Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123

    Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...

    Καλησπέρα, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Γνωρίστηκα με κάποιον πριν πολύ καιρό, δεθήκαμε, είμαστε κολλητοί. Δηλαδή η φιλία μας μάρανε αλλά τέλος πάντων. Τελευταία του έφερα από πίσω ότι μου αρέσει κάποιος αλλά επειδή δεν του είπα όνομα - ενώ τα λέμε όλα μεταξύ μας, υποψιάστηκε - και πολύ σωστά, τον εαυτό του. Οπότε μου λέει "Κάνε κάτι γρήγορα, μην περιμένεις, μπορεί και ο ίδιος να αισθάνεται έτσι αλλά να φοβάται όπως εσύ, και να μην μπορεί να στο δείξει, και ότι αν όλα γίνουν στον κατάλληλο χρόνο, μπορούν ν' αλλάξουν τα δεδομένα ριζικά." Ε φυσικά κατάλαβα ότι το κουδουνάκι χτυπούσε γι αυτόν, και μετά μου το είπε και ξεκάθαρα άλλωστε. Μέχρι εδώ είναι όλα ρόδινα, όμως υπάρχει ένα αλλά! Τον αγαπώ, αλλά δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του, νιώθω βέβαια ερωτική έλξη. Σκέφτομαι λοιπόν, να αφήσω τα πράγματα έτσι - αφού όπως είπε όλα είναι στο χέρι μου, ώστε να μην χαλάσω την υπέροχη φιλία μας η οποία έβγαλε και τους δύο από αδιέξοδα, άρα είναι και μια σχέση ανάγκης, ή να προσωρήσω με κίνδυνο να καταστραφούν όλα αφού δεν υπάρχει πάθος κλπ? Μπορεί να έρθει στη συνέχεια? Τι να κάνω? Ο ίδιος μου είπε ότι έχει τόση αγάπη για εμένα, που μπορεί να την περιορίσει στο φιλικό, αλλά και να την απογειώσει σε κάτι παραπάνω, επιπλέον είπε ότι θα προσαρμοστεί στο αν θέλω να μείνουμε φίλοι, γιατί θέλει να τα έχουμε καλά, όμως μου είπε να σκεφτώ κι αυτόν, πως νιώθει. Και τώρα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Απ\'ότι κατάλαβα η σχέση σας δεν ήταν ποτέ καθαρά φιλική(δεν εννοώ σε πράξεις αλλά συναισθήματα..),κάνω λάθος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Καθαρά καθαρά.. μάλλον όχι. Εννοώ υπήρχε ανέκαθεν η βασική φυσιολογική έλξη, λόγω διαφοράς φύλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιατί δε σου έτυχε να έχεις διαφορετικό φύλο με κάποιον κ να μην τον βλέπεις καθόλου μα καθόλου ερωτικά?Εμένα πολλές φορές.
    Τέλος πάντων,εσύ τι θες περισσότερο?Μου φαίνεται ότι σε τρώει να δοκιμάσεις κ την ερωτική κατάσταση.Γιατί δεν το δοκιμάζεις?Μια σχέση ότι είναι να γίνει θα γίνει...μάλλον δεν ήταν για να μείνει φιλική.Δλδ αν ήταν τρελά ερωτευμένος με κάποια,δε θα ένιωθες κάπως???Αρα δεν είναι ούτος ή άλλος φιλική.Υποθέσεις δικές μου,πες εσύ πως το βλέπεις.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Athens, Xanthi
    Posts
    77
    Χα! Παρόμοια περίπτωση, διαφορετικά συναιθήματα. Τρελά ερωτευμένη με τον κολλητό μου, του το φερα κι εγώ έτσι, το κατάλαβε (όχι που δεν...), αποφασίσαμε να το πάρουμε με άλλο μάτι και όλα μα ΟΛΑ καταστράφηκαν μετά το πρώτο μας κρεβάτι... Από τη μεριά μου... Είχα υπερεκτιμήσει εκείνη τη στιγμή και κατάλαβα ότι τελικά δεν μπορούσα να δεθώ σεξουαλικά μαζί του... Και έκανα το χειρότερο λάθος... Ενώ άρχιζε και μου ανοιγόταν (είχε περάσει άσχημο χωρισμό και είχε μεγάλο θέμα εμπιστοσύνης στις γυναίκες), σηκώθηκα κι έφυγα, όχι μόνο από κείνον σαν άτομο, αλλά και από την Αθήνα! Τον παράτησα κι έφυγα! Φυσικά, η σχέση μας, ακόμα και η φιλική κλονίστηκε σε βαθμό που δεν επιδέχεται διόρθωση. Μετά από καιρό το σκέφτηκα πιο ψύχραιμα... Ίσως αν του είχα μιλήσει από την αρχή για το κόλλημα μου, να ήταν αλλιώς τα πράγματα τώρα.. Μπορεί μάλιστα να το ξεπερνούσαμε και να είμασταν-γιατί οχι¨- και ζευγάρι...
    Τα ίδια έλεγα και μου έλεγε, ότι η σχέση μας είναι ξεχωριστή και σπάνια, ότι με αγαπάει πάρα πολύ, ότι τίποτα δεν την χαλάει... Το πάθος δεν ξέρω αν θα έρθει αργότερα, μπορεί απλά να πρέπει να τον βάλεις σε \"μοτίβο σχέσης\" στο μυαλό σου, αλλά το σημαντικότερο είναι να κάνεις προσεκτικά και χωρίς βιασύνη βήματα για να μην αποβεί μοιραίο στη σχέση που ήδη έχετε.. Πίστεψέ με, ένιωσα σαν να έβλεπα την ιστορία μου εν μέρει, διαβάζοντας τα όσα γράφεις και πραγματικά σου μιλάω, αν είχα μια ευκαιρία στη γραμμή του χρόνου, θα γυρνούσα πίσω να το φτιάξω αυτό.....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Dexter

    Τον αγαπώ, αλλά δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του, νιώθω βέβαια ερωτική έλξη.

    μπερδεμενο μου ακουγεται...
    τι σημαινει εχω ερωτικη ελξη αλλα δεν ειμαι ερωτευμενη??
    η επισης τον αγαπω αλλα δεν?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Athens, Xanthi
    Posts
    77
    Ω μα είναι τελειως διαφορετικά πράγματα...
    Είμαι ερωτευμένη μαζί του, σημαίνει ενθουσιασμός, καρδιοχτύπι, όρεξη να κάνω τα πάντα μαζί του.
    Τον αγαπώ, είναι πιο βαθύ, πιο σταθερό, έχει να κάνει με την συνήθεια (όχι με την κακή έννοια) και όχι με τον έρωτα πλέον.
    Ερωτική έλξη δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν συναισθήματα για να υπάρξει... Ελπίζω να τα λέω σωστά Dexter..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    επειδή είμαι και εγώ λίγο μπερδεμένη με την όλη κατάσταση θα ήθελα να σε ρωτήσω...
    τον αγαπάς σαν φίλο;σαν άνθρωπο δηλαδή;είναι μια γενικευμένη αγάπη αυτό που λες ή τον αγαπάς σαν άντρα γιατί για εμένα υπάρχει μια κάποια διαφορά μεταξύ των δύο.;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Από την Γη στον Ουρανό και μετά πάλι πίσω στη Γη
    Posts
    102
    Νομιζω οτι μπορει να υπαρξει φιλια μεταζυ ανδρα και γυναικας με συγκεκριμενα ορια ομως αδιαπεραστα και απο τους δυο. Εφοσον λες οτι υπηρχε ελξη σε μικρο βαθμο εστω, αλλα υπηρξε κατι και καποτε θα εμφανιζοταν, θα σου ελεγα τα εξης.
    1) ξεκαθαρισετε και οι δυο με τις προηγουμενες σχεσεις σας ωστε να μην υπαρχουν εκρεμοτητες εαν υπαρχουν (εαν θελετε φισικα)
    2) βουρ δοκιμαστε να ειστε ΜΑΖΙ σαν ζευγαρι και να κανετε οτι θελετε χωρις βιασυνη και πιεση ο ενας για τον αλλο. Μπορειτε να ειστε και φιλοι και ζευγαρι.
    Ποτε δεν ξερεις, μπορει να εχετε μια μοναδικη σχεση!
    Ελπιζω το καλυτερο για σενα, γιατι το αξιζεις!
    Ολοι μας αλλωστε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    @ Άrsi : Ναι με τρώει! Και να θα ζήλευα! Αλλά σκέφτομαι και τις συνέπειες γιατί το να κάνω κάτι απερίσκεπτο που θα μετανιώσω είναι το μόνο εύκολο.. Επίσης, φυσικά μου έχει τύχει να μην βλέπω ερωτικά κάποιον του αντίθετου φύλου σε συναναστροφή, αλλά όταν έρχεσαι τόσο κοντά με κάποιον, είναι κολλητός σου, ε κάποια στιγμή, περνάει την λεπτή γραμμή..

    @ Qua : Λυπάμαι για την ιστορία σου, με αποθαρρύνει η αλήθεια είναι, όμως με κάνει να σκέφτομαι και λογικά. Και να, τα λες πολύ σωστά, με τον έρωτα, την ερωτική έλξη και την αγάπη. Ο ίδιος μου είπε ότι νιώθει ακριβώς όπως εγώ, και θα μπορούσε να μ\' ερωτευτεί κατευθείαν αν δεν ήμουν τόσο ψυχρή με τους φιλικούς φραγμούς μου. Επίσης μου είπε ότι είναι επίμονος, και δεν βλέπει αδιέξοδο μεταξύ μας, άρα θα κάνει ότι περνάει απ\' το χέρι του για να είμαστε μαζί. Πφφφφ...!!

    @ Krino : Είναι όπως τα λέει η Qua παρακάτω. Μπορεί όντως ν\' ακούγεται μπερδεμένο, αλλά μέσα μου είναι όλα ξεκαθαρισμένα για το τι νιώθω. Αυτό που δεν είναι ξεκαθαρισμένο, είναι το τι θα κάνω :-(

    @ Λίτσα : Τον αγαπώ... ως τα πάντα! Ως φίλο, ως αδερφό, ως άντρα, ως άνθρωπο.. όλα αυτά είναι ενωμένα χαοτικά, σε μια υπέρμεγεθη αγάπη..

    @ Kapetan_s : Τις εκρεμμότητες τις έχουμε ξεκαθαρίσει. Εδώ παρεμπιτπόντως ν\' αναφέρω πως όταν έγραψα ότι βγήκαμε από αδιέξοδα, εννοώ πως μετά από μια σχέση ήμουν κουρέλι και αυτός μου έδωσε ζωή και πάλι, και πως κι αυτός επίσης πριν, ήθελε μια φίλη - κάτι που με κωλύει κάπως, και τον βοήθησα, του ξανά έδωσα χαρά.
    Σ\' ευχαριστώ πολύ, εύχομαι κι εγώ τα καλύτερα!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αμα θες να τα μπερδεψεις, αυτο ειναι το μονο ευκολο.
    Τεσπα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα να δοκιμασεις εφοσον εισαι θετικα προσκειμενη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Γιατί δεν θέλω να τον χάσω. Εννοώ κάποια στιγμή θα τελειώσει, όπως μια σχέση τελειώνει, και ένας απ\' τους δύο θα φταίει σίγουρα, άρα μετά δεν θα μπορούμε να είμαστε σε καμία περίπτωση όπως πριν. Ενώ η φιλία ας πούμε, κρατάει για πάντα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και τι σημαινει το για παντα???
    και γιατι η σχεση πρεπει να τελειωσει???
    και πως θα προσπερασεις μια εμπειρια αν δεν την εχεις ζησει για να την αξιολογησεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Πολύ μπέρδεμα και πολλά κωλύματα άνευ λόγου

    Αφού θέλετε και οι 2 να είστε μαζί, που το πρόβλημα?

    Επίσης είναι φυσιολογικό να τον βλέπεις και να μην πέφτεις τ-ανάσκελα, από την στιγμή που είστε ήδη φίλοι

    Οταν τελειώνει μια σχέση, φταίνε και οι 2
    Πέφτεις σε συμπεράσματα, χωρίς να τα έχεις ζήσει

    Μπορώ να σου παραθέσω άλλα ερωτήματα:

    1.Tι θα γίνει αν γνωρίσει άλλη και ερωτευτεί?
    2.Τι θα γίνει ανα γνωρίσεις άλλον και ερωτευτείς?
    3.Και αν τελικά τα βρείτε και είστε μια χαρά?Θα τελειώσει?

    Και μπορώ να σου γράφω μέχρο αύριο

    Γενικά, όταν ζαλίζεις κάτι πολύ, χάνεις την ουσία;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    λες πως τον αγαπάς ως τα πάντα.ως φίλο,ως άνθρωπο,ως άντρα ,ως αδερφό....
    άρα μιλάς για την ιδανική αγάπη...έτσι μου ακούγεται εμένα..
    άρα γιατί δεν προχωράς και όπου σας βγάλει....και δεν είναι απόλυτο το ότι θα χωρίσετε αλλά ακόμα και αυτό να συμβεί δεν σημαίνει πως τελειώνει η φιλία.
    πόσα ζευγάρια είναι χωρισμένα και παρόλα αυτά κρατούν μιά πολύ καλή φιλική σχέση πόσο μάλλον εσείς που έχετε και προιστορία...η ταπεινή μου γνώμη...:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •