Bespar??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Bespar???

  1. #16
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    oxi..δεν θα αναβαλλεις ..το ζολοφτ ειναι καλα μελετημενο για να κανεις παιδακι..κανενα παιδακι με ζολοφτ δνε γεννηθηκε με προβλημα. προσφατα φιλη μου γεννησε με 200μγ ζολοφτ ενα υγιεστατο μωρο.
    να εμημερωθεις απο τους γιατρους.
    εγω οπου ειπα μου συστησαν μονο αυτο γτ ειναι πολυ καλα εξακριβωμενο.
    Ναι εκανα υποτροπαρα γτ αγχωθηκα οσο ημουν εγκυος κ δεν αιματωνοταν σωστα η μητρα..
    σε τετοιες περιπτωσεις τα ζυγιζουν οι γιατροι..αν κριθει απαραιτητο να παιρνουν θεραπεια κατα την εγκυμοσυνη τοτε ναι πρεπει να παρεις θεραπεια γτ το αγχος ειναι πολυ χειροτερο να δημουργηθουν προβληματα στο εμβρυο... αν τρεμεις πχ κ κλαις συνεχεια το εμβρυο δεν αναπτυσσεται σωστα....
    Το ξερω ρε γαμωτο είναι δίκόπο μαχαίρι. Από τη μια λεω θα προσπαθήσω χωρίς φάρμακα για να αποφύγω τις χημειες και από την άλλη σκέφτομαι αυτο ακριβώς που λες.Οτι αν είμαι όλη μέρα μέσα στο άγχος και τους πανικους πως θα αναπτυχθεί σωστά ένα μωρό.
    Εσύ τελικά δεν ξανπροσπαθησες?
    Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Η ιστορία μου με λίγα λόγια..
    Κρίσεις πανικού και αγχωδης διαταραχη από τα 20..Πλέον 34..
    Αρκετές επισκέψεις σε ψυχολόγους,ψυχίατρος και χρηση αρχικά seroxat μετά ladose και τα τελευταία χρόνια effexor.Για να πω και την αλήθεια μόνο τα τελευταία 2 χρονια κάνω συστηματικά ψυχοθεραπεία με σκοπό να κόψω τα αντικαταθληπτικα γιατί τα βαρέθηκα και θέλω να κάνω κι ένα παιδάκι.
    Η γιατρός μου συνέστησε το bespar το οποίο και παίρνω 1μιση μήνα τώρα αλλά δεν μου κάθεται καλά.
    Μου φέρνει ζαλαδα και δεν νομίζω ότι λειτουργεί.
    Έχεις κάνεις εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο?
    Δεν κανει τιποτα , απολυτως .......

  3. #18
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν κανει τιποτα , απολυτως .......
    Τίποτα εε?τσάμπα το παίρνω δηλαδή 1μιση μήνα σα να λεμε?δε θα δω διαφορά

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ειναι ότι πιο άχρηστο το μπεσπαρ..απορω γτ κυκλοφορεί..
    Γτ σου το εδωσε?μπορείς να κάνεις παιδι όσο παιρνεις μπεσπαρ?
    Ναι έχουμε ξεκινησει τις προσπάθειες ξανα δειλά κ γι αυτο η γιατρος μου δε θέλει να κόψω το ζολοφτ.
    Βασικά πηγα σε 3 κ πήρα αποψη για το θεμα παιδι κ ζολοφτ.ολοι μου έδωσαν το οκ οπότε..
    Δε ξερω ρε συ εγω όσο ημουν εγκυος ηταν απαισια, εκλαιγα συνεχεια..ενιωθα συνεχεια αγχος Κ ξυπνουσα απ τις 5 το πρωι κ ετρεμα..σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το ξαναπερασω αυτο.
    Επίσης θα κουφαθεις αλλα το ζαναξ επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη με φειδω..μονο προς τους τελευταίους μήνες δεν επιτρέπεται για να μην γεννηθεί το παιδί Κ εχει στερητικα..βέβαια ενω ετρεμα δεν πήρα καθολου ζαναξ φυσικα.
    Μου έδιναν προγεστερόνη η οποία σε κανει υπερβολικά χαλαρή
    Δλδ την επαιρνα κ ζαλιζομουν κ ειχα υπνηλια λες κ πηρα πρέζα ξερω γω...ενα βραδι ειπα στον αντρα μου μαλλον πεθαινω πεφτω να κοιμηθώ.. Δε ξερω αν θα ξυπνήσω.. ενιωθα οτι σβήνω ναρκωμενη απ την προγεστερόνη..αλλα η δράση της κρατούσε 2 ωρες μονο...ηταν σαν να παιρνω 3 χάπια ζαναξ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Τίποτα εε?τσάμπα το παίρνω δηλαδή 1μιση μήνα σα να λεμε?δε θα δω διαφορά
    Εγω δεν ειδα καμμια διαφορα ......

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Τίποτα εε?τσάμπα το παίρνω δηλαδή 1μιση μήνα σα να λεμε?δε θα δω διαφορά
    Κάπου τόσο πινω και εγώ .. νομίζω μου έχει αποβάλλει το ανχος αν και σαν με διαπερνά ρεύμα στο σώμα μου όταν το πίνω για λίγο . Πόσα mg πίνεις ;

  7. #22
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Ειναι ότι πιο άχρηστο το μπεσπαρ..απορω γτ κυκλοφορεί..
    Γτ σου το εδωσε?μπορείς να κάνεις παιδι όσο παιρνεις μπεσπαρ?
    Ναι έχουμε ξεκινησει τις προσπάθειες ξανα δειλά κ γι αυτο η γιατρος μου δε θέλει να κόψω το ζολοφτ.
    Βασικά πηγα σε 3 κ πήρα αποψη για το θεμα παιδι κ ζολοφτ.ολοι μου έδωσαν το οκ οπότε..
    Δε ξερω ρε συ εγω όσο ημουν εγκυος ηταν απαισια, εκλαιγα συνεχεια..ενιωθα συνεχεια αγχος Κ ξυπνουσα απ τις 5 το πρωι κ ετρεμα..σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το ξαναπερασω αυτο.
    Επίσης θα κουφαθεις αλλα το ζαναξ επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη με φειδω..μονο προς τους τελευταίους μήνες δεν επιτρέπεται για να μην γεννηθεί το παιδί Κ εχει στερητικα..βέβαια ενω ετρεμα δεν πήρα καθολου ζαναξ φυσικα.
    Μου έδιναν προγεστερόνη η οποία σε κανει υπερβολικά χαλαρή
    Δλδ την επαιρνα κ ζαλιζομουν κ ειχα υπνηλια λες κ πηρα πρέζα ξερω γω...ενα βραδι ειπα στον αντρα μου μαλλον πεθαινω πεφτω να κοιμηθώ.. Δε ξερω αν θα ξυπνήσω.. ενιωθα οτι σβήνω ναρκωμενη απ την προγεστερόνη..αλλα η δράση της κρατούσε 2 ωρες μονο...ηταν σαν να παιρνω 3 χάπια ζαναξ.
    Σε γενικότερο πλαίσιο πιστεύει ότι μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς χάπια αλλά ναι σε περίπτωση που έπρεπε να το παρω (besbar)μου είπε ότι είναι στη κατηγορία B οπότε με φειδω θα μπορούσα.
    Βέβαια όπως είπα πιστεύω κι εγώ ότι δεν κάνει τίποτα.
    Της το ειπα μου πρότεινε και η ίδια να ξεκινήσουμε Zoloft μιας και το αγχος καλά κρατεί και έχω και αυτή την γαμ***νη δυσπνοια που παλεύω εδώ και 4 μήνες καθημερινά.
    Λέω να το ξεκινήσω να δω πως θα παει και βλεπουμε.
    Χαίρομαι πολύ που προσπαθείς μη το βάζεις κάτω ρε συ.
    Τα λέω να τα ακουσω κι εγώ μπας και ξεκινήσω προσπάθειες.
    Θα χαρώ να μαθαίνω νέα σου σε αυτήν την προσπάθεια.
    Επίσης η προγεστερόνη τι φάση?
    Ήταν αποκλειστικά για να σε ήρεμει?

  8. #23
    [QUOTE=Joker86;1096790]Σε γενικότερο πλαίσιο πιστεύει ότι μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς χάπια αλλά ναι σε περίπτωση που έπρεπε να το παρω (besbar)μου είπε ότι είναι στη κατηγορία B οπότε

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Η ιστορία μου με λίγα λόγια..
    Κρίσεις πανικού και αγχωδης διαταραχη από τα 20..Πλέον 34..
    Αρκετές επισκέψεις σε ψυχολόγους,ψυχίατρος και χρηση αρχικά seroxat μετά ladose και τα τελευταία χρόνια effexor.Για να πω και την αλήθεια μόνο τα τελευταία 2 χρονια κάνω συστηματικά ψυχοθεραπεία με σκοπό να κόψω τα αντικαταθληπτικα γιατί τα βαρέθηκα και θέλω να κάνω κι ένα παιδάκι.
    Η γιατρός μου συνέστησε το bespar το οποίο και παίρνω 1μιση μήνα τώρα αλλά δεν μου κάθεται καλά.
    Μου φέρνει ζαλαδα και δεν νομίζω ότι λειτουργεί.
    Έχεις κάνεις εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο?
    Καλησπέρα και Καλή σαρακοστή με υγεία σε όλους. Το Bespar είναι ένα ήπιο χάπι για αγχώδεις διαταραχές. Δεν είναι αντικαταθλιπτικό αλλά βοηθάει στο άγχος. Γενικά εμένα μου το σύστησε η ψυχίατρος ως το χάπι για τις Πανελλήνιες εξετάσεις των παιδιών. Πήρα για μερικούς μήνες όταν ήμουν στα χειρότερα μου και θεωρώ ότι βοήθησε πολύ όμως δημιουργούσε κακή διάθεση και ένιωθα κόπωση έντονη. Όμως μου έδιωχνε κατά πολύ το άγχος και τις κρίσεις πανικού. Δεν είναι λύση τα χάπια οπότε το έκοψα και έβαλα στη ζωή μου την ψυχολόγο. Θεωρώ ότι η ψυχοθεραπεία, η καθημερινή γυμναστική, η υγιεινή διατροφή και η παρέα με καλούς φίλους που σε αγαπάνε θα αντικαταστήσουν τα χάπια. Γτ ως γνωστόν και τα χάπια έχουν και δυσάρεστες παρενέργειες.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Σας έφερνε νευρικότητα και ευερεθιστότητα το bespar μήπως;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Marios76 View Post
    Σας έφερνε νευρικότητα και ευερεθιστότητα το bespar μήπως;
    Φέρνει ατονία, νύστα και έλλειψη ενέργειας, ειδικά μετά την λήψη του χαπιού.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Παίρνω ένα το πρωί αλλά μετά έχω έντονο εκνευρισμό

  13. #28
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Ναι ισχύει έφερνε και σε εμένα εκνευρισμό χωρίς λόγο. Ίσως επειδή σκεφτόμουν όλη μέρα αυτό. Τι επίδραση θα έχει, γενικά έψαχνα να με δω πως είναι ανά πάσα στιγμή. Όλο αυτό από μόνο του φέρνει εκνευρισμό.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Καλησπέρα σας.. κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και ένα χρόνο σχεδον με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Ο γιατρός μου έδωσε το bespar ως βοήθημα, το παίρνω σχεδον 2 μήνες και θεωρώ πως με έχει βοηθήσει με το άγχος μου. Στην αρχή το έπαιρνα απόγευμα αλλά μου έφερνε πονοκέφαλο κ κάποιες ζαλάδες μερικές φορές, όποτε το παίρνω βράδυ πλέον κ δεν έχω αυτές τις παρενέργειες.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Bespar
    By detetedmember27082018 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 318
    Last Post: 08-10-2018, 01:12
  2. Bespar
    By engliscp in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2016, 17:54
  3. bespar
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 04-01-2016, 23:49
  4. bespar
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2011, 05:08
  5. bespar
    By coyotaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •