Κορονοιος -Ψυχραιμια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 216
  1. #1
    ntinti
    Guest

    Κορονοιος -Ψυχραιμια....

    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σήμερα έζησα από κοντά τον πανικό.....

    Έτυχε σήμερα να είμαι από το πρωί σε εξαταστηκα κέντρα ,φαρμακεία ,γιατρούς για εξετάσεις και από την στιγμή που μαθεύτηκε το επιβεβαιωμένο κρούσμα στη ΘΕσσαλονίκη επικρατούσε ένας πανικός στα άτομα που έβλεπα....

    Όλοι ζητούσαν μάσκες ,αντισηπτικό ,άλλοι κανονιζαν να πάνε σούπερ μάρκετ το απόγευμα να παρον τρόφιμα και αντισηπτικα,ένας χαμός......

    Ποια η άποψη σας ????
    εγώ πάλι εντάξει ......θέλω να πιστεύω ότι είναι μια γρίπη που απλά θέλει άμεση και σωστή αντιμετώπιση .

  2. #2
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σήμερα έζησα από κοντά τον πανικό.....

    Έτυχε σήμερα να είμαι από το πρωί σε εξαταστηκα κέντρα ,φαρμακεία ,γιατρούς για εξετάσεις και από την στιγμή που μαθεύτηκε το επιβεβαιωμένο κρούσμα στη ΘΕσσαλονίκη επικρατούσε ένας πανικός στα άτομα που έβλεπα....

    Όλοι ζητούσαν μάσκες ,αντισηπτικό ,άλλοι κανονιζαν να πάνε σούπερ μάρκετ το απόγευμα να παρον τρόφιμα και αντισηπτικα,ένας χαμός......

    Ποια η άποψη σας ????
    εγώ πάλι εντάξει ......θέλω να πιστεύω ότι είναι μια γρίπη που απλά θέλει άμεση και σωστή αντιμετώπιση .
    Είναι απλά άλλη μία μορφή γρίπης. Θυμάσαι τί πανικός είχε γίνει με τον H1N1 και με κάτι γρίπες των πουλερικών κλπ
    Σύμφωνα λοιπόν με πρόσφατη έρευνα, ο κορονοϊός στο 80% των περιπτώσεων έχει μάλλον σχετικά ήπια συμπτώματα και περίπου στο 94% περιπτώσεων τα άτομα που νοσούν την ξεπερνούν χωρίς πολύ σοβαρές επιπλοκές και επίσης, από ό,τι φαίνεται, οι άντρες παρουσιάζουν μεγαλύτερη θνησιμότητα (2,8%) από τις γυναίκες (1,7%).. ΑΑΑΑΝ και εφόσον κολλήσεις.
    Κοτσάνες, για να έχουν δουλειά οι δημοσιογράφοι δηλαδή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    πιστεύω οτι ο κορωνοιός έχει εξαπλωθεί παντού εδώ και εβδομάδες και η πλειοψηφία των φορέων είναι ασυμπτωματική. Οι περισσότεροι που "νοσούν" ίσως τον περνάνε ως ένα κοινό συνάχι. Στα ΜΜΕ γίνεται αναφορά μόνο για επιβεβαιωμένα κρούσματα.

    θυμάμαι το 2009 υπήρχε η γρίπη των χοίρων που είχε χαρακτηριστεί επισήμως πανδημία. Τότε εργαζόμουν σε τουριστική εταιρεία και με έστειλαν στο αεροδρόμιο να βοηθήσω κάτι τουρίστες να κάνουν τσεκιν επειδή αναχωρούσα. Τους έσφιξα σε όλους το χέρι και έμεινα αρκετή ώρα μαζί τους. ΜΕΤΑ' έμαθα οτι βρίσκονταν σε γρουπ με ένα πούλμαν που επί μέρες έκαναν τον γύρο της Ελλαδας. Μέσα στο πούλμαν ένα ζευγάρι τουριστών λιποθύμησε, τους πήγαν σε νοσοκομείο και εκεί διαγνώστηκαν με την φοβερή γρίπη των χοίρων που προκάλεσε τότε μέχρι 575000 θανάτους παγκοσμίως.
    Εγώ δεν κόλλησα τίποτα ούτε κανένας στο γραφείο ή στο σπίτι.
    Θυμάμαι τότε διοργανόνωνταν και "πάρτι γρίπης" όπου πήγαινες να κολλήσεις για να πάρεις αντισώματα. Με αυτόν τον τρόπο πέθανε ένας φουκαράς στην Κρήτη.
    Αλλά γενικά δεν υπήρχε ο πανικός που υπάρχει τώρα. Από τότε το ίντερνετ έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας και οι ιστοσελίδες ξεκίνησαν σταδιακά να βάζουν φανταχτερούς τίτλους σε άρθρα για να τραβήξουν την προσοχή και να μαζέψουν κλικ. Κυρίως πάντα αρνητικές ειδήσεις.
    Το ότι αυτοί τη στιγμή δίπλα στην Ιταλία έχουν επιβεβαιωθεί 400 κρούσματα και 12 θάνατοι σε πληθυσμό 60,000,000 ή ακόμα χειρότερα στην Κίνα, 77000 κρούσματα και 2700 θάνατοι σε πληθυσμό 1,5 δις κινέζων....οκ, έλεος, βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα αν κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι πρώτη είδηση. Ψυχραιμία λοιπόν και λογική.
    Περιττό να σας πω να πλένετε συχνά χέρια και να απολυμαίνετε χερούλια, πόμολα και ότι αγγίζουμε, ειδικά τους χειμερινούς μήνες λόγω γρίπης, ιώσεων κλπ επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα το κάνουμε από γεννησιμιού μας....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 13:15.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    προχθες ειχα παει για ενα ποτο ,μετα την δουλεια ,ξυμεροματα. Διαλεξα το συγκεκρημενο μαγαζι λογο του οτι εχει μια μπαργουμαν πολυ ομορφη καιαφου ο κοσμος ηταν πολυ λιγος ειχα την ευκερια για κουβεντα οπως κι εκανα.Αυτο ομως που προεκιψε ηταν απροσμενο κι εντυποσιακο.
    Η κοπελα ηταν νοσηλευτρια ,ειχε δουλεψει σε νοσοκομεια της ΕΑΥΡΩΠΗς. Η κουβεντα μας πηγε στον προβλημα του κορονοιου.Οι γνωσεις της ηταν εντυπωσιακες οπως ηταν και η ομορφια της. Τωτες δεν ειχε γινει γνωστο ακομα το κρουσμα της 38ης στο ΑΧΕΠΑ., ετσι λοιπον δεν ξεραμε για το οτι η χωρα μας ειχε θεμα. Η μπαργουμαν μου ειπε οτι υπαρχουν ατομα στην χωρα μας με τον ιο και μαλιστα μου ειπε οτι υπαρχει και ενας νεκρος.Την ρωτησα που το γνωριζει και μου ειπε οτι εχει φιλες συναδελφους της και απο εκει γνωριζει παρα πολλα.Μου ειπε πραγματα τρομακτικα!! ενα απο αυτα ηταν οτι ο κορονοιος δεν εχει καποια εντονα ξεχωριστα χαρακτηριστικα απο τους κοινους ιους ωστε να μπορουμε να τον διακρινουμε!
    Με τρομαξε πολυ, σαν μου ειπε πως αυτο που θα συμβει ειναι πολυ τρομακτικο και πως εμβολιο κατα του ιου δεν θα μπορεσει γρηγορα να βρεθει, μαλιστα θα αργησει να βρεθει και πρωτα θα βρεθει εμβολιο που να το κανεις οσο εισαι υγειες με σκοπο να σε προστατευει απο τον ιο και οχι εμβολιο θεραπειας.Μου ειπε -αυτο το ειχα φανταστει και εγω - οτι λογικα σαν ο καιρος αλλαξει, σαν εθει καλοκαιρι λογικα θα σταματησει ο ιος.
    Μου ειπε το οτι τα παιδια δεν νοσουν ειναι κακο σημαδι διοτις ο ιος εχει αναγκη απο προτεινες που υπαρχου σε μεγαλους ηλικιας ανθρωπους μς αποτελλεσμα να ειναι πολυ δυνατος ο ιος. Μου ειπε οτι οσο περναει ο καιρος, οσο μεταλλασετε ο ιος τοσο και πιο θανασημος θα γινετε, εαν τωρα ειναι στο 2/100 η κοπελα μου ειπε οτι σε 1 μηνα θα γινει 30/100!!! , συμφωνα με αυτη η φυση σαν διαισθανετε οτι καποιο μερος της βιοπυκιλιοτητα της επανω σε ολοκληρη την γη ,δημιουργει μεγαλο προβλημα υπαρξης στα υπολοιπα ωντα και οργανισμους, οτι κινδυνευει η υπαρξη της ιδια της γης δλδ τωτες σαν αμυντικο μηχανισμο δημιουργει μηχανισμους αντιμετοπισης του προβληματος. Ρωτονταςτηννα γινει πιο ξεκαθαρη μου ειπε οτι μαλον ο ιος αυτος θα ειναι ο πιο θανατηφορος στην ιστορια του ανθρωπου!! οτι επειδη οι ανθρωποι εχουμε αυξιθει παρα πολυ η φυση αποφασισαι να μας περιορηει αν οχι να μας εξαλυψει! κι αυτο ειναι που εξιγει τον λογο που δεν σκοτωνει τα μικρα παιδια! Συμφωνα με αυτην λογικα ο πλανιτης θα αλλαξει κατ πολυ στους επομενους μηνες!! Πιστευει οτι εαν δεν αφανηστει ο ιος απο μονος του το καλοκαιρι ,το φθινοπορο θα εχει απομεινει στην γη το 10/100 των ενηλικων ανθροπων.
    Της ειπα οτι ειναι πολυ απαισιοδοξη!! οτι τα βλεπει μαυρα!! ,και οτι εαν ειναι να γινουν ετσι τα πραματα, εαν θα αφανιστουμε τοσο γρηγορα! τωτες ας χαρουμε τις τελευταιες μερες της ζωης μας μαζι! της προτινα ,ν παρατησει την δουλεια της, να χωρισει τον αραβονιστηκο της! και να εθει μαζι μου!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 13:20.

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    προχθες ειχα παει για ενα ποτο ,μετα την δουλεια ,ξυμεροματα. Διαλεξα το συγκεκρημενο μαγαζι λογο του οτι εχει μια μπαργουμαν πολυ ομορφη καιαφου ο κοσμος ηταν πολυ λιγος ειχα την ευκερια για κουβεντα οπως κι εκανα.Αυτο ομως που προεκιψε ηταν απροσμενο κι εντυποσιακο.
    Η κοπελα ηταν νοσηλευτρια ,ειχε δουλεψει σε νοσοκομεια της ΕΑΥΡΩΠΗς. Η κουβεντα μας πηγε στον προβλημα του κορονοιου.Οι γνωσεις της ηταν εντυπωσιακες οπως ηταν και η ομορφια της. Τωτες δεν ειχε γινει γνωστο ακομα το κρουσμα της 38ης στο ΑΧΕΠΑ., ετσι λοιπον δεν ξεραμε για το οτι η χωρα μας ειχε θεμα. Η μπαργουμαν μου ειπε οτι υπαρχουν ατομα στην χωρα μας με τον ιο και μαλιστα μου ειπε οτι υπαρχει και ενας νεκρος.Την ρωτησα που το γνωριζει και μου ειπε οτι εχει φιλες συναδελφους της και απο εκει γνωριζει παρα πολλα.Μου ειπε πραγματα τρομακτικα!! ενα απο αυτα ηταν οτι ο κορονοιος δεν εχει καποια εντονα ξεχωριστα χαρακτηριστικα απο τους κοινους ιους ωστε να μπορουμε να τον διακρινουμε!
    Με τρομαξε πολυ, σαν μου ειπε πως αυτο που θα συμβει ειναι πολυ τρομακτικο και πως εμβολιο κατα του ιου δεν θα μπορεσει γρηγορα να βρεθει, μαλιστα θα αργησει να βρεθει και πρωτα θα βρεθει εμβολιο που να το κανεις οσο εισαι υγειες με σκοπο να σε προστατευει απο τον ιο και οχι εμβολιο θεραπειας.Μου ειπε -αυτο το ειχα φανταστει και εγω - οτι λογικα σαν ο καιρος αλλαξει, σαν εθει καλοκαιρι λογικα θα σταματησει ο ιος.
    Μου ειπε το οτι τα παιδια δεν νοσουν ειναι κακο σημαδι διοτις ο ιος εχει αναγκη απο προτεινες που υπαρχου σε μεγαλους ηλικιας ανθρωπους μς αποτελλεσμα να ειναι πολυ δυνατος ο ιος. Μου ειπε οτι οσο περναει ο καιρος, οσο μεταλλασετε ο ιος τοσο και πιο θανασημος θα γινετε, εαν τωρα ειναι στο 2/100 η κοπελα μου ειπε οτι σε 1 μηνα θα γινει 30/100!!! , συμφωνα με αυτη η φυση σαν διαισθανετε οτι καποιο μερος της βιοπυκιλιοτητα της επανω σε ολοκληρη την γη ,δημιουργει μεγαλο προβλημα υπαρξης στα υπολοιπα ωντα και οργανισμους, οτι κινδυνευει η υπαρξη της ιδια της γης δλδ τωτες σαν αμυντικο μηχανισμο δημιουργει μηχανισμους αντιμετοπισης του προβληματος. Ρωτονταςτηννα γινει πιο ξεκαθαρη μου ειπε οτι μαλον ο ιος αυτος θα ειναι ο πιο θανατηφορος στην ιστορια του ανθρωπου!! οτι επειδη οι ανθρωποι εχουμε αυξιθει παρα πολυ η φυση αποφασισαι να μας περιορηει αν οχι να μας εξαλυψει! κι αυτο ειναι που εξιγει τον λογο που δεν σκοτωνει τα μικρα παιδια! Συμφωνα με αυτην λογικα ο πλανιτης θα αλλαξει κατ πολυ στους επομενους μηνες!! Πιστευει οτι εαν δεν αφανηστει ο ιος απο μονος του το καλοκαιρι ,το φθινοπορο θα εχει απομεινει στην γη το 10/100 των ενηλικων ανθροπων.
    Της ειπα οτι ειναι πολυ απαισιοδοξη!! οτι τα βλεπει μαυρα!! ,και οτι εαν ειναι να γινουν ετσι τα πραματα, εαν θα αφανιστουμε τοσο γρηγορα! τωτες ας χαρουμε τις τελευταιες μερες της ζωης μας μαζι! της προτινα ,ν παρατησει την δουλεια της, να χωρισει τον αραβονιστηκο της! και να εθει μαζι μου!!
    Στο τέλος το τερμάτισες... Έβαλες και το κερασάκι..

    Ένα τόσο μεγάλο μήνυμα για να πεις τις βλακειες που σου είπε μια.. Δεν κατάλαβα κιόλας γιατί τα έγραψες..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by qas View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 13:20.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 13:20.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τα πιο επικινδυνα ειναι τα ΜΜΜ. Εγω μπηκα στο λεωφορειο και αμεσως αισθανθηκα ενοχληση στη μυτη. Κολλησα καποιον ιο. Τωρα ρινοιος ειναι, γριπη ειναι, κωρονοιος ειναι, ενας θεος ξερει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Νιωθω να ανεβαζω πυρετο. Θα σας κραταω ενημερους.

  12. #12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Στο τέλος το τερμάτισες... Έβαλες και το κερασάκι..

    Ένα τόσο μεγάλο μήνυμα για να πεις τις βλακειες που σου είπε μια.. Δεν κατάλαβα κιόλας γιατί τα έγραψες..
    Θα συμφωνήσω.συγνώμη giorgos panou αλλά μου θυμισες το γνωστο ρητο <ότι του φανει,του λωλοστεφανη>

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Δεν με νοιάζει καν ο κορονοιος άμα πεθάνω πέθανα.. + ότι είμαι από τους τύπους που βγαίνουν έξω 2 φορές τον μήνα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 13:19.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οσον αφορα το θεμα της Ντιτης, σημερα ειμουν αεροδρομιο, και εμαθα οτι ακομα και οσοι ερχοντε απο το Μιλανο, δεν υπαρχει κανενας ελεγχος!! Το κρατος μας εχει αποδηχτει τελειως απροετιμαστο!
    Γενικα, το ελληνικο κρατος μας εχει αφησει στο ελεος της φυσης! οι φοροι που δινουμε για την δημοσια προστασια μας δυστυχως ειναι τελειως αχρηστοι!!
    Ευτηχως που ο κοροναιος δεν ειναι θανατηφορος για ολο το πλυθησμο ! παλυ καλα δλδ.

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •