Δε μπορώ να χαρώ με τίποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Δε μπορώ να χαρώ με τίποτα

    Σας έχει συμβεί να μην μπορείτε να ξεπεράσετε ένα θάνατο αγαπημένου ανθρώπου; Αυτό μου συμβαίνει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο από τη μέρα που έμαθα ότι είχε καρκίνο μέχρι που έφυγε από τη ζωή το καλοκαίρι.. δε μπορώ να χαρώ με τίποτα ενάμιση χρόνο κατάθλιψη και συνεχίζουμε.. κάνω προσπάθειες γυμναστήριο περπάτημα βόλτες με φίλους μέχρι και σχέσεις προσπάθησα όλα μάταια τίποτα δε μου δίνει χαρά ξαναπέφτω και όλο σκέφτομαι αυτό τον αγαπημένο άνθρωπο και πόσο μου λείπει και πως θα μπορούσε να ζεί αν είχε μιλήσει για αυτό που έχει και θα το προλαβαίναμε.. τι μπορώ να κάνω και ψυχοθεραπεία ξεκίνησα αλλά η στεναχώρια δε φεύγει

  2. #2
    george1520
    Guest
    Μου έχει τύχει ναι.. Έχω χάσει τον παππού μου Νοέμβριο του 18.. Και μετά από ένα μήνα δεν ένιωθε καλά μια γυναίκα που την ένιωθα σαν μάνα μου.. Πήγε νοσοκομείο μετά από λίγες μέρες.. Και σε λιγότερο από μια βδομάδα πέθανε. Αρχές του 19. Έχω ζήσει αρκετούς θανάτους συγγενών μου και όλους λίγο πολύ τους "ξεπέρασα" γρήγορα. Αυτόν όχι.. Όταν δεν είμαι καλά αυτήν σκέφτομαι.. Όταν είμαι καλά λέω "αχ να ήσουν εδώ να χαίρεσαι μαζί μου".. Όλες οι γωνιες του σπιτιού μου θυμίζουν αυτήν.. Κάθε φορά που μιλάω για αυτήν νιώθω ότι με πατάνε δέκα άτομα στο στήθος και στο στομάχι.. Οπότε ναι μου έχει τύχει.

  3. #3
    Κι εγώ όποτε τον σκέφτομαι με πονάει το στήθος και η καρδιά και μόνο άμα κλάψω μου φεύγει αυτός ο πόνος
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μου έχει τύχει ναι.. Έχω χάσει τον παππού μου Νοέμβριο του 18.. Και μετά από ένα μήνα δεν ένιωθε καλά μια γυναίκα που την ένιωθα σαν μάνα μου.. Πήγε νοσοκομείο μετά από λίγες μέρες.. Και σε λιγότερο από μια βδομάδα πέθανε. Αρχές του 19. Έχω ζήσει αρκετούς θανάτους συγγενών μου και όλους λίγο πολύ τους "ξεπέρασα" γρήγορα. Αυτόν όχι.. Όταν δεν είμαι καλά αυτήν σκέφτομαι.. Όταν είμαι καλά λέω "αχ να ήσουν εδώ να χαίρεσαι μαζί μου".. Όλες οι γωνιες του σπιτιού μου θυμίζουν αυτήν.. Κάθε φορά που μιλάω για αυτήν νιώθω ότι με πατάνε δέκα άτομα στο στήθος και στο στομάχι.. Οπότε ναι μου έχει τύχει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    15
    Αν επιτρέπεται,τι σχέση είχατε με τον άνθρωπο που έφυγε;

  5. #5
    Ήταν πολύ καλός μου φίλος κολλητός μου..
    Quote Originally Posted by Bibian View Post
    Αν επιτρέπεται,τι σχέση είχατε με τον άνθρωπο που έφυγε;

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Κι εγώ όποτε τον σκέφτομαι με πονάει το στήθος και η καρδιά και μόνο άμα κλάψω μου φεύγει αυτός ο πόνος
    Να αφήνεις να βγαίνει ότι νιώθεις μέσα σου.. Να κλαις οπότε το έχεις ανάγκη.. Αλλά μη μείνεις στάσιμη.. Δυστυχώς η ζωή είναι άδικη και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι να το αλλάξουμε.. Να σκέφτεσαι πως δεν θα ήθελε να σε βλέπει στεναχωρημενη και να προσπαθήσεις να σταθείς στα πόδια σου.. Ο θάνατος είναι μέσα στην ζωή.. Άσχημο? Ναι είναι..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    15
    Επίσης,να μιλάς...να επικοινωνείς όσα αισθάνεσαι αλλά όχι με όλους...μόνο με ανθρώπους που μπορούν να σε νιώσουν κ να σε στηρίξουν χωρίς να σε κρίνουν

  8. #8
    Quote Originally Posted by Bibian View Post
    Επίσης,να μιλάς...να επικοινωνείς όσα αισθάνεσαι αλλά όχι με όλους...μόνο με ανθρώπους που μπορούν να σε νιώσουν κ να σε στηρίξουν χωρίς να σε κρίνουν
    Το κάνω εδώ και ενάμιση χρόνο.. έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία ελπίζω να καταφέρω να το ξεπεράσω να συνεχίσω να ζω γιατί ενάμιση χρόνο δεν ζω..

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα,ουτέ να χαρώ...!!!
    By Riaki in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-2016, 11:32
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ!!!
    By Stephie_22 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 28-03-2013, 14:04
  3. δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια...
    By asi in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 29-08-2011, 00:43
  4. Replies: 38
    Last Post: 16-06-2011, 00:07
  5. ΖΗΛΕΥΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΠΙΑ
    By cas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2010, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •