Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή. Είσαι εσύ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24

    Post Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή. Είσαι εσύ?

    Καλησπέρα σας! Έχω πολλές απορίες σχετικά με το θέμα αυτό. Πρίν λίγες μέρες διαγνώστηκε η ''μικρή'' μου αδερφή 36 ετών με Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή. . Θα ήθελα να ξέρω εάν κάποιος που νοσεί αυτήν την διαταραχή είχε άρνηση αποδοχής και εαν ναι τι προσπάθειες έκανε για να το εμπεδώσει. Υπάρχει περίπτωση να μην το αποδεχτεί ποτέ και να ζει σαν να είναι κάποια άλλη?Θα επιστρέψει η αδέρφη μου όπως την ήξερα? Εννόω εάν θα καταλάβει ποτέ τι της συμβαίνει για να μπορέσει να το αντιμετωπίσει ή απλά μπορεί να συνεχίσει να παίρνει την αγωγή της χωρίς να έχει επίγνωση ακούγωντας απλά εμάς και επειδή το λέγαμε συνέχεια και επειδή βρέθηκε εκεί μέσα και τα ίδια της έλεγαν οι γιατροί? Περιμένω να ακούσω τις εμπειρίες σας και την άποψη σας!
    Last edited by Alexandros tsi; 23-02-2020 at 10:14.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    δεν υπαρχει προβλημα εγω εχω σχιζο εγω δουλευω κι ολασ θα σου πω ενα μυστικο κι οτι καταλαβεισ αφου βεβαιωθεισ οτι δε λειπουν βιταμινεσ κλπ θα φαει ενα καλο πρωινο ενα κρυο σαντουιτσ και θα παρει να πιει ενα σκετο καφε και θα καπνισει οσο καπνιζει και μετα παει κ για δουλεια κι οτι θελει να τρωει καλα οσο μπορει κ σκετο καφε ειναι μυστικο κανε το και θα δεισ σκετο εσπρεσσο η φραπε κατι δυνατο τελοσ παντων και θα δεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Καλησπέρα φίλε μου! Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να μου πεις με αυτό..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    ????????????
    Last edited by Alexandros tsi; 26-02-2020 at 01:21.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Υπαρχει ενα συμπτωμα στις ομαδες των ψυχωσεων οπου ανηκει κ η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη που λεγεται ανοσογνωσια.
    Αυτο σημαινει οτι δεν καταλαβαινεις οτι πασχεις απο κατι και οφειλεται στην παθηση καθως προσβαλει το μερος του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο.

    Κατα την διαρκεια επεισοδιου πολλοι πασχοντες εχουν ελλειψη εναισθησιας. Δηλ δεν καταλαβαινουν οτι νοσουν κ δεν θα ζητησουν βοηθεια.
    Αν ενα ατομο ζητησει απο μονο του βοηθεια τοτε ειναι καλος προγνωστικος παραγοντας κ για την πορεια του.

    Επισης υπαρχει κ ενα αλλο ενδεχομενο να ειναι σε αρνηση που ειναι μηχανισμος αμυνας σε στρεσσογονες καταστασεις.
    Στην τελευταια περιπτωση στην πορεια ισως το αποδεχτει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Υπαρχει ενα συμπτωμα στις ομαδες των ψυχωσεων οπου ανηκει κ η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη που λεγεται ανοσογνωσια.
    Αυτο σημαινει οτι δεν καταλαβαινεις οτι πασχεις απο κατι και οφειλεται στην παθηση καθως προσβαλει το μερος του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο.

    Κατα την διαρκεια επεισοδιου πολλοι πασχοντες εχουν ελλειψη εναισθησιας. Δηλ δεν καταλαβαινουν οτι νοσουν κ δεν θα ζητησουν βοηθεια.
    Αν ενα ατομο ζητησει απο μονο του βοηθεια τοτε ειναι καλος προγνωστικος παραγοντας κ για την πορεια του.

    Επισης υπαρχει κ ενα αλλο ενδεχομενο να ειναι σε αρνηση που ειναι μηχανισμος αμυνας σε στρεσσογονες καταστασεις.
    Στην τελευταια περιπτωση στην πορεια ισως το αποδεχτει.
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση! μετα απο 1 μηνα φαρμακευτικης αγωγης, εχει επιστρεψει στα φυσολογικα δεδομενα οπως ηταν πριν τα επεισοδια. Προσπαθησα να της εξηγησω τι της συμβαινει και εδειξε να θελει να καταλαβει.Απο μονη της μετα απο καποιες μερες μου ζητησε να διαβασουμε στο internet τι ειναι αυτη η διαταραχη.Το αγχος μου ειναι επειδη ειναι σχεδον 12 χρονια αυτη η κατασταση χωρις να παιρνει καποια αγωγη, εχει οντως νιωσει οτι κατι δεν παει καλα η επειδη αναγκαστηκαμε να μπουμε σε κλινικη για ενα μηνα φοβαται μην ξανασυμβει και δειχνει πως καταλαβαινει? Ξερω ειναι πολυς καιρος χωρις να παιρνει αγωγη αλλα 3 φορες που ειχαμε παει σε ψυχιατρους δεν μας εβγαλε ποτε καποιος καποια διαγνωση και εδιναν απλα καποια αντικαταθλιπτικα με την προφαση οτι ειχε καταθληψη η μπορει να ηταν διπολικη τα οποια δεν ηθελε να τα παιρνει ομως. μετα υπηρχαν μεγαλα χρονικα διαστηματα που ηταν καλα και που μπορει να εβρισκε δουλεια και μετα παλι τα ιδια. Γενικα οταν αρχιζαμε και βλεπαμε διαφορες της το λεγαμε αλλα εμεις ειχαμε το προβλημα και εκεινη ηταν μια χαρα. εχω εκτυπωσει καποια πραγματα που εχω βρει σε σελιδες στο εξωτερικο για να της δειξω και εχω αφαιρεσει καποια ασχημα πραγματα που γραφουν για να μην την στρεσαρουν την δεδομενη στιγμη. Θεωρω πως καποια στιγμη θα πρεπει να της δειξω και την πολυ ασχημη μερια του πραγματος αλλα πιστευω πως δεν ειναι ακομα η στιγμη. σκεφτομαι σωστα? πιστευετε μπορω να την βοηθησω καπως εστω και αυτον τον τροπο.? για μενα ο μεγαλυτερος φοβος μου ειναι εαν θα συνειδητοποιησει τι της συμβαινει για να μπορεσει να το παλεψει και να την βοηθησουμε! Σιγουρα θα ξεκινησει ψυχοθεραπιες και οτι συνεπάγεται μαζι την αγωγη της και θελω να πιστευω πως θα εξελιχθει καπως καλα για να μπορεσει να παρει την ζωη ξανα στα χερια της.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το να ενημερωθει το ευρυτερο περιβαλλον για τις συνεπειες της παθησης, τις παρενεργειες των ψυχοφαρμακων κ για το πως μπορει να επιτευχθει η ανναρρωση, καθως κ για τα προειδοποιητικα συμπτωματα μιας υποτροπης ειναι πολυ σημαντικο γιατι μπορει να γλιτωσετε απο προστριβες κ εντασεις αλλα κ να προλαβετε μια υποτροπη.

    Το οτι θελει να μαθει για την διαταραχη ειναι σημαντικο κ ευχομαι να αγωνιστει κ η ιδια για το καλυτερο. Σημαντικο πρωτο βημα ειναι να παιρνει σωστα τα φαρμακα κ να μη τα διακοψει. Να μαθει να τα παιρνει σωστα μονη της πανω απ ολα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Alexandros tsi View Post
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση! μετα απο 1 μηνα φαρμακευτικης αγωγης, εχει επιστρεψει στα φυσολογικα δεδομενα οπως ηταν πριν τα επεισοδια. Προσπαθησα να της εξηγησω τι της συμβαινει και εδειξε να θελει να καταλαβει.Απο μονη της μετα απο καποιες μερες μου ζητησε να διαβασουμε στο internet τι ειναι αυτη η διαταραχη.Το αγχος μου ειναι επειδη ειναι σχεδον 12 χρονια αυτη η κατασταση χωρις να παιρνει καποια αγωγη, εχει οντως νιωσει οτι κατι δεν παει καλα η επειδη αναγκαστηκαμε να μπουμε σε κλινικη για ενα μηνα φοβαται μην ξανασυμβει και δειχνει πως καταλαβαινει? Ξερω ειναι πολυς καιρος χωρις να παιρνει αγωγη αλλα 3 φορες που ειχαμε παει σε ψυχιατρους δεν μας εβγαλε ποτε καποιος καποια διαγνωση και εδιναν απλα καποια αντικαταθλιπτικα με την προφαση οτι ειχε καταθληψη η μπορει να ηταν διπολικη τα οποια δεν ηθελε να τα παιρνει ομως. μετα υπηρχαν μεγαλα χρονικα διαστηματα που ηταν καλα και που μπορει να εβρισκε δουλεια και μετα παλι τα ιδια. Γενικα οταν αρχιζαμε και βλεπαμε διαφορες της το λεγαμε αλλα εμεις ειχαμε το προβλημα και εκεινη ηταν μια χαρα. εχω εκτυπωσει καποια πραγματα που εχω βρει σε σελιδες στο εξωτερικο για να της δειξω και εχω αφαιρεσει καποια ασχημα πραγματα που γραφουν για να μην την στρεσαρουν την δεδομενη στιγμη. Θεωρω πως καποια στιγμη θα πρεπει να της δειξω και την πολυ ασχημη μερια του πραγματος αλλα πιστευω πως δεν ειναι ακομα η στιγμη. σκεφτομαι σωστα? πιστευετε μπορω να την βοηθησω καπως εστω και αυτον τον τροπο.? για μενα ο μεγαλυτερος φοβος μου ειναι εαν θα συνειδητοποιησει τι της συμβαινει για να μπορεσει να το παλεψει και να την βοηθησουμε! Σιγουρα θα ξεκινησει ψυχοθεραπιες και οτι συνεπάγεται μαζι την αγωγη της και θελω να πιστευω πως θα εξελιχθει καπως καλα για να μπορεσει να παρει την ζωη ξανα στα χερια της.
    Να σου πω κάτι, εγω δε συμφωνώ με το να τις πλασάρεις μια πραγματξκοτητα ψευδή. Δεν ειχα σχιζοσυναισθηματική, αλλα οσοι νοσησαμε, αυτο που μας αρρωσταινε ηταν η αποκοπη αποντην πραγματικοτητα. Εαν της παρουσιασεις μια στρεβλη εικονα του γενικου κανονα της παθησης, παλι φαντασιακα πραγματα θα πιστευει. Να σταθεις διπλα της και την αληθεια να μην τη κρυβεις ποτε. Ετσι κι αλλιως, νοσει η κοπέλα, τι χειροτερο να τηςσυμβει. Μην της τα πεις μισα. Πες τα αργοτερα, οταν θα εχει συμφιλιωθει με την ιδεα, αλλα οχι μισα.
    Καλη αναρρωση και καλη δυναμη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Ποιο είναι το κριτήριο για να οριστεί ως πάθηση; Από τη στιγμή που δεν την αντιλαμβάνεται άρα δεν έχει αλλαγές στην καθημερινότητά του ή άλλες συνέπειες σοβαρές;
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη
    By Tasos1990 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-03-2018, 11:19
  3. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη καταθλιπτικου τυπου
    By joanna22 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-05-2017, 20:08
  4. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου
    By wild.rose.cave.1 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-12-2016, 19:08
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •