Zoxil 10mg και στρατός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    22

    Zoxil 10mg και στρατός

    Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ

    Είμαι ένας νέος στα 27 μου χρόνια και εδώ και 3,5 μήνες παίρνω ολανζαπίνη (Ζοxil) 10mg το βράδυ πριν τον ύπνο. Τα συμπτώματα που είχα πριν τη λήψη του χαπιού είναι λίγο πολύ γνωστά ( αλλαγή διάθεσης, πολλά νεύρα, αρκετές ιδεοληπτικές σκέψεις, αϋπνία κτλ κλτλ κτλ ).

    Θα ήθελα την άποψή σας στο εξής θέμα. Συγκεκριμένα, εκρεμμεί η στρατιωτική μου θητεία μιας και για διάφορους λόγους δεν έχω υπηρετήσει ακόμα. Σε γενικές γραμμές δεν θέλω να πάω στρατό (όπως όλοι), ξέρω ότι θα έχω τρέξιμο για να αποκτήσω 2 χρόνια αναβολή και να πάρω ι5 . Από εκεί και πέρα , σε σχέση με την αγωγή που λαμβάνω, αξίζει ο κόπος να σκεφτώ το σενάριο μπας και μπω να υπηρετήσω με την αγωγή (σε περίπτωση που δε με απαλλάξουν και με βάλουν μεσα); Υπάρχει κάποιος που να είχε παρεμφερή πρόβλημα και να υπηρέτησε ή να μην υπηρέτησε στον στρατό; Αξίζει να αναφέρω ότι δεν έχω παχύνει και το zoxil δε μου ανεβάζει την όρεξη. Σ'εμένα δουλεύει σαν ένα Τ4 για τον θυρεοειδή.

    Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    το οπως ολοι (δεν ισχυει για το στρατο) πολυ πανε και περνανε καλα........... γενικος ειναι καλη εμπειρια. Εχεις ψυχωση? αν θες παιρνεις απαλαγη ι5 και δεν πας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    θα σου φτιαξουν το στομαχι αμα πασ αυτο κανουν σε ολουσ να πασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Εγω πηγα στρατο,γενικα δεν ηταν ευχαριστο,κ αν εχεις ψυχωση κ θες να χειροτερεψει ειναι καλη επιλογη... Υγ ι4 ημουνα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    Εγω πηγα στρατο,γενικα δεν ηταν ευχαριστο,κ αν εχεις ψυχωση κ θες να χειροτερεψει ειναι καλη επιλογη... Υγ ι4 ημουνα
    Εσύ βγήκες Ι4 με ψύχωση; Εγώ έχω ψύχωση και ανήκει στην κατηγορία των συναισθηματικών διαταραχών

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    το οπως ολοι (δεν ισχυει για το στρατο) πολυ πανε και περνανε καλα........... γενικος ειναι καλη εμπειρια. Εχεις ψυχωση? αν θες παιρνεις απαλαγη ι5 και δεν πας
    Για να είμαι ειλικρινής , δε μ'απασχολεί καθόλου αν είναι καλή εμπειρία :p Είμαι αρκετά κυκλοθυμικός και η διάθεση/ψυχολογία μου χωρίς το ζοξιλ ήταν απίστευτα ανισόρροπη . Δεν θα ήθελα να χαλάσω αυτό που φτιάχνω τώρα

  9. #9
    Αστο τον στρατο φιλε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κοίτα ο στρατός ειναι καλή εμπειρία για τους υγειης , αν έχεις ψύχωση άστο καλύτερα ι5 θα βγεις εύκολα. σε μένα ξεκίνησε η ψύχωση 34 χρονών και έτσι έκανα κανονικά στρατό ποιο μικροσ.
    πραγματικά τώρα δεν θα τη πάλευα να περάσω τα ίδια...... εμείς πρέπει να κοιτάμε τη ψυχολογική σταθερότητα μας, έχω πάρει ζοξιλ ένα χρόνο και έβαλα 15 κιλά...

    περιεργως στην επιτροπή ΚΕΠΑ και τις δυο φορές με ρώτησαν αν έχω κάνει στρατιωτική θητεία..... οι ψυχίατροι το θεωρούν πολύ σημαντικό στη ζωή μας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    κοίτα ο στρατός ειναι καλή εμπειρία για τους υγειης , αν έχεις ψύχωση άστο καλύτερα ι5 θα βγεις εύκολα. σε μένα ξεκίνησε η ψύχωση 34 χρονών και έτσι έκανα κανονικά στρατό ποιο μικροσ.
    πραγματικά τώρα δεν θα τη πάλευα να περάσω τα ίδια...... εμείς πρέπει να κοιτάμε τη ψυχολογική σταθερότητα μας, έχω πάρει ζοξιλ ένα χρόνο και έβαλα 15 κιλά...

    περιεργως στην επιτροπή ΚΕΠΑ και τις δυο φορές με ρώτησαν αν έχω κάνει στρατιωτική θητεία..... οι ψυχίατροι το θεωρούν πολύ σημαντικό στη ζωή μας.
    Όταν λες ότι πήγες στην επιτροπή ΚΕΠΑ, πήγες εκεί λόγω της ψύχωσης;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ναι βρε, λόγω ψύχωσης, μου έχουν βγάλει 67% παίρνω προνοιακό, και έχεις και μόρια για συμβάσεις με το δημόσιο κοινωφελή, ΑΣΕΠ κλπ...... επίσης δουλεύεις μια ώρα λιγότερη... από ψυχωσικο σύνδρομο την πρώτη φορά τώρα με έχουν δόση χαρακτηρισμό σχιζοφρένεια και δεν μου αρέσει καθόλου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    ναι βρε, λόγω ψύχωσης, μου έχουν βγάλει 67% παίρνω προνοιακό, και έχεις και μόρια για συμβάσεις με το δημόσιο κοινωφελή, ΑΣΕΠ κλπ...... επίσης δουλεύεις μια ώρα λιγότερη... από ψυχωσικο σύνδρομο την πρώτη φορά τώρα με έχουν δόση χαρακτηρισμό σχιζοφρένεια και δεν μου αρέσει καθόλου.
    Κατάλαβα! Δεν το γνώριζα αυτό. Εγώ προσωπικά έχω σημειωμένη από τη γιατρό την εξής πάθηση. F39 Διάφορες άλλες συναισθηματικές διαταραχές. Συγκεκριμένα λέει η σελίδα " Αυτή ή κατηγορία περιέχει παθήσεις στις οποίες η πρωταρχική διαταραχή είναι η εκτροπή του συναισθήματος ή του θυμικού προς την κατάθλιψη (με ή χωρίς σχετιζόμενο άγχος) ή την υπερθυμία. Η εκτροπή του θυμικού συνήθως συνοδεύεται από μεταβολή στο συνολικό επίπεδο δραστηριότητος τα περισσότερα από τα άλλα συμπτώματα είναι δευτεροπαθή - ή εύκολα κατανοούνται από τη συνυπάρχουσα μεταβολή του θυμικού και της δραστηριότητος. Οι περισσότερες από τις διαταραχές υποτροπιάζουν και η έναρξη του κάθε επεισοδίου ξεχωριστά μπορεί συχνά να σχετίζεται με στρεσογόνα γεγονότα ή καταστάσεις."

    Αυτό είναι ψύχωση έτσι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    να πασ εγω λεω καλο κανει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    η ψυχωση εχει ως βασικο συμπτωμα να ακους φωνες και να βλεπεις πραγματα που δεν υπαρχουν,και να εχεις παρανοικες ιδεες παραληληματα, υπαρχει η απλη ψυχωση (εγω αυτην εχω) η καταθλιπτικη ψυχωση η σχιζοσυναισθηματικη ψυχωση και τοξικη ψυχωση (απο ναρκωτικα)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Zoxil και rispelen_αναζητώ απόψεις
    By Kentauros 90 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2020, 04:48
  2. Despar 10mg
    By Maria10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2019, 17:00
  3. Zoxil εμπειρια;
    By aydin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-06-2017, 16:18
  4. Αbilify 10mg
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 08-04-2017, 04:41
  5. abilify 10mg
    By beautiful mind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 07:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •