SURVIVORS ενωθείτε ! - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 163 of 163
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Όπως λες, υποτίμηση δεν είδες ακόμη. Σκέψου όμως ότι τώρα, αφού τον έχεις εξιδανικεύσει, βλέπεις πλέον μια προβληματική συμπεριφορά η όποια λογικά θα σε κάνει να κρατήσεις πιο ουδέτερη στάση και πιο απόμακρη, άρα στην ουσία θα ξεκινήσεις πρώτη την υποτίμηση του και μάλιστα βασανιστικά, χωρίς να θέλεις να ξεκόψεις τελείως και χωρίς να είσαι ξεκάθαρη τι θέλεις. Είναι λίγο μπέρδεμα, θα διαβάζεις στο τέλος τα χαρακτηριστικά της διαταραχής σε μια σχεση και θα βλέπεις εσενα. Πάντως μη βγάζεις συμπέρασμα για διαταραχή, πρώτον διότι οι διαταραχές έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους και δεύτερον ο όρος διαταραχή είναι βαρύς, μπορεί ας πούμε να είναι απλά ανώριμος. Μπορεί απλά να έχει κάποιο θέμα με την μνήμη του και να ξεχνάει τι ακριβως ειπατε, ενα απλο πραγμα που μπορει να σε τρελανει.

  2. #152
    edit λόγω αποχώρησης από το forum
    Last edited by silver and gold; 26-02-2020 at 12:07. Reason: edit

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Να σου πω oboro. Νιώθω άσχημα με τα τελευταία σου μηνύματα. Αισθάνομαι ότι με επικρίνεις με βάζεις σε διαδικασία απολογίας και μάλιστα δημόσια. Οχι, δεν χρησιμοποιώ κανέναν. Δεν θα ήθελα να μιλάμε για λίγο, με συγχωρείς. Με πληγώνεις.
    Καμια αντιρρηση, δεν εισαι υποχρεωμενη να απαντησεις σε τιποτα υπολοιπα που σε ρωτησα, ουτε καν στο πρωτο μηνυμα. Μια διευκρινιση μονο, για αυτο το "δημοσια": σε θεματα που εθεσες δημοσια απανταω, με βαση πληροφοριες που ποσταρες δημοσια σε ενα δημοσιο φορουμ. Δεν ειμαι υποχρεωμενος να εχω τοσο ροδινη εικονα για την αλληλεπιδραση σου με τον φιλο σου οσο οποιοσδηποτε αλλος. Σεβομαι την επιθυμια σου και σου ευχομαι ο,τι καλυτερο απο εδω και στο εξης.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #154
    edit λόγω αποχώρησης από το forum
    Last edited by silver and gold; 26-02-2020 at 12:08. Reason: edit

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    ΟΚ, αλλά σκέψου λίγο γιατί μπαίνεις σε κύκλο εξιδανίκευσης και υποτίμησης σε μια βδομάδα. Γιατί αυτό έκανες...


    Η κριτικη δεν ειναι υποτιμηση, ουτε η συμπαθεια και καποια κοπλιμεντα εξιδανικευση. Ουτε ειναι παραξενο να μεινει καποιος ψιλοαναυδος η σιγουρα εντονα προβληματισμενος οταν διαβαζει πως αντιμετωπιζεις την εξιδανικευση του φιλου σου. Δεν ηταν κατι που περιμενα να διαβασω και με αιφνιδιασε, ειδικα οταν σε ρωτησα αν καταλαβα καλα και απαντησες με τοση κυνικοτητα. Παρεμπιπτοντως, δεν ειναι ασυνηθιστο φαινομενο, θεμα που ανοιγει καποιο μελος να παιρνει αλλη τροπη οταν απο τα γραφομενα του φαινεται οτι δεν μας τα λεει και πολυ καλα η γενικοτερα δεν εχει κοιταξει καταματα ο ιδιος τη συμπεριφορα του. Σε παμπολλα θρεντ στη μεση η στο τελος της συζητησης εχουν κανει στροφη 180 μοιρων μελη που απαντουν, ποτε με αλλα μελη να συμφωνουν μαζι τους και ποτε οχι. Ο θεματοθετης ουτε πελατης που εχει παντα δικιο ειναι ουτε αφεντικο που θα μας πει τι ακριβως να του γραφουμε απλα και μονο γιατι ανοιξε θρεντ για συμπεριφορες αλλου, βγαζοντας την ουρα του απ' εξω.

    Μπορει, βεβαια, να ζητησει να μην του ξανααπαντησω. Και να το τηρησει αν θελει και ο ιδιος.

    Να ειμαστε ολοι καλα παιδια μου.
    Last edited by oboro; 26-02-2020 at 11:26.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Η κριτικη δεν ειναι υποτιμηση, ουτε η συμπαθεια και καποια κοπλιμεντα εξιδανικευση. Ουτε ειναι παραξενο να μεινει καποιος ψιλοαναυδος η σιγουρα εντονα προβληματισμενος οταν διαβαζει πως αντιμετωπιζεις την εξιδανικευση του φιλου σου. Δεν ηταν κατι που περιμενα να διαβασω και με αιφνιδιασε, ειδικα οταν σε ρωτησα αν καταλαβα καλα και απαντησες με τοση κυνικοτητα. Παρεμπιπτοντως, δεν ειναι ασυνηθιστο φαινομενο, θεμα που ανοιγει καποιο μελος να παιρνει αλλη τροπη οταν απο τα γραφομενα του φαινεται οτι δεν μας τα λεει και πολυ καλα η γενικοτερα δεν εχει κοιταξει καταματα ο ιδιος τη συμπεριφορα του. Σε παμπολλα θρεντ στη μεση η στο τελος της συζητησης εχουν κανει στροφη 180 μοιρων μελη που απαντουν, ποτε με αλλα μελη να συμφωνουν μαζι τους και ποτε οχι. Ο θεματοθετης ουτε πελατης που εχει παντα δικιο ειναι ουτε αφεντικο που θα μας πει τι ακριβως να του γραφουμε απλα και μονο γιατι ανοιξε θρεντ για συμπεριφορες αλλου, βγαζοντας την ουρα του απ' εξω.

    Μπορει, βεβαια, να ζητησει να μην του ξανααπαντησω. Και να το τηρησει αν θελει και ο ιδιος.

    Να ειμαστε ολοι καλα παιδια μου.
    Από πουθενά δεν προκύπτει μέχρι στιγμής ότι η silver είτε βγάζει την ουρά της απ' έξω όπως λες, είτε ότι δεν προβληματίζεται για την συμπεριφορά της. Το αντίθετο μάλιστα! Ούτε επίσης ότι έχει την απαίτηση να έχει πάντα δίκαιο ή την ανάγκη να επιβάλει το τι θα ειπωθεί. Το μόνο που ζήτησε είναι να μην έχεις επικριτική στάση απέναντί της. Γι άλλη μία φορά εκφράζεις συμπεράσματα μη ρεαλιστικά και διαστρευλώνεις την πραγματικότητα.

  7. #157
    Λοιπόν, εντάξει, oboro. Δεν θα ήθελα να ξαναπαντήσεις σε αυτό το θρεντ.
    Και θα το τηρήσω κι εγώ. Δεν θα ξαναπαντήσω σε σένα.

    Μάλιστα, λέω ότι είναι η ώρα να φεύγω πλέον από το φόρουμ.

    Χάρηκα που σας γνώρισα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και
    τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με τα θέματά μου.

    Να είστε καλά.
    Last edited by silver and gold; 26-02-2020 at 11:01.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Εμένα μου φαίνεται ότι εσύ έχεις οριακά χαρακτηριστικά πάντως. Σκέψου το λίγο. Ισως αυτό εξηγεί και γιατί τόσα χρόνια γυροφέρνεις αυτό το θέμα, ενώ (όπως λες) ο ίδιος δεν έχεις θέμα γύρω από την οριακή διαταραχή. Σκέψου καλύτερα και θα δεις ότι συμπεριφέρθηκες σαν οριακός σε αυτό το θρεντ.

    Θα μπορούσα να σου απαντήσω ως καθρέφτης, αλλά ακριβώς επειδή δεν σε ξέρω, έχω την νηφαλιότητα και την απόσταση να σου απαντήσω πάνω στο τι βλέπω στον τρόπο γραφής σου αυτή τη βδομάδα.

    Πρώτα εξιδανίκευση, μετά υποτίμηση και επιπλέον προβολή επάνω μου της ευθύνης. Θεωρώ ότι είσαι πολύ έξυπνος και ότι ίσως καλό είναι να προβληματιστείς σχετικά με την ψυχοσύνθεσή σου.

    Σου αντιστρέφω τον καθρέφτη που επιχειρείς να ρίξεις πάνω μου.
    Καθε μελος αυτου του θρεντ γυροφερνει το θεμα της οριακης, χωρις να εχει ο ιδιος τη διαταραχη. Μολις καταφερες να προσβαλλεις ολους του δυνητικους και νυν συμμετεχοντες στο ιδιο σου το θρεντ.

    Θα μπορουσα να επιχειρηματολογησω με λεπτομερεια ως προς το γιατι η μεχρι χθες βραδυ σταση μου απεναντι σου δεν συνιστα εξιδανικευση, ουτε η κριτικη που σου εκανα χθες, δαιμονοποιηση. Λοιπον, αφενος δεν ειμαι υποχρεωμενος να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, ουτε να τιμησω την ιατροποιημενη προσβολη που εκσφενδονησες τοσο ελαφρα τη καρδια ως προφανη εκδικηση/"αντεπιθεση" για αυτο που διαβασες και δε σου αρεσε. Αφ' ετερου, οποιοσδηποτε παρακολουθησε τα εν λογω θρεντ και παρ' ολα αυτα πιστευει χωρις αμφιβολια οτι ετσι ειναι η υποτιμηση, και ετσι η εξιδανικευση, εχμ ας πουμε οτι πολυ δυσκολα θα αλλαξει τον τροπο που βλεπει τα συγκεκριμενα ζητηματα στο εγγυς μελλον. Χωρις βεβαια να αποκλειεται.

    (εν τω μεταξυ ηδη αισθανομαι μαλακας που "τσιμπαω" αντι να φευγω, αλλα δε βαριεσαι. η περηφανεια κι ανωτεροτητα ειναι για πιο γαλαζοαιματους απο εμενα...)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #159
    Oboro,

    Εχω κάνει edit στο σχόλιό μου και φεύγω διά παντός από το forum. Αν θέλεις κάνε κι εσύ edit.

    Γειά χαρά.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Oboro,
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post

    Εχω κάνει edit στο σχόλιό μου και φεύγω διά παντός από το forum. Αν θέλεις κάνε κι εσύ edit.

    Γειά χαρά.


    σιλβερ,

    Εννοεις το κουοτ απο το ποστ σου που με διαγνωσκεις με οριακη διαταραχη;
    Last edited by oboro; 26-02-2020 at 11:27.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    καλε κοριτσια ολεσ χαλια ειμαστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    οχι στην εμφανιση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Λοιπόν, εντάξει, oboro. Δεν θα ήθελα να ξαναπαντήσεις σε αυτό το θρεντ.
    Και θα το τηρήσω κι εγώ. Δεν θα ξαναπαντήσω σε σένα.

    Μάλιστα, λέω ότι είναι η ώρα να φεύγω πλέον από το φόρουμ.

    Χάρηκα που σας γνώρισα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και
    τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με τα θέματά μου.

    Να είστε καλά.
    Σιλβερ για να μαι ειλικρινής βρίσκω λιγο υπερβολικη την ανιτδραση σου εκτος κι αν ειναι ασχετοι οι λογοι αποχωρησης σου.
    Ο ομπορο απ οτι ειδα εθεσε απλα καποιες σκεψεις του στην συζητηση...μια απο αυτες ηταν οτι ισως χρησιμοποιεις αυτον τον ανθρωπο. Γιατι ενιωσες οτι προσβληθηκες τοσο πολυ απο αυτο;

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Similar Threads

  1. Οριακοί όλου του κόσμου ενωθείτε!
    By donald_girl in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 51
    Last Post: 15-12-2020, 02:54
  2. Εξωγήινοι αυτού του κόσμου ενωθείτε!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 13-02-2020, 10:56
  3. Replies: 15
    Last Post: 29-12-2007, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •