SURVIVORS ενωθείτε ! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 163
  1. #31
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εγώ έκανα απλά μια συσχέτιση ανάμεσα στις συμπεριφορικές στρατηγικές και τις διαταραχές. Είπα απλά αυτό που μου ήρθε στο κεφάλι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μέσα από την πολυετή έκθεση του παιδιού σε ένα κακοποιητικό περιβάλλον, κάτι θα μείνει στο τέλος. Όμως, ίσως το παιδί που θα υιοθετήσει την στάση αποδοχής-υποταγής να ειναι σε καλύτερη μοίρα από τα υπόλοιπα διότι η στάση υποταγής δεν θα τροφοδοτεί περαιτέρω κακοποιητικές συμπεριφορές, άρα λιγότερες συγκρούσεις και άρα λιγότερη ζημιά στον εγκέφαλο. Τα ναρκισσιστικά δυναμικά των γονέων στην περίπτωση αυτή μπορεί να εκτονωθούν στα υπόλοιπα παιδιά.
    Ναι, ίσως. Μη νομίζεις όμως έχουμε κατάλοιπα. Για την ιστορία, εγώ έκανα τα πάντα για να κάνω αυτά που ήθελα (ουπς, είπα ήθελα; ) και τα έκανα θαρρώ μετά τα 25 που δεν μπορούσαν πια να με ελέγξουν. Βέβαια, από "το τέλειο παιδί" στα 25 , είχα μετατραπεί "στη μεγαλύτερη απογοήτευση της ζωής τους" στα 30 και μετά σιγά σιγά τα βρήκαμε.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Και τώρα το ερώτημα: Λένε ότι ο borderline ταιριάζει με νάρκισσο και caretakers.

    Θα μπορούσε ο C-PTSD να ταιριάξει με borderline? Πρόσεξε τη διαφορά, ο C-PTSD δεν είναι πραγματικός caretaker. Υποδύεται ότι είναι. Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι εγώ είμαι C-PTSD, κάτι που μοιάζει λογικό μετά από όσα είπαμε, είμαι μόνο εξωτερικά caretaker. Επειδή φαινομενικά συμφωνώ με όλους και φαίνομαι να δίνω κλπ. Μέσα μου όμως επαναστατώ, δεν τα κάνω επειδή τα πιστεύω , αλλά από φόβο και υποταγή.

    Το λέω αυτό γιατί συχνά με περνάνε (και άσχετοι άνθρωποι) για "πολύ καλή, πολύ δοτική" , αλλά εγώ μέσα μου δεν ενδιαφέρομαι και πολύ για κανέναν, μόνο για όσους είναι.... χμ... ο καθρέφτης μου;

    Νομίζω ότι μοιάζω με το borderline πολύ περισσότερο από όσο πίστευα.
    Ναι άλλα ο borderline δεν ψάχνει καθρέφτη, να καθρεφτίσει τι? την κενότητα του?, το κενό? Ο borderline γίνεται ο καθρέφτης των άλλων. Γιατί? για να προάγει την οικειότητα. Και η οικειότητα πως προάγεται και δημιουργείται? με το να έχουμε άτομα γύρω μας που μας ειναι οικεία, μας μοιάζουν, μας κατανοούν, μας νοιάζονται, μας θυμίζουν τους εαυτούς μας. Οικείο είναι το γνώριμο, δλδ αυτό που βλέπουμε στον καθρέφτη.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Σκεπτόμενος την δική μου εμπειρία, μπορώ να βεβαιώσω ότι ακόμα και να ήθελα να γίνω ο καθρεφτης της borderline, θα ήταν αδύνατο γιατί μέσα σε 2 εβδομάδες ήταν εγώ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    να ξεκαθαρίσω ότι όλοι μας στην αρχή μίας σχέσης αλλάζουμε την συμπεριφορά μας ω ένα βαθμό ώστε να μοιάζουμε περισσότερο στον άλλον/άλλη και να δημιουργήσουμε οικειότητα. Και αυτό είναι υγιές. Όταν μιλάμε για mirroring μιλάμε για ακραία κατάσταση, όχι απλά μία προσαρμογή της συμπεριφοράς αλλά ακραία μεταμόρφωση βασικών δομών της προσωπικότητας.

  5. #35
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ναι άλλα ο borderline δεν ψάχνει καθρέφτη, να καθρεφτίσει τι? την κενότητα του?, το κενό? Ο borderline γίνεται ο καθρέφτης των άλλων. Γιατί? για να προάγει την οικειότητα. Και η οικειότητα πως προάγεται και δημιουργείται? με το να έχουμε άτομα γύρω μας που μας ειναι οικεία, μας μοιάζουν, μας κατανοούν, μας νοιάζονται, μας θυμίζουν τους εαυτούς μας. Οικείο είναι το γνώριμο, δλδ αυτό που βλέπουμε στον καθρέφτη.
    Ναι. Αλλά ο Borderline γίνεται καθρέφτης για να μην είναι πια κενός. Αλλά και ο μετατραυματικός καθρεφτίζει τον καθρέφτη, επειδή αυτό έχει μάθει να κάνει (υποτασσόμενος στη συμπεριφορά των άλλων). Καταλαβαίνεις που το πάω; Η δική μου εμπειρία ήταν, ειδικά στην αρχή, λες και ήμουν σε δωμάτιο με καθρέφτες. Τελείως εξωπραγματικά. Κι όλα μέσα σε 2-3 εβδομάδες, όπως λες κι εσύ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    δηλαδή αν τα μπλέξουν δύο BPD τι θα γίνει? του καθρέπτη το καγκελο? χαχα, πέρα από την πλάκα τι θα συμβεί?
    Πάντως να ξέρετε καθρέπτες σίγουρα γίνονται οι asperger οι οποίοι μοιάζουν πολύ με bpd στη συμπεριφορά, ακόμη κι αν έχουν μεγαλώσει σε πολύ καλό περιβάλλον.

  7. #37
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    δηλαδή αν τα μπλέξουν δύο BPD τι θα γίνει? του καθρέπτη το καγκελο? χαχα, πέρα από την πλάκα τι θα συμβεί?
    Πάντως να ξέρετε καθρέπτες σίγουρα γίνονται οι asperger οι οποίοι μοιάζουν πολύ με bpd στη συμπεριφορά, ακόμη κι αν έχουν μεγαλώσει σε πολύ καλό περιβάλλον.
    Οταν πρωτοσυνάντησα τον φίλο μου νόμιζα ότι έχει Asperger γιατί είχε τόσο ανέκφραστο πρόσωπο που μου θύμιζε εκείνον τον ηθοποιό, τον Sheldon για όποιον ξέρει τη σειρά

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ερώτηση : κάποιος που έχει οριακή μπορεί να τον βλέπεις στην πορεία της ζωής του σε βάθος χρόνου...με διαφορετικούς χαρακτήρες; πχ μια φάση να είναι φανατικός ροκάς με όλο το στυλ που το ακολουθεί στο ντύσιμο, μαλλιά κτλ και μια άλλη φάση να γίνεται σκυλάς να ακούει ξαφνικά λαικά, να αλλάζει πολιτικές πεποιθήσεις και γενικά να γίνεται άλλος; Μπορει να χει σχέση με το καθρεφτισμα που λέτε αυτό ή είναι άσχετο;

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα , Οπως θ γνωριζεις -αφου και οπως λες εχεις γνωσεις - θα ξερεις λογικσ οτι συμφωνα με τους ψυχαναλυτες οι ψχικες διαταραχες των γωνεων κατα μεγαλο βαθμο μεταφερονται και στα τεκνα.Εφοσον δεν εχουν βρεθει και θεραπευτει απο τον απογωνο τους. Η εαν ειναι ασθενειες τοσο ασχημες! τοσο απεχθες οπου ο /η γιος η κορη εχει συχαθει τους γονεις του και για αυτο τον λογο γινεται το αντιθετο ενας τελειος γονιος , ενας υπεροχος συντροφος!
    Χωρις παρεξηγηση, εσυ παντος δειχνεις οτι εχεις αρκετη φιλαρεσκια ! ολα τα μηνυματα σου ,και οι περισσοτερες πρωτασεις σου αναφερουν συνεχως αρετες που εχεις αποκτησει ,ειτε που γεννηθηκες με αυτες! οι δευτερες παρουσιαζωνται απο εσενα με τροπο οριζωντιο ετσι ωστε να μην νιωσεις αμεση σχεση με ττους γωνεις σου!

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 21-02-2020 at 14:37.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Μη δινεις σημασια στον τζωρτζ πανου, σιλβερ. Η συνεχιζομενη παρουσια του εδω μεσα ειναι μαυρη σελιδα στην ιστορια του φορουμ. Μεχρι και μεθοδους σε ατομα με αυτοκτονικο ιδεασμο εχει προτεινει - δημοσια.


    (συγχωρεστε την παρεμβαση μου, για τον ανεκδιηγητο και μονο ηταν μιας και η διαχειριση δεν τον συμμαζευει.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #41
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μη δινεις σημασια στον τζωρτζ πανου, σιλβερ. Η συνεχιζομενη παρουσια του εδω μεσα ειναι μαυρη σελιδα στην ιστορια του φορουμ. Μεχρι και μεθοδους σε ατομα με αυτοκτονικο ιδεασμο εχει προτεινει - δημοσια.


    (συγχωρεστε την παρεμβαση μου, για τον ανεκδιηγητο και μονο ηταν μιας και η διαχειριση δεν τον συμμαζευει.)
    Δεν θα μπορούσε να με επηρεάσει κάποιος που γράφει έτσι, μην ανησυχείς. Η σωστή γραφή δείχνει και άνθρωπο που έχει μελετήσει και μπορεί να απαντήσει ορθολογικά σε κάποια συζήτηση. Και δεν το λέω μόνο για τα τρομερά ορθογραφικά του, αλλά γενικότερα για όλο το στυλ γραφής.

  12. #42
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ερώτηση : κάποιος που έχει οριακή μπορεί να τον βλέπεις στην πορεία της ζωής του σε βάθος χρόνου...με διαφορετικούς χαρακτήρες; πχ μια φάση να είναι φανατικός ροκάς με όλο το στυλ που το ακολουθεί στο ντύσιμο, μαλλιά κτλ και μια άλλη φάση να γίνεται σκυλάς να ακούει ξαφνικά λαικά, να αλλάζει πολιτικές πεποιθήσεις και γενικά να γίνεται άλλος; Μπορει να χει σχέση με το καθρεφτισμα που λέτε αυτό ή είναι άσχετο;
    Ωραία ερώτηση. Αν κρίνω από τη μητέρα μου, που τώρα πια πιστεύω ότι έχει πολλά οριακά στοιχεία, άλλαζε ανάλογα με το ποιόν είχε δίπλα της (μετά το διαζύγιο από τον πατέρα μου είχε κάνει κάποιες άλλες σχέσεις). Κάθε φορά άλλος άνθρωπος. Βέβαια έλεγε πχ ότι "ο τάδε θέλει να φοράω αυτά τα ρούχα", το παρουσίαζε δηλαδή στο ότι την πιέζει ο άλλος να ντύνεται αλλιώς. Αλλά τελικά αυτό δεν γίνεται με το καθρέφτισμα ;

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το οτι δεν τα γραφω πρωτα σε ενα word ωστε να να ειναι αυτοματα σωστα και υστερα να τα φερνω εδω δεν ανερει το δικαιωμα μου να καταθετω την αποψη μου ,μειτε να κανω σχολεια !
    Το φορουμ γραφει ξεκαθαρα τις οδηγιες του ! εαν καποιοι εδω μεσα δεν ανεχωνται την κριτικη! η εαν θελουν να τους λενε συνεχως ομορφα λογια και να συμφωνουν μαζι τους! εαν δλδ ειναι ναρκισοι τωτες μπορουν απλα να φτιαξουν ενα δικο τους chat room! αφου ομως τα γραφετε εδω,τα γραφετε επειδη θελετε να τα βλεπουν ολοι ! Αλλη μια παρενεργεια τηςναρκισσιστικης διαταραχης προσωπικοτητας!
    Οσον αφορα ομως για το νοηματων οσων εγραψα δεν υπαρχει απαντηση ,μαλον διοτις απλα η αληθεια παντα ενοχλει!
    Λυπαμαι, αλλα προσωπικαδεν εχω σκοπο να σε πικρανω θεματοθετρια,σκοπος ου ειναι να σε κανω να ενεργποιηθεις οσο πιο δυναμικα μπορεις! Διοτις παρα το οτι εσυ νομιζεις και προσπαθεις να με προσβαλεις, εγω σκοπος μου ςιναι σε καθε ατομο εδωμεσα να το κανω να ψαχτει! να ενδιαφερθει για το προβλημα του μεσα απο την κριτικη! διοτις αν καθομαι να σου λεω " τι ομοργη που εισαι" δεν σε βοηθαει!!!

  14. #44
    Ε, καλά, άμα είναι διότις έτσι, δίκιο θα έχεις. Να ΄σαι καλά φίλε μου !

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Ε, καλά, άμα είναι διότις έτσι, δίκιο θα έχεις. Να ΄σαι καλά φίλε μου !
    δεν ξερω αν εχεις καμει καποια ψυχοθεραπεια, αλλα αν θα κανεις θα πρεπει να καταλαβεις -να σου δωσει ο θεραπευτης να καταλαβεις δλδ - οτι αυτα τα αθλια που υπεστεις στα αθωα παιδικα σου χρονια! αυτα που κανενα παιδι δεν πρεπει να ζει ουτε καν να τα βλεπει!! ολα αυτα εν ολογεις δεν ηταν δικο σου σφαλμα!
    Στο λεω αυτο διοτις υποσυνειδιτα συμβαινει συνηθως τα παιδια που περναν κακοποιηση να νομιζουν οτι εκαναν κατι κακο, κατι λαθος και ερχετε η τιμωρια τους οπου νομιζουν οτι την αξιζουν! Δυστυχως ετσι γινετε ,αφου οι γονεις αυτοι συνηθως ειναι και απομακροι απο αλλες οικογενειες με σκοπο το παιδι να μην εχει αλλα παραδηγματα οικογενειων, και ως νεο μυα,ο ως χωρις μετρο συγκρισης το παιδι νομιζει οτι ετσι ειναι ο κοσμος εκει εξω@@ νομιζει οτι ολες οι οικογενειες κανουν αυτο στα παιδια τους!
    Το θεμα ειναι οτι αυτο το παιδι μεγαλωνει με ενοχες προς τον εαυτο του, και ενω του εχει περασει στην μνημη το πατρικο παραδειγμα και υποδειγμα, σαν ερθει η μερα που θα αβαζητηση ερωτικο συντροφο θα βρει ως γνωστων καποιον που θα ειναι σαν τον μπαμπα! καποιον που θα την κακοποιει, θα την προσβαλει διοτις εχει περασει υποσυνειδιτα μεσα της οτι ειναι λαθος και της αξιζει να εχει καποιον που θα την διορθωνει, διοτις αυτος που δεν θα την κακοππει νομιζει οτι δεν την αγαπαει, οτι αδοαφορει και οτι την αφηνει να εκτηθεται! Τοσο υπερβολικα λυπιτερα γινονται τα πραγματα οταν ενα παιδακι κακοποιειται ,οταν περασει αυτο στον ηθικο του κωδικα! ειναι απιστευτο το ποσο κακο μπορουν να καμουν τελικα οι κακοιγονεις! για να μην παμε στην θεωρια της αλυσιδας! οπου δλδ μεταφερετε αυτο και στα παιδια του κακοποιειμενου παιδιου! για αυτο καιπρεπεινα κοπειη αλυσιδα!
    Τα παραπανω δεν ειναι δικη μου θεωρια ,ειναι βασικα για οποιον εχει κανει ψυχοθεραπεια.
    Οσο για σενα θεματοθετρια, ευχομαι τυποτα απο τα παραπανω να μην εχει σχεση!! ευχομαι να ειναι αλλιως! και ακομα και αν με προσβαλες εγ σου ευχομαι στην ασχημη που μπορει να υπαρχει η αλυσιδα εσυ να τη σπασεις!

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακοί όλου του κόσμου ενωθείτε!
    By donald_girl in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 51
    Last Post: 15-12-2020, 02:54
  2. Εξωγήινοι αυτού του κόσμου ενωθείτε!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 13-02-2020, 10:56
  3. Replies: 15
    Last Post: 29-12-2007, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •