Βλέπω εφιάλτες κάθε βράδυ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Βλέπω εφιάλτες κάθε βράδυ

    Έχω εδώ και μια εβδομάδα (καθως επέστρεψε το άγχος αλλά και οι εμμονές μου) και φοβάμαι να κοιμηθώ.Πρωτον βλέπω συνέχεια εφιάλτες και δεύτερον ξυπνάω με ταχυκαρδια.Σας έχει συμβεί;Να το αναφέρω στον ψυχολόγο/ψυχίατρο μου,παίζει ρόλο;Η αλήθεια είναι ότι πριν κοιμηθώ χαζεύω στο ίντερνετ ότι βλακεία υπάρχει σχετικά με ειδήσεις,όχι επίτηδες,έτσι για να περάσει η ώρα,μήπως παίζει ρόλο και αυτο;
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Έχω εδώ και μια εβδομάδα (καθως επέστρεψε το άγχος αλλά και οι εμμονές μου) και φοβάμαι να κοιμηθώ.Πρωτον βλέπω συνέχεια εφιάλτες και δεύτερον ξυπνάω με ταχυκαρδια.Σας έχει συμβεί;Να το αναφέρω στον ψυχολόγο/ψυχίατρο μου,παίζει ρόλο;Η αλήθεια είναι ότι πριν κοιμηθώ χαζεύω στο ίντερνετ ότι βλακεία υπάρχει σχετικά με ειδήσεις,όχι επίτηδες,έτσι για να περάσει η ώρα,μήπως παίζει ρόλο και αυτο;
    Παίρνεις αντικαταθλιπτικά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Παίρνεις αντικαταθλιπτικά;
    Μου είχαν γράψει cipralex ,το πήρα για λίγο αλλά δεν με έστρωσε καθόλου ,δεν άντεξα να το πάρω μηνα.Και αυτό έγινε πριν 3 μήνες,έγινα καλύτερα μόνη μου χωρίς αυτό ,απλά με ενόχλησε ότι η ψυχολόγος και ο ψυχίατρος μου δεν έβγαλαν κάποια συγκεκριμένη διάγνωση για το θέμα μου,εγώ πιστεύω σύμφωνα με αυτά που ζω και αυτά που έχω διαβάσει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή,τώρα έπεσε και η καραντινα και δεν πήγαινα καθόλου,περιμένω να μου πουν το οκ...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Έχω εδώ και μια εβδομάδα (καθως επέστρεψε το άγχος αλλά και οι εμμονές μου) και φοβάμαι να κοιμηθώ.Πρωτον βλέπω συνέχεια εφιάλτες και δεύτερον ξυπνάω με ταχυκαρδια.Σας έχει συμβεί;Να το αναφέρω στον ψυχολόγο/ψυχίατρο μου,παίζει ρόλο;Η αλήθεια είναι ότι πριν κοιμηθώ χαζεύω στο ίντερνετ ότι βλακεία υπάρχει σχετικά με ειδήσεις,όχι επίτηδες,έτσι για να περάσει η ώρα,μήπως παίζει ρόλο και αυτο;
    Στα όνειρα μας βλέπουμε συνήθως πράγματα που ζήσαμε μέσα στην μέρα, σκέψεις μας, κάτι που μπορεί να ακούσαμε, να διαβάσαμε κτλ. Ίσως να σε επηρεάζουν αυτά που διαβάζεις πριν κοιμηθείς. Δοκίμασε να ακουσεις μουσική, να διαβάσεις ένα βιβλίο, να δεις τηλεόραση κάτι άλλο που να σε χαλαρώνει πριν κοιμηθείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Μου είχαν γράψει cipralex ,το πήρα για λίγο αλλά δεν με έστρωσε καθόλου ,δεν άντεξα να το πάρω μηνα.Και αυτό έγινε πριν 3 μήνες,έγινα καλύτερα μόνη μου χωρίς αυτό ,απλά με ενόχλησε ότι η ψυχολόγος και ο ψυχίατρος μου δεν έβγαλαν κάποια συγκεκριμένη διάγνωση για το θέμα μου,εγώ πιστεύω σύμφωνα με αυτά που ζω και αυτά που έχω διαβάσει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή,τώρα έπεσε και η καραντινα και δεν πήγαινα καθόλου,περιμένω να μου πουν το οκ...
    Σε ρώτησα επειδή με κάποια αντικαταθλιπτικά βλέπεις κάτι παράξενα όνειρα ή εφιάλτες, αλλά αφού δεν παίρνεις τώρα απλώς βλέπεις εφιάλτες για κάποιο λόγο. Ο ύπνος είναι πολύ βασικό στοιχείο στη ευζωία του ανθρώπου και πρέπει να το κοιτάξεις πιστεύω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Στα όνειρα μας βλέπουμε συνήθως πράγματα που ζήσαμε μέσα στην μέρα, σκέψεις μας, κάτι που μπορεί να ακούσαμε, να διαβάσαμε κτλ. Ίσως να σε επηρεάζουν αυτά που διαβάζεις πριν κοιμηθείς. Δοκίμασε να ακουσεις μουσική, να διαβάσεις ένα βιβλίο, να δεις τηλεόραση κάτι άλλο που να σε χαλαρώνει πριν κοιμηθείς.
    Παίρνω κάτι χαπακια βαλεριάνα,ευτυχώς κοιμάμαι.Ολα πυροδοτήθηκαν από την μέρα που άκουσα την είδηση για την 29χρονη στην Κέρκυρα που πέθανε ενώ συνόδευε το παιδι της στο νοσοκομείο.Απλα έμεινε στον τόπο και οι δικοί της είπαν δεν είχε τίποτα ,οι γιατροί πάλι λένε ότι οφείλεται σε παθολογικά αίτια.Ε από την μέρα που το άκουσα ζω πάλι σε μια παράνοια.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Παίρνω κάτι χαπακια βαλεριάνα,ευτυχώς κοιμάμαι.Ολα πυροδοτήθηκαν από την μέρα που άκουσα την είδηση για την 29χρονη στην Κέρκυρα που πέθανε ενώ συνόδευε το παιδι της στο νοσοκομείο.Απλα έμεινε στον τόπο και οι δικοί της είπαν δεν είχε τίποτα ,οι γιατροί πάλι λένε ότι οφείλεται σε παθολογικά αίτια.Ε από την μέρα που το άκουσα ζω πάλι σε μια παράνοια.
    Τι σκέφτεσαι δηλαδή?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι σκέφτεσαι δηλαδή?
    Σκέφτομαι όλο μακάβρια.Μην το πάθω και εγώ ,μήπως έχω κάτι και όλα τα σχετικά...Ξεκίνησα να ασχολούμαι με όλες τις ασθενειες πάλι.Μηπως έχω το ένα μήπως το άλλο και άντε πάλι πόσες εξετάσεις που θέλω να κάνω..Ε άμα είναι κάθε φορά που είμαι καλα να ακούω κάτι τέτοια και να γυρίζω ξανά στην αρχή τι να πω,ίσως πρέπει να κλειστω σε ενα ψυχιατρείο.Ουτε να γυμναστική δεν μπορώ να κάνω πια.Με το που χτυπάει δυνατά η καρδιά μου με πιάνει πανικός.Και δεν φτάνει αυτό,έχουν αρχισει ξανά τα ψυχοσωματικά μου,ένα πολύ ενοχλητικό είναι ότι καιει το δέρμα μου.Δεν έχω πυρετό,ούτε ζεσταίνομαι,απλά καίει επιφανειακά το δέρμα μου.Στο θώρακα κυρίως και στους ώμους.Τι να πω,έχω εξεταστεί 2 φορές για καρδιά,τίποτα δεν μου βρηκανε.Τι να πω έχω βαρεθεί.Μια έντονη δυσφορία λες και με πατάνε στο λαιμό,κρατάει για δευτερόλεπτα όμως...υπάρχουν μέρες που δεν με πιάνει καθόλου,άλλες συνεχεια...θα πάω να τσεκαρω καρωτίδες...μπορεί να έχω καμία στένωση.Στις αίματος δεν μου βρήκανε πάλι τίποτα ,όλα καθαρά Τι να πω δεν ξέρω κουράστηκα με όλα αυτά.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι γιατί το έχω περάσει και χρειάστηκε χρόνος για να βγω από όλο αυτό.. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι (ειναι μια ερώτηση που είχα κάνει και στο εαυτό μου τότε).. Αξίζει να μην ζεις για να προλάβεις τον θάνατο; Στην ουσία αυτον φοβάσαι. Πριν αρχίσουν οι φοβίες δεν ζούσες σε μια κατάσταση ηρεμίας; Είχες άγχος ότι θα πεθάνεις; Και οι πιθανότητες τότε, να πεθάνεις ξαφνικά ήταν ίδιες με τώρα.
    Καλό είναι όταν έχουμε ένα σωματικό πόνο - πρόβλημα να πηγαίνουμε στον γιατρό, να κάνουμε ότι μπορούμε για να γίνουμε καλά. Αυτό είναι δεδομένο! Όταν όμως το μυαλό μας φτιάχνει συνέχεια προβλήματα - ιστορίες, εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Να κοιμόμαστε στην αυλή ενός νοσοκομειου για να προλάβουμε ή να πάρουμε ξανά τον έλεγχο στα χέρια μας;

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 30-08-2017, 08:25
  2. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 14:54
  3. Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
    By ioannaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 16:43
  4. Κάθε βράδυ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 31-03-2011, 16:39
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •