Η ζωή είναι πολύ σκληρή..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Η ζωή είναι πολύ σκληρή..

    Καλησπέρα σε όλους, μεγαλώνοντας συνειδητοποιώ πόσο σκληρή και δύσκολη είναι η ζωή.. σε αναγκάζει να μάθεις να ζεις χωρίς αγαπημένα σου πρόσωπα και δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο γι αυτό ούτε το χρόνο πίσω να γυρίσεις ούτε τίποτα απλά πρέπει να μάθεις να ζεις με την απώλεια. Ποσο δύσκολο να μάθεις να ζεις χωρίς αυτούς που αγαπούσες που μιλούσες κάθε μέρα που έκανες παρέα να μη μπορείς να τους δεις ή να τους ακούσεις και να ξέρεις ότι αυτό θα είναι για το υπόλοιπο της ζωής σου όσο είναι αυτό.. Δεν ξέρω πως θα μπορέσω να συνεχίσω να ζω όπως πριν χωρίς στεναχώρια και θλίψη..

  2. #2
    george1520
    Guest
    Έχασες κάποιον δικό σου ή είναι σκέψεις για το πως θα νιώσεις όταν χάσεις κάποιον?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μα ειναι σκληρη η ζωη, και λιγο αδικη , λιγακι..........ντιαρ Τζωρτζ.......το λεω σαν σχεδον 60αρης .......το τι εχουν δει τα ματακια μου , και τι εχουν ακουσει ταυτια μου , ειναι περαν απο καθε φαντασια , κι ειμαι απ τους ευνοημενους , ας πουμε , απ την ζωη , αλλα δεν εθελοτυφλω ......

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα ειναι σκληρη η ζωη, και λιγο αδικη , λιγακι..........ντιαρ Τζωρτζ.......το λεω σαν σχεδον 60αρης .......το τι εχουν δει τα ματακια μου , και τι εχουν ακουσει ταυτια μου , ειναι περαν απο καθε φαντασια , κι ειμαι απ τους ευνοημενους , ας πουμε , απ την ζωη , αλλα δεν εθελοτυφλω ......
    Καλημέρα φίλε μου! Δεν θα βάλω στη ζωή τη ταμπέλα "είναι σκληρή" γιατί δεν θα προσπαθω για να την κάνω καλύτερη.. Έχει τα κάτω της (τα πολυυυυυυυυ κάτω της) και έχει και τα πάνω της..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Η ζωή είναι από όλα....άλλοτε είναι σκληρή και άδικη, κάποιες φορές είναι πιο δίκαιη ή καλή...έχει τις όμορφες και τις άσχημες στιγμές....Το μυαλό έχει πάντα την τάση να μένει στα δύσκολα και στα άσχημα.

    Από την στιγμή που ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο ο χρόνος μετράει αντίστροφα...είμαστε περαστικοί από τη ζωή. Να ξέρεις ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα ζουν και μετά τον θάνατό τους, ζουν μέσα από τον καθένα μας, το πόσο μας έχουν επηρεάσει, από τις πράξεις τους. Σίγουρα θα συνεχίσεις να ζεις χωρίς θλίψη, ο χρόνος θα απαλύνει τον πόνο σου...δε μπορείς να κάνεις και διαφορετικά, είναι αν θέλεις και θέμα επιβίωσης. Με τον καιρό θα ενεργοποιηθεί το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Όλα μα όλα κάποτε περνάνε....έτσι και ο πόνος θα σβήσει σιγά σιγά.

  6. #6
    Έχασα κάποιον δικό μου πρόσφατα από καρκίνο και με βασανίζουν οι σκέψεις ότι θα μπορούσε να ζεί αν το είχε καταλάβει νωρίτερα αν ψαχνοταν για την υγεία του και δεν το άφηνε και διάφορα άλλα τέτοια και μου λείπει και είμαι χάλια κάθε μέρα ενάμιση χρόνο τώρα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Έχασα κάποιον δικό μου πρόσφατα από καρκίνο και με βασανίζουν οι σκέψεις ότι θα μπορούσε να ζεί αν το είχε καταλάβει νωρίτερα αν ψαχνοταν για την υγεία του και δεν το άφηνε και διάφορα άλλα τέτοια και μου λείπει και είμαι χάλια κάθε μέρα ενάμιση χρόνο τώρα..
    Μη μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία...δεν έχει νόημα. Μπορεί να έχεις δίκιο, αν ψαχνόταν ίσως να υπήρχε διαφορετική τροπή στην όλη πορεία. Αυτό όμως είναι κάτι που ποτέ δεν θα το μάθει κανείς. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει την εξέλιξη που θα είχε η ασθένεια.

    Έτσι είναι σε όλα τα πράγματα στη ζωή, σε όλες τις αποφάσεις που παίρνουμε στη ζωή μας. Μία "λάθος" ή μία "σωστή" επιλογή και μας βγάζει σε διαφορετικό μονοπάτι. Κάποιος επιλέγει να πάρει διαφορετικό δρόμο για να πάει στη δουλειά του και σκοτώνεται σε τροχαίο, κάποιος άλλος χάνει, για λίγα λεπτά, μια μοιραία πτήση και σώζεται...κάποιος άλλος επιλέγει την Α δουλειά αντί της Β και βγάζει περισσότερα λεφτά...κάποιος άλλος επιλέγει τη μία θεραπεία αντί της άλλης....τα παραδείγματα είναι άπειρα.

    Είναι όμως μια διαδικασία που θα την περάσεις. Κάποια στιγμή θα προχωρήσεις μπροστά, γιατί μπροστά μας είναι η ζωή. Αν θέλεις ζήτα κάποια βοήθεια από κάποιον ειδικό.

  8. #8
    Έχω ζητήσει και ξεκίνησα ψυχοθεραπεία γιατί είναι πολλά τα αν που με βασανίζουν..
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Μη μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία...δεν έχει νόημα. Μπορεί να έχεις δίκιο, αν ψαχνόταν ίσως να υπήρχε διαφορετική τροπή στην όλη πορεία. Αυτό όμως είναι κάτι που ποτέ δεν θα το μάθει κανείς. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει την εξέλιξη που θα είχε η ασθένεια.

    Έτσι είναι σε όλα τα πράγματα στη ζωή, σε όλες τις αποφάσεις που παίρνουμε στη ζωή μας. Μία "λάθος" ή μία "σωστή" επιλογή και μας βγάζει σε διαφορετικό μονοπάτι. Κάποιος επιλέγει να πάρει διαφορετικό δρόμο για να πάει στη δουλειά του και σκοτώνεται σε τροχαίο, κάποιος άλλος χάνει, για λίγα λεπτά, μια μοιραία πτήση και σώζεται...κάποιος άλλος επιλέγει την Α δουλειά αντί της Β και βγάζει περισσότερα λεφτά...κάποιος άλλος επιλέγει τη μία θεραπεία αντί της άλλης....τα παραδείγματα είναι άπειρα.

    Είναι όμως μια διαδικασία που θα την περάσεις. Κάποια στιγμή θα προχωρήσεις μπροστά, γιατί μπροστά μας είναι η ζωή. Αν θέλεις ζήτα κάποια βοήθεια από κάποιον ειδικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Έχω ζητήσει και ξεκίνησα ψυχοθεραπεία γιατί είναι πολλά τα αν που με βασανίζουν..
    καλά έκανες. σου εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    εδώ στην γη είναι κ η κόλαση κ ο παράδεισος

  11. #11
    Βλέπω συνέχεια να φεύγουν νέοι άνθρωποι είτε από δυστυχήματα είτε από αρρώστιες ακόμα και αυτοκτονίες και γέροι ζουν κοντεύουν τα 90 και τα 100 δεν είναι άδικη η ζωή; Γιατί να μη φεύγουν οι άνθρωποι με τη σωστή σειρά.. δεν είναι το ίδιο να φύγει ένας άνθρωπος σε μεγάλη ηλικία που λες έζησε τη ζωή του είδε εγγόνια κτλ με ένα νέο άνθρωπο που είχε τόσα ακόμα να κάνει και να ζήσει.. ο πόνος μου είναι μεγάλος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Βλέπω συνέχεια να φεύγουν νέοι άνθρωποι είτε από δυστυχήματα είτε από αρρώστιες ακόμα και αυτοκτονίες και γέροι ζουν κοντεύουν τα 90 και τα 100 δεν είναι άδικη η ζωή; Γιατί να μη φεύγουν οι άνθρωποι με τη σωστή σειρά.. δεν είναι το ίδιο να φύγει ένας άνθρωπος σε μεγάλη ηλικία που λες έζησε τη ζωή του είδε εγγόνια κτλ με ένα νέο άνθρωπο που είχε τόσα ακόμα να κάνει και να ζήσει.. ο πόνος μου είναι μεγάλος
    Είναι η μοίρα του καθενός δυστυχώς κ όντως ισχύει η ζωή είναι πάρα πολύ αδικη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα φίλε μου! Δεν θα βάλω στη ζωή τη ταμπέλα "είναι σκληρή" γιατί δεν θα προσπαθω για να την κάνω καλύτερη.. Έχει τα κάτω της (τα πολυυυυυυυυ κάτω της) και έχει και τα πάνω της..
    OK. καπως ετσι ειναι, πεσσιμιστης δεν ειμαι παντως ......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Είναι η μοίρα του καθενός δυστυχώς κ όντως ισχύει η ζωή είναι πάρα πολύ αδικη
    Παρα πολυ θαλεγα οχι, αλλα λιγακι απογοητευτικη .....το παιρνεις χαμπαρι αμα μεγαλωσεις , αμα εισαι νεος , ολος ο κοσμος σου ανηκει....ολα ειναι ωραια , τωρα δεν ξερω για σας τους νεους τι αποψη εχετε , επι εποχης μου, ολα ηταν ωραια ....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δυστυχως φιλε μου ! για σενα, εν προκειμενου που εχασες τον ανθρωπο σου ,ζεις το συναισθημα της λυπης ! ομως σε καποια αλλη στιγμη θα νιωσεις το ιδιο συναισθημα στην ακριβως αντιθετη του φορα! θα νιωσεις δλδ καποια στιγμη την χαρα απο καποια παρεα!
    Οσο δυναμικα ειναι τα μεν συναισθηματα τοσο θα ειναι και τα αντιθετα τους

Similar Threads

  1. Σκληρή επιδερμίδα;
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 22-03-2019, 17:55
  2. Εχω γινει πολυ σκληρη!!
    By thalia@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 30-11-2013, 19:01
  3. πως να γινω πιο σκληρη?
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 22-08-2013, 17:19
  4. γιατι ειναι τοσο σκληρη η ζωη με μενα?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-03-2012, 23:39
  5. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ Η ΖΩΗ!
    By lidal in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 14-05-2009, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •