ψυχαναγκαστικες αποριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ψυχαναγκαστικες αποριες

    Ανησυχω.Εχω αποριες οπως απο τι ειναι φτιαγμενο καθε αντικειμενο, απο τι υλικο αποτελειται, και αλλα τετοια, αλλα σε ψυχαναγκαστικο βαθμο.Και αυτο με αποσπα απο αυτα που θελω να κανω και με ευχαριστουν, απο τους στοχους μου.Τις φοβαμαι αυτες τις αποριες.Μου προκαλουν δυσφορια.Πιστευετε πως με φαρμακα και ψυχοθεραπεια θα μου περασει; Πρεπει να το ξεπερασω, δεν το αντεχω, και εχω πολυ διαβασμα να κανω, αν θελω να τα καταφερω.Τι θα κανω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    ΣΤΕΦΑΝΕ μην βασανιζεσαι.... πανε σε εναν ψυχιατρο(κατα την προσωπικη μου αποψη οχι σε ψυχολογο) μπορει να σου γραψει κανα αντικαταθλιπτικο μην το φοβηθεις!!! ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑ αυτη τη φαση 2-3 φορες και νομιζω οτι χωρις αντικαταθλιπτικα δεν περναει(για μενα)
    μπορει στην αρχη να εχεις λιγο υπερενταση παραπανω αλλα μετα υποχωρει. ΜΕ τα αντικαταθλιπτικα δεν εθιζεσαι. ουτε σαν ζομπι γινεσαι ουτε τποτα!!!! ελαχιστη υπνηλια στην αρχη μου εφεραν. Αν νομιζεις οτι ξεπερασες τα ορια πανε σε εναν ψυχιατρο... μην το αφηνεις .. δεν θα παθεις τιποτα αλλα θα βασανιζεσαι χωρις λογο... Ασε που ειδικα η ψυχαναγκαστικη δεν εχει να κανει με τροπο που μεγαλωσες η με βιωματα που ειχες. Μην ψαχνεις για αιτιες, μη ριχνεις ευθυνες σε κανενα!!! φταιει η χημεια του εγκεφαλου μας. Σε περιπτωση που για αγνωστο λογο διαταρρασεται η χημεια του εγκεφαλου εμεις τι μπορουμε να κανουμε;;;; Να λεμε θα περασει με το καιρο;;; H να δοκιμασουμε να βγουμε με φιλους και να μην το σκεφτομαστε και αλλα τετοια..... Δοκιμασα τα παντα και βγηκα και γυμναστηκα και...και ..και.. τιποτα .παλι εκει αυτες οι κωλοσκεψεις!!!Ξερω ποσο βασανιστικο ειναι...Δεν σε αφηνει να λειτουργησεις!!!!! Δεν προκειται να παθεις τιποτα λενε... εννοειται δεν θα τρελαθεις,αλλα τι παραπανω να παθεις ,οταν δεν μπορεις να συγκεντρωθεις,να διαβασεις να κοιμηθεις..να μην μπορεις να ελεγχεις τις κινησεις σου!!! ωραια δεν θα τρελαθεις αλλα θες να συνεχισεις να ζεις ετσι;;;Γιατι για μενα στην περιοδοςπου μας βγαινει εντονα δεν ζουμε!!!! απλα υπαρχουμε.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο κοινωνικος ημουνα πριν με πιασει . αρχηγος απο μικρος σε παρεες ,δουλεια σε μπαρ ,γυναικες ολα καλα.... αλλα οποτε με πιανει αυτη η κωλοκατασταση δεν ξερω... αντικαταθλιπτικο και σε 2 μηνες οκ. το κοβω μετα απο κανα 2χρονο επιστρεφει. παντως με ενα αντικαταθλιπτικο θα δεις μεγαλη διαφορα... δεν στο προτεινω γιατι δεν ειμαι γιατρος!!! Απλα σου περιγραφω την δικη μου εμπειρια. Παντα μου εβγαινε σε δυσκολες εξεταστικες... αλλες φορες παλι μπορει να πιεζομουνα απο καταταστασεις χωρισμους κτλ αλλα δεν εμφανιζοταν. ΠΕΡΝΑΕΙ παντως ,πανε σε εναν γιατρο και θα δεις. θα ηρεμησεις κατευθειαν. μην τα ξεκινησεις μονος σου τα αντικαταθλιπτικα. Θα σου πει οδοκτωρας για mg KTL. ΜΗ βασανιζεσαι αλλο!!!!!!!!!!!!!! ολα θα πανε καλα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!! Ακριβώς οπως τα περιγράφεις, τόσο πολύ που εγγράφηκα στο forum για να σου απαντήσω!!!

    Με βασάνιζε απίστευτα... Πήγα στον ψυχίατρο και μου έγραψε τα ladose. Απο τότε βελτιονόταν ολο και περισσότερο μέχρι που το χώσα σε μια γωνιά του μυαλού μου. Ελπίζω να μην επανέλθει... Πάντως με βοήθησαν πολύ.. Οτι άλλη πληροφορία χρειαστείς είμαι στη διάθεση σου.

    Να είσαι καλα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Θα παω σε ψυχιατρο και θα παρω φαρμακα, εξαλλου εχω ξαναπαρει.Αλλα πιστευα πως μου ειχε περασει η ιψδ αλλα τελικα επανηλθε με διαφορετικη μορφη.
    Προχθες εψαχνα σε εγκυκλοπαιδειες για πραγματα που δε με ενδιαφερουν καθολου.
    Πιστευετε πως με φαρμακα θα μου φυγουν ολες αυτες οι αποριες;
    Θελω τοσο πολυ να επανελθω στο κανονικο μου.Να ασχοληθω με οσα με γεμιζουν και με κανουν χαρουμενο.
    Ανησυχω πολυ..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Ανησυχω πολυ.Πιστευετε θα μου περασει;
    Φοβαμαι μην αρχισω να εχω αποριες για τα παντα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by stephanos
    Πιστευετε πως με φαρμακα και ψυχοθεραπεια θα μου περασει;

    Originally posted by stephanos
    Θα παω σε ψυχιατρο και θα παρω φαρμακα, εξαλλου εχω ξαναπαρει.Αλλα πιστευα πως μου ειχε περασει η ιψδ αλλα τελικα επανηλθε με διαφορετικη μορφη.
    την απάντηση τη δίνεις μόνος σου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Ναι αλλα αυτη τη φορα ειναι πιο σοβαρο.Εχω ηδη αρχισει να εχω αποριες για παρα πολλα πραγματα και αυτο μου προκαλει δυσφορια.Θα μου περασει; Δεν το αντεχω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4
    για σου φιλε θα σου προτεινα να κανεις και συμπεριφορικη γνωσιακη θεραπεια παραλληλα θα σε βοηθησει;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •