπορεί ομως να τον καταγγείλω στην αστυνομία για εξύβριση-αν πει κάτι πολύ χοντρό-όχι πάντα όμως, συνήθως δεν δίνω συνέχεια(αρκετά δύσκολο για Οριακό πάντως αλλά την παλεύω).
    (Σου απάντησα και στο άλλο ποστ).
    Τα λέμε

  8. #8
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Φιλη κι εγω αναρωτιεμαι αν ειναι οντως οριακος απο τα λιγα μονο που φαινεται να ξερεις για εκεινον... Τι ξερεις για το παρελθον του; Εχει πισω του διαλυμενες σχεσεις με σκαμπανευασματα/διαπροσωπικη ασταθεια, ιστορικο παρορμητικοτητας/αναζητησης συγκινησεων, καταθλιψης, καταχρησεων, αυτοκτονικοτητας η αυτοτραυματισμου; Απ΄ο,τι μας εχεις πει, παιρνει κατι "χαπια"... Ξερεις καν αν ειναι ψυχοφαρμακα;

    Αναρωτιεμαι αν βαζοντας μια ψυχιατρικη ταμπελα στη συμπεριφορα του κατα καποιον τροπο δικαιολογεις η και κανονικοποιεις τη θεση στην οποια βρισκεσαι στην μεταξυ σας σχεση. Με το να αποδιδεις πχ την ελξη που σου ασκει στον αφυσικο μαγνητισμο που ειναι διαβοητος στους οριακους, δε χρειαζεται να ψαχτεις μεσα σου ως προς την προελευση της δικης σου ανταποκρισης, αλλα ουτε και της αγωνιας που εχεις για το πως θα εξελιχθει το μεταξυ σας, αφου αν ο φιλος ειναι οριακος λογικα θα βασανιζεται κι ιδιος μεσα του τοσο για το ενδεχομενο να σε χασει αλλα και να σε κερδισει ακομα. Λιγο βολικα ολα αυτα... Εκεινος ειναι ασφαλης οπως λεει μεσα στη σχεση του - πως ξερεις οτι δεν ειναι απλα χειριστικος οπως λεει ο aeolus και σε εχει μονο για γαργαλιστικη καβατζα; Επισης εσυ η ιδια ποσο ασφαλης αισθανεσαι μεσα στη δικη σου σχεση για να συμβαινουν ολα αυτα; Δεν εχεις αναφερθει στη δικη σου σχεση καθολου...
    Ναι. Πολύ ωραία ερωτήματα. Ναι, τα χάπια είναι ψυχοφάρμακα και ναι, έχει ιστορικό αυτοκτονικότητας και κάμποσες διαλυμένες σχέσεις. Σε γενικές γραμμές έχει μια μόνιμη σχέση - γάμο για 25 χρόνια κι από κει και πέρα γίνεται χαμός από σύντομες περιπέτειες (λόγια του ιδίου). Θεωρεί ότι τα έχει βρει με τη γυναίκα του και ότι τα έχουν συμφωνήσει να μην χωρίσουν ποτέ. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτά λέει αυτός κι αν η γυναίκα του έχει άλλη γνώμη.

    Αν δεν ψαχνόμουν για τη δική μου ανταπόκριση δεν θα ήμουν εδώ να σας διαβάζω μανιωδώς για ένα εξάμηνο, ούτε να κάνω λογαριασμό και να σας γράψω. Τον πρώτο μήνα ήταν όλα τόσο έντονα που δεν ήξερα τι μου γινόταν (κι ας ήταν όλα μόνο με τηλεφωνική επικοινωνία). Χρειάστηκε να κάνω συνεδρίες με την ψυχολόγο μου (στην οποία πάω για θέματα ιδεοψυχαναγκασμών) και η δική της εκτίμηση είναι ότι είναι οριακός.

    Η έντονη επίδραση με έκανε σε κάποιο σημείο να πιστεύω ότι τελικά είμαι εγώ η οριακή και δεν το ήξερα τόσα χρόνια. Τον αντέγραφα και τον μιμούμαι ακόμα. Στο τέλος πήγα και είπα στην ψυχολόγο μου ότι δεν μπορεί, εγώ είμαι η οριακή και
    δεν το γνώριζα. Εκανα και κάποια διαδικτυακά τεστ που με έβγαζαν εμένα οριακή. Αλλά εκείνη μου είπε ότι εγώ
    είμαι ψυχικά υγιής σε γενικές γραμμές (εκτός από κάποια ψυχαναγκαστικά στοιχεία) και ότι όλα αυτά οφείλονται στην επίδραση που μου ασκεί.

    Η αλήθεια είναι ότι, όπως έχει εξελιχθεί, έχουμε ένα μίγμα απόστασης και εγγύτητας ταυτόχρονα. Δηλαδή μια σταθερή τηλεφωνική επικοινωνία και ελάχιστες συναντήσεις από κοντά. Δουλεύουμε στην ίδια εταιρία, αλλά σε άλλο τμήμα, και κάποιες φορές απαιτείται κάποιου είδους συνεργασία και αυτό μας δίνει το άλλοθι για να συνεχίζουμε την επικοινωνία.

  9. #9
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Ρε σύ εγω έχω 3 φίλες και δεν τις έχω ταλαιπωρήσει ποτέ ειλικρινά όμως και έχω Οριακή, περισσότερο με άνδρες είχα το θέμα, μ'αυτούς τσακωνόμουν πολύ όχι με γυναίκες που γενικά τις σέβομαι και μάλλον είμαι και φεμινιστής. Τώρα αρκετά καλά το ελέγχω ακόμα και αν με βρίσει κάποιος δεν απαντάω, μπορεί ομως να τον καταγγείλω στην αστυνομία για εξύβριση-αν πει κάτι πολύ χοντρό-όχι πάντα όμως, συνήθως δεν δίνω συνέχεια(αρκετά δύσκολο για Οριακό πάντως αλλά την παλεύω).
    (Σου απάντησα και στο άλλο ποστ).
    Τα λέμε
    Γενικά δεν έχει άντρες φίλους, όπως κατάλαβα. Είναι επίσης συγκρουσιακός με τους άντρες, τσακώνεται και δεν ανοίγεται μαζί τους. Εχει κάμποσες γυναίκες κοντά του, αλλά - όπως έχω καταλάβει - με όλες παίζει στα όρια της φιλίας ή του φλερτ. Πιθανόν φλερτάρει και ό,τι κάτσει; Δεν ξέρω, δική μου εκτίμηση το τελευταίο.

  10. #10
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    άρα λοιπόν το βασικό ζητούμενο (οριακή και φιλία) δεν σχετίζεται με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Μήπως θα έπρεπε να επαναπροσδιορίσεις του προβληματισμούς και τα ερωτήματα που σε απασχολούν?

    Το ότι προσπάθησε να διαστρευλώσει την πραγματικότητα με το να αρνηθεί ότι σε φλέρταρε και να σε βγάλει τρελή όπως λες, ναι είναι κάτι που το κάνουν πολύ οι ΟΔΠ, ΝΔΠ αλλά δεν αρκεί για να χαρ/σεις κάποιον ως διαταραγμένο. Αυτή είναι μία ένδειξη ότι είναι χειριστικός, όχι απαραίτητα και οριακός.
    Ναι, σωστά τα λες, αλλά διάβασε και τα παραπάνω στοιχεία που έγραψα. Ξέρω ότι στα 19 του ήδη είχε κάνει απόπειρα αυτοκτονίας, ότι το σκεφτόταν σε όλη του τη ζωή, αλλά τελικά βρήκε μια γυναίκα, παντρεύτηκε και ισορρόπησε κάπως. Αλλά από κει και πέρα υπάρχουν κάμποσες διαλυμένες σχέσεις, εντός του γάμου. Οι ηλικίες μας επίσης είναι μεγαλούτσικες. Εκείνος κοντεύει τα 57 κι εγώ πλησιάζω στα 50. Ξέρω ότι η οριακή με τον χρόνο ηρεμεί πολύ όσον αφορά τα συμπτώματα.

    Για τη δική μου σχέση - (γάμο μακροχρόνιο επίσης) που με ρωτάτε δεν θέλω να μιλήσω. Απλά να πω ότι, παρόλα τα προβλήματα που υπάρχουν σε μακροχρόνιους γάμους σε αυτές τις ηλικίες, δεν θέλω να απατήσω τον άντρα μου, διαφορετικά ίσως το σκεφτόμουν αλλιώς.

    Παιδιά έχουμε και οι δυο ενήλικα, που είναι φοιτητές και σπουδάζουν αλλού.

  11. #11
    Για να σας δώσω να καταλάβετε , κάποια από όσα έχει πει, αλλά μετά αρνήθηκε ότι είναι φλερτ, είναι στο στυλ: "αν δεν ήμασταν παντρεμένοι με άλλους θα ήθελα πολύ να έχουμε παντρευτεί μεταξύ μας και να έχουμε κάνει παιδιά μεταξύ μας" κλπ κλπ. Οταν τα γύρισε και είπε ότι "εμείς είμαστε μόνο φίλοι", τότε άρχισε να μου περιγράφει με διάφορες αφορμές όλες τις ερωτικές του περιπέτειες. Στα πλαίσια του "φίλοι είμαστε, να σου τα πω". Βεβαίως όλα αυτά μπορεί να τα κάνει και ένας μη οριακός, στην προσπάθειά του να με χειριστεί και να με κάνει να ζηλέψω ( ; )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλά ο τριγωνισμός είναι το αγαπημένο παιχνίδι των οριακών. Το δουλεύουν πάρα μα πάρα πολύ. Σήμα κατατεθέν! Ή θα μιλήσουν για τους πρώην, ή για τον τύπο που τους την έπεσε, ή για τον σύζυγο της φίλης που στέλνει "περίεργα" μηνύματα... πάντα κάτι θα φέρουν μέσα στη σχέση. Αυτό που θέλουν είναι συναισθηματική ασφάλεια και επειδή δεν μπορούν με τπτ να νοιώσουν ασφάλεια και στα πιο ασφαλή περιβάλλοντα, επιδιώκουν με τη χειριστική συμπεριφορά τους να προκαλέσουν ανασφάλεια στους άλλους, αλλά και να σε τσεκάρουν παράλληλα στο κατά πόσο τσιμπάς. Ο υγιής άνθρωπος, που τα έχει καλά με τον εαυτό του, όχι μόνο δεν θα επιδιώξει να σε κάνει να ζηλέψεις αλλά θα σε προστατεύσει από κάτι τέτοιο, γιατί γνωρίζει ότι αυτό θα κοστίσει στην ίδια τη σχέση. Φράσεις του στυλ: "αν δεν ήμασταν παντρεμένοι με άλλους ...κτλ" δεν είναι παρά η εξιδανίκευση με την οποία ο κάθε οριακός και νάρκισσος θα βομβαρδίσει το θύμα του πριν την υποτίμηση.

  13. #13
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Καλά ο τριγωνισμός είναι το αγαπημένο παιχνίδι των οριακών. Το δουλεύουν πάρα μα πάρα πολύ. Σήμα κατατεθέν! Ή θα μιλήσουν για τους πρώην, ή για τον τύπο που τους την έπεσε, ή για τον σύζυγο της φίλης που στέλνει "περίεργα" μηνύματα... πάντα κάτι θα φέρουν μέσα στη σχέση. Αυτό που θέλουν είναι συναισθηματική ασφάλεια και επειδή δεν μπορούν με τπτ να νοιώσουν ασφάλεια και στα πιο ασφαλή περιβάλλοντα, επιδιώκουν με τη χειριστική συμπεριφορά τους να προκαλέσουν ανασφάλεια στους άλλους, αλλά και να σε τσεκάρουν παράλληλα στο κατά πόσο τσιμπάς. Ο υγιής άνθρωπος, που τα έχει καλά με τον εαυτό του, όχι μόνο δεν θα επιδιώξει να σε κάνει να ζηλέψεις αλλά θα σε προστατεύσει από κάτι τέτοιο, γιατί γνωρίζει ότι αυτό θα κοστίσει στην ίδια τη σχέση. Φράσεις του στυλ: "αν δεν ήμασταν παντρεμένοι με άλλους ...κτλ" δεν είναι παρά η εξιδανίκευση με την οποία ο κάθε οριακός και νάρκισσος θα βομβαρδίσει το θύμα του πριν την υποτίμηση.
    Nαι, αυτή είναι και η δική μου αίσθηση. Βέβαια, όταν μου λέει για τις άλλες αντί να τσιμπάω ξενερώνω. Εντάξει, μέσα μου ίσως τσιμπάω, αλλά δεν το δείχνω, αντιθέτως δείχνω μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσω την ιστορία. Και έχω φτάσει στο σημείο να τον ρωτάω λεπτομέρειες τι και πως ως "καλή φίλη". Ναι, είμαστε στο στάδιο της εξιδανίκευσης. Μου είπε πρόσφατα ότι είμαι "ο πιο καλός άνθρωπος που ξέρει". Το θέμα είναι ότι κι εγώ, αυθόρμητα ή και λίγο εσκεμμένα, τον αντιγράφω και του λέω αυτά που μου λέει. Δηλαδή του απάντησα ότι "κι εσύ είσαι ο πιο καλός άνθρωπος που ξέρω". Δεν ξέρω αν κάνω καλά έτσι. Αισθάνομαι κάπως σαν να είμαι ο καθρέφτης του.

  14. #14
    Αν με ρωτάτε τώρα τι θέλω εγώ. Θα μου άρεσε να συνεχίσουμε έτσι όπως είμαστε τώρα. Να είμαστε φίλοι, να λέμε και καμία κουβέντα να ανεβάζουμε ο ένας τον άλλον. Δεν θέλω να οδηγηθούμε σε ερωτική σχέση μετά από όσα διάβασα και φοβάμαι. Θα μου πείτε που είναι το πρόβλημα. Οτι ακόμα φοβάμαι και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να παραμείνει η κατάσταση ως έχει ή αν θα με πιέσει αργότερα. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τους άντρες οριακούς εάν τα όποια φάρμακα δημιουργούν και θέματα στύσης, γιατί σε συνδυασμό και με την ηλικία του, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχει θέμα εκεί. Δεν δείχνει και δεν έδειχνε να επιδιώκει σεξ, να το πω αλλιώς. Ασχετα με το τι λέει για διάφορες άλλες (που δεν ξέρω αν ισχύουν όπως τα λέει).

  15. #15
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Γενικά δεν έχει άντρες φίλους, όπως κατάλαβα. Είναι επίσης συγκρουσιακός με τους άντρες, τσακώνεται και δεν ανοίγεται μαζί τους. Εχει κάμποσες γυναίκες κοντά του, αλλά - όπως έχω καταλάβει - με όλες παίζει στα όρια της φιλίας ή του φλερτ. Πιθανόν φλερτάρει και ό,τι κάτσει; Δεν ξέρω, δική μου εκτίμηση το τελευταίο.
    Έχω 3 φίλες και τουλάχιστον 6-7 άνδρες φίλους, γιατί το λές αυτό; Παλιά είχα το θέμα τώρα όχι, έχω βρεί τον εαυτό μου. Να'ναι καλά η ψυχοθεραπεία βέβαια και το διάβασμα πολλών βιβλίων.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 13:34
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 17:10
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •