Υπαρξιακές ιδεοληψίες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9

    Υπαρξιακές ιδεοληψίες;

    Παιδιά καλησπέρα! Είχα ανοίξει και παλιότερα ένα θρεντ για αποπροσωποποιηση κλπ. Έχουν περάσει σχεδόν δυο χρόνια. Η κατάσταση παλεύτηκε με εκείνα και με τούτα. Μέχρι πριν κάνα μήνα. Απίστευτες κρίσεις πανικού, ένιωθα απελπιστικά άσχημα, ότι θα τρελαθώ. Ακολούθησαν μια σειρά από απάλευτη σκέψεις. Άρχισα να φρικαρω με το γεγονός ότι βλέπω. Ήμουν σίγουρη ότι θα τρελαθώ. Αφού πήγα σε 3 ψυχιάτρους οι οποίοι μου είπαν διαταραχή πανικού με καταναγκαστικά στοιχεία και κάπως πείστηκα ότι δε θα τρελαθώ, άρχισε να γυρνάει στο μυαλό μου η αυτοκτονία. Μήπως θέλω να το κάνω; Και τελικά ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Η αίσθηση Ότο είμαι εγκλωβισμένη στο κεφάλι μου η στο σώμα μου. Φίλε.... τι είναι αυτά; Είναι σαν να μη δέχεται το μυαλό μου την ύπαρξη μου. Έχω σε μία βδομάδα ραντεβού με τον Ψυχίατρο καθώς παίρνω δυο βδομαδες αντικαταθλιπτικό. Παιδιά πείτε μου ότι είχε νιώσει ποτέ κανείς έτσι.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by M_1994 View Post
    Παιδιά καλησπέρα! Είχα ανοίξει και παλιότερα ένα θρεντ για αποπροσωποποιηση κλπ. Έχουν περάσει σχεδόν δυο χρόνια. Η κατάσταση παλεύτηκε με εκείνα και με τούτα. Μέχρι πριν κάνα μήνα. Απίστευτες κρίσεις πανικού, ένιωθα απελπιστικά άσχημα, ότι θα τρελαθώ. Ακολούθησαν μια σειρά από απάλευτη σκέψεις. Άρχισα να φρικαρω με το γεγονός ότι βλέπω. Ήμουν σίγουρη ότι θα τρελαθώ. Αφού πήγα σε 3 ψυχιάτρους οι οποίοι μου είπαν διαταραχή πανικού με καταναγκαστικά στοιχεία και κάπως πείστηκα ότι δε θα τρελαθώ, άρχισε να γυρνάει στο μυαλό μου η αυτοκτονία. Μήπως θέλω να το κάνω; Και τελικά ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Η αίσθηση Ότο είμαι εγκλωβισμένη στο κεφάλι μου η στο σώμα μου. Φίλε.... τι είναι αυτά; Είναι σαν να μη δέχεται το μυαλό μου την ύπαρξη μου. Έχω σε μία βδομάδα ραντεβού με τον Ψυχίατρο καθώς παίρνω δυο βδομαδες αντικαταθλιπτικό. Παιδιά πείτε μου ότι είχε νιώσει ποτέ κανείς έτσι.
    Καλησπέρα. Μπορείς να εξηγήσεις αυτό με το κεφάλι και το σώμα? Για να δω αν είναι αυτό που κατάλαβα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Ρε παιδί μου γενικά κάνω παράλογες σκέψεις, το τερματίζω το θέμα. Και σκέφτηκα αυτή τη βλακεία η οποία μου δημιουργεί αίσθημα φυγής. Αλλά νιώθω ότι το σώμα /μυαλό μου με εγκλωβίζει. Είναι τραγικό. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλιώς. Έχω τρομοκρατηθεί. Ευχομαι να είναι παρελκόμενα του αγχους

  4. #4
    ποσο καιρό είσαι έτσι ; Έχεις πάει σε ψυχολόγο ;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    ποσο καιρό είσαι έτσι ; Έχεις πάει σε ψυχολόγο ;
    Πάω ναι και σε ψυχίατρο. Αλλά δε μου απαντάει κανείς και φοβάμαι πολύ. Είναι σκέψεις που δύσκολα μπορώ να τις διώξω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Επίσης τώρα έχω φάει άλλη φρίκη. Ότι δεν μπορώ να με δω πχ. Κάπως έτσι τρέλα!

  7. #7
    george1520
    Guest
    Στον καθρέφτη εννοείς? Σε φωτογραφίες?

    Μίλησε να καταλάβουμε..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Όχι ότι δεν μπορώ να με δω ρε παιδί μ. Ξαπλώνω και βλέπω μόνο τα πόδια μου αυτό με φρικάρει. Όπως επίσης όπως είχε πει μια άλλη φίλη εδώ... μπορεί να με φρικάρει το να σκεφτώ που είναι το «εγώ» μου.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by M_1994 View Post
    Όχι ότι δεν μπορώ να με δω ρε παιδί μ. Ξαπλώνω και βλέπω μόνο τα πόδια μου αυτό με φρικάρει. Όπως επίσης όπως είχε πει μια άλλη φίλη εδώ... μπορεί να με φρικάρει το να σκεφτώ που είναι το «εγώ» μου.
    Ναι ρε παιδί μου??

    Περιέγραψε το εγώ σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    στα τιναξε ολα το αντικαταθλιπτικο πηγαινε σε γιατρο αμεσωσ αλλα φαρμακα πρεπει να παρεισ παρε τα τα αλλα κ θα σου πουμε μετα πωσ να εισαι καλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Μόνο που είσαι σε αυτό το φόρουμ και και ψάχνεις λύση στους προβληματισμούς σου αυτό σημαίνει ότι μια χαρά είναι το μυαλό σου όλα τα αλλα είναι παιχνίδια του μυαλού σου , πρέπει να ηρεμήσεις λίγο, με τι ασχολησε αυτόν τον καιρό ; Έχεις αρκετές δραστηριότητες στην καθημερινότητα σου ώστε να απασχολείς το μυαλό σου ;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Μόνο που είσαι σε αυτό το φόρουμ και και ψάχνεις λύση στους προβληματισμούς σου αυτό σημαίνει ότι μια χαρά είναι το μυαλό σου όλα τα αλλα είναι παιχνίδια του μυαλού σου , πρέπει να ηρεμήσεις λίγο, με τι ασχολησε αυτόν τον καιρό ; Έχεις αρκετές δραστηριότητες στην καθημερινότητα σου ώστε να απασχολείς το μυαλό σου ;
    Φίλε μου, μόνο που υπάρχουν 2 άνθρωποι να σου απαντήσουν, άγνωστοι, είναι λυτρωτικό και σ δίνει ελπίδα. Σε ευχαριστώ!

    Η αλήθεια είναι πως όχι, αλλά θα προσπαθήσω να εντάξω πράγματα στην καθημερινότητα μου.

  13. #13
    Κακό πράγμα η πολύ η σκέψη ,βρες μια δουλειά η ένα χόμπι και όλα θα μπουν σε μια σειρά , και εγώ που πέρασα μια παρόμοια μπόρα τώρα δεν με ρίχνει τίποτα και θα το κανεις και εσυ απλά ΥΠΟΜΟΝΗ..!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Οπως ειπε και ο Κωστας πιο πανω, οι πολλες σκεψεις βλαπτουν καμια φορα.

    Δεν θα τρελαθεις, ουτε θα αυτοκτονησεις. Παιχνιδια του μυαλου ειναι, τα περασα και γω πριν κανα χρονο. Πηγα σε 2 ψυχολογους και μου ειπαν πως ειναι OCD και intrusive thoughts. Απλα κολλαει η βελονα, εξου και οι επαναλαμβανομενες σκεψεις. Ο μονος τροπος ειναι η υπομονη και η εξοικειωση μας σε αυτες τις σκεψεις.

    Διαβασε και τα αλλα νηματα και θα βρεις πολλες απαντησεις και παρομοιες εμπειριες.

    Κατα καποιο περιεργο λογο τα μοτιβα σκεψης ειναι πανω κατω τα ιδια σε ολους και απορρεουν συνηθως απο το υπερβολικο αγχος.

    Επισης, κανε ενα βημα ισω και αναθεωρησε λιγο την ζωη σου και τις προτεραιοτητες σου. Μπορει να υπαρχει κατι το οποιο εχεις παρεμελησει και ζητα απεγνωσμενα την προσοχη σου.

    Καλη δυναμη!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Οπως ειπε και ο Κωστας πιο πανω, οι πολλες σκεψεις βλαπτουν καμια φορα.

    Δεν θα τρελαθεις, ουτε θα αυτοκτονησεις. Παιχνιδια του μυαλου ειναι, τα περασα και γω πριν κανα χρονο. Πηγα σε 2 ψυχολογους και μου ειπαν πως ειναι OCD και intrusive thoughts. Απλα κολλαει η βελονα, εξου και οι επαναλαμβανομενες σκεψεις. Ο μονος τροπος ειναι η υπομονη και η εξοικειωση μας σε αυτες τις σκεψεις.

    Διαβασε και τα αλλα νηματα και θα βρεις πολλες απαντησεις και παρομοιες εμπειριες.

    Κατα καποιο περιεργο λογο τα μοτιβα σκεψης ειναι πανω κατω τα ιδια σε ολους και απορρεουν συνηθως απο το υπερβολικο αγχος.

    Επισης, κανε ενα βημα ισω και αναθεωρησε λιγο την ζωη σου και τις προτεραιοτητες σου. Μπορει να υπαρχει κατι το οποιο εχεις παρεμελησει και ζητα απεγνωσμενα την προσοχη σου.

    Καλη δυναμη!

    Να ξέρεις οτι σε έχω διαβάσει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ στα σκούρα :p εσυ είσαι καλύτερα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση Πανοικου και υπαρξιακές σκέψεις
    By Soulreaver in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2017, 13:55
  2. Υπαρξιακές ανησυχίες
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-01-2015, 09:42
  3. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 21:46
  4. Υπαρξιακές ανησυχίες = Ψυχολογικά προβλήματα?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-12-2010, 18:39
  5. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •