Κορονοιος -Ψυχραιμια.... - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 216
  1. #151
    Antonis8
    Guest
    Ισως δεν εχεις βρει ακομα το καταλληλο ειδος λογοτεχνιας που να σε κανει να βυθιστεις σε ενα βιβλιο. Οταν ημουν παιδι ειχα αναλογο θεμα γιατί ήμουν υπερκινητικος, αλλα πιεσα τον εαυτο μου και εκτοτε διαβαζω πολυ.

    Αν το θες για χομπυ και να ξεφευγεις δεν είναι κακή ιδέα, αν και μην περιμενεις κάτι πιο σοβαρό απο τέτοια μαθήματα. Αλλά η συγγραφή και γενικά το γράψιμο,ακόμα και ημερολόγιο πχ, θα σε βοηθήσει σε πολλα πράγματα, ανεξάρτητα αν κάνεις τα μαθήματα ή όχι,μπορεις και μόνος σου.

    Προσωπικα εξεδωσα ένα μυθιστόρημα και τώρα γράφω το δεύτερο. Ο κεντρικός ήρωας αντιμετωπιζει παρομοια προβλήματα με εμάς.

  2. #152
    ntinti
    Guest
    Μόλις μιλησα με Ιταλία με συνάδελφους....
    Το μόνο που μου είπαν να προσέχουμε πάρα πολύ και να ακολουθούμε όλα τα μέτρα έστω και προληπτικά...
    Η κατάσταση εκεί είναι απελπιστική μόνο σούπερ μάρκετ και φαρμακεία λειτουργούν....
    Μου είπε να μην υποτιμήσουμε την κατάσταση γιατί και αυτοί έκαναν το ίδιο και τώρα ήρθε πλήρη οικονομική καταστροφή τους...
    Το όλο σύστημα υγείας είναι αδύνατον να ανταπεξέλθει σε όλα αυτά τα κρούσματα όσο καλά εξοπλισμένο και να είναι .....πλέον και οι γιατροί δεν αντέχουν....
    Οπότε καλό είναι να τηρήσουμε όλοι τα μέτρα προστασίας ...

    Πραγματικά πρώτη φορά τους άκουσα έτσι....

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μόλις μιλησα με Ιταλία με συνάδελφους....
    Το μόνο που μου είπαν να προσέχουμε πάρα πολύ και να ακολουθούμε όλα τα μέτρα έστω και προληπτικά...
    Η κατάσταση εκεί είναι απελπιστική μόνο σούπερ μάρκετ και φαρμακεία λειτουργούν....
    Μου είπε να μην υποτιμήσουμε την κατάσταση γιατί και αυτοί έκαναν το ίδιο και τώρα ήρθε πλήρη οικονομική καταστροφή τους...
    Το όλο σύστημα υγείας είναι αδύνατον να ανταπεξέλθει σε όλα αυτά τα κρούσματα όσο καλά εξοπλισμένο και να είναι .....πλέον και οι γιατροί δεν αντέχουν....
    Οπότε καλό είναι να τηρήσουμε όλοι τα μέτρα προστασίας ...

    Πραγματικά πρώτη φορά τους άκουσα έτσι....
    Ναι το είπαν τώρα και στις ειδήσεις..Έχουν κλείσει τα πάντα εκτός από φαρμακεία και σούπερ μάρκετ...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ετσι ειναι παιδια ιδια ενημερωση εχω απο χθες το απογευμα = ( Πλεον δε νομιζω οτι θεωρειται κινδυνολογια οταν ειμαστε εστω για αρχη 3-4 τουλαχιστον εδω μεσα που εχουμε τετοια πληροφορηση απο τι γινεται στην Ιταλια.


    Ελπιζω να εχουν πιασει το νοημα Κυριακος και σια και να κλεισουν τα παντα οσο ειμαστε ακομα στο επιπεδο κομματι της καμπυλης...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ισως δεν εχεις βρει ακομα το καταλληλο ειδος λογοτεχνιας που να σε κανει να βυθιστεις σε ενα βιβλιο. Οταν ημουν παιδι ειχα αναλογο θεμα γιατί ήμουν υπερκινητικος, αλλα πιεσα τον εαυτο μου και εκτοτε διαβαζω πολυ.

    Αν το θες για χομπυ και να ξεφευγεις δεν είναι κακή ιδέα, αν και μην περιμενεις κάτι πιο σοβαρό απο τέτοια μαθήματα. Αλλά η συγγραφή και γενικά το γράψιμο,ακόμα και ημερολόγιο πχ, θα σε βοηθήσει σε πολλα πράγματα, ανεξάρτητα αν κάνεις τα μαθήματα ή όχι,μπορεις και μόνος σου.

    Προσωπικα εξεδωσα ένα μυθιστόρημα και τώρα γράφω το δεύτερο. Ο κεντρικός ήρωας αντιμετωπιζει παρομοια προβλήματα με εμάς.
    Ελα ρε! Βαλε κανα αποσπασμα να γουσταρουμε! Δηλαδη βγαινει ο ηρωας συστηνοντας τον εαυτο του και λεει εχω κανει 200 καρδιογραφηματα, 86 αναλυσεις αιματος, 22 χολτερ; Γιατι θα ηταν πολυ δυνατη εισαγωγη σε διηγημα, χαχαχαχαχα! :D
    Με συμπαθεια το λεω, μη με παρεξηγησεις.

    Οταν ημουν 20 διαβαζα τουλαχιστον ενα βιβλιο λογοτεχνιας το μηνα. Και σαν παιδι διαβαζα επισης. Μετα τα 20 σταματησα αποτομα. Τωρα διαβαζω σπανια, αν και περναω τοσες ωρες στο ιντερνετ. Εχω εξαιρετικα βιβλια στα ραφια μου που ειτε δεν τα εχω αγγιξει, ειτε τα παραταω στις πρωτες σελιδες. Αρα δε νομιζω οτι ειναι θεμα ειδους, αλλα διαθεσης. Ειναι ο χρονος που φευγει ανελεητα; δεν ξερω... Οταν αποσπας το μυαλο σου με διαφορετικα πραγματα συνεχεια, ξεγελιεσαι οτι κατι κανεις.

    Θα μου αρεσε να μαθω να χειριζομαι καλυτερα τη γλωσσα και να οργανωνω καλυτερα τις ιδεες μου. Ειναι χρησιμο σκιλ. Αλλα παντα πιστευα οτι αυτα καλλθεργουνται μεσα απο την πειθαρχια της μελετης στο σχολειο ή στο πανεπιστημιο. Δηλαδη ενας φοιτητης νομικης ή φιλολογιας, αναγκαστικα μαθαινει να γραφει σωστα.

    Αντωνη πηγαμε με τη φιλη μου στο πανεπιστημιο στου Ζωγραφου και μου αρεσε παρα πολυ! Πανω στο βουνο, στον καθαρο αερα. Σκεφτηκα, για μια στιγμη μονο, οτι θα ημουν ικανοποιημενος που ζω, αν σπουδαζα εκει, αν ειχα κατι δημιουργικο να ασχοληθω σε ενα ευχαριστο περιβαλλον με πολλες κοπελες, αν ειχα καποιες παρεες, και ισως μια σχεση.
    Για πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να εχει νοημα να συνεχισω να ζω. Γιατι δεν σου κρυβω, το οτι εφτασα σε αυτη την ηλικια οφειλεται κυριως στο οτι ειχα την υποχρεωση να φροντισω το σκυλο μου και στο οτι δεν ειχα την αποφασιστικοτητα να κανω αυτο που σκεφτομαι συχνα, να βαλω ενα τελος.
    Ονειρο θερινης νυκτος φυσικα οι σπουδες. Αν και τι εκανα ολη τη χρονια, απο το Σεπτεμβρη; Τη σπαταλησα. Ουτε δουλεια βρηκα, ουτε τιποτα. Ενα χρονο μεγαλυτερος, απλα.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μολις σκεφτηκα το εξης: Ειναι επικινδυνο να αγοραζουμε ψωμι απ το φουρνο καθως και προιοντα που δεν μπορουμε να πλυνουμε ή να πεταξουμε τις συσκευασιες τους.

  7. #157
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ελα ρε! Βαλε κανα αποσπασμα να γουσταρουμε! Δηλαδη βγαινει ο ηρωας συστηνοντας τον εαυτο του και λεει εχω κανει 200 καρδιογραφηματα, 86 αναλυσεις αιματος, 22 χολτερ; Γιατι θα ηταν πολυ δυνατη εισαγωγη σε διηγημα, χαχαχαχαχα! :D
    Με συμπαθεια το λεω, μη με παρεξηγησεις.

    Οταν ημουν 20 διαβαζα τουλαχιστον ενα βιβλιο λογοτεχνιας το μηνα. Και σαν παιδι διαβαζα επισης. Μετα τα 20 σταματησα αποτομα. Τωρα διαβαζω σπανια, αν και περναω τοσες ωρες στο ιντερνετ. Εχω εξαιρετικα βιβλια στα ραφια μου που ειτε δεν τα εχω αγγιξει, ειτε τα παραταω στις πρωτες σελιδες. Αρα δε νομιζω οτι ειναι θεμα ειδους, αλλα διαθεσης. Ειναι ο χρονος που φευγει ανελεητα; δεν ξερω... Οταν αποσπας το μυαλο σου με διαφορετικα πραγματα συνεχεια, ξεγελιεσαι οτι κατι κανεις.

    Θα μου αρεσε να μαθω να χειριζομαι καλυτερα τη γλωσσα και να οργανωνω καλυτερα τις ιδεες μου. Ειναι χρησιμο σκιλ. Αλλα παντα πιστευα οτι αυτα καλλθεργουνται μεσα απο την πειθαρχια της μελετης στο σχολειο ή στο πανεπιστημιο. Δηλαδη ενας φοιτητης νομικης ή φιλολογιας, αναγκαστικα μαθαινει να γραφει σωστα.

    Αντωνη πηγαμε με τη φιλη μου στο πανεπιστημιο στου Ζωγραφου και μου αρεσε παρα πολυ! Πανω στο βουνο, στον καθαρο αερα. Σκεφτηκα, για μια στιγμη μονο, οτι θα ημουν ικανοποιημενος που ζω, αν σπουδαζα εκει, αν ειχα κατι δημιουργικο να ασχοληθω σε ενα ευχαριστο περιβαλλον με πολλες κοπελες, αν ειχα καποιες παρεες, και ισως μια σχεση.
    Για πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να εχει νοημα να συνεχισω να ζω. Γιατι δεν σου κρυβω, το οτι εφτασα σε αυτη την ηλικια οφειλεται κυριως στο οτι ειχα την υποχρεωση να φροντισω το σκυλο μου και στο οτι δεν ειχα την αποφασιστικοτητα να κανω αυτο που σκεφτομαι συχνα, να βαλω ενα τελος.
    Ονειρο θερινης νυκτος φυσικα οι σπουδες. Αν και τι εκανα ολη τη χρονια, απο το Σεπτεμβρη; Τη σπαταλησα. Ουτε δουλεια βρηκα, ουτε τιποτα. Ενα χρονο μεγαλυτερος, απλα.
    Δεν έχω καταλήξει αν θα είναι πρωτοπρόσωπη η αφήγηση ακόμα, έχω γράψει μόνο μερικά αποσπάσματα και κρατάω σημειώσεις προς το παρόν. Αλλά ναι, είναι αρρωστοφοβικός, κοινωνικοπαθής και πολλά άλλα.


    Για σπουδές ποτέ δεν είναι αργά αν το θες πολύ. Αν και να σου πω την αλήθεια εμένα είναι ένας τομέας που ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Πήρα ένα πτυχίο και σταμάτησα εκεί, παρόλο που θα μπορούσα να κάνω μεταπτυχιακό ή διδακτορικό γιατί μου αρέσει πολύ η γνώση. Αλλά για κάποιο λόγο η ιδρυματική γνώση με ξενίζει. Μου αρέσει να μαθαίνω μόνος μου, απεχθάνομαι τις καθηγητικές αυθεντίες. Διαβάζω και επιστημονικά βιβλία, μου αρέσει αρκετά η βιολογία παρόλο που ειμαι κατά βάση θεωρητικός. Θα το σκεφτόμουν κι εγώ να δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες και να πάω νομική, όχι απαραίτητα γιατί μου αρέσει, αλλά γιατί δίνει κύρος και μόνο έτσι σε σέβονται κάποιοι.



    Δουλειά γιατί δεν πας κάπου σεζόν; Να αλλάξεις και περιβάλλον.

  8. #158
    Antonis8
    Guest
    Τις τελευταίες ημέρες φτερνίζομαι. Αλλά μπορεί να είναι οι εποχικές αλλεργίες μου. Η γιαγιά μου εμφάνισε βήχα πάντως. Αλλά δεν έχει άλλο σύμπτωμα. Όπως το προέβλεψα, όλα τα παιδιά είναι στους δρομους και κόβουν βόλτες εδώ. Ευτυχώς δεν το παρατήρησα μόνο εγώ, το είδαν και άλλοι. Κάποιοι γονείς είναι πολύ ανεύθυνοι τελικά. Τα παιδιά δεν νοσούν εύκολα αλλά μπορεί να είναι φορείς. Και μου είχε πει μια κυράτσα που μένει απέναντι από της γιαγιάς μου ότι την ενοχλεί που ταίζω τις γάτες γιατί φοβάται μην κολλήσει τον ιό, ενώ στην πραγματικότητα δεν κολλάει από γάτες και σκύλους και πιο πιθανό είναι να κολλήσω εγώ από τα παιδιά της που τα είχε όλη μέρα ξαμολημένα. Δεν καταλαβαίνουν ότι δεν είναι διακοπές αυτές οι δύο εβδομάδες. Μηδενική συναίσθηση.

    Μετά με έπιασε δύσπνοια αλλά μπορεί να ήταν από την παλινδρόμηση. Έχω μία τάση να βήξω, αλλά δεν μου βγαίνει ακούσιος βήχας ούτε έχω ακροαστηκά. Η θερμοκρασία μου είναι 36.4, ανεβασμένη για μένα που συνήθως είναι 35.4. Μου είπε ο γιατρός μου αν εμφανίσω κάποιο σύμπτωμα να τον πάρω τηλ να μου τι να κάνω. Τα αυτιά πονάω λίγο, αλλά όχι συνεχόμενα. Και είχα νιώσει και κάτι μουδιάσματα στο δεξί μάγουλο, πίστεψα ότι μπορεί να είναι εγκεφαλικό και πήρα ζάναξ να μην παιδεύομαι τζάπα.


    Αυξήθηκαν κι άλλο τα κρούσματα. Θέμα χρόνου είναι να ανέβουν κι άλλο. Πολλοί μπορεί να νοσούν και αν μην το γνωρίζουν ακόμα.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μολις σκεφτηκα το εξης: Ειναι επικινδυνο να αγοραζουμε ψωμι απ το φουρνο καθως και προιοντα που δεν μπορουμε να πλυνουμε ή να πεταξουμε τις συσκευασιες τους.
    θα βαζουμε detol στο ψωμι και στα πιτογυρα... χαχαχαχα

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έχω καταλήξει αν θα είναι πρωτοπρόσωπη η αφήγηση ακόμα, έχω γράψει μόνο μερικά αποσπάσματα και κρατάω σημειώσεις προς το παρόν. Αλλά ναι, είναι αρρωστοφοβικός, κοινωνικοπαθής και πολλά άλλα.


    Για σπουδές ποτέ δεν είναι αργά αν το θες πολύ. Αν και να σου πω την αλήθεια εμένα είναι ένας τομέας που ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Πήρα ένα πτυχίο και σταμάτησα εκεί, παρόλο που θα μπορούσα να κάνω μεταπτυχιακό ή διδακτορικό γιατί μου αρέσει πολύ η γνώση. Αλλά για κάποιο λόγο η ιδρυματική γνώση με ξενίζει. Μου αρέσει να μαθαίνω μόνος μου, απεχθάνομαι τις καθηγητικές αυθεντίες. Διαβάζω και επιστημονικά βιβλία, μου αρέσει αρκετά η βιολογία παρόλο που ειμαι κατά βάση θεωρητικός. Θα το σκεφτόμουν κι εγώ να δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες και να πάω νομική, όχι απαραίτητα γιατί μου αρέσει, αλλά γιατί δίνει κύρος και μόνο έτσι σε σέβονται κάποιοι.



    Δουλειά γιατί δεν πας κάπου σεζόν; Να αλλάξεις και περιβάλλον.
    Εγω Αντωνη αν και επιμορφωνομαι διαρκως μονος μου - κατα καποιον τροπο - μεσω αρθρων που διαβαζω ονλαιν, οσες φορες προσπαθησα να μελετησω μονος μου για την αποκτηση καποιας δεξιοτητας, δεν το συνεχισα περισσοτερο απο μερικους μηνες. Ειχα φτασει στο μισο Α1 τα γερμανικα και σε πολυ καλο επιπεδο την κατασκευη ιστοσελιδων. Αλλα τα παρατησα. Τελικα ανακαλυψα οτι σε ενα τμημα με καλους συμμαθητες και θετικο δασκαλο, αποδιδω καλα και με διαρκεια. Οσο για το homework πουθενα δε συγκεντρωνομαι καλυτερα απο τη βιβλιοθηκη. Παντα ημουν μοναχικος ανθρωπος - ακομα και οταν ειχα φιλους καποιες στιγμες ενιωθα να χανω τον εαυτο μου κανοντας παρεα μαζι τους. Για το τελευταιο ισως εφταιγε οτι ημασταν διαφορετικοι χαρακτηρες. Να που ομως τελικα η κοινωνικη επαφη ηταν που μου ελειπε....

    Η νομικη ειναι μεσο αυτοαμυνας. Το πτυχιο νομικης ειναι καλυτερο απο μαυρη ζωνη στο καρατε. Αν πεταγα δυο ορους νομικων στους βασανιστες μου μπορει να με ειχαν αφησει να κατεβω απο το ασθενοφορο. Μπορεις να κανεις μηνυσεις σε καποιους χωρις να σε εκμεταλκευτουν οικονομικα δικηγοροι. Επισης εχω παρακολουθησει δικη και ειχε αρκετο ενδιαφερον. Αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι πολυ παπαγαλιστικα τα μαθηματα.
    Τι αλλο μου αρεσει που ταυτοχρονα δεν ειναι αρχιδοκαμπος στις σχολες; Η ψυχολογια, η ιατρικη λιγο, ειδικα η νευρολογια, ο, τι εχει να κανει με γλωσσες. Χμμ και στα εργαστηρια που κανουν αναλυσεις αιματος εχω δει πολλες κοπελες. Αυτες θα ειναι απο τει μαλλον.

    Οι πανελληνιες θελουν ενα χρονο διαβασμα. Μπορεις να αφιερωθεις ενα χρονο;

    Το εχω σκεφτει να δουλεψω σαιζον, αλλα το εμποδιο ειναι τα προβληματα υγειας μου. Εχω φλεβικη ανεπαρκεια και αν μεινω τρεις ωρες + ορθιος οχι μονο πρηζονται οι πατουσες, αλλα με πιανουν δυνατοι πονοι στις γαμπες, σαν σουβλιες. Επισης πασχω απο εμβοες που επιδεινωνονται με το θορυβο. Πχ, Δε θα μπορουσα να δουλευω σε ενα μπαρ με μουσικη.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    θα βαζουμε detol στο ψωμι και στα πιτογυρα... χαχαχαχα
    Ο Κατακουζηνος τωρα δικαιωνεται!

    Αναρωτιεμαι τι θα γινει με τον τουρισμο αν δεν ανασχεθει η πανδημια με τη ζεστη.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στον τουρισμό κάθε μέρα που περνάει δεν γυρνάει, αλλά θέλω να πιστεύω ότι σε λίγες εβδομάδες θα εξομαλυνθούν τα πράγματα και ότι θα τραβήξει η σεζόν πιο πίσω το φθινόπωρο στους καλοκαιρινούς προορισμούς.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ο Κατακουζηνος τωρα δικαιωνεται!

    Αναρωτιεμαι τι θα γινει με τον τουρισμο αν δεν ανασχεθει η πανδημια με τη ζεστη.
    με την ζεστη σιγουρα θα ανασχεθει, γιατι ο ιος πεθαινει στην ζεστη. αλλα ο τουρισμος εχει ηδη μεγαλο προβλημα. οι ακυρωσεις πεφτουν βροχη...

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δεν ειναι ακομα γνωστο αν η ζεστη σκοτωνει τον ιο, και σιγουρα δεν ειναι κατι που ισχυει για τους ιους γενικα, αφου πχ ο νοροϊος της γαστρεντεριτιδας τα καλοκαιρια κανει θραυση.

    Γενικα επειδη προκειται για καινουργιο ιο πολλα δεν ειναι γνωστα ακομα. Ας πουμε η πρωτη μελετη για το ποσο αντεχει σε διαφορες επιφανειες μολις χθες βγηκε, και πρεπει να ακολουθησουν κι αλλες για επιβεβαιωση.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω αν η ζέστη όντως σκοτώνει τον ιό, αλλά 1ον Συνήθως βρίσκουν κάποια θεραπεία/τρόπους αντιμετώπισης μετά από κάποιες βδομάδες και 2ον Καλώς ή κακώς όσοι ήταν να επωφεληθούν οικονομικά ή πολιτικά παγκοσμίως το έκαναν, μετά καθαρά πάλι για λόγους συμφερόντων, θα το "συμμαζέψουν" το θέμα και η οικονομία/τουρισμός θα ανέβει.

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •