Νοσογόνος παχυσαρκία σε εφήβους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5

    Νοσογόνος παχυσαρκία σε εφήβους

    Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Θωμάς , είμαι 17 ετών , με ύψος 1.88 και βάρος 170 κιλά ( τον Αύγουστο ήμουν 182 κιλά και τα έχασα τα 12 κιλά με δίαιτα και κυρίως με τη κολύμβηση) έχω 14 ουρικό οξύ όπου παίρνω και θεραπεία 2 zyloric 100mg , πόνο στις αρθρώσεις,πονοκεφάλους και πίεση 150-160/100 κατά την άσκηση δηλαδή με τη κολύμβηση και με το περπάτημα μαζί με ταχυκαρδία (100-140 παλμοί). Η πίεση σε κατάσταση ηρεμίας είναι από 108λ5/69 μέχρι 135/80 . Στην περίπτωση μου ενδείκνυται όπως με ενημέρωσαν αρκετοί γιατροί Έλενα γίνει επέμβαση καθώς μόνο αυτή θα λύσει τα προβλήματα υγείας.Με δίαιτα και άσκηση προσπαθώ αλλά δε είναι πολύ εύκολο και φοβάμαι τις επιπτώσεις της παχυσαρκίας όπως είναι στην περίπτωση μου το αυξημένο ουρικό οξύ, η χαμηλή <<καλή>> χοληστερίνη που είναι 29 , η λιπώδης διήθηση του ήπαρ και η σπληνομεγαλεία.Επίσης με το zyloric δε πέφτει σχεδόν καθόλου το ουρικό οξύ και πάλι με ενοχλούν οι αρθρώσεις. Επίσης διάβασα ότι έχει 25% κίνδυνο για καρδιαγγειακα πρόβληματα , έχω βασικό μεταβολισμό 2200 και bmi 46.8.
    Το ρόβλημα είναι ότι φοβάμαι τις επεμβάσεις, τη νάρκωση και κυρίως σε θέλω συνέχεια να μου τρυπούν τις φλέβες και να πονάω. Επίσης φοβάμαι για ενδονοσοκομειακές μολύνσεις. Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας , τις δικές σας ιστορίες και εάν είναι εύκολο με προσωπικό μήνυμα σε ποιον χειρουργό κάνατε την επέμβαση και σε ποιο νοσοκομείο.

    Ευχαριστώ πολύ κ καλό βράδυ. Να είστε καλά.

  2. #2
    Γεια σου Θωμά και καλώς ήρθες!
    Λυπάμαι πολύ για το άγχος που περνάς με τα κιλά σου αλλά μην ανησυχείς, θα βρεθεί μια λύση στο τέλος!
    Θα ήθελες να μοιραστείς το πώς έφτασες στο σημερινό σου βάρος? Υπάρχει κάτι παθολογικό πίσω από αυτό ή ήταν ίσως μια σειρά από κακές επιλογές και συνήθειες?
    Ο γιατρός σου σε συμβουλεύει για επέμβαση λόγω αποτυχημένων προσπαθειών δίαιτας?
    [url=http://lilyslim.com][img]http://swlf.lilyslim.com/j0qBp2.png[/img][/url]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by apogoiteumeni View Post
    Γεια σου Θωμά και καλώς ήρθες!
    Λυπάμαι πολύ για το άγχος που περνάς με τα κιλά σου αλλά μην ανησυχείς, θα βρεθεί μια λύση στο τέλος!
    Θα ήθελες να μοιραστείς το πώς έφτασες στο σημερινό σου βάρος? Υπάρχει κάτι παθολογικό πίσω από αυτό ή ήταν ίσως μια σειρά από κακές επιλογές και συνήθειες?
    Ο γιατρός σου σε συμβουλεύει για επέμβαση λόγω αποτυχημένων προσπαθειών δίαιτας?
    Καλημέρα ευχαριστώ πολύ :-)

    Δυστυχώς όπως μου είπε είναι 80% θέμα κληρονομικότητας στη περιπτωσή μου (χαμηλός μεταβολισμός) και 20% διατροφικών συνηθειών.

    Από την τρίτη δημοτικού ήμουν αρκετά κιλά πρέπει να ήμουν 80 κιλά , στην πέμπτη και στην έκτη είχα φτάσει τα 100 κιλά περίπου και μέσα σε ένα χρόνο πήγα 90 κόβοντας τα βραδινά και μειώνοντας τη ποσότητα του μεσημεριανού . Κάθε μέρα τρώω ένα τόστ ή δύο αραβικές πίτες με ζαμπόν και τυρί , 3 μπισκότα ή κουλουράκια από λάδι,ζαχαρι και αλεύρι και το μεσημέρι ένα κανονικά ,μεσαία πιάτο φαγητού αλλά δυστυχώς οι γονείς μου πολλές μέρες φτιάχνουν κρέας (2-3 και κάποιες φορές μέχρι 4) , ελάχιστες φορές ψάρι (1-2 την εβδομάδα), όσπρια ενώ έφτιαχναν άρχισα να τα τρώω αρκετά αργά και τώρα μου απαγορεύτηκαν λόγω του ουρικού οξέος.
    Τόσα χρόνια μέχρι την έκτη δημοτικού πήγαινα και κολυμβητήριο 3 φορές εβδομαδιαίως.Φτάνοντας στην Α γυμνασίου έφτασα πλέον τα 120 κιλά ενώ ξανά άρχισα να τρώω και τα βράδια και πήγαινα γυμναστήριο 2-3 φορές την εβδομάδα για διάδρομο,ποδήλατο και λίγα βάρη. Πιστεύω ότι αυτό που έκανα λάθος ήταν ότι έτρωγα λίγη ώρα πριν κοιμηθώ (δυστυχώς πλέον έχω 115 κιλά λίπους ). Όταν σταμάτησα το γυμναστήριο πέρσυ στην Α λυκείου (έχω συνολικά 1,5 χρόνο που είχα σταματήσει , αλλά και πριν για περίπου ένα χρόνο πήγαινα μόνο τα Σαββατοκύριακα ) όταν ήμουν στην Β γυμνασίου μέχρι και τη Γ ήμουν 150 κιλά . Μόλις το έκοψα στη Α λυκείου και ουσιαστικά δε έκανα καθόλου άθληση λόγω πίεσης χρόνου , άγχους και κούρασης και καθώς δεν υπήρχε κολυμβητήριο κοντά μου έφτασα τον 8/2019 τα 182(!) Κιλά. Είχε ξεκινήσει ευτυχώς και από τον 5/2019 να πηγαίνω σε ένα καινούργιο Κολυμβητηρίο που άνοιξε στη περιοχή μου και τελικά τον 11/2019 πήγα 168 κιλά , μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων σε 15 ημέρες πήγα στα 174 κιλά και τη προηγούμενη Δευτέρα που ζυγιστηκα ήμουν 170 κιλά .

    Πάντα έκανα προσπάθειες να χάνω όπως και να πίνω πολύ νερό πριν το γεύμα για να μειώσω τη ποσότητα και να αλλάξω τη διατροφή. Αλλά η μητέρα μου και ο πατέρας μου δύσκολα ακολουθούν ένα διαιτολόγιο συνήθως το ξεκινάμε και μετά πάλι το σταματάμε . Πάντα προσπαθούσα όσο μπορούσα να χάσω βάρος αλλά δεν μαγειρεύω κι εγώ .
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ακούσω τις απόψεις σας γιατί η αλήθεια είναι πως φοβάμαι και τις επεμβάσεις και τα προβλήματα της παχυσαρκίας και τον θάνατο. Δυστυχώς δε έχω διάθεση πλέον για τίποτα, νιώθω τόσο χάλια που δε μπορώ να αφοσιωθώ ούτε στο σχολείο ούτε στους υπολογιστές και στο προγραμματισμό που μου αρέσουν τόσο πολύ .
    Last edited by GAMSgr; 23-02-2020 at 06:55.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Εγώ βλέπω ότι με την διατροφή καταφέρνεις και χάνεις αρκετά κιλά. Δεν έχω καταλάβει αυτό που λες για τους γονείς σου, ότι το σταματάτε το διαιτολόγιο. Εννοείς ότι προσπαθείτε όλοι μαζί να χάσετε κιλά και κάνουν διατροφή και εκείνοι και κάποια στιγμή τα παρατάνε και τρώνε ότι να 'ναι, παρασέρνοντας κι εσένα; Ή ότι αρχικά σου μαγειρεύουν ότι πρέπει αλλά μετά βαριούνται και σε ταϊζουν αηδίες;
    Το ξέρεις ότι και επέμβαση να κάνεις, μετά πάλι χρειάζεται μεγάλη πειθαρχία στην διατροφή, έτσι; Και αν η διατροφή είναι ένα 20% του προβλήματος, πως γίνεται να χάνεις κιλά όταν τρως πιο σωστά και πως θα σε βοηθήσει μία επέμβαση;

    Απλές απορίες, έχω, δεν είμαι κατά των επεμβάσεων. Αν το έχεις συζητήσει με τους γιατρούς και πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει και απλά διστάζεις επειδή φοβάσαι τις εγχειρήσεις, τις επιπλοκές κτλ, θα σου έλεγα να το ξεπεράσεις αυτό και να την κάνεις την επέμβαση. Κάθε επέμβαση έχει κάποιο ρίσκο να πάει κάτι στραβά, ωστόσο η επιστήμη έχει προχωρήσει και αυτές οι πιθανότητες είναι μικρές. Δηλαδή σταθμίζεις τα οφέλη με το τυχόν ρίσκο και αποφασίζεις.

  5. #5
    Καλημέρα Θωμά! Από αυτά που διαβάζω και εγώ καταλαβαίνω ότι όταν ακολουθείς μια σωστή διατροφή και κάνοντας συστηματική άσκηση, υπάρχει αποτέλεσμα στην απώλεια βάρους σου. Με βάση αυτά που γράφεις ότι τρως ημερησίως, οι θερμίδες που καταναλωνεις πρέπει να είναι σχετικά χαμηλές σε σχέση με το βάρος σου εκτός και εάν το μεσημεριανό σου ξεφεύγει πολύ σε θερμίδες. Σε αυτό το σημείο και σε ότι αφορά τη διατροφή σου, νομίζω ότι κανείς κάποια λάθη στις επιλογές σου. Με ένα ήδη υπάρχον θέμα στο ουρικό οξύ, δεν είδα πουθενά να αναφέρεις στο διαιτολόγιο σου τα φρούτα και τα λαχανικά. Λες πως τρως τοστ, πίτες αραβικές, αλλαντικά και μπισκοτα. Μπορεί να είναι η εύκολη λύση αλλά όχι η σωστή. Το διαιτολόγιο σου δεν ακούγεται σωστό, πρέπει να το αλλάξεις. Όπως θα ξέρεις ήδη, θα πρέπει να αποφεύγεις λευκά άλευρα, ζάχαρη, κρέατα και κορεσμένα λίπη. Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι εσύ που μαγειρεύεις στο σπίτι όμως πρέπει να συζητήσεις πολύ σοβαρά με τους γονείς σου σχετικά με το διαιτολόγιο σου.
    Έχεις έρθει σε επαφή με ειδικό διατροφολόγο ώστε να σου βγάλει ένα διατροφολογιο στα μέτρα σου και να σε παρακολουθεί στενά όσο το εφαρμόζεις? Ή μόνος σου κάνεις τις προσπάθειές σου?
    Ούτε και εγώ είμαι κατά των επεμβασεων όπως λέει η φίλη από πάνω ωστόσο πάντοτε θεωρώ δεδομένο να έχει εξαντλήσει κανείς προηγουμένως όλες τις επιλογές του.
    Με όσα περιγράφεις, δίνεις την εντύπωση ότι με σωστή αυστηρή διατροφή και άσκηση καθημερινά μπορείς να πετύχεις το στόχο σου. Θυμισου ότι το χειρουργείο μπορεί να σε βοηθήσει να χάσεις πάρα πολλά κιλά αλλά όχι να τα διατηρήσεις. Αυτό μετά είναι στο χέρι σου και θέλει τεράστια πειθαρχία διότι χάνεις κιλά υπερβολικά γρήγορα και δεν προλαβαίνεις καθόλου να συνηθίσεις τις αλλαγές που πρέπει να κάνεις για να είσαι στα φυσιολογικά σου κιλά. Επίσης, το χειρουργείο δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο με τα καλά του και τα στραβά του.
    Σκέψου τα όλα αυτά και πάρε την απόφαση σου.

    Προσωπική άποψη την οποία εάν θες κρατάς φυσικά, θα δοκίμαζα πριν μπω σε χειρουργείο να αλλάξω ριζικά τη διατροφή μου και να έκανα ηπια άσκηση καθημερινά (το κολύμπι είναι υπέροχη άσκηση ειδικά στην περίπτωση σου) και εάν δεν είχα αποτέλεσμα το επόμενο 3μηνο, τότε θα σκεφτόμουν το χειρουργείο. Όμως πρέπει να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου εάν ακολουθήσεις το δρόμο της δίαιτας, για τα επόμενα χρόνια δε θα έχεις Χριστούγεννα, Πάσχα και γενικότερα περιόδους που θα μπορείς να "χαλαρώνεις" διατροφικά. Εδώ μιλάμε για την υγεία σου! Είσαι μόλις 17 ετών, μπορείς να κάνεις το βήμα και να αλλάξεις τη ζωή σου για πάντα!
    Όσο για το σχολείο, καταλαβαίνω απόλυτα την πίεση που νιώθεις. Είναι απολύτως φυσιολογικό όμως έχεις να αντιμετωπίσεις κάτι που αφορά το μέλλον σου, την υγεία σου. Οπότε μην βγάζεις την άσκηση από το πρόγραμμα σου, είναι τόσο σημαντικό και φαίνεται ότι σε βοηθάει!
    [url=http://lilyslim.com][img]http://swlf.lilyslim.com/j0qBp2.png[/img][/url]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    δυσκολα τα πραγματα, βρες ενα καλο διατροφολογο και ξεκινα διατροφη...... βασικα φτιαχνε μονος σου τη διατροφη σου και αν εχεις δικα σου λεφτα αγοραζε φρουτα και λαχανικα, εγω εχω φθασει μεχρι τα 115 τωρα ειμαι 100, εχω 170 cm παω διατροφολογο και γυμναζομαι μονος μου, κανω περπατημα τζοκινγκ μια ωρα και μετα διατασης και διαφορες ασκησης κοιλιακους ραχιαιους διαφορα επισης ποδηλασια και καλοκαιρι κολυμβηση..... ειχα φθαση τα 93 περυσι αλλα ειχα ενα προβλημα υγειας και ξανα παχηνα, πασχω απο νυχτερινες υπερφαγιες και ειμαι σε θεραπεια για ψυχωσικο συνδρομο και παιρνω φαρμακα που ψιλοπαχαινουν,, η ζωη θελει αγωνα

  7. #7
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    δυσκολα τα πραγματα, βρες ενα καλο διατροφολογο και ξεκινα διατροφη...... βασικα φτιαχνε μονος σου τη διατροφη σου και αν εχεις δικα σου λεφτα αγοραζε φρουτα και λαχανικα, εγω εχω φθασει μεχρι τα 115 τωρα ειμαι 100, εχω 170 cm παω διατροφολογο και γυμναζομαι μονος μου, κανω περπατημα τζοκινγκ μια ωρα και μετα διατασης και διαφορες ασκησης κοιλιακους ραχιαιους διαφορα επισης ποδηλασια και καλοκαιρι κολυμβηση..... ειχα φθαση τα 93 περυσι αλλα ειχα ενα προβλημα υγειας και ξανα παχηνα, πασχω απο νυχτερινες υπερφαγιες και ειμαι σε θεραπεια για ψυχωσικο συνδρομο και παιρνω φαρμακα που ψιλοπαχαινουν,, η ζωη θελει αγωνα
    Συμφωνώ με τον Παύλο! Μπράβο σου και εσένα! Και εγώ είχα φτάσει στα 115 ακριβώς πριν μερικά χρόνια και σήμερα ζυγίζω 80κιλα και έχω ακόμα δρόμο. Είχα πάρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες απώλειας βάρους με διατροφολόγους και μόνη μου αλλά στο τέλος πήρα την απόφαση και τα κατάφερα χωρίς καμία βοήθεια. Με αυστηρή αλλά ισορροπημένη διατροφή και σχεδόν καθημερινό κολύμπι.
    Αν το θελήσει κανείς πραγματικά, μπορεί να τα καταφέρει! Καλή συνέχεια στον αγώνα!
    [url=http://lilyslim.com][img]http://swlf.lilyslim.com/j0qBp2.png[/img][/url]

  8. #8
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by GAMSgr View Post
    Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Θωμάς , είμαι 17 ετών , με ύψος 1.88 και βάρος 170 κιλά ( τον Αύγουστο ήμουν 182 κιλά και τα έχασα τα 12 κιλά με δίαιτα και κυρίως με τη κολύμβηση) έχω 14 ουρικό οξύ όπου παίρνω και θεραπεία 2 zyloric 100mg , πόνο στις αρθρώσεις,πονοκεφάλους και πίεση 150-160/100 κατά την άσκηση δηλαδή με τη κολύμβηση και με το περπάτημα μαζί με ταχυκαρδία (100-140 παλμοί). Η πίεση σε κατάσταση ηρεμίας είναι από 108λ5/69 μέχρι 135/80 . Στην περίπτωση μου ενδείκνυται όπως με ενημέρωσαν αρκετοί γιατροί Έλενα γίνει επέμβαση καθώς μόνο αυτή θα λύσει τα προβλήματα υγείας.Με δίαιτα και άσκηση προσπαθώ αλλά δε είναι πολύ εύκολο και φοβάμαι τις επιπτώσεις της παχυσαρκίας όπως είναι στην περίπτωση μου το αυξημένο ουρικό οξύ, η χαμηλή <<καλή>> χοληστερίνη που είναι 29 , η λιπώδης διήθηση του ήπαρ και η σπληνομεγαλεία.Επίσης με το zyloric δε πέφτει σχεδόν καθόλου το ουρικό οξύ και πάλι με ενοχλούν οι αρθρώσεις. Επίσης διάβασα ότι έχει 25% κίνδυνο για καρδιαγγειακα πρόβληματα , έχω βασικό μεταβολισμό 2200 και bmi 46.8.
    Το ρόβλημα είναι ότι φοβάμαι τις επεμβάσεις, τη νάρκωση και κυρίως σε θέλω συνέχεια να μου τρυπούν τις φλέβες και να πονάω. Επίσης φοβάμαι για ενδονοσοκομειακές μολύνσεις. Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας , τις δικές σας ιστορίες και εάν είναι εύκολο με προσωπικό μήνυμα σε ποιον χειρουργό κάνατε την επέμβαση και σε ποιο νοσοκομείο.

    Ευχαριστώ πολύ κ καλό βράδυ. Να είστε καλά.
    Καλησπέρα Θωμά και καλώς ήρθες!
    Εχω φίλη που έκανε επέμβαση παχυσαρκίας σε ηλικία 29 ετων που ηταν 140 κιλά περίπου.. Όλα πήγανε καλά, έχασε συνολικά 50 κιλά μεσα σε 3 χρόνια!!
    Τον τελευταίο χρόνο έχει βάλει ξανά κάποια απο αυτα αλλά καμία σχέση με το πως ήταν.
    Την απόφαση για την επέμβαση την πήρε μετα απο πααααρα πολλες αποτυχημένες προσπάθειες για διατροφή και γυμναστική και έπασχε και απο βουλιμία και νυχτερινές υπερφαγιες.. Μετά το χειρουργείο υπέφερε αρκετά με πόνους. Δεν στα λεω αυτά να σε προϊδεάσω ουτε θετικά ουτε αρνητικά. Στα λέω οπως τα έζησα, σαν τρίτος γιατί ημουν κοντά τηε εκεινη την περίοδο. Και πριν την απόφαση και μετά.

    Η προσωπική μου άποψη είναι οτι εισαι πολυ μικρός ακόμη μπορείς να κάνεις ακόμα μια προσπαθεία να τα χάσεις χωρίς χειρουργείο.
    Δεν πρέπει να κάνεις δίαιτα,αυτή εχει πάντα αντίθετα αποτελέσματα απο οτι θέλουμε. Πρέπει να κάνεις διατροφή,να εντάξεις στην καθημερινότητα σου αυτο το πρόγραμμα. Να είναι η ζωή σου.. Εγώ όταν είχα βάλει κάποια κιλά τα έχασα σιγά και σταθερά με διατροφή απο διατροφολόγο, διαλλειματικη νηστεία (δες στο ίντερνετ τα οφέλη που έχει αυτή η μέθοδος) και γυμναστική. Καθημερινή γυμναστική και έτσι θα δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους και όλες σας. Δυστυχώς παρόλο που δεν έφαγα πολύ τόσες μέρες έκανα την εξυπνάδα και έφαγα το βράδυ της Πέμπτης 8 κομμάτια πίτσα με αποτέλεσμα να ξανά πάρω τα 10 κιλά που έχασα μέσα σε 10 μέρες . Μάλλον η επέμβαση είναι σχεδόν αναπόφευκτη σε τόσα κιλά αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τα δημόσια νοσοκομεία.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Επειδή έφαγες μια νύχτα 8 κομμάτια πίτσα εβαλες 10 κιλα? Μπαίνουν 10 κιλα έτσι? Και τα έχασες σε 10 μέρες??? Ε αν χάνεις τόσο εύκολα κιλά η επέμβαση δεν θα έπρεπε καν να είναι στο μυαλό σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Επειδή έφαγες μια νύχτα 8 κομμάτια πίτσα εβαλες 10 κιλα? Μπαίνουν 10 κιλα έτσι? Και τα έχασες σε 10 μέρες??? Ε αν χάνεις τόσο εύκολα κιλά η επέμβαση δεν θα έπρεπε καν να είναι στο μυαλό σου.
    Ναι αλλά όπως προείπα πάνω που χάρηκα μέσα σε ένα βράδυ ξανά πήρα τα 10 κιλά.. άρα δε τα χάνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GAMSgr View Post
    Ναι αλλά όπως προείπα πάνω που χάρηκα μέσα σε ένα βράδυ ξανά πήρα τα 10 κιλά.. άρα δε τα χάνω.
    Δεν ειναι δυνατον να βαλεις 10 κιλα σενα βραδυ, κι ενα γουρουνοπουλο να φας ολοκληρο , το καθε κιλο που βαζεις ειναι εξτρα 7,000 θερμιδες , κι εσυ εφαγες 70,000 θερμιδες σενα βραδυ ? δεν μας τα λες καλα ....... η απο την προηγουμενη ειχες απωλεια υγρων και τα ξαναπηρες .......... η ζωη θελει αγωνα που λεει κι ο-η pavlosa , τιποτα δεν σου χαριζεται ........τιποτα δεν διδεται δωρεαν ......ετσι ειναι η ζωη , δυσκολη ενιοτε .......

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by GAMSgr View Post
    Ναι αλλά όπως προείπα πάνω που χάρηκα μέσα σε ένα βράδυ ξανά πήρα τα 10 κιλά.. άρα δε τα χάνω.
    Είπες ότι μέσα σε ένα βράδυ έβαλες 10 κιλα.. Τα οποία τα έχασες μέσα σε 10 μέρες. Αυτό είπες.

Similar Threads

  1. ανοιχτη γραμμη υποστηριξης για ολους τους εφηβους
    By secretly in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2012, 16:02
  2. Δίαιτα για εφηβους;?
    By Adhara in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-2010, 18:48
  3. Παχυσαρκια..
    By myria90 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 17-11-2009, 10:56
  4. παχυσαρκία
    By nasia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-2009, 16:57
  5. τηλεφωνικη γραμμη για εφηβους-1177
    By Alkmeon in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 31-08-2007, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •