Κορονοιος -Ψυχραιμια.... - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 216
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν ξέρω αν η ζέστη όντως σκοτώνει τον ιό, αλλά 1ον Συνήθως βρίσκουν κάποια θεραπεία/τρόπους αντιμετώπισης μετά από κάποιες βδομάδες και 2ον Καλώς ή κακώς όσοι ήταν να επωφεληθούν οικονομικά ή πολιτικά παγκοσμίως το έκαναν, μετά καθαρά πάλι για λόγους συμφερόντων, θα το "συμμαζέψουν" το θέμα και η οικονομία/τουρισμός θα ανέβει.
    Εεε σορρυ δεν καταλαβα... Υπονοεις οτι ξεκινησε την πανδημια ξενος δακτυλος; Η οτι ελεγχει και την εξαπλωση της;

    Εμβολιο δεν μπορει να υπαρξει πριν απο 18 μηνο τουλαχιστον συμφωνα με τους ειδικους. Φαρμακο αντι-ιικο (οπως το ταμιφλου για τη γριπη) ισως εντος του ετους. Αυτα τα πραγματα δε γινονται μεσα σε λιγες εβδομαδες. Τα μετρα που μπορουν να παρθουν εδω και τωρα ειναι ηδη γνωστα και εχει μαλλιασει η γλωσσα των ειδικων: για να μη γινουμε οπως Ιραν/Ιταλια πρεπει να ακολουθησουμε το παραδειγμα της Ν. Κορεας κλεινοντας τα παντα και εφαρμοζοντας κανονες κοινωνικη αποσταση και υγιεινης χωρις παρεκλισεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #167
    george1520
    Guest
    Όλες αυτές οι χώρες που έχουν τον ιό δεν έχει κάποια καλοκαίρι?? Ολόκληρη Κίνα που είχε περισσότερα κρούσματα;
    Αυτό που λένε για την ζέστη ισχυει ή εμείς θέλουμε κάτι να ελπίζουμε?

  3. #168
    blackcrow
    Guest
    Να ρωτήσω ρε παιδιά γιατί τα έχουμε παίξει.
    Εγώ κάθε μέρα έχω τη συνήθεια να περπατάω έξι με εφτά χιλιόμετρα. Μέσα στην πόλη.
    Πηγαίνω σε ένα χώρο, σε ένα στούντιο που έχω και κάνω διάφορες εργασίες. Μόνο εγώ μπαίνω σε αυτό το χώρο. Είναι σαν δεύτερο σπίτι.
    Και μετά επιστρέφω πίσω.
    Να κόψω κι αυτό;
    Ακούω το μένουμε σπίτι και λέω εγώ τι κάνω τώρα;

  4. #169
    george1520
    Guest
    Πρέπει να κλείσουν τα αεροδρόμια και τα λιμάνια.. Κάνουμε καλά αυτούς που έχουν τον ιό και μετά έρχονται άτομα από άλλη χώρα και μας κολλάνε. Δηλαδή μια τρύπα στο νερό.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πρέπει να κλείσουν τα αεροδρόμια και τα λιμάνια.. Κάνουμε καλά αυτούς που έχουν τον ιό και μετά έρχονται άτομα από άλλη χώρα και μας κολλάνε. Δηλαδή μια τρύπα στο νερό.


    Δεν υπαρχει καμια αποδειξη επιστημονικη οτι μετα την εξαπλωση της πανδημιας εχουν αποτελεσμα μετρα απομονωτισμου. Την αποφαση πχ του Τραμπ να βαλει τη χωρα σε εμπαργκο την εχουν θαψει ολοι οι επιστημονικοι φορεις. Αυτο φυσιολογικα γινεται περιξ του σημειου μηδεν στο χωρο και στο χρονο και επρεπε να ειχε γινει στην Γουχαν. Αλλα το Κομμα προτιμησε το κουκουλωμα, οπως παντα. Τωρα ειναι αργα για αυτο και πρεπει καθε χωρα να λαβει αυτα τα μετρα που διαβαζουμε. (επιπλεον κλεινοντας λιμανια και αεροδρομια διακοπτεται η ανταλλαγη πορων και τεχνογνωσιας για την αντιμετωπιση της εξαρσης.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Εεε σορρυ δεν καταλαβα... Υπονοεις οτι ξεκινησε την πανδημια ξενος δακτυλος; Η οτι ελεγχει και την εξαπλωση της;

    Εμβολιο δεν μπορει να υπαρξει πριν απο 18 μηνο τουλαχιστον συμφωνα με τους ειδικους. Φαρμακο αντι-ιικο (οπως το ταμιφλου για τη γριπη) ισως εντος του ετους. Αυτα τα πραγματα δε γινονται μεσα σε λιγες εβδομαδες. Τα μετρα που μπορουν να παρθουν εδω και τωρα ειναι ηδη γνωστα και εχει μαλλιασει η γλωσσα των ειδικων: για να μη γινουμε οπως Ιραν/Ιταλια πρεπει να ακολουθησουμε το παραδειγμα της Ν. Κορεας κλεινοντας τα παντα και εφαρμοζοντας κανονες κοινωνικη αποσταση και υγιεινης χωρις παρεκλισεις.
    Όχι, δεν λέω καθόλου αυτό. Λέω όμως ότι ο καθένας το εκμεταλλεύτηκε όπως τον βολεύει και ότι το κεφάλαιο και οι διαπλεκόμενοι με αυτό πολιτικοί θα βάλουν την οικονομία πάνω από την ανθρώπινη ζωή και θα πέσουν οι τόνοι ακόμα κι αν ο ιός δεν καταλαγίασει. Συνεπώς οικονομία/τουρισμός θα ανέβει.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δεν υπαρχει καμια αποδειξη επιστημονικη οτι μετα την εξαπλωση της πανδημιας εχουν αποτελεσμα μετρα απομονωτισμου. Την αποφαση πχ του Τραμπ να βαλει τη χωρα σε εμπαργκο την εχουν θαψει ολοι οι επιστημονικοι φορεις.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα εκμετάλλευσης του θέματος για άλλους λόγους, αυτό λέω.

  8. #173
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συμφορμητισσες και συμφορμητες! τα πραγματα με τον ιο ειναι ασχημα, στην Ευρωπη υπαρχει μεγαλη διασπορα του ιου, ειδικα σε χωρες οπου εχουν μεταστθμημενα αεροδρομια -τελικα , το οτι η χωρα μας ηταν μια ζωη απομωνομενη και δεν ειχε μεγαλη εξαγωγιμη οικονομια αυτην την φορα ενεργισε θετικα! - τα αεροδρομια ειναι ο μεγαλος δρομος μεταφορας του ιου! οσοι ειμαστε ατυχοι και το επαγγελμα μας εχει σχεση με αυτα απλα την πατησαμε! Οι εργοδοσια, ειτε ιδιοτικη ειτε οχι δεν κανει καμια απολυτος δαπανη ωστε να προστατευτουν οσοι εχουν σχεση με αυτα τα επαγγελματα!δυστυως ,παλυς τα οικονομικα προσχερα σχεδια, να μην χαλαν λεφτα για μασκες και για τα οινοπνευματοδοι δυαλιματα μπορει να τους γλυτοσουν λιγα λεφτα τωρα αλλα θα τους κοστισουν πολλα οταν θα υπαρχει αναγκη για νοσηλεια.
    Δυστυχως εχουμε πολυ φτωχο συστημα υγειας! οταν οι μηχανικες συσκευες στιριξης αναπνωης ειναι ισες με οσες εχει η Λουμβαρδια στην ιταλια!!! φανταστειτε λοιπον να υπαρξη η εξαρση εδω περα! Ευτηχως το κρατος ενεργησε με μετρα προλυψης, οπου πρεπει να επεκταθουν.
    Συμφωνα με το συνδικατο της Ε.Ε. υπηρξε προσφατα -πριν 2 ημερες- νεα ερευνα επανω στο πως μεταδειδετε ο ιος, και ειναι πολυ ασχημα! τα χαρτονομησματα κραταν τον ιο δυπλασιο χρονο απο τα κερματα οπου ειναι γυρο στις 4 ωρες.Ο ιος μεταφερετε ακομα και απο τον αερα ,οπου μπορει να παραμενει σε κλειστους χωρους γυρος τα 15 λεπτα μετα το περας του ασθενους. To παγκοσμιο επισημο ποσωστο θνησιμοτητας ειναι το 0,8/100. Ο ιος δεν εχει ακομη βρεθει σε ποσο μεταλλασετε διοτις συγουρα μεταλλασετε αφου ειδη εχει γινει μια απο τα ζωα στον ανθρωπο.Προ μια εβδομαδας βρηκαν ενα ακομα στελεχος του ιου τον Ο τύπος L, ο οποιος ειναι πιο επιθετικος αλλα δεν υπαρχουν καθολου δεδομενα .Παρα το οτι ο τυπος "S" ειναι πρωτος, κι πιο παλιος αλλα κι οτι απο εκει προηλθε ο νεος τυπος συμαινει οτι δεν ειναι τοσο δυναμικος.
    Οσο για τις ελπιδες που εχουμε το καλοκαιρακι να τον παρει μακρυα ,μαλον δεν θα γινει! οι μελετες δειχνουν οτι στην σαουδικη αραβια οπου το κλιμα τους ηταν πολυ ζεστο ο ιος παραμενε κανονικοτατα.Δυστυχως η οικογενεια του κορονοιου ειναι απο τις γριπες ,οπου εχουμε ολοι μας πανω κατω συναντησει να τις παθενουμε και τους ζεστους μηνες.Το καλο ειναι οτι το καλοκαιρι λογο τις υγρασιας σε καποια μεροι, και λογο του οτι ο κοσμος ειναι συνηθως εξω , σε αεριζομενους χωρους, η λογο του οτι το αναπνευστικο μας συστημα δεν διογκονετε απο τον κρυο αερα μπορει κι εχει λιγοτερες πιθανοτητες να νοσησει! αρα ο κορονοιος θα μειωθει -ετσι εγραφε στο αρθρο- Το ασχημο ομως εινι οτι ο ιος θα μεταφερθει στο νοτιο ημισφαιριο και ετσι θα παραμεινει χωρις να υπαρξει περιοδος τελιοτικης αδρανιας οπου κι θα υπηρχαν ελπιδες.Δυστυχως λοιπον ο κορονοιος ηρθε για να μεινει για παντα στην ανθρωποτητα εως οτου ανακαληφθει η εως οτου βγαλουν το εμβολιο στην αγορα! αφου για πολλους το εμβολιο υπαρχει!

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν ξέρω αν η ζέστη όντως σκοτώνει τον ιό, αλλά 1ον Συνήθως βρίσκουν κάποια θεραπεία/τρόπους αντιμετώπισης μετά από κάποιες βδομάδες και 2ον Καλώς ή κακώς όσοι ήταν να επωφεληθούν οικονομικά ή πολιτικά παγκοσμίως το έκαναν, μετά καθαρά πάλι για λόγους συμφερόντων, θα το "συμμαζέψουν" το θέμα και η οικονομία/τουρισμός θα ανέβει.
    Μην περιμενετε φετος θεραπεια ή εμβολιο. Πρεπει να γινουν πειραματα, αλλιως η θεραπεια μπορει να ειναι επικινδυνη

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μην περιμενετε φετος θεραπεια ή εμβολιο. Πρεπει να γινουν πειραματα, αλλιως η θεραπεια μπορει να ειναι επικινδυνη
    Τουλαχιστον 2 χρονια θα χρειαστει για να βρεθει θεραπεια και αν.
    Ζητανε για δοκιμες ανθρωπους.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Εγώ πάντως νιώθω κάπως πιο ψύχραιμα.
    Από το περασμένο Σάββατο έχω ένα ελαφρύ συνάχι με λίγο παραγωγικό βήχα. Προτίμησα να μην πάω στη δουλειά, και φυσικά οι υπεύθυνοι συμφώνησαν μαζί μου.
    Απλά μου ζήτησαν να τους στείλω χαρτί από γιατρό ώστε να δικαιολογήσω την απουσία μου ως αναρρωτική άδεια, από την οποία θα λάβω μέρος του μεροκάματου που έχασα.
    Εδώ αρχίζουν τα τραγικά.
    Τηλεφώνησα στον οικογενειακό μου γιατρό να τον ενημερώσω για την κατάσταση. Του είπα να μην περάσω από το ιατρείο του αλλά να γράψει αυτός την άδεια, να την καταχωρήσει το σύστημα, και να σκανάρει το χαρτί να μου το στείλει. Και οτι θα τον πληρώσω κανονικά ως ραντεβού με τραπεζικό έμβασμα.
    Ε λοιπόν, με αντιμετώπισε σαν λεπρό.
    Με παρέπεμψε στο 1016 (Γιατροί στο σπίτι) για να το κάνουν αυτοί και να μου το φέρει γιατρός στο σπίτι. Περιττό να σας πώ οτι ζητάνε 116 ευρώ για τέτοια "εξυπηρέτηση"!!!!
    Ενημέρωσα χθες την εταιρεία για αυτό το πρόβλημα, τους εξήγησα οτι για εμένα αποτελεί μεγάλο συγκινησιακό φορτίο αυτό το διάστημα να στριμώχνομαι σε λεωφορεία, μετρό αλλά και να είμαι στον ίδιο χώρο στην εργασία δίπλα δίπλα με δεκάδες άλλα άτομα εν μέσω πανδημίας. Δεν το αντέχω ψυχοσωματικά. Εν τω μεταξύ είμαι και από τους 10 καλύτερους υπαλλήλους της εταιρείας. Τους ζήτησα τη δυνατότητα να εργαζόμαι από το σπίτι αφού και υπολογιστής υπάρχει, και ιντερνετ, όπως είχε συζητηθεί τέτοιο ενδεχόμενο προ εβδομάδας.
    Μου απάντησαν ξερά οτι δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο και οτι για όσο διάστημα απουσάζω, θα θεωρείται αδικαιολόγητη απουσία και δεν θα πληρώνομαι.
    Σήμερα πριν λίγο έλαβα ειδοποίηση οτι κλείνει η εταιρεία, να μην πανικοβαλλόμαστε, και μας στέλνουν διάφορα λινκ για να κατεβάσουμε τα απαραίτητα λογισμικά στον υπολογιστή μας.
    Ένιωσα δικαιωμένος.
    Ψυχραιμία σε όλους μας.....

  12. #177
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Εγώ πάντως νιώθω κάπως πιο ψύχραιμα.
    Από το περασμένο Σάββατο έχω ένα ελαφρύ συνάχι με λίγο παραγωγικό βήχα. Προτίμησα να μην πάω στη δουλειά, και φυσικά οι υπεύθυνοι συμφώνησαν μαζί μου.
    Απλά μου ζήτησαν να τους στείλω χαρτί από γιατρό ώστε να δικαιολογήσω την απουσία μου ως αναρρωτική άδεια, από την οποία θα λάβω μέρος του μεροκάματου που έχασα.
    Εδώ αρχίζουν τα τραγικά.
    Τηλεφώνησα στον οικογενειακό μου γιατρό να τον ενημερώσω για την κατάσταση. Του είπα να μην περάσω από το ιατρείο του αλλά να γράψει αυτός την άδεια, να την καταχωρήσει το σύστημα, και να σκανάρει το χαρτί να μου το στείλει. Και οτι θα τον πληρώσω κανονικά ως ραντεβού με τραπεζικό έμβασμα.
    Ε λοιπόν, με αντιμετώπισε σαν λεπρό.
    Με παρέπεμψε στο 1016 (Γιατροί στο σπίτι) για να το κάνουν αυτοί και να μου το φέρει γιατρός στο σπίτι. Περιττό να σας πώ οτι ζητάνε 116 ευρώ για τέτοια "εξυπηρέτηση"!!!!
    Ενημέρωσα χθες την εταιρεία για αυτό το πρόβλημα, τους εξήγησα οτι για εμένα αποτελεί μεγάλο συγκινησιακό φορτίο αυτό το διάστημα να στριμώχνομαι σε λεωφορεία, μετρό αλλά και να είμαι στον ίδιο χώρο στην εργασία δίπλα δίπλα με δεκάδες άλλα άτομα εν μέσω πανδημίας. Δεν το αντέχω ψυχοσωματικά. Εν τω μεταξύ είμαι και από τους 10 καλύτερους υπαλλήλους της εταιρείας. Τους ζήτησα τη δυνατότητα να εργαζόμαι από το σπίτι αφού και υπολογιστής υπάρχει, και ιντερνετ, όπως είχε συζητηθεί τέτοιο ενδεχόμενο προ εβδομάδας.
    Μου απάντησαν ξερά οτι δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο και οτι για όσο διάστημα απουσάζω, θα θεωρείται αδικαιολόγητη απουσία και δεν θα πληρώνομαι.
    Σήμερα πριν λίγο έλαβα ειδοποίηση οτι κλείνει η εταιρεία, να μην πανικοβαλλόμαστε, και μας στέλνουν διάφορα λινκ για να κατεβάσουμε τα απαραίτητα λογισμικά στον υπολογιστή μας.
    Ένιωσα δικαιωμένος.
    Ψυχραιμία σε όλους μας.....
    μπορεις σε παρακαλω να γινεις λιγο πιο λεπτομερεις αναφορικα με τα 116 ε που σου ζητησαν? ποιος στα ζητησε? πες μας σε παρακαλω?

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μπορεις σε παρακαλω να γινεις λιγο πιο λεπτομερεις αναφορικα με τα 116 ε που σου ζητησαν? ποιος στα ζητησε? πες μας σε παρακαλω?
    μου το είπαν από το τηλέφωνο.
    ξεκινάνε από • Καθορισμένες τιμές από €75 με απόδειξη αν επισκεφτείς τα διάφορα sites επιχειρήσεων με επισκέψεις κατ'οίκον έχουν τιμοκατάλογο

  14. #179
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ιδιοτικες εταιρειες δλδ οπου αναλαμβανουν την ολη διαδικασια?
    ρωτω, διοτις αν δεν κανω λαθος ειναι κρατικη η ολυ διαδικασια , με ποια λογικη δλδ ζητανε χρηματα? και για ποιο λογο, δλδ θα ερθουν σπιτι να σου κανουν την εξεταση?

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ακούστε λίγο προσεκτικά. Η δημοκρατία αντέχει καταστάσεις έκτακτης ανάγκης βασιζόμενη στη συνείδηση του δημοκρατικού πολίτη να ακολουθεί οδηγίες χωρίς την απειλή των όπλων. Η οδηγία είναι σαφής: μείνετε σπίτι, όσο μπορείτε.

    Ο οικονομικός αντίκτυπος είναι αναπόφευκτος. Αν μπορείτε να εργαστείτε απ’το σπίτι, κάντε το. Μη βλέπετε όλη μέρα τηλεόραση και μην κάνετε refresh το Facebook καθε πέντε λεπτά, εργαστείτε αν μπορείτε, ώστε να κινείται η οικονομία.

    Κινείστε την οικονομία όσο περισσότερο μπορείτε demand-side και supply-side, χωρίς να εκτίθεστε με φυσική παρουσία. Αν είστε εργοδότης εξαρτημένης εργασίας δώστε διεξόδους στους υπαλλήλους σας, προστατεύστε τους.

    Ο, τι θελει λεει ο καθε καθηγητης. Πως να βγαλουμε λεφτα απ το σπιτι;

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •