εκθεση στον φοβο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Ναι,για καφέ βγήκαμε ουσιαστικά όχι για να πάμε για καφε έτσι κι αλλιώς στο χέρι το πηραμε,αλλά για να παραγγείλω τον καφε επειδή ντρέπομαι να παραγγειλω,είναι έκθεση στον φόβο που μου έβαζαν να την κάνω κι άλλοι ψυχολόγοι μου απλά μου έβαζαν να την κάνω μόνη μου ενώ αυτός ήθελε να πάμε μαζί,από την μια ίσως και να είναι πιο αποτελεσματικό ετσι,γενικά έχω διαβάσει σε διάφορες ξένες κυρίως ιστοσελίδες οτι μπορεί να γίνουν εκθέσεις φόβου και εκτός γραφείου και ο δικός μου λέει ότι εκτός από την θεωρία πρέπει να κάνουμε και πράξη,και γενικά λέει το κάνει και με άλλους ασθενείς τουπχ μου είπε ότι με έναν κλειστοφοβικο πήγε σε ασανσέρ και με κάποιον άλλον με κοινωνική φοβία πήγε στο μαλλ αλλά δεν γίνεται σαν βολτα πχ πήγαμε απλά να πάρουμε το καφέ κυρίως για να παραγγείλω αν και για πρώτη φορά κανονίσαμε απλά να παρακολουθώ,και καθόλη την διάρκεια που ειμασταν έξω δεν μου μίλησε καθόλου,δηλαδή ήταν πολύ επαγγελματικα,όταν πήγαμε πίσω στο γραφείο συζητήσαμε πόσο άγχος είχα...ναι γενικά ντρέπομαι να διαφωνήσω με καποιον,δεν μπορώ με τίποτα να εκφράσω την γνώμη μου,πόσο μάλλον αν αυτή είναι διαφορετική αλλά το δουλευω

  2. #17
    george1520
    Guest
    Είναι εντυπωσιακό πάντως όλο αυτό που έκανε..

    Όταν έχεις αντίθετη άποψη από άλλον.. Τι σε τρομάζει ακριβώς στο να πεις την γνώμη σου? Ότι δεν έχεις καλά επιχειρηματα?. Ή οι απαντήσεις του άλλου?

  3. #18
    Βασικά φοβάμαι μην με κρίνει,μην δεν του αρέσει η άποψη μου,κυρίως φοβάμαι την αντίδραση του αλλου

  4. #19
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Βασικά φοβάμαι μην με κρίνει,μην δεν του αρέσει η άποψη μου,κυρίως φοβάμαι την αντίδραση του αλλου
    Πως νιώθεις όταν έχεις αντίθετη άποψη για κατι αλλά προτιμάς να μην πεις κάτι? Είσαι εντάξει με αυτό?

  5. #20
    Όχι,συνήθως θέλω να πω πολλά άλλα από το άγχος και την ντροπή μου είναι σαν μην βγαίνει η φωνή,το χειρότερο είναι όταν με κατηγορούν για κάτι το οποίο δεν έχω κάνει η με προσβάλλουν και εγώ δεν μπορώ να υπερασπιστω τον εαυτό μου

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Όχι,συνήθως θέλω να πω πολλά άλλα από το άγχος και την ντροπή μου είναι σαν μην βγαίνει η φωνή,το χειρότερο είναι όταν με κατηγορούν για κάτι το οποίο δεν έχω κάνει η με προσβάλλουν και εγώ δεν μπορώ να υπερασπιστω τον εαυτό μου
    Τους φοβάσαι?? Τι σκέφτεσαι? Πες τι νιώθεις και τι σκέφτεσαι εκείνη την ωρα

  7. #22
    Δεν ξέρω φοβάμαι για το τι θα νομίζουν για εμένα,φοβάμαι ότι αν πάω κόντρα σε κάποιον δηλαδή αν δεν έχω ίδια άποψη με αυτόν τότε δεν θα με συμπαθήσει,θα νομίζει άσχημα πράγματα για εμένα.,είναι σαν να θέλω να γίνω αποδεκτή αν και ξέρω ότι δεν γίνεται να μας συμπαθούμε όλοι αλλά γενικά φοβάμαι πολύ τι θα πω,σκέφτομαι πάρα πολύ πριν μιλήσω και πολλές φορές αντί να πω αυτό που θέλω να πω αλλά αυτό που ξέρω ότι θέλουν να ακούσουν οι άλλοι από έμενα

  8. #23
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Δεν ξέρω φοβάμαι για το τι θα νομίζουν για εμένα,φοβάμαι ότι αν πάω κόντρα σε κάποιον δηλαδή αν δεν έχω ίδια άποψη με αυτόν τότε δεν θα με συμπαθήσει,θα νομίζει άσχημα πράγματα για εμένα.,είναι σαν να θέλω να γίνω αποδεκτή αν και ξέρω ότι δεν γίνεται να μας συμπαθούμε όλοι αλλά γενικά φοβάμαι πολύ τι θα πω,σκέφτομαι πάρα πολύ πριν μιλήσω και πολλές φορές αντί να πω αυτό που θέλω να πω αλλά αυτό που ξέρω ότι θέλουν να ακούσουν οι άλλοι από έμενα
    Ποιον θα θαυμαζες περισσότερο? Αυτόν που μιλά και δεν σκύβει το κεφάλι του ή αυτό που μια ζωη είναι σκυφτός και δεν υπερασπιζει ποτέ τον εαυτό του?

  9. #24
    Αυτόν που μιλά απλά κάποιοι άνθρωποι είναι επιθετικοί,μπορει να αντιδράσουν άσχημα αν ακούσουν κάτι διαφορετικό και όταν μου φωνάζουν η με ειρωνεύονται,κολλαω δεν μπορω να αρθρώσω λεξη

  10. #25
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Αυτόν που μιλά απλά κάποιοι άνθρωποι είναι επιθετικοί,μπορει να αντιδράσουν άσχημα αν ακούσουν κάτι διαφορετικό και όταν μου φωνάζουν η με ειρωνεύονται,κολλαω δεν μπορω να αρθρώσω λεξη
    Αφού δεν έχεις δοκιμασει ποτέ να πεις την γνώμη σου δυνατά.. Πως ξέρεις πως αντιδρούν οι άλλοι άνθρωποι? Ή σου το λέει ο φόβος σου?

  11. #26
    Κάποιες λιγοστές φορές που έχω καταφέρει και έχω πει την άποψη μου,συνήθως μου φωνάζουν και εξαγριωνωνται,βέβαια μπορεί να είναι επειδή με βλέπουν ντροπαλή,παθητική κι όταν λέω την άποψη μου δεν την λέω με θάρρος αλλά διστακτικά και ίσως το βλέπουν αυτό για αυτό αντιδρούν έτσι,γενικά πολλές φορές νιώθω ότι μου συμπεριφέρονται έτσι επειδή με βλέπουν ντροπαλή και νομίζουν ότι είμαι αδύναμη πχ μου χουν μιλήσει κάποιοι πάρα πολύ ασχημα και ξέρω ότι σε άλλους δεν θα μιλησαν ποτέ έτσι επειδή ξέρουν ότι οι άλλοι θα αντιδράσουν ενώ εγώ συνήθως μένω παθητική κι όταν αντιδραω τους κακοφαινεται

  12. #27
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Κάποιες λιγοστές φορές που έχω καταφέρει και έχω πει την άποψη μου,συνήθως μου φωνάζουν και εξαγριωνωνται,βέβαια μπορεί να είναι επειδή με βλέπουν ντροπαλή,παθητική κι όταν λέω την άποψη μου δεν την λέω με θάρρος αλλά διστακτικά και ίσως το βλέπουν αυτό για αυτό αντιδρούν έτσι,γενικά πολλές φορές νιώθω ότι μου συμπεριφέρονται έτσι επειδή με βλέπουν ντροπαλή και νομίζουν ότι είμαι αδύναμη πχ μου χουν μιλήσει κάποιοι πάρα πολύ ασχημα και ξέρω ότι σε άλλους δεν θα μιλησαν ποτέ έτσι επειδή ξέρουν ότι οι άλλοι θα αντιδράσουν ενώ εγώ συνήθως μένω παθητική κι όταν αντιδραω τους κακοφαινεται
    Θέλω να έχεις στον μυαλό σου την επιλογή που θα έκανες.. Ποιον θα θαυμαζες? Αυτόν που μιλα και υποστηρίζει την άποψη του ή τον άλλον που σκύβει το κεφάλι!!
    Τότε θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να έχεις φωνή. Και δεν λέω να μιλάς δυνατά. Αλλά να υποστηρίζεις αυτά που πιστεύεις.. Και να θυμάσε. Μπορείς να λυγίσεις ακόμη και τον πιο επιθετικό άνθρωπο αν του μιλήσεις με επιχειρήματα..

  13. #28
    Ναι έχεις δίκιο,θα προσπαθήσω γενικά να λέω την γνώμη μου,ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    βασικα πρεπει να τουσ δειξεισ οτι εισαι δυνατη αυτοι πιστευουν σε 2 τυπουσ δυνατοσ αδυναμοσ ο αδυναμοσ γινεται να δυναμωσει αν βρεθει σε ασφαλεσ περιβαλλον αυτο δεν το πετυχαινεισ ποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Η μητερα μου ναι,ο πατέρας μου συνέχεια μου λέει ότι δίνουμε τζάμπα λεφτά πάντως και οι δύο οταν με βλέπουν ότι ντρέπομαι,όταν αντιμηλω σε αυτους,έχω νεύρα μου λένε συνέχεια τζάμπα λεφτά δίνουμε τίποτα δεν κάνεις εκεί και ακόμα και αυτά που έχω καταφέρει πχ να παραγγέλνω,πηγαίνω για ψώνια,παίρνω μέσα μεταφοράς δηλ να αυτό εξυπηρετούμαι δεν το θεωρούν σημαντικό,αυτοί θέλουν μόνο να είμαι σούπερ κοινωνική ώστε να μην νομίζουν οι συγγενείς ότι είμαι περίεργη λόγω της χαμηλής έντασης φωνης,της απουσίας βλεμματικης επαφής.
    Μια χαρά τα πηγαίνεις εφόσον κάνεις όλα αυτά. Να μην ακούς τους γύρω. Να κάνεις ότι ευχαριστεί εσένα και ψάξε να βρεις έναν καλό ψυχολόγο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πιθανά Πρόσωπα απέναντι στον Φόβο
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-2017, 05:05
  2. Από φόβο σε φόβο-Ψυχοσωματικά
    By ren4itoy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-02-2015, 09:28
  3. ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-08-2010, 16:45
  4. Εκθεση Βιβλίου..
    By harrys in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2006, 00:35
  5. ΧΑΜΟγΕΛΟΝΤΑΣ στον ΦΟΒΟ
    By 8odwris in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2006, 16:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •