Διαφορετικός τρόπος σκέψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36

    Διαφορετικός τρόπος σκέψης

    Αν έχεις με το ταίρι σου διαφορετικές απόψεις, εσύ περισσότερο συναισθηματικος, εκείνος πιο ψυχρός - λογικός, υπαρχουν όμως συναισθήματα, περνάτε καλά κλπ, αλλά σου λέει ότι για εκείνον είναι βασικό να έχεις κοινό τρόπο σκέψης και τον δυσκολευει στο να προχωρήσει παρακάτω, τι γίνεται; θέλω να πω, πρέπει πάντα να συμφωνείς σε όλα με τον άλλον; μιλάω για την περίπτωση μου που είμαι γενικά διαφορετικό άτομο από το ταίρι μου και σαν χαρακτήρας και σκέφτομαι περίσσοτερο διαισθητικα-συναισθηματικα και περισσότερο βάζω το συναισθηματικο κομμάτι σε αυτήν την περίπτωση πάρα το επικοινωνίακο, όχι επειδή δεν με νοιάζει απλά ξέρω ότι δεν μπορείς με όλους να έχεις την τέλεια επικοινωνία και να ταιριάζετε σε όλα. Εκείνος όμως τον ενοχλεί που σε κάποια πράγματα σκεφτόμαστε τελείως αντίθετα, βάζοντας το συναισθηματικο κομμάτι σε δεύτερη μοίρα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Αν έχεις με το ταίρι σου διαφορετικές απόψεις, εσύ περισσότερο συναισθηματικος, εκείνος πιο ψυχρός - λογικός, υπαρχουν όμως συναισθήματα, περνάτε καλά κλπ, αλλά σου λέει ότι για εκείνον είναι βασικό να έχεις κοινό τρόπο σκέψης και τον δυσκολευει στο να προχωρήσει παρακάτω, τι γίνεται; θέλω να πω, πρέπει πάντα να συμφωνείς σε όλα με τον άλλον; μιλάω για την περίπτωση μου που είμαι γενικά διαφορετικό άτομο από το ταίρι μου και σαν χαρακτήρας και σκέφτομαι περίσσοτερο διαισθητικα-συναισθηματικα και περισσότερο βάζω το συναισθηματικο κομμάτι σε αυτήν την περίπτωση πάρα το επικοινωνίακο, όχι επειδή δεν με νοιάζει απλά ξέρω ότι δεν μπορείς με όλους να έχεις την τέλεια επικοινωνία και να ταιριάζετε σε όλα. Εκείνος όμως τον ενοχλεί που σε κάποια πράγματα σκεφτόμαστε τελείως αντίθετα, βάζοντας το συναισθηματικο κομμάτι σε δεύτερη μοίρα.
    Καλησπέρα.

    Εγώ κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι θα πρέπει και οι δυο άνθρωποι να καταλαβαίνουν μεταξύ τους. Τώρα αν ο ένας είναι ψυχρός και δεν δείχνει τα συναισθήματά του μπορεί κάποια στιγμή να υπάρξει θέμα στην είτε φιλική είτε ερωτική σχέση. Σίγουρα σαφώς θα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αν υπάρχει και ισορροπία μεταξύ λογικής και συναισθήματος. Σαφώς και είναι δύσκολο να συμφωνείς σε όλα οπότε όχι. Αν τον ενοχλεί όπως λες εσύ επειδή εσύ σκέφτεσαι διαφορετικά από αυτόν και θέλει από σένα να είσαι σαν και αυτόν τότε δυστυχώς λυπάμαι αλλά δεν είναι για σένα.. Αν συνεχίσετε πιθανότατα να πληγωθείς εσύ στο τέλος οπότε σκέψου κάποια πράγματα γιατί αν μείνεις πιθανότητα η σχέση να γίνει τοξική για σένα και πίστεψέ με δεν θα ήθελες να το πάθεις. Θα σου κάνει πολύ μεγάλο κακό η τοξικότητα...

    Γενικά εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι για να είναι καλά θα πρέπει να δείχνουν έστω και λίγη ευαισθησία μεταξύ τους γιατί με το να δείχνει κάποιος/α σκληρότητα κτλ δεν είναι ωραίο..για πολλούς λόγους. Αν ο ένας δεν δείχνει ευαισθησία και απορρίπτει τα συναισθήματα του άλλου τότε αργά ή γρήγορα θα χαλαστεί η σχέση..

    Οπότε σκέψου αν πάνω σε αυτόν που λες εσύ περνάς καλά, τα θετικά και τα αρνητικά του και ύστερα βγάζεις μια απόφαση για το αν θα μείνεις ή όχι. Καλύτερα να βρεις άνθρωπο που να σε καταλαβαίνει και να είναι και αυτός ευαίσθητος όπως και εσύ..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Dragon heart, καλησπέρα, δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι ευαίσθητος ή δεν δείχνει πράγματα αλλά εντάξει είναι πιο ψυχρός και δεν ανοίγεται εύκολα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με καταλαβαίνει απλά χάνεται η επικοινωνία όπως είπα και υπαρχει ένταση λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψης. Ελπίζω ότι με τον καιρό θα φανούν κάποια πράγματα και θα καταλάβω αν αξίζει ή όχι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Dragon heart, καλησπέρα, δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι ευαίσθητος ή δεν δείχνει πράγματα αλλά εντάξει είναι πιο ψυχρός και δεν ανοίγεται εύκολα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με καταλαβαίνει απλά χάνεται η επικοινωνία όπως είπα και υπαρχει ένταση λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψης. Ελπίζω ότι με τον καιρό θα φανούν κάποια πράγματα και θα καταλάβω αν αξίζει ή όχι.
    Αυτό θα το δεις εσύ με το λίγο καιρό.. Αυτό που λες πάντως είχα έναν ''φίλο'' που ακριβώς είναι σαν και αυτόν ψυχρός και δεν δείχνει ευαισθησία σε άλλους παρά μόνο τον εαυτό του..και έτσι δεν προχώρησε καλά.

    Δεν ξέρω πάντως είμαι της άποψης ότι καλό θα ήταν να δείξεις την ευαισθησία σου σε άτομα που υποτίθεται είναι κοντά σου. Σε άλλα άτομα οκ δεν χρειάζεται αλλά σε άτομα που είναι δίπλα σου νομίζω θα ήταν σωστό.

    Για παράδειγμα πες ότι ένα άτομο είναι πληγωμένο και κλαίει και λέει ποια είναι τα προβλήματα και το άλλο το ψυχρό άτομο να λέει το αναλύεις πολύ, είσαι υπερβολικό άτομο μπλα μπλα και σου απορρίπτει τα συναισθήματα...πώς σου φαίνεται αυτό; Ενώ αν ήταν και το άλλο άτομο ευαίσθητο σαφώς θα έβρισκαν μια λύση μεταξύ τους και θα κάλυπτε ο ένας τις ανάγκες του άλλου κτλ και έτσι όλα θα πήγαιναν καλά.

    Οπότε αυτό εσύ θα το καταλάβεις... με το πως σου μιλάει, τι κάνει όταν είσαι στεναχωρημένη κτλ.. αλλά πάντως να προσέχεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ε, άμα σου έχει πει ότι τον δυσκολεύει να προχωρήσει σε κάτι παραπάνω κάτι δομικό στον χαρακτήρα σου και στον τρόπο που λειτουργείς, όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.
    Μπορείς εσύ να αλλάξεις προσωπικότητα εντελώς ακόμα κι αν το ήθελες; Δεν μπορείς. Δεν ταιριάζετε, πάμε παρακάτω.

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Το θέμα δεν είναι πως μοιάζει καθένας ούτε να αλλάξει κάνεις για να ταιριάζει με τον άλλον. Όλοι είμαστε διαφορετικοί σε προσωπικότητα και χαρακτήρα, το θέμα είναι να αρέσετε ο ένας στον άλλον.

    Στον σύντροφό σου οι διαφορές σας δεν αρέσουν, πολυ πιθανον να του λείπουν πράγματα από τη σχέση σας. Ίσως δεν είναι ικανοποιημένος γενικότερα και προβάλει ως δικαιολογία και αυτό, ως κάτι που τον ενοχλεί.

    Αν δεν πάει παρακάτω δεν πειράζει,σε όσους αρέσουμε.

Similar Threads

  1. ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ μου - διάγνωση προβλήματος
    By ioannis2 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 15-09-2017, 09:50
  2. Ψυχική υγεία, τρόπος σκέψης, στάση ζωής
    By Delmem080319a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-11-2015, 09:28
  3. Τρόπος σκέψης;
    By Krine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-07-2012, 14:42
  4. ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ-Η ΝΙΩΘΩ?
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 17-04-2007, 13:45
  5. Υγιής τροπος σκέψης
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2006, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •