Εξάρτηση από ουσίες : Παρακαλώ ενδιαφέρομαι για τον γιο μας φιλης που παίρνει ουσίες. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Γεια σου zoi μπραβο σου που θελεις να βοηθησεις το παιδι αλλα ο ιδιος πρεπει να θελησει να παει και αφου λες οτι δεν το παραδεχεται ειναι δυσκολο να βοηθησεις ακομα κι αν βρεις τον καλυτερο γιατρο του κοσμου. Μηπως λεω εγω τωρα να προσπαθουσες να τον αποσπασεις απο τις παρεες του με τροπο χωρις να κατακρινεις τους φιλους του. Παρε και ενα τηλεφωνο στο ΚΕΘΕΑ μηπως σου πουνε τι να κανεις.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ζωη, λυπαμαι που θα στο πω, αλλα απο την στιγμη που δεν εισαι μανα του, που δεν εχετε συγγενεια,οπου συμφωνα με τα δικα σου δεν εχετε καποια δυνατη σχεση , ως τι θα επεμβεις στην ζωη του? ειναι ενηλικας .Οσο κι αν δεχτουμε την αγαθοτητα των συναισθηματων σου ειναι λαθος να παρεμβεις στην ζωη ενος ανθρωπου με ενεργο τροπο .Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να του μιλησεις, τυποτα αλλο δεν μπορεις και ουτες πρεπει να κανεις.
    Δευερον ,εαν ο νεος αυτος ειναι χρηστης μοναχα της κανναβης ,οχι μεταλαγμενης μορφης αυτης τωτες δεν υπαρχει επιστημονικη ερευνααποεπισημοφορεα πουνααποδηκνηει επισημαοτι κυνδηνευει η ζωη του!αλλα ουτε καν εχει φοβο να προκληθει καποια ζημια στην υγεια του αμεσα απο την χρηση καναβης.
    Συμφορμητες και συμφορμητισες μην ειμαστε υπερβολικοι με πραγματα που δεν γνωριζουμε ! και πανω απο ολα μην γινομαστε κουραστικοι επεμβενωντας στην ζωη νεων παιδιων ! διοτις μονον το αντιθετο απο αυτο που θα θελαμε να συμβει θα προκαλεσουμαι!
    Οσο για το ΚΕΘΕΑ , ηαλλους φορεις οπως ειπα και πριν θα πρεπει να υπαρξει αμεσο ενδιαφερον απο τν ενηλικα νεοη απο τους γωνεις του εφοσον ηταν ανηλικος.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    13
    Ευχαριστώ πολύ που μου δίνετε ιδέες!!!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    13
    Θεωρείτε πάντως ότι η <ψυχρή > αγάπη από τους γονείς δηλαδή να μη του δίνουν χρήματα κ.λ.π. ακόμη να του δείξουν και την εξοδο από το σπίτι αποδίδει σε αυτές τις περιπτωσεις η εξαρταται πάλι από την κάθε περίπτωση ?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    13
    Ωστε να πειστεί ότι χρήζει βοήθειας και ότι είναι κακό αυτό που κάνει και να απευθυνθεί σε ειδικους ? Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά όποια γνώμη είναι σεβαστή .Ευχαριστώ απο καρδιας και πάλι

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by zoi lela View Post
    Ωστε να πειστεί ότι χρήζει βοήθειας και ότι είναι κακό αυτό που κάνει και να απευθυνθεί σε ειδικους ? Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά όποια γνώμη είναι σεβαστή .Ευχαριστώ απο καρδιας και πάλι
    Για να έφτασε το παιδί σε αυτό το σημείο κάποιο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γονείς..
    Πρώτα από όλα συγχαρητήρια που νοιάζεσαι για ένα παιδί που δεν είναι δικό σου.. Άλλοι άνθρωποι δεν θα έδιναν καμία σημασία..
    Αν θες να βοηθήσεις θα πρέπει να μιλήσεις με τους γονείς και να τους ταρακουνήσεις. Ξέρω περίπτωση με αγόρι 18 χρόνων που του έκοψαν τα λεφτά και άρχισε να κλέβει, οπότε η λύση αυτή μόνο αρνητικά αποτελέσματαθα εχει. Αυτό που βοήθησε το αγόρι να σταθεί σιγά σιγά στα πόδια του είναι η στήριξη της μάνας(πατέρας δεν υπήρχε). Πρώτα επισκέφτηκε η ίδια ένα ψυχολόγο-ψυχίατρο για να βρει τρόπους να "αντιμετωπίζει" (δεν είναι ωραία λέξη, αλλά δεν μου έρχεται άλλη) το παιδί της και βήματα που πρέπει να κάνει για να τον βοηθήσει.. Σιγά σιγά κατάφερε να τον πείσει έτσι ώστε να θέλει να βοηθήσειτον εαυτό του. Αν σταθείς απέναντι από το παιδί σου το έχασες. Αν σταθείς δίπλα του θα σε εμπιστευτεί και θα θέλει να βγει δυνατότερος από όλο αυτό.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλημερα κι παλυς. Σου γραφω επειδη υπηρξα πολυτοξικομανεις , επειδη εχω νοσηλευτει και εχω περασει απο πολλους γιατρους, πολλα κεντρα θεραπειας και πολλες μεθοδους αποτοξινωσης και απεξαρτησης.
    Ζωη, εαν η σχεση σου με τον νεο αυτον δεν ειναι αμεση, θελω να πω αν δεν εχετε γνωριμια, αν δεν τα λετε δεν μπορεις ναεπεμβειςστην ζωη του.Απο την αλλη εαν ξερεις τους γονεις του ,εκει μπορεις να επεμβεις μοναχα ομως με κουβεντα διακριτικη στην αρχη και οσο περνανε ι λεξεις και βλεπεις οτι σε αφηνει να εμβαθυνηετε στο προβλημα.Οι γονεις του καλο θα ειναι να επισκευτουν το προγραμμα γονεων ,συγγενων τοξικομανων.
    Αν ειναι ομως, να πας και να τους πεις καμια βλακεια του στυλ διοξτε τον απο το σπιτι για λιγο και τετοια μην πας καθολου!! Διοτις Ζωη ,εαν αυτος ο νεος μπλεξει με βαρια ναρκωντικα -εφοσον οσο λες μεχρι τρα περνει μονο καναβη,ας υποθεσουμε οτι κανει χρηση και πιο βαριων ναρκοντικων - εαν λοιπον κανουν ι γονεις του αυτο που εσυ τους προτεινεις και μετα απο λιγες μερες βρουνε το παιδι τους νεκρο σε καπιπ παγκακι ,η γυρισει σπιτι με καμια υπατιτυδα ,η ΕΙΤΖ, για πες μας Ζωη!! τι θα τους πεις μετα?
    Επειδη ,απο τα μηνυματα σου δειχνεις οτι εχεις παντελος αγνια και λυπαμαι που στο λεω, αλλα επειδη ειναι σοβαρο το θεμα πρεπει και να ειμαστε λιγο αμηλικτει , επειδη λοιπον ειναι σοβαρο το θεμα θα σου πω κατις. Μεχρι πριν περιπου 15 χρονια το ΚΕΘΕΑ παροτρυνε τους γονεις των παιδιων να τα διοχνουν απο το σπιτι τους. Οταν λοιπον αρχισαν να υπαρχουν συνεχεις θανατοι απο τετοιες περιπτωσεις, απο γονεις δλδ που ακουσαν το ΚΕΘΕΑ τωτες αλλαξαν πολιτυκη! το κακο ομως ειχε γινει! βεβαια το ΚΕΘΕΑ ξεκαθαρισε οτι εχει απολκυστικα συμβουλευτικο και οχι θεραπευτικο ρολο προς τους γονεις.
    Ζωη, θα θελα να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα αν θες .Εσυ απο που εμαθες οτι εχει προβλημα το παιδι και πως ξερεις οτι κανει μονο κανναβη? Εχεις καποια γνωση πανω σε αυτα τα προβληματα υγειας?
    Ζωη συγνωμη που ειμαι τοσο σκληρος, αλλα μιλαμε για ανθρωπινη ζωη και μιλαμε για ενα προβλημα οπου θελει πολυ προσοχη και μεγαλη γνωση ! Θα πρεπει να διαβασεις πολλα βιβλια και αρθρα πρωτα εαν θες εσυ να του μιλας!. Δεν ειναι τζογος ωστε να μην υπαρχει αμεσως κυνδηνος ζωης.
    Ζωη, ειναι πολυ ομορφο και μπραβο σου που θες να βοηθησεις εναν συνανθρωπο σου, ομως μερικες φορες πρεπει να προσεχουμ ωστε η λαχταρα μας και η οικανοποιηση να προσφερουμε βοηθεια να μην υπερβενει τον ιδιο τον σκοπο , δλδ το να ειναι απολυτος ασφαλες προς τον συνανθρωπο μας η βοηθεια μας.

  8. #23
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλημερα κι παλυς. Σου γραφω επειδη υπηρξα πολυτοξικομανεις , επειδη εχω νοσηλευτει και εχω περασει απο πολλους γιατρους, πολλα κεντρα θεραπειας και πολλες μεθοδους αποτοξινωσης και απεξαρτησης.
    Ζωη, εαν η σχεση σου με τον νεο αυτον δεν ειναι αμεση, θελω να πω αν δεν εχετε γνωριμια, αν δεν τα λετε δεν μπορεις ναεπεμβειςστην ζωη του.Απο την αλλη εαν ξερεις τους γονεις του ,εκει μπορεις να επεμβεις μοναχα ομως με κουβεντα διακριτικη στην αρχη και οσο περνανε ι λεξεις και βλεπεις οτι σε αφηνει να εμβαθυνηετε στο προβλημα.Οι γονεις του καλο θα ειναι να επισκευτουν το προγραμμα γονεων ,συγγενων τοξικομανων.
    Αν ειναι ομως, να πας και να τους πεις καμια βλακεια του στυλ διοξτε τον απο το σπιτι για λιγο και τετοια μην πας καθολου!! Διοτις Ζωη ,εαν αυτος ο νεος μπλεξει με βαρια ναρκωντικα -εφοσον οσο λες μεχρι τρα περνει μονο καναβη,ας υποθεσουμε οτι κανει χρηση και πιο βαριων ναρκοντικων - εαν λοιπον κανουν ι γονεις του αυτο που εσυ τους προτεινεις και μετα απο λιγες μερες βρουνε το παιδι τους νεκρο σε καπιπ παγκακι ,η γυρισει σπιτι με καμια υπατιτυδα ,η ΕΙΤΖ, για πες μας Ζωη!! τι θα τους πεις μετα?
    Επειδη ,απο τα μηνυματα σου δειχνεις οτι εχεις παντελος αγνια και λυπαμαι που στο λεω, αλλα επειδη ειναι σοβαρο το θεμα πρεπει και να ειμαστε λιγο αμηλικτει , επειδη λοιπον ειναι σοβαρο το θεμα θα σου πω κατις. Μεχρι πριν περιπου 15 χρονια το ΚΕΘΕΑ παροτρυνε τους γονεις των παιδιων να τα διοχνουν απο το σπιτι τους. Οταν λοιπον αρχισαν να υπαρχουν συνεχεις θανατοι απο τετοιες περιπτωσεις, απο γονεις δλδ που ακουσαν το ΚΕΘΕΑ τωτες αλλαξαν πολιτυκη! το κακο ομως ειχε γινει! βεβαια το ΚΕΘΕΑ ξεκαθαρισε οτι εχει απολκυστικα συμβουλευτικο και οχι θεραπευτικο ρολο προς τους γονεις.
    Ζωη, θα θελα να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα αν θες .Εσυ απο που εμαθες οτι εχει προβλημα το παιδι και πως ξερεις οτι κανει μονο κανναβη? Εχεις καποια γνωση πανω σε αυτα τα προβληματα υγειας?
    Ζωη συγνωμη που ειμαι τοσο σκληρος, αλλα μιλαμε για ανθρωπινη ζωη και μιλαμε για ενα προβλημα οπου θελει πολυ προσοχη και μεγαλη γνωση ! Θα πρεπει να διαβασεις πολλα βιβλια και αρθρα πρωτα εαν θες εσυ να του μιλας!. Δεν ειναι τζογος ωστε να μην υπαρχει αμεσως κυνδηνος ζωης.
    Ζωη, ειναι πολυ ομορφο και μπραβο σου που θες να βοηθησεις εναν συνανθρωπο σου, ομως μερικες φορες πρεπει να προσεχουμ ωστε η λαχταρα μας και η οικανοποιηση να προσφερουμε βοηθεια να μην υπερβενει τον ιδιο τον σκοπο , δλδ το να ειναι απολυτος ασφαλες προς τον συνανθρωπο μας η βοηθεια μας.
    Γιώργο πολύ ωραίες οι συμβουλές για το πως θα το χειριστεί αλλά ρε φίλε ενώ τα λες τόσο ωραία.. Της κόβεις και τα φτερά ενώ κάνει κάτι που πολλοί στην θέση της δεν θα έκαναν..

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε Ζορζ, καλητερα να της κοψω ταφτερα παρα να εχει τυψεις μετα, η να βρει τον μπελα της.Συνηθως τετοιοι γονεις , που αδιαφορουν για τα παιδια τους ξαχνουν συνεχως να βρουν καποιον να ριξουν τις ευθυνες τους! αν λοιπον κατσουν και μιλησουν με την Ζωη ,ακομα και να μην κανουν αυτα που με αγαπη και αλληλεγγυη θα τους πει αυτοι με την πρωτη ευκερεια θα την προσβαλουν και θα της ριξουν ευθηνες.
    Η αποψη μου ειναι να βρει το θαρρος και να απευφυνθει κατευθειαν στον νεο, να του πει οτι βγει απο την καρδια της, λογια μεταφορικης εννιας , οχι επιστημονικα διοτις συγουρα θα εκτεθει αφου η Ζωη δεν εχει καμια γνωση περι του θεματος απο οσον τουλαχιστον δειχνει απο αυτα που γραφει, ας του πει απλα, λογια, οπως οτι "οταν δεν πινεις το προσωπο σου λαμπει απο γαληνη! ενω οταν πινεις δειχνεις κατσουφιασμενος" τετοια φασης λογια.
    Οτι και να ειναι Ζορζ, δεν πρεπει να αφηνομαστε ευκολα, μπορει η Ζωη να εχει ολη την καλη διαθεση, ομως τα πραγματα ειναι πολυ λεπτα, και ουσιαστικα το θεμα δεν αφορα την Ζωη, αλλα αυτο το νεο παιδι, αρα αυτον πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας.

  10. #25
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    φιλε Ζορζ, καλητερα να της κοψω ταφτερα παρα να εχει τυψεις μετα, η να βρει τον μπελα της.Συνηθως τετοιοι γονεις , που αδιαφορουν για τα παιδια τους ξαχνουν συνεχως να βρουν καποιον να ριξουν τις ευθυνες τους! αν λοιπον κατσουν και μιλησουν με την Ζωη ,ακομα και να μην κανουν αυτα που με αγαπη και αλληλεγγυη θα τους πει αυτοι με την πρωτη ευκερεια θα την προσβαλουν και θα της ριξουν ευθηνες.
    Η αποψη μου ειναι να βρει το θαρρος και να απευφυνθει κατευθειαν στον νεο, να του πει οτι βγει απο την καρδια της, λογια μεταφορικης εννιας , οχι επιστημονικα διοτις συγουρα θα εκτεθει αφου η Ζωη δεν εχει καμια γνωση περι του θεματος απο οσον τουλαχιστον δειχνει απο αυτα που γραφει, ας του πει απλα, λογια, οπως οτι "οταν δεν πινεις το προσωπο σου λαμπει απο γαληνη! ενω οταν πινεις δειχνεις κατσουφιασμενος" τετοια φασης λογια.
    Οτι και να ειναι Ζορζ, δεν πρεπει να αφηνομαστε ευκολα, μπορει η Ζωη να εχει ολη την καλη διαθεση, ομως τα πραγματα ειναι πολυ λεπτα, και ουσιαστικα το θεμα δεν αφορα την Ζωη, αλλα αυτο το νεο παιδι, αρα αυτον πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας.
    Ναι όμως αφού θέλει να μιλήσει στους γονείς.. Να το κάνει. Γιατί μετά θα γίνουν χειρότερα και θα νιωθει άσχημα που δεν μίλησε..
    Ας μιλήσει και ας πέσουν κάτω.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλημερα κι παλυς. Σου γραφω επειδη υπηρξα πολυτοξικομανεις , επειδη εχω νοσηλευτει και εχω περασει απο πολλους γιατρους, πολλα κεντρα θεραπειας και πολλες μεθοδους αποτοξινωσης και απεξαρτησης.
    Ζωη, εαν η σχεση σου με τον νεο αυτον δεν ειναι αμεση, θελω να πω αν δεν εχετε γνωριμια, αν δεν τα λετε δεν μπορεις ναεπεμβειςστην ζωη του.Απο την αλλη εαν ξερεις τους γονεις του ,εκει μπορεις να επεμβεις μοναχα ομως με κουβεντα διακριτικη στην αρχη και οσο περνανε ι λεξεις και βλεπεις οτι σε αφηνει να εμβαθυνηετε στο προβλημα.Οι γονεις του καλο θα ειναι να επισκευτουν το προγραμμα γονεων ,συγγενων τοξικομανων.
    Αν ειναι ομως, να πας και να τους πεις καμια βλακεια του στυλ διοξτε τον απο το σπιτι για λιγο και τετοια μην πας καθολου!! Διοτις Ζωη ,εαν αυτος ο νεος μπλεξει με βαρια ναρκωντικα -εφοσον οσο λες μεχρι τρα περνει μονο καναβη,ας υποθεσουμε οτι κανει χρηση και πιο βαριων ναρκοντικων - εαν λοιπον κανουν ι γονεις του αυτο που εσυ τους προτεινεις και μετα απο λιγες μερες βρουνε το παιδι τους νεκρο σε καπιπ παγκακι ,η γυρισει σπιτι με καμια υπατιτυδα ,η ΕΙΤΖ, για πες μας Ζωη!! τι θα τους πεις μετα?
    Επειδη ,απο τα μηνυματα σου δειχνεις οτι εχεις παντελος αγνια και λυπαμαι που στο λεω, αλλα επειδη ειναι σοβαρο το θεμα πρεπει και να ειμαστε λιγο αμηλικτει , επειδη λοιπον ειναι σοβαρο το θεμα θα σου πω κατις. Μεχρι πριν περιπου 15 χρονια το ΚΕΘΕΑ παροτρυνε τους γονεις των παιδιων να τα διοχνουν απο το σπιτι τους. Οταν λοιπον αρχισαν να υπαρχουν συνεχεις θανατοι απο τετοιες περιπτωσεις, απο γονεις δλδ που ακουσαν το ΚΕΘΕΑ τωτες αλλαξαν πολιτυκη! το κακο ομως ειχε γινει! βεβαια το ΚΕΘΕΑ ξεκαθαρισε οτι εχει απολκυστικα συμβουλευτικο και οχι θεραπευτικο ρολο προς τους γονεις.
    Ζωη, θα θελα να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα αν θες .Εσυ απο που εμαθες οτι εχει προβλημα το παιδι και πως ξερεις οτι κανει μονο κανναβη? Εχεις καποια γνωση πανω σε αυτα τα προβληματα υγειας?
    Ζωη συγνωμη που ειμαι τοσο σκληρος, αλλα μιλαμε για ανθρωπινη ζωη και μιλαμε για ενα προβλημα οπου θελει πολυ προσοχη και μεγαλη γνωση ! Θα πρεπει να διαβασεις πολλα βιβλια και αρθρα πρωτα εαν θες εσυ να του μιλας!. Δεν ειναι τζογος ωστε να μην υπαρχει αμεσως κυνδηνος ζωης.
    Ζωη, ειναι πολυ ομορφο και μπραβο σου που θες να βοηθησεις εναν συνανθρωπο σου, ομως μερικες φορες πρεπει να προσεχουμ ωστε η λαχταρα μας και η οικανοποιηση να προσφερουμε βοηθεια να μην υπερβενει τον ιδιο τον σκοπο , δλδ το να ειναι απολυτος ασφαλες προς τον συνανθρωπο μας η βοηθεια μας.
    Το έμαθα από τους γονεις αλλά δυστυχώς μονο ο πατέρας ενδιαφερεται ουσιαστικά και δεν ξέρει τι να κάνει .

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλημερα κι παλυς. Σου γραφω επειδη υπηρξα πολυτοξικομανεις , επειδη εχω νοσηλευτει και εχω περασει απο πολλους γιατρους, πολλα κεντρα θεραπειας και πολλες μεθοδους αποτοξινωσης και απεξαρτησης.
    Ζωη, εαν η σχεση σου με τον νεο αυτον δεν ειναι αμεση, θελω να πω αν δεν εχετε γνωριμια, αν δεν τα λετε δεν μπορεις ναεπεμβειςστην ζωη του.Απο την αλλη εαν ξερεις τους γονεις του ,εκει μπορεις να επεμβεις μοναχα ομως με κουβεντα διακριτικη στην αρχη και οσο περνανε ι λεξεις και βλεπεις οτι σε αφηνει να εμβαθυνηετε στο προβλημα.Οι γονεις του καλο θα ειναι να επισκευτουν το προγραμμα γονεων ,συγγενων τοξικομανων.
    Αν ειναι ομως, να πας και να τους πεις καμια βλακεια του στυλ διοξτε τον απο το σπιτι για λιγο και τετοια μην πας καθολου!! Διοτις Ζωη ,εαν αυτος ο νεος μπλεξει με βαρια ναρκωντικα -εφοσον οσο λες μεχρι τρα περνει μονο καναβη,ας υποθεσουμε οτι κανει χρηση και πιο βαριων ναρκοντικων - εαν λοιπον κανουν ι γονεις του αυτο που εσυ τους προτεινεις και μετα απο λιγες μερες βρουνε το παιδι τους νεκρο σε καπιπ παγκακι ,η γυρισει σπιτι με καμια υπατιτυδα ,η ΕΙΤΖ, για πες μας Ζωη!! τι θα τους πεις μετα?
    Επειδη ,απο τα μηνυματα σου δειχνεις οτι εχεις παντελος αγνια και λυπαμαι που στο λεω, αλλα επειδη ειναι σοβαρο το θεμα πρεπει και να ειμαστε λιγο αμηλικτει , επειδη λοιπον ειναι σοβαρο το θεμα θα σου πω κατις. Μεχρι πριν περιπου 15 χρονια το ΚΕΘΕΑ παροτρυνε τους γονεις των παιδιων να τα διοχνουν απο το σπιτι τους. Οταν λοιπον αρχισαν να υπαρχουν συνεχεις θανατοι απο τετοιες περιπτωσεις, απο γονεις δλδ που ακουσαν το ΚΕΘΕΑ τωτες αλλαξαν πολιτυκη! το κακο ομως ειχε γινει! βεβαια το ΚΕΘΕΑ ξεκαθαρισε οτι εχει απολκυστικα συμβουλευτικο και οχι θεραπευτικο ρολο προς τους γονεις.
    Ζωη, θα θελα να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα αν θες .Εσυ απο που εμαθες οτι εχει προβλημα το παιδι και πως ξερεις οτι κανει μονο κανναβη? Εχεις καποια γνωση πανω σε αυτα τα προβληματα υγειας?
    Ζωη συγνωμη που ειμαι τοσο σκληρος, αλλα μιλαμε για ανθρωπινη ζωη και μιλαμε για ενα προβλημα οπου θελει πολυ προσοχη και μεγαλη γνωση ! Θα πρεπει να διαβασεις πολλα βιβλια και αρθρα πρωτα εαν θες εσυ να του μιλας!. Δεν ειναι τζογος ωστε να μην υπαρχει αμεσως κυνδηνος ζωης.
    Ζωη, ειναι πολυ ομορφο και μπραβο σου που θες να βοηθησεις εναν συνανθρωπο σου, ομως μερικες φορες πρεπει να προσεχουμ ωστε η λαχταρα μας και η οικανοποιηση να προσφερουμε βοηθεια να μην υπερβενει τον ιδιο τον σκοπο , δλδ το να ειναι απολυτος ασφαλες προς τον συνανθρωπο μας η βοηθεια μας.
    Από την άλλη γι αυτό ενδιαφερομαι για ειδικο επειδή δεν ξέρω από αυτά για να πείσω το παιδί να πάει .Βλέπω στην σελίδα κάποια ονόματα αλλά κανέναν με εξειδίκευση στο θεμα

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τωτες μιλα στον παατερα του! αν ενδιαφερεται πραγματικα θα τρεξει να βρει ακρη για τον γιο του. Εφοσον βεβαια εχει καποιο σοβαρο προβλημα, διοτις εαν κανει μοναχα κανναβη μη μεταλαγμενη με χρηση κοντρολαρισμενη τωτες δεν κανει κατις το επικυνδηνο στην υγεια του ! και δεν θα μπορεις να τους πεις κατι διοτις ειναι ενηλικας.
    Το αν τα ναρκωντικα του εχυν δημιουργησει καποιο προβλημα, αυτο μπορεις να το παρατηρησεις απο την συμπεριφορα του και απο την παραγωγικοτητα του, για παραδηγμα εαν εργαζεται η οχι, εαν εχει φιλους φισιολογηκους η οχι.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    13
    Ευχαριστώ για όλα αυτά που μου λές .Οντως ειμαι σχετη με αυτά .Κάνναβη μη μεταλλαγμένη τι είναι ?

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by zoi lela View Post
    Ευχαριστώ για όλα αυτά που μου λές .Οντως ειμαι σχετη με αυτά .Κάνναβη μη μεταλλαγμένη τι είναι ?
    η κανναβη ειναι θυλικη και αρσενικη, η δευτερη χρισημευει για πολλα εργαλεια και ρουχα.Και η θυλικη αλλα η θυλικη ειναι αυτη οπου τα ανθη της βγαζουν αυτην την ριτινοδης ουσια οπου και "μαστουρονει" ο κοσμος.Δυο ειναι οι κυριος πικιλιες της, η σατιβα και η ιντγκα.Στα μεροι μας υπαρχει δυστυχως σχεδον αποκληστικα η σατιβα, εξου και οι περιεργες σκεψεις και η ταχυτατη εναλλαγη αυτων. Η κανναβη για να βγει θελει οπως ενας ανθρωποε, σχεδον 9 μηνες και στα κλιματα τα δικα μας ανθιζει μια φορα το χρονο.Αυτο λοιπον ηρθε η τεχνολογια να το αλλαξει, οπως και να τα κανει πιο δυνατα ! πλεον μπορουν μεσα σε δωματια να προκαλεσουν την ανθιση της σε 3 μηνες! , με λαμπες ,υγραντιρες κ.α.Το ιδιο και η δυναμικη της, οπου η φυσιολογικη ειναι γυρο στο 5 με 7 ενω οι μεταλλαγμενη παει στα 15 . Οπως καταλαβαινεις η φυσιολογικη ειναι πιο χαλαρη και πιο απαλη, ενω η αλλη ειναι πολυ δυνατη και λογο των προσμιξεων φερνει υπΕερβολικες παρενεργειες μερικες φορες. Ετσι ,εαν καποιος καταναλωνει κανναβη ,φυσιολογικη με μετρο, μπορει να ειναι απολυτος υγειες, χωρις προβληματα στην υγεια του, ααντιθετος εχει παρα πολλες ευεγερτικες για τον οργανισμο μας ουσιες, πολυ κοσμος εχει βοηθηθει.
    Εαν λοιπον το παλικαρι οπου αναφερεσαι ειναι εμφανες επιρεασμενος απο τα ναρκωντικα μαλον δεν κανει αυτο ου λεω παραπανω. αλλα ειτε συνθετικη - μεταλλαγμενη κανναβη, ειτε κανει και αλλες οσιες.
    Εκανε καποια επαφη με τον πατερα του?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα και ουσιες
    By Loko2112 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 27-08-2019, 00:41
  2. θεραπεία και ουσίες.
    By drums_of_doom in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 3
    Last Post: 30-01-2013, 01:02
  3. τσιγάρο και ουσίες
    By flu in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-2011, 22:50
  4. Ψυχεδελικές ουσίες
    By apathy in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 02-10-2009, 17:14
  5. Εθιστικές ουσίες
    By anasia in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-2006, 23:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •