Για ποιο λογο μου φερθηκαν αντιεπαγγελματικα ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32

    Για ποιο λογο μου φερθηκαν αντιεπαγγελματικα ;

    Καλησπερα ! Ειμαι 24 χρονων και ειμαι βιολογος ! Νιωθω πολυ ασχημα για αυτο που μου συνεβη . Μπορει να μη σας φαινεται σοβαρο αλλα εγω στεναχωρεθηκα νομιζω οτι εκανα κατι χωρις να το καταλαβω . Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου και για αυτο και σας το παραθετω . Πριν λιγο καιρο γνωριστηκα με δυο πολυ κακες επαγγελματιες . Φυσικα πλεον δε συνεργαζομαι μαζι τους διοτι εμεινα πολυ δυσαρεστημενος . Σηκωθηκα και εφυγα . Απλα θελω να καταλαβω γιατι μου φερθηκαν με αυτο τον τροπο. Καλησπερα σας ! Τον τελευταιο καιρο ενιωθα καποια ενοχληση στον φρονιμητη μου και ζητησα απο την αδερφη μου να μου συστησει την οδοντιατρο της . Μιλησα μαζι της στο τηλεφωνο και η αληθεια ειναι οτι καταλαβα απο τη χρεια της φωνης της οτι προκειται για αγενη ατομο και για ανθρωπο που θελει να επιβαλλεται . Παρ ολα αυτα εκλεισα ραντεβου . Την επομενη μερα μου ειπε η αδερφη μου ξερεις στο ραντεβου θα ειναι και η βοηθος της η οποια ειναι και αυτη οδοντιατρος και μαλιστα της ειπε η οδοντιατρος της οτι ειναι μια σκυλα . Η οποια μαλιστα εχει και δικο της οδοντιατρειο σε αλλη περιοχη αλλα παρ ολα συνεργαζεται με την κυρια αυτη . Μετα απο τρεις μερες πηγα στο ραντεβου . Με το που πηγα μου ανοιξε η οδοντιατρος και μου λεει κατσε 5 λεπτα να περιμενουμε τη βοηθο μου και μετα θα αρχισουμε . Μετα απο 5 λεπτα εμφανιστηκε και η βοηθος η οποια με το που μπηκε στο ιατρειο ηταν αγελαστη , επιβλητικη dominant δηλαδη , ψυχρη και κυριως με υφακι εγω θα σου παρω τον αερα στα καλα καθουμενα . Σηκωθηκα επανω της συστηθηκα στον πληθυντικο φυσικα . Καθισαμε λοιπον πριν την εξεταση και αρχισε αυτη η βοηθος να μου κανει διαφορες ερωτησεις γυρω απο τη στοματικη μου υγιειινη . Εγω της απαντουσα παντα με ευγενεια . Οταν με ρωτησε αν πλενω καθημερινα τα δοντια μου της ειπα ναι και αρχισε να με κοιταζει καχυποπτα λεγοντας μου σιγουρα ; λεω ναι . Παιζει να με ρωτησε 5 φορες . Πολυ ψαρωτικη η τυπισα ! Ειμαι 24 χρονων και αυτη 40 .Επειτα με ρωτησε κατι αλλο το οποιο δεν το καταλαβα και υψωσε τον τονο της φωνης της λεγοντας μου οχι δεν καταλαβες . Υστερα αρχισε να μιλαει αποτομα λεγοντας μου πρωτον γιατι δεν χρησιμοποιεις στοματικο διαλυμα . Ειχα κομπλαρει λιγο με το ανεξηγητο υφακι .Η αλλη η οδοντιατρος παρακολουθουσε το διαλογο χωρις να λεει τιποτα . Αυτη ειναι 67 χρονων . Τελος με ρωτησε η βοηθος αν της επιτρεπω να μου μιλαει στον ενικο και της λεω βεβαιως . Μετα με εξετασαν και εβγαλα και το φρονιμητη . Μου ζητησαν ενα τρελο ποσο για αυτη την αφαιρεση σε σχεση με αλλους οδοντιατρους . Την επομενη εβδομαδα ειχα ραντεβου για καθαρισμο με αυτες . Πριν το ραντεβου με πηρε αυτη η βοηθος τηλεφωνο στο κινητο και μου ειπε να ακυρωσουμε το ραντεβου και να το βαλουμε καποια αλλη μερα . Οταν σηκωσα το τηλεφωνο αρχισε να μου μιλαει στον πληθυντικο να με αποκαλει κυριο και με ενα υφος θα σου παρω τον αερα . Για ποιο λογο; τι προβλημα εχει μαζι μου και μου μιλαει αποτομα ; γιατι με ειχε ρωτησει αν μπορει να μου μιλαει στον ενικο ; παω λοιπον στο ραντεβου και αρχισε να μου μιλαει στον ενικο παλι . Σ αυτο το ραντεβου η αλλη οδοντιατρος καποια στιγμη οσο μου μιλαγε η βοηθος εκρυψε με το χερι της το προσωπο της για να μη τη δει η συναδελφος και μου εστελνε φιλακια και μου εριχνε σαγηνευτικες ματιες . Η βοηθος οταν μου ειπε πως να καθισω υψωσε τον τονο της φωνης χωρις λογο. Στο επομενο ραντεβου παλι στον πληθυντικο λεγοντας μου τι κανετε λεω καλα και μετα απο αυτο μου κανει μπορω να σου μιλαω στον ενικο λεω ναι και μετα απο 3 λεπτα ξανα στον πληθυντικο . Παει καλα ; με δουλευει ; η απλα δε με χωνευει και θελει να με αποφυγει ; μια αλλη φορα μου εκανε ενα κομπλιμεντο και την ωρα που ελεγε το κοπλιμεντο δε με κοιταγε στα ματια και αρχισε να χαζογελαει αμηχανα .μετα μου εκλεισαν ραντεβου καπου στο χαλανδρι για να συζητουσαμε για τα εμφυτευματα που ηθελα να βαλω . Την προηγουμενη μερα απο το ραντεβου την πηρα τηλεφωνο γιατι ηθελα μια συμβουλη για το οδοντικο νημα και δε μου απαντησε . Την ξαναπηρα τηλρφωνο μετα απο 3 ωρες και μου μιλαγε στον πληθυντικο με υφος αποτομο και μου πεταξε μια ατακα σαν μου λεγε και χαρη σου κανω που σου μιλαω . Εν τω μεταξει η φωνη της εμοιαζε τερμα φοβισμενη και προσπαθουσε να το καλυψει με το αποτομο υφος . Τι συμβαινει ; Την επομενη μερα Φτανω στο σημειο που ειχα ραντεβου με την οδοντιατρο και με τη βοηθο η οποια μιλαγε στο τηλεφωνο και μου κανει τι κανετε λεω καλα μετα τα ιδια παλι ενικος πληθυντικος εναλλαγες συνεχεια . Με παιρνει να παμε να καθισουμε για καφε χωρις να περιμενουμε την οδοντιατρο και με το που στριψαμε και προχωρησαμε 100 μετρα ακουμε μια φωνη να οριεται αλεξανδρα σε φωναζω τοση ωρα γιατι δεν απαντας και ηταν η οδοντιατρος . Ειλικρινα ουτε καν που την ακουσαμε ελεγε ψεματα ξεκαθαρα ! Επειτα κατσαμε στο καφε και συζητησαμε για το θεμα μου . Κατα την αποψη σας η οδοντιατρος εχει βαλει τη βοηθο να παριστανει την κακια ; για ποιο λογο ; για να μην εκτιθεται η ιδια ; μηπως για να τη συμπαθουν οι πελατες και η αλλη να χανει την πελατεια του δικου της ιατρειου ; αλλα και η αλλη γιατι το δεχεται ; εχει αναδουλειες και ειναι υποτακτικη στην ουσια και το κουτσαβακι της ; Τελος να σας πω οτι αλλες τιμες ελεγε σε μενα αλλες τιμες στη βοηθο. Πχ σε εμενα ελεγε δως μου 200 ευρω για το φρονιμητη και στη βοηθο ελεγε οτι εγω θα τους εδινα 70 . Το εχω τσεκαρει . Υποπτευομαι οτι της εχει πει να με αποφευγει στα τηλεφωνα. Την τελευταια φορα που μιλησαμε στο τηλεφωνο η βοηθος μου μιλαγε παλι στον πληθυντικο και δε δεχοταν να μου μιλησει ουτε ενα λεπτο παρπτι ειχε πληρωθει και αυτη απο μενα οταν τη ρωτησα κατι για τα δοντια . Πηρα αυτη την οδοντιατρο διοτι την αλλη δεν μπορουσα να τη βρω.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Εγώ χάθηκα. Σου έκανε ματάκια και σου έστελνε φιλάκια? Τελικά πόσο είσαι? 24?33?

    Ειναι λίγο χάος το θέμα σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32
    Ειμαι 24 χρονων ! Λαθος το 33 ! Μπερδευτηκα . Αυτη η μεγαλη κυρια μου εστελνε φιλακια και εκεινη την ωρα εκρυβε το προσωπο για να μη τη δει η βοηθος .

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by panagiotis89 View Post
    Ειμαι 24 χρονων ! Λαθος το 33 ! Μπερδευτηκα . Αυτη η μεγαλη κυρια μου εστελνε φιλακια και εκεινη την ωρα εκρυβε το προσωπο για να μη τη δει η βοηθος .
    Αφού σου ζήτησαν και πολλά λεφτά όπως λες.. Μη ξαναπάς και τέλος..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32
    Το γραφω στην αρχη οτι διεκοψα ! Κατα τη γνωμη σου για ποιο λογο μου φερθηκαν ετσι ;

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by panagiotis89 View Post
    Το γραφω στην αρχη οτι διεκοψα ! Κατα τη γνωμη σου για ποιο λογο μου φερθηκαν ετσι ;
    Δεν ξέρω.. Δεν μου έτυχε να μου κάνει ματάκια μια γιατρός..

    Τώρα για τον πληθυντικό και ενικό δεν δίνω τόση σημασία..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32
    Οχι απλα μου κανει εντυπωση αυτη η εναλλαγη !για αυτο ρωτησα !

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by panagiotis89 View Post
    Οχι απλα μου κανει εντυπωση αυτη η εναλλαγη !για αυτο ρωτησα !
    Στο τηλέφωνο ίσως να μιλάει στον πληθυντικό επειδή είναι μπροστά από πελάτες..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32
    Τις φορες που μου μιλαγε στον πληθυντικο Εμενα μου ειπε τη μια φορα οτι οδηγουσε , την αλλη φορα μιλαγε στο τηλεφωνο με ενα φιλο της και την αλλη φορα οτι ηταν στο ταξι ! Και μια αλλη φορα που ηταν στο ταξι μου μιλσγε στο τηλεφωνο στον ενικο !

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by panagiotis89 View Post
    Τις φορες που μου μιλαγε στον πληθυντικο Εμενα μου ειπε τη μια φορα οτι οδηγουσε , την αλλη φορα μιλαγε στο τηλεφωνο με ενα φιλο της και την αλλη φορα οτι ηταν στο ταξι ! Και μια αλλη φορα που ηταν στο ταξι μου μιλσγε στο τηλεφωνο στον ενικο !
    Όλη μέρα μιλούσαμε στο τηλέφωνο?
    Γιατι τόσο κόλλημα? Σαρεσε αυτή?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32
    Τι εννοεις ολη μερα μιλουσαμε στο τηλεφωνο .μου εκανε εντυπωση αυτη η ενναλαγη . Οχι .

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by panagiotis89 View Post
    Τι εννοεις ολη μερα μιλουσαμε στο τηλεφωνο .μου εκανε εντυπωση αυτη η ενναλαγη . Οχι .
    Ωραία.. Δεν θα ξαναπάς.. Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι άλλο αυτό που έγινε.. Πάει πέρασε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σου φέρθηκαν αντιεπαγγελματικά, διότι α) Δεν είναι σωστοί επαγγελματίες και β) Εσύ τους το επέτρεψες .

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σου φέρθηκαν αντιεπαγγελματικά, διότι α) Δεν είναι σωστοί επαγγελματίες και β) Εσύ τους το επέτρεψες .
    Συγνωμη αλλα σηκωθηκα και εφυγα ! Αυτη η εναλλαγη ενικου πληθυντικου και δωστου να με ρωταει αν μπορει να μου μιλαει στον ενικο εγω να της λεω ναι και μετα απο λιγο ξανα στον πληθυντικο . Γιατι το εκανε ; χανει λαδια ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε 'συ Παναγιώτη, αυτές μπορεί να χάνουν λάδια, αλλά κι εσύ πρέπει να τους επαναφέρεις στην τάξη και να μην ανέχεσαι την καμμενίλα του καθενός. Δηλαδή που ακούστηκε να πηγαίνεις για καφέδες με τον οδοντίατρο ή να κλείνεις ραντεβού σε καφέ ή κάπου άσχετα για να σε ενημερώσει για εμφυτεύματα ή ξέρω κι εγώ τι; Κι όταν κάτι δεν σου αρέσει στην συμπεριφορά της "βοηθού" από την αρχή και ξεφεύγει από τα όρια, γιατί δεν λες στην άλλη οδοντίατρο ότι "Εγώ με εσάς έκλεισα το ραντεβού, δεν μου αρέσει ο τρόπος που φέρεται η βοηθός σας, θα ήθελα να με αναλάβετε εσείς αν μπορείτε, αλλιώς να κοιτάξω αλλού" και να τελειώνει η υπόθεση;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Για ποιο λόγο να συνεχίσω να ζω?
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-02-2019, 22:48
  2. Πόνος λόγο ΓΑΔ;
    By Maria A. in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-08-2017, 04:20
  3. για ποιο λόγο ζείτε?
    By favvel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 30-10-2014, 10:42
  4. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 13:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •