Bespar???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Bespar???

  1. #1

    Bespar???

    Καλησπέρα σε όλους!
    Η ιστορία μου με λίγα λόγια..
    Κρίσεις πανικού και αγχωδης διαταραχη από τα 20..Πλέον 34..
    Αρκετές επισκέψεις σε ψυχολόγους,ψυχίατρος και χρηση αρχικά seroxat μετά ladose και τα τελευταία χρόνια effexor.Για να πω και την αλήθεια μόνο τα τελευταία 2 χρονια κάνω συστηματικά ψυχοθεραπεία με σκοπό να κόψω τα αντικαταθληπτικα γιατί τα βαρέθηκα και θέλω να κάνω κι ένα παιδάκι.
    Η γιατρός μου συνέστησε το bespar το οποίο και παίρνω 1μιση μήνα τώρα αλλά δεν μου κάθεται καλά.
    Μου φέρνει ζαλαδα και δεν νομίζω ότι λειτουργεί.
    Έχεις κάνεις εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο?

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Εγω δεν εχω εμπειρια με το bespar,αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω την εμπειρια σου με το effexor .

  3. #3
    YokoChoco
    Guest
    Είχα πάρει παλιά bespar όντως φέρνει πολύ ζάλη, το είχα αλλάξει θυμάμαι δεν το άντεχα.

  4. #4
    Ntinti Κοίτα εμένα μου ταίριαξε πολύ καλά..τα τελευταία δέκα χρόνια το έπαιρνα συστηματικά(το έχω κόψει 2 μήνες τωρα).
    Είχα προσπαθήσει και στο παρελθόν αλλά δε τα κατάφερνα είχα πάρα πολλά στερητικά και το άγχος μου και οι κρίσεις πανικού επανερχονταν.Τώρα τα έχω καταφέρει με τη βοήθεια του bespar που απο ότι λέει η ψυχιατρος μου είναι ένα ήπιο αγχολυτικο καμία σχέση με βενζο.
    Δεν ξέρω αν το έκοβα στεγνα τι θα γινόταν. Γενικά είναι ένα πολύ καλό αντικαταθληπτικο κατά τη γνώμη μου πάντα χωρίς καθόλου παρενέργειες σε εμένα το τονίζω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Είχα πάρει παλιά bespar όντως φέρνει πολύ ζάλη, το είχα αλλάξει θυμάμαι δεν το άντεχα.
    Και με τι τα άλλαξες αν επιτρέπεται?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Κοίτα παίρνω ένα παρόμοιο του βεσπαρ (βουσπιρονη) και κατάφερα να κόψω εντελώς τις βενζο μετά από κατάχρηση , δεν έχω ζαλάδα που λες αλλά με πιάνουν που και που πονοκέφαλοι .

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Ntinti Κοίτα εμένα μου ταίριαξε πολύ καλά..τα τελευταία δέκα χρόνια το έπαιρνα συστηματικά(το έχω κόψει 2 μήνες τωρα).
    Είχα προσπαθήσει και στο παρελθόν αλλά δε τα κατάφερνα είχα πάρα πολλά στερητικά και το άγχος μου και οι κρίσεις πανικού επανερχονταν.Τώρα τα έχω καταφέρει με τη βοήθεια του bespar που απο ότι λέει η ψυχιατρος μου είναι ένα ήπιο αγχολυτικο καμία σχέση με βενζο.
    Δεν ξέρω αν το έκοβα στεγνα τι θα γινόταν. Γενικά είναι ένα πολύ καλό αντικαταθληπτικο κατά τη γνώμη μου πάντα χωρίς καθόλου παρενέργειες σε εμένα το τονίζω.
    Και εγω το πηρα πριν 2 χρόνια και το σταμάτησα σταδιακά χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες και έχει τώρα 1,5 μήνα που το ξαναξεκινησα και είμαι στα 75.....
    Εσύ ποσά έφτασες Και σε τι διάστημα ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Το bespar είναι ένα ελαφρύ αγχολυτικό το οποίο δεν κάνει πολλά κ εχει αρκετές παρενέργειες.. Η πιο συνηθισμένη ειναι αίσθηση ηλεκτρισμού στο σωμα κ ζαλάδες.
    Για το παιδάκι τωρα..εφεξορ πρεπει να κοπεί πολυ σταδιακα γτ ειναι δυσκολο χαπι στο κόψιμο.. κανει δλδ.συμπτωμτα απόσυρσης έντονα.
    Για το θέμα παιδί οι γιατροι συνιστούν ζολοφτ η λαντοζ κ σιταλοπραμη διότι δεν έχουν επιπτώσεις στο έμβρυο σε περίπτωση που θες να συνεχίσεις την θεραπεία σου κατά την εγκυμοσύνη.
    Πολύ καλό θα ήταν να κάνεις ψυχοθεραπεια διότι η εγκυμοσύνη ειναι μια αρκετά στρεσογονος κατασταση..για πιθανές υποτροπές.
    Γνώμη μου..επειδη τα χω περασει..εμεινα εγκυος κ κόπηκε το εφεξορ..εκανα υποτροπαρα κ εχασα κ το έμβρυο..μεγαλη προσοχή συνιστώ κ μη παθει καμια τα ίδια με μενα.

  9. #9
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Και εγω το πηρα πριν 2 χρόνια και το σταμάτησα σταδιακά χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες και έχει τώρα 1,5 μήνα που το ξαναξεκινησα και είμαι στα 75.....
    Εσύ ποσά έφτασες Και σε τι διάστημα ?
    Σχεδόν πάντα ήμουν στα 75 και για κάποιο διάστημα(πολύ λίγο) 150.Τα 75 με καλυπταν αλλά μου φαινόταν πολύ δύσκολο να το κόψω.Τώρα πήρα επιτέλους την απόφαση με τη βοήθεια του bespar και τα εχω καταφερει και ελπίζω να το κόψω κι αυτό σιγά σιγα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Κοίτα παίρνω ένα παρόμοιο του βεσπαρ (βουσπιρονη) και κατάφερα να κόψω εντελώς τις βενζο μετά από κατάχρηση , δεν έχω ζαλάδα που λες αλλά με πιάνουν που και που πονοκέφαλοι .
    Υπάρχει παρόμοιο του bespar?νόμιζα ότι είναι μόνο αυτό σε αυτή τη κατηγορια

  11. #11
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Το bespar είναι ένα ελαφρύ αγχολυτικό το οποίο δεν κάνει πολλά κ εχει αρκετές παρενέργειες.. Η πιο συνηθισμένη ειναι αίσθηση ηλεκτρισμού στο σωμα κ ζαλάδες.
    Για το παιδάκι τωρα..εφεξορ πρεπει να κοπεί πολυ σταδιακα γτ ειναι δυσκολο χαπι στο κόψιμο.. κανει δλδ.συμπτωμτα απόσυρσης έντονα.
    Για το θέμα παιδί οι γιατροι συνιστούν ζολοφτ η λαντοζ κ σιταλοπραμη διότι δεν έχουν επιπτώσεις στο έμβρυο σε περίπτωση που θες να συνεχίσεις την θεραπεία σου κατά την εγκυμοσύνη.
    Πολύ καλό θα ήταν να κάνεις ψυχοθεραπεια διότι η εγκυμοσύνη ειναι μια αρκετά στρεσογονος κατασταση..για πιθανές υποτροπές.
    Γνώμη μου..επειδη τα χω περασει..εμεινα εγκυος κ κόπηκε το εφεξορ..εκανα υποτροπαρα κ εχασα κ το έμβρυο..μεγαλη προσοχή συνιστώ κ μη παθει καμια τα ίδια με μενα.
    Γειά σου!
    Λυπάμαι πολύ για το παιδάκι που έχασες.Ήταν λόγω της υποτροπης?
    Προσπαθήσες πάλι και έπαιρνες και αγωγη?Φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω χωρίς αγωγή θέλω όμως πολύ να το προσπαθήσω χωρίς χημειες για ευνόητους λόγους.
    Δυστυχώς κάνεις δεν μπορεί να εγγυηθει απόλυτα για οποιοδήποτε φάρμακο και αυτό με φοβίζει..
    Ψυχοθεραπεια ναι οπωσδήποτε.Θυμωνω πολύ ρε γαμωτο γιατί όλο το αναβαλλω (το θέμα παιδι) λόγω όλης αυτής της κατάστασης. Γαμω το αγχος μου γαμω

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παιδια εγω με το bespar δε καταλαβα τιποτα αφου νομιζα οτι μπορει να ειναι και πλασεμπο αλλα απ αυτα που γραφεται ειναι αληθινο χμμ

  13. #13
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Και με τι τα άλλαξες αν επιτρέπεται?
    Δεν θυμάμαι καθόλου το είχα δοκιμάσει πριν από περίπου 10 χρόνια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    oxi..δεν θα αναβαλλεις ..το ζολοφτ ειναι καλα μελετημενο για να κανεις παιδακι..κανενα παιδακι με ζολοφτ δνε γεννηθηκε με προβλημα. προσφατα φιλη μου γεννησε με 200μγ ζολοφτ ενα υγιεστατο μωρο.
    να εμημερωθεις απο τους γιατρους.
    εγω οπου ειπα μου συστησαν μονο αυτο γτ ειναι πολυ καλα εξακριβωμενο.
    Ναι εκανα υποτροπαρα γτ αγχωθηκα οσο ημουν εγκυος κ δεν αιματωνοταν σωστα η μητρα..
    σε τετοιες περιπτωσεις τα ζυγιζουν οι γιατροι..αν κριθει απαραιτητο να παιρνουν θεραπεια κατα την εγκυμοσυνη τοτε ναι πρεπει να παρεις θεραπεια γτ το αγχος ειναι πολυ χειροτερο να δημουργηθουν προβληματα στο εμβρυο... αν τρεμεις πχ κ κλαις συνεχεια το εμβρυο δεν αναπτυσσεται σωστα....

  15. #15
    Καλησπέρα.Το bespar το πηρα προν καποια χρονια σε μια πολυ στρεσογονα περιοδο για 2μηνες. Τοτε δεν ειχαν αρχισει ακομα οι κρισειςς πανικουκλπ. Με βοηθησε παρα πολυ... Ενιωθα αλλος ανθρωπος.ολατα εβλεπα ηρεμα και θετικα. Δεν υπηρχε προβλημα στο μυαλο μου που δεν θα υπηρχε και η λυση του. Απο εκει και μετα το πηρα περυσι τον Απριλη. Απο την πρωτη φορα που το ειχα παρει ειχαν περασει 6 χρονια μεχρι τον περασμενο Απριλη που σε μια φαση απανωτων κρισεων πανικου και τρελλων αρρυθμιων μου το ξαναδωσε η ψυχιατροςμου.Οι κρισεις πανικου ειχαν ξεκινησει τα τελευταια 4 χρονια .(εδω να πω οτι η πολυ χαμηλη β12που ειχα επιξε τεραστια σημασια στην ψυχολογια μου.το καταλαβα οσο εκανα ενεσεις και περνουσε ο καιρος και εβλεπα βελτιωση). Απο περυσι λοιπον τον Απριλη ξεκινησα το bespar και ειχα εναποθεσει τις ελποδες μου σε αυτο. Το εκοψα φετος τον Γενάρη. Ειδα μια καποια διαφορα σε ολη αυτη την διαρκεια αλλα οχι αυτην την φοβερη που ειχα δει παλιοτερα. Αντί για μισο πρωι μισο βραδυ επαιρνα και μισο υο μεσημερι αλλα ειχα πολλα σκαμπανεβάσματα.Δεν μπορω να πω λοιπον οτι εκανε την δουλεια που ειχε κανει τοτε. Το εκοψα βεβαια σταδιακα οχι αποτομα. Αυτο που ενιωθα και πιστευα ειναι οτι επειδη τα τελευταια χρονια ειχα πολύ αγχος ενιωθα οτι το νευρικο μου συστημα ηταν πολυ πιο ευαισθητο. Και προφανως χρειαζομουν κατι περισσοτερο. Ειμαι πολυ καλυτερα εχω τα πανω μου και τα κατω μου αλλα σε γεενικες γραμμες πολυ καλυτερα. Αν καποιες στιγμες νιωθω οτι δεν ειμαι καλα και δεν την παλευω πονω μισο ζαναξ. Το αποφευγω οσο μπορω αλλα αν δω τα σκουρα το παιρνω .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Bespar
    By detetedmember27082018 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 318
    Last Post: 08-10-2018, 01:12
  2. Bespar
    By engliscp in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2016, 17:54
  3. bespar
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 04-01-2016, 23:49
  4. bespar
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2011, 05:08
  5. bespar
    By coyotaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •