Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    επισης δεν καταλαβαινω πως θα σε πειραξει αν παει με αλλη γυναικα (η αντε ενοχλησει) απο την στιγμη που δεν εισαι ερωτευμενη....

  2. #17
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Athens, Xanthi
    Posts
    77
    Ax, είδα αυτό που έγραψε η Νόρα και χαμογέλασα..
    Όταν ρώτησα τον Γιώργο (το παληκάρι της ιστοριας μου) τι θα γίνει με εμας όταν έρθει η επόμενη γυναικα στη ζωή του, μου είπε χαμογελώντας \"και γιατί να μην είσαι εσύ αυτή?\"
    Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι φαίνονται. Εγγυήσεις δεν μπορείς να έχεις για καμία σχέση στη ζωή σου. Ούτε για φίλους, ακόμα ουτε και για συγγενεις πολλές φορές.
    Εγώ πιστεύω ότι πρέπει πρώτα να ξαεκαθαρίσεις μέσα σου πώς τον θες να είναι δίπλα σου. Κλείσε τα μάτια και ονειρέψου τους δου σας σαν ζευγάρι σε εξόδους, επισκέψεις, ταξίδια, γιορτές... Σου αρέσει αυτό που βλέπεις δίπλα σου?
    Αυτό κάντο όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μην χαώσεις σε οποιαδήποτε μελλοντική επιλογη σου!
    Βέβαια, θα γίνω λίγο πιο ρεαλίστρια και θα σου πω πως ότι και αν διαλέξεις θα είναι δύσκολο και πραγματικά δεν ξέρω για άλλα ζευγάρια όπως ανέφερ η Λίτσα, εγώ αρνούμαι κατηγορηματικά ότι θα είστε φίλοι και δη όπως τώρα αν υπάρξει χωρισμός. Παρόλα αυτά, μην κολλάς με το τι μπορεί να γίνει στο μέλλον...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Qya
    Ω μα είναι τελειως διαφορετικά πράγματα...
    Είμαι ερωτευμένη μαζί του, σημαίνει ενθουσιασμός, καρδιοχτύπι, όρεξη να κάνω τα πάντα μαζί του.
    Τον αγαπώ, είναι πιο βαθύ, πιο σταθερό, έχει να κάνει με την συνήθεια (όχι με την κακή έννοια) και όχι με τον έρωτα πλέον.
    Ερωτική έλξη δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν συναισθήματα για να υπάρξει... Ελπίζω να τα λέω σωστά Dexter..
    Σαν να ακούω τον εαυτό μου να μιλά για τον πρώην...
    Τρομερή έλξη για το σώμα του.
    Μεγάλη αγάπη για το πρόσωπό του ( είχαμε χρόνια σχέση, τον είχα αγαπήσει, εχει αγνή και καλή ψυχη)
    Μηδέν πάθος, αναστάτωση, εγκεφαλικού τύπου επικοινωνία και εγκεφαλική έλξη.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Dexter
    Γιατί δεν θέλω να τον χάσω. Εννοώ κάποια στιγμή θα τελειώσει, όπως μια σχέση τελειώνει, και ένας απ\' τους δύο θα φταίει σίγουρα, άρα μετά δεν θα μπορούμε να είμαστε σε καμία περίπτωση όπως πριν. Ενώ η φιλία ας πούμε, κρατάει για πάντα.
    Είχα παρόμοια κουβέντα πριν κανα χρόνο με έναν φίλο μου..
    Η άποψή του ήταν οτι η φιλιά είναι ανώτερη απο τον έρωτα.
    Διαρκεί περισσότερο.
    Ο έρως είναι πιο εγωιστικό πράγμα... σαν μια απόλαυση που κάποτε τελιώνει και λειτουργεί αποθαρρυντικα ( ως μνήμη) για το να διατηρείς επαφή με τον άλλο, ειδικά αν ήταν έντονο...
    Καταλήγω στο εξής.
    Τι σου είναι πιο ανεκτο;
    Το να συνεχίσετε να έχετε σε βάθος χρόνου την φιλία σας ( και πόσο εφικτό είναι αφου σας μπήκαν σκέψεις) και να σας τρώει η περιεργεια για το πως θα ήταν αν...
    ή να το ζήσετε, με κόστος, αν και όταν τελιεώσει , να χαθείτε ολότελα ο ένας απο τον άλλο;
    Δυστυχως, δεν μπορούμε να τα έχουμε πάντα όλα...
    πολλές φορές το ένα αποκλειει το άλλο.
    Πιστευω πολύ στη δύναμη της περιέργειας....
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133
    Εγώ νομίζω πως το πρόβλημά σου είναι ότι το έχεις υπεραναλύσει με αποτέλεσμα να χάνεται η μαγεία των πρώτων στιγμών.

    Οι φόβοι σου-που μπορεί να είναι βάσιμοι μπορει και ούτε καν!-δεν σε αφήνουν να χαλαρώσεις όταν χωρίς να έχεις δοκιμάσει την ερωτική πλευρά της σχέσης σας, έχεις προκαταβάλει πως δεν υπάρχει πάθος!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Originally posted by aimilia
    Εγώ νομίζω πως το πρόβλημά σου είναι ότι το έχεις υπεραναλύσει με αποτέλεσμα να χάνεται η μαγεία των πρώτων στιγμών.

    Οι φόβοι σου-που μπορεί να είναι βάσιμοι μπορει και ούτε καν!-δεν σε αφήνουν να χαλαρώσεις όταν χωρίς να έχεις δοκιμάσει την ερωτική πλευρά της σχέσης σας, έχεις προκαταβάλει πως δεν υπάρχει πάθος!
    Νομιζω οτι ηταν σοφο αυτο

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    στα υψήπεδα του Κατμαντού...
    Posts
    52
    Τα πάντα όλα!
    Ζήσε, ζήσε, ζήσε!
    Ζήσε τη ζωή! Που σημαίνει αγάπη, πάθος, φόβο, περιέργεια, απογοήτευση, λήθη...
    Βούτα στη ζωή!! Τα πάντα όλα!!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •