Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;

    Καλησπέρα, αυτόν τον καιρό είχα φτάσει στα όρια μου γιατί διαβαζα πάρα πολλά στο ίντερνετ και τα συμπτώματα μου με το στομάχι επειδυνωθηκαν, είχα και ένα άτομο το οποίο με τρομοκράτησε πάρα πολύ ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω γαστροσκοπηση γιατί μπορεί να έχω μέχρι και καρκίνο στον οισοφάγο. Τέλος πάντων από την πολύ στεναχώρια έκλαιγα συνέχεια ήμουν όλη μέρα μέσα στα νεύρα σκεπτική δεν ήξερα τι να κάνω ένιωθα ότι εχω κάτι πολύ σοβαρό και οι δικοί μου δεν με πιστεύουν και δεν με βοηθούν, δεν μου συμπαρατεκονται να έρθουν μαζί μου στην εξέταση. Ένιωθα ότι χάνω τα λογικά μου με τόση στεναχωρια. Ξαφνικά εκεί που ήμουν στο αμάξι και μιλούσα με τον φίλο μου άρχισα να κλαίω και να φωνάζω και ξαφνικά νιώθω ένα κενό η τσίμπημα στον εγκέφαλο κάτι τέλος πάντων που μ έκανε να σταματήσω αμέσως και το κλαμα και να μιλάω, για λιγα λεπτά ήμουν φοβισμένη και ξαφνικά με πιάνει κάτι σαν ιλιγγος, να σημειώσω ότι το προηγούμενο βράδυ κοιμήθηκα 5μιση το πρωί και σηκώθηκα 7μιση για να πάω για εξετάσεις αίματος και μετά ξανά κοιμήθηκα για άλλες 2 ώρες και την υπόλοιπη μέρα ήμουν στους δρόμους. Αυτό που σας λέω το έπαθα βράδυ χωρίς να έχω κοιμηθεί καθόλου, παθαίνω ξαφνικά κάτι σαν ιλιγγο σαν να χάνω επαφή με το περιβάλλον αλλά εχωντας τις αισθήσεις μου και παθαίνω έντονο τρέμουλο σαν σπασμούς σε όλο το σώμα, μέχρι που ένιωθα και ότι καρουριεμαι εκεί εγώ πίστεψα πως παθαίνω επιληψία. Έχω διαβάσει ότι παθαίνεις και από αυπνια και από τα ματια και σε άλλο ποστ σας έχω πει τις βλακειες που έκανα με τα μάτια μου και πόσο έχω κουράσει τον εγκέφαλο μου. Πήγα λοιπόν νοσοκομείο, το τρέμουλο κράτησε ώρες, μόλις σηκωνομουν σκοτινιαζαν όλα μαύριζαν και ήμουν έτοιμη να λιποθυμησω. Μετά αφού πέρασαν αυτά λίγο η αυπνια λίγο η ταλαιπωρία έπαθα αποπροσωποιηση ένιωθα ότι παρακολουθώ τον εαυτό μου. Γενικά τρόμαζα εύκολα φοβόμουν, ετρεμα σαν να είχα πάθει υστερικη κρίση, δεν ξέρω πως το λένε αυτό στην ψυχιατρικη. Όπως όταν κάποιοι που σπάνε τα νεύρα τους παθαίνουν απώλεια μνήμης και τρέμουν φοβισμένο δεν ξέρουν ποιοι είναι που πάνε κτλ κάπως έτσι ήμουν απλά πιο ήπια. Στο νοσοκομείο μου είπαν ότι δεν ήταν κρίση επιληψίας. Εγώ πρώτη φορά το παθαίνω αυτό. Τέτοια κρίση πανικου δεν έχω ξανανιώσει αν ήταν κρίση πανικού. Ανησυχώ μην το ξαναπαθω. Μου έκαναν αιματολογικες, καρδιογραφημα και νευρολογικη εξέταση χωρίς μηχανήματα εννοώ εγκέφαλο γράφημα και τέτοια. Δεν ξέρω αν ήταν επαρκής η εξέταση. Πάντως δεν μου βρήκαν τίποτα και είπαν κρίση πανικού. Κλασικά δενε χέις τίποτα φύγε.

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Καλημέρα !!!
    Μάλλον έχεις φτάσει τον οργανισμό σου στα όρια του ....
    Είναι ένα καλό καμπανάκι αυτό να σου πει τέλος μέχρι εδώ ήταν πρέπει να κάνεις κάτι.
    Είσαι πολλές ώρες αυπνη και υπερβολικά στρεσαρισμενη οπότε όλα αυτά ο εγκέφαλος σου τα σωματοποιει....
    Έκανες εξετάσεις και είναι όλα καλα οπότε χρειάζεσαι επειγόντως ψυχολόγο -ψυχίατρο για να μπορέσεις να το διαχειριστής όλο αυτό .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    άλλη μια φορα λέμε τα ίδια......

    πρέπει να ακολουθήσεις άμεσα την αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός σου και να σταματήσεις να φοβάσαι τα φάρμακα......... έχεις ξεπεράσει τα όρια...... το άγχος σε έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.... σταματα λοιπόν να ασχολείσαι και να διαβάζεις για τα φάρμακα..... και πάρε ότι σου είπε ο γιατρός.. στην κατάσταση αυτή που βρίσκεσαι θα αναγκαστείς θεραπεία.... και αυτό γιατί άργησες πολύ να το σώσεις όσο ήταν νωρίτερα....... δεν ξέρω ειλικρινά τι κανεις....... λες ότι πας σε ψυχολόγο..... έκανες ψυχοθεραπεία? κανεις ακόμα? ο ψυχολόγος τι κάνει? κοιτάει να παίρνει τα λεφτά του και εσύ απελπίζεσαι σε αυτή την κατάσταση? λυπάμαι που στα λέω όλα αυτά αλλα ο σωστός γιατρός για αυτές της περίπτωσης είναι ο ψυχίατρος... απο οσα λες και γραφεις εδω μαλλον σταματησες να πηγενεις και στον ψυχολογο απο οτι εχω καταλαβει........ δεν εχω να πω κατι αλλο...... αλλα πρεπει να βοηθησεις τον ευατο σου αμεσα....

    φιλικα στα λεω ολα αυτα...! το καλο σου θελουμε...! και εγω ειχα κρισης πανικου και διαφορα και πηρα αντικαταθλιπτικα και ειμαι καλα...! πριν ειχα πολυ εντονο ανχος σαν και εσενα περιπου....... και χειροτερα....... και ομως το ξεπερασα..... και ναι τα φαρμακα εχουν αποτελεσμα.. αν κανεις οτι λεει ο γιατρος...! δεν κανουν εθισμο...! εκτος αν καποιος φτασει στο σημειο να κανει το μεγαλο λαθος να παρει ηρεμηστικα φαρμακα για πανω απο 6 εβδομαδες........ σχετικα με τα αντικαταθλιπτικα τα SSRI εχουν τρομερα αποτελεσματα στο ανχος και της κρισης πανικου...... εγω μεσα σε 1 μηνα με το cipralex ενιωθα παρα πολυ καλα....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Κρίση επιληψίας δεν έχεις πάθει με τίποτα είχα τον πατέρα μου που πάθαινε και δεν μοιάζουν καθόλου με αυτά που περιγράφεις κρίση πανικού μάλλον έπαθες .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Κρίση επιληψίας δεν έχεις πάθει με τίποτα είχα τον πατέρα μου που πάθαινε και δεν μοιάζουν καθόλου με αυτά που περιγράφεις κρίση πανικού μάλλον έπαθες .
    Υπάρχουν πολλά είδη επιληψίας μακαρι να μην ήταν. Μου εκαναν κάτι εξετάσεις αίματος με ηλεκτρολύτες ότι Τέτοια για να δουν αν ήταν επιληψία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Υπάρχουν πολλά είδη επιληψίας μακαρι να μην ήταν. Μου εκαναν κάτι εξετάσεις αίματος με ηλεκτρολύτες ότι Τέτοια για να δουν αν ήταν επιληψία.
    α καλα...... τα δικα σου εσυ.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ξέρω πότε παθαίνω κρίση πανικού αυτό ήταν κάτι άλλο

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Ηρεμιστικο δεν σου έδωσαν στα επειγοντα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ηρεμιστικο δεν σου έδωσαν στα επειγοντα;
    Μου έδωσαν αλλά είχα ηρεμήσει ήδη μέχρι να μου δώσουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Για σου Vickie, ξεκίνησες να παίρνεις αγωγή ή ακόμη?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Για σου Vickie, ξεκίνησες να παίρνεις αγωγή ή ακόμη?
    αυτο πες το ξανα.......!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Μου έδωσαν αλλά είχα ηρεμήσει ήδη μέχρι να μου δώσουν
    προφανως και δεν ηθελες να το παρεις......! γιατι φοβασαι τα φαρμακα...!!!!!

    μαλιστα........

  14. #14
    vickie_victoria Καλημερα! Πρεπει να ξεκινησεις αγωγη αν δεν εχεις ξεκινησει ηδη. Δεν θα μπορεσεις να τα παλεψεις μονη σου ολα αυτα. το εχεις τερματησει. θελει ψυχοθεραπεια και φαρμακα κατα τη δικη μου αποψη

Similar Threads

  1. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  2. Κρίση πανικού;
    By Mmmmm in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-2017, 11:54
  3. Κρίση Πανικού x2
    By nightlost in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2015, 15:53
  4. κρίση πανικού?
    By Sofaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2015, 23:54
  5. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2008, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •