ΔΥΣΠΝΟΙΑ!!!!HELP
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1

    ΔΥΣΠΝΟΙΑ!!!!HELP

    Καλησπέρα everybody!
    Έχω ξααναφερθεί στο θέμα μέσω αλλού thread για το συμπτωμα που με ταλαιπωρεί εδώ και 3 μηνες!
    Καθημερινή και ολοήμερη δυσπνοια.Απο την ώρα που θα ξυπνήσω μέχρι την ώρα που θα με πάρει ο ύπνος έχω όλη μέρα το αίσθημα αυτό..Μερικές φορές λες και παθαίνω ασφυξια,άλλες σαν να παιρνω μισή ανάσα,να μην γεμίζουν δηλαδή οι πνεύμονες και μετά από αρκετές προσπάθειες παίρνω μια καλή ανάσα και πάλι με πάρα πολύ δυσκολία.
    Με έχει κάνει ρακος όλη αυτή η κατάσταση.
    Φυσικά και έχω αγχωδη διαταραχή,φυσικά και έχω νιώσει το συναίσθημα αυτό πααααρα πολλές φορές στη ζωή μου.
    Όχι όμως σε αυτή την ένταση και για τόσο μεγάλο και συνεχόμενο διάστημα.Από αγωγή ένα ήπιο αγχολυτικό αυτό το διάστημα το οποίο μάλλον δεν κάνει τίποτα.
    Από εξετάσεις να αναφέρω έχω κάνει αίματος,ακτινογραφία θωρακα,αξονικη θωρακος,σπειρομετρηση.Καθα ρά.
    το μόνο δεν έχω κάνει είναι Εργοσπειρομετρηση που υποτίθεται είναι πιο εξειδίκευμενη.Δεν έχω πείστεί ότι δεν ειναι παθολογικο.Νομίζω ότι κάτι σοβαρό έχω.
    Το έχει περάσει κάποιος αυτό?
    Σορυ για το κατέβατο και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
    Είμαι παραγματικα ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ ψυχικα και σωματικά!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Καλησπερα! Η δυσπνοια ειναι το πρωτο και κυριο συμπτωμα που εχουμε οταν ειμαστε ψυχολογικα πεσμενοι ή σε κατασταση κρισης ή με εσωτερικο αγχος κτλ κτλ. Δεν εχεις κατι σοβαρο εφοσον εχεις εξεταστει και δεν εχει βρεθει κατι. Το μυαλο λειτουργει αντιθετα απο ο,τι θελουμε. Οσο σκεφτεσαι τις αναπνοες σου, τοσο μικροτερες και δυσκολες θα ειναι. Ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολο ειναι να ζεις με δυσπνοια. Ειδικα στον υπνο. Αφεσου μερικα λεπτα χωρις να σκεφτεσαι τιποτα και βαλε μουσικη που παντα βοηθαει ωστε να ξεχαστει το μυαλο. Συγκεντρωσου σε κατι πολλη ωρα και θα καταλαβεις οτι δεν θα δυσκολευεσαι πλεον στην αναπνοη. Ειναι σαν απο auto να γυρνας την αναπνοη σου σε manual καθε φορα που το σκεφτεσαι. Ολα θα πανε καλα, μην πιεζεις τον εαυτο σου. Ξερει να παιρνει ανασες.

  3. #3
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση chryssa..προσπαθώ πολύ ρε γαμωτο να μη το σκέφτομαι αλλά είναι εκεί συνέχεια,όλη μέρα..δεν μπορω να πείσω τον εαυτό μου ακόμα ότι δεν είναι κάτι παθολογικο.Από την άλλη όταν καμία φορά λέω ξεκολλα άγχος είναι τσαντιζομαι και στεναχωριεμαι τόσο πολύ γιατί λέω δεν είναι δυνατόν να είσαι για πάντα έτσι από δω και πέρα. Είναι σχεδόν αδύνατον να το βγαλω από το κεφάλι μου,ακόμα κι όταν κάνω αλλά πράγματα είναι εκεί..
    Εσύ το είχες αρκετό καιρό?Το ξεπεράσες με τις τεχνικές που αναφέρεις?

  4. #4
    george1520
    Guest
    Το έχω περάσει.. Ίσως να είναι και το μόνο που κράτησε αρκετούς μήνες.. Άγχος και πάλι άγχος.. Εγώ τότε έκανα και μάσκες.. Δεν ξέρω πως τα λέτε στην Ελλάδα. Αυτά που είναι για τα φλεγματα. Με ηρεμουσε.
    Σε κάθε ψυχοσωματικο που θα σου εμφανίζεται θα πρέπει να βάζεις τα πράγματα κάτω.. Να λες αυτά που σου συμβαίνουν και να τα συγκρίνεις με αυτά που φοβάσαι... Σιγά σιγά στις κινήσεις που θα κάνεις για να νιώσεις καλύτερα θα λες "το κάνω για να ηρεμήσω".. Πότε δεν θα μιλας με φόβο.. "το κάνω για να μην πεθάνω". Έτσι κάνεις πιο συνειδητες τις κινήσεις σου και δίνεις λιγότερη αξία στο πρόβλημα σου. Δηλαδή από επιλογή σου το κάνεις και όχι επειδή φοβάσαι.Όταν δείξεις στο πρόβλημα ότι δεν το φοβάσαι τότε το έχεις ήδη νικήσει.. Θέλει όμως εξάσκηση.. Το πρώτο βασικό βήμα είναι να αποδεχτείς αυτό που σου συμβαίνει για να μπορέσεις κιόλας να σταθείς απέναντι του.

  5. #5
    Καλησπέρα George και thanx για την απάντηση..
    Έχεις παρά πολύ δίκιο σε αυτά που λες και πραγματικα μέχρι στιγμής με τα δεκάδες συμπτώματα όλα αυτά τα χρόνια(14) που ζω με άγχος κάπως έτσι τα ξεπερνάω..
    Έχω περάσει σχεδόν τα πάντα όπως και όι περισοτεροι εδώ μεσα(κρίσεις πανικού ζαλάδες στομάχι πονοι στο θωρακα ταχυκαρδιες και η λίστα δεν τελειώνει..
    Απαξιουσα το πρόβλημα και σιγά σιγά εξασθενουσε..
    Είναι η πρώτη φορα που δεν μπορώ να το κανω.Ίσως γιατί αυτή την περίοδο δεν συνυπάρχουν αλλά συμπτώματα μόνο αυτό.
    Την φοβάμαι πολυ είναι η αλήθεια.Με καθηλώνει και δεν μαφηνει να χαρώ τίποτα. Με εξουθενωνει.
    P.S δεν κατάλαβα τι μάσκες εννοείς,πες στο αγγλικά μπας και καταλαβω

  6. #6
    george1520
    Guest
    Atroven βάζεις μέσα και βγάζει ατμούς και το εισπνέεις. Έχει κολλήσει το μυαλο μου.. Δεν μου έρχεται άλλη λέξη.

    Εμένα τότε είχε και σκόνη στην ατμόσφαιρα. Κάθε μέρα.. Πήγα αγόρασα ιονιστη και κοιμόμουν με ανεμιστήρα. Είχα πάει σε άλλο level. Έχω και αλλεργική ρινίτιδα και αυτό έκανε χειρότερα τα πράγματα.
    Για να ξεπεράσεις οτιδήποτε στην ζωή σου θα πρέπει να το φέρνεις στα μέτρα σου. Όταν κάτι το κάνεις να φαίνεται μεγάλο μπροστά σου τότε το θεωρείς ανίκητο. Πως θα το κάνεις? Αποδυνάμωσε το! Υπάρχει περίπτωση να μην έχει οξυγόνο στην ατμόσφαιρα? Υπάρχει περίπτωση να πεθάνεις από αυτό? Άρχισε κάνε μικρές ερωτήσεις του εαυτού σου και θα δεις πως δεν είναι και τόσο τέρας..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπέρα George και thanx για την απάντηση..
    Έχεις παρά πολύ δίκιο σε αυτά που λες και πραγματικα μέχρι στιγμής με τα δεκάδες συμπτώματα όλα αυτά τα χρόνια(14) που ζω με άγχος κάπως έτσι τα ξεπερνάω..
    Έχω περάσει σχεδόν τα πάντα όπως και όι περισοτεροι εδώ μεσα(κρίσεις πανικού ζαλάδες στομάχι πονοι στο θωρακα ταχυκαρδιες και η λίστα δεν τελειώνει..
    Απαξιουσα το πρόβλημα και σιγά σιγά εξασθενουσε..
    Είναι η πρώτη φορα που δεν μπορώ να το κανω.Ίσως γιατί αυτή την περίοδο δεν συνυπάρχουν αλλά συμπτώματα μόνο αυτό.
    Την φοβάμαι πολυ είναι η αλήθεια.Με καθηλώνει και δεν μαφηνει να χαρώ τίποτα. Με εξουθενωνει.
    P.S δεν κατάλαβα τι μάσκες εννοείς,πες στο αγγλικά μπας και καταλαβω
    Αν είσαι Ελλάδα το φάρμακο που βάζουν στη μάσκα λέγεται aerolin ή areolin ( στα παιδιά τουλάχιστον που ξέρω) .. Άν το εξηγήσεις έτσι στο φαρμακείο θα καταλάβουν..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αν είσαι Ελλάδα το φάρμακο που βάζουν στη μάσκα λέγεται aerolin ή areolin ( στα παιδιά τουλάχιστον που ξέρω) .. Άν το εξηγήσεις έτσι στο φαρμακείο θα καταλάβουν..
    Εγώ δεν το πρότεινα σαν λύση.. Είπα τότε τι έκανα και με ηρεμουσε. Ίσως να ξεγελουσα και το μυαλό μου..


    Αν θες να το κάνεις... Κάνε το. Αλλά το θέμα σου δεν είναι αναπνευστικό.. Με την ψυχή τι κάνουμε?? Εκεί είναι το θέμα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ δεν το πρότεινα σαν λύση.. Είπα τότε τι έκανα και με ηρεμουσε. Ίσως να ξεγελουσα και το μυαλό μου..


    Αν θες να το κάνεις... Κάνε το. Αλλά το θέμα σου δεν είναι αναπνευστικό.. Με την ψυχή τι κάνουμε?? Εκεί είναι το θέμα!
    Το λέω απλά σε περίπτωση που θέλει να το ψάξει..Άλλωστε δεν το δίνουν εδώ χωρίς ιατρική συνταγή..Που θα πει ότι μπορεί να το πάρει μόνο αν έχει αναπνευστικό πρόβλημα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Joker, το ξεπερασα ναι. Με πιανει μερικες φορες σε κλειστους χωρους ή σε καταστασεις ακινησιας, αλλα δεν με πανικοβαλει πλεον. Πραγματικα με την μουσικη βοηθηθηκα. Δεν θα σου προτεινα να απευθυνθεις καπου για φαρμακευτικη αγωγη γιατι θεωρω πως η δυσπνοια ειναι χαρακτηριστικο ακομη και ανθρωπων που ζουν χωρις αγχος. Ξεκινα να κανεις πιο ενδιαφερον πραγματα για να ξεχνιεσαι ή πραγματα που απαιτουν προσοχη π.χ μαγειρικη

  11. #11
    ξεκαθαρα ψυχοσωματικο ειναι αυτο...μα απο τη στιγμη που γινονται εξετασεις και δε βρισκεται κατι παθολογικο, και ειμαστε ανθρωποι που ζουμε με στρες, καλο θα ηταν να σταματαμε να ψαχνομαστε μετα ...πολυ δυσκολο, αλλα καταστρεφουμε την ζωη μας με αυτες τις αρρωστημενες σκεψεις καθε μερα. Σαν να θελουμε να δημιουργησουμε προβλημα εκει που δεν υπαρχει,..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 12:12.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση..
    Γιώργο, μη σπέρνεις πανικό ρε φίλε..Πες κάτι να ηρεμήσει ο άλλος και όχι να πανικοβληθεί..
    Last edited by Aeon; 03-03-2020 at 12:12.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ δεν το πρότεινα σαν λύση.. Είπα τότε τι έκανα και με ηρεμουσε. Ίσως να ξεγελουσα και το μυαλό μου..


    Αν θες να το κάνεις... Κάνε το. Αλλά το θέμα σου δεν είναι αναπνευστικό.. Με την ψυχή τι κάνουμε?? Εκεί είναι το θέμα!
    Με την ψυχή το παλευουμε καθημερινά..Η μάλλον με το μυαλό που στην ουσία βέβαια είναι το ίδιο..Πόσο άτιμο και δύσκολο να το κουμανταρεις..

  15. #15
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Joker, το ξεπερασα ναι. Με πιανει μερικες φορες σε κλειστους χωρους ή σε καταστασεις ακινησιας, αλλα δεν με πανικοβαλει πλεον. Πραγματικα με την μουσικη βοηθηθηκα. Δεν θα σου προτεινα να απευθυνθεις καπου για φαρμακευτικη αγωγη γιατι θεωρω πως η δυσπνοια ειναι χαρακτηριστικο ακομη και ανθρωπων που ζουν χωρις αγχος. Ξεκινα να κανεις πιο ενδιαφερον πραγματα για να ξεχνιεσαι ή πραγματα που απαιτουν προσοχη π.χ μαγειρικη
    Θα το προσπαθήσω ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. δυσπνοια
    By katpir29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2015, 12:58
  2. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 01:24
  3. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 08:19
  4. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •