εκθεση στον φοβο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    εκθεση στον φοβο

    εχω κοινωνικο αγχος,παλια αγχωνομουν και με τις απλες καταστασεις πχ να παραγγειλω φαγητο,να παω σουπερμαρκετ,τωρα ομως υστερα απο αρκετη ψυχοθεραπεια και προσωπικη δουλεια τα κανω ολα τα βασικα βεβαια μιλαω χαμηλοφωνα,δεν κοιταω στα ματια..
    Last edited by ariana; 29-02-2020 at 20:28.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    εχω κοινωνικο αγχος,παλια αγχωνομουν και με τις απλες καταστασεις πχ να παραγγειλω φαγητο,να παω σουπερμαρκετ,τωρα ομως υστερα απο αρκετη ψυχοθεραπεια και προσωπικη δουλεια τα κανω ολα τα βασικα βεβαια μιλαω χαμηλοφωνα,δεν κοιταω στα ματια..Μου ειπε λοιπον ο ψυχολογος μου να κανουμε μαζι εκθεση στον φοβο,δηλαδη να παμε μαζι σε καφετερια(στο χερι) και να παραγγειλω εγω,αυτο δεν το εχω κανει με κανεναν αλλον ψυχολογο,ολοι απλα μου λεγανε να το κανω μονη μου πχ μεσα στην εβδομαδα και μετα να το συζητησουμε στην συνεδρια.Του ειπα οτι με αγχωνει να παμε μαζι γιατι θα ντρεπομαι περισσοτερο μπροστα του και γενικα ντρεπομαι περισσοτερο να παραγγελνω μπροστα σε αλλους.Ετσι μου ειπε για πρωτη φορα να παμε και να παραγγειλει αυτος,να μην μιλησω εγω αλλα να ειμαι διπλα του και να παρακολουθω και ετσι το καναμε αλλα ειχα παρα πολυ αγχος παρολο που δεν μιλησα εγω και απορω γιατι ειχα τοσο αγχος ενω ουσιαστικα το να παραγγελνω δεν ειναι κατι που αποφευγω.Ισως επειδη ηταν αυτος μαζι μου?νομιζα πως με αυτον θα ενιωθα πιο ανετα κατα την διαρκεια της εκθεσης σε σχεση με αυτες που κανω μονη μου,και μαλιστα θα ξαναπαμε και θα μιλησω εγω την επομενη φορα,ειναι φυσιολογικο να εχω τοσοσ αγχος για κατι που οταν το κανω μονη μου δεν εχω τοσοσ αγχος? μηπως εχω αρχισει να χειροτερευω? νομιζα πως τουλαχιστον τα βασικα πραγματα τα ειχα κατακτησει.
    Δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό είναι αυτό που έκανε ο ψυχολόγος.. Εγώ πάντως δεν το έχω ξανά ακούσει.. Μάλλον είναι υπερβολικά καλός??

    Όταν με είχε βάλει η ψυχολόγος να κάνω μια άσκηση και ένιωθα τα μάτια της πάνω μου.. Δεν μπορούσα να λειτουργησω.. Οπότε μπορώ να καταλάβω και το άγχος σου.

    Φίλους έχεις?μπορεί να σε ξαναρώτησα.

  3. #3
    Γειά σου ariana.. Υπάρχει περίπτωση να ένιωσες εκείνη τη στιγμή ότι ήταν μια στιγμή αξιολόγησης της μέχρι τώρα πορείας σου ή κάτι ανάλογο? καταλαβαίνεις πώς το λέω... Επειδή ήταν κ εκείνος μαζί σου κ είχες στο μυαλό σου ότι είναι εκεί για να σε παρατηρήσει, κ αυτό σε αγχωσε όσο να πεις.. Εμένα πάντως μου φαινεται κ κάπως λογικό, κ όχι σημάδι χειροτερευσης.. Το συζητησες μαζί του για το συγκεκριμένο συμβάν?

  4. #4
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,ναι έχω φίλους,βασικά μια φίλη λόγω του κοινωνικού μου αγχους.Ναι Το συζήτησα μαζί του,βασικά συζήτησα το γεγονος ότι είχα πολύ άγχος δεν συζητήσαμε γιατί είχα τόσο άγχος.
    Last edited by ariana; 29-02-2020 at 09:49.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,ναι έχω φίλους,βασικά μια φίλη λόγω του κοινωνικού μου αγχους.Ναι Το συζήτησα μαζί του,βασικά συζήτησα το γεγονος ότι είχα πολύ άγχος δεν συζητήσαμε γιατί είχα τόσο άγχος.Μου είπε ότι το κατάλαβε ότι είχα τόσο άγχος,ότι κοιτούσα κάτω...και με ρώτησε γιατί? του είπα τα γνωστά ότι φοβάμαι μην με κρινουν,με ρώτησε ποιοι να με κρίνουν?,του είπα οι υπάλληλοι και μέτα με ρωτάει πόσοι υπάλληλοι ήταν στο μαγαζί και του λέω 2 ,και μου κάνει 4 ηταν όποτε κοιτούσα τόσο κάτω που δεν είδα καν τους υπαλλήλους και μετά μου λέει φοβάσαι ότι θα σε κρίνουν αυτοί που δεν τους είδες καν..
    Πλέον ο κόσμος δεν κοιτάει τι κάνει ο διπλανός τους.. Και να χτυπιέται κάτω δεν θα κοιτάξουν.. Τόσο άγχος γιατί??

    Ποιος σου κατέστρεψε τόσο πολύ την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου?? Ποιος σε σχολιαζε και γενικά έβρισκε λάθος σε ότι και να κάνεις?

  6. #6
    Βασικά σε όλο το δημοτικό μου έκαναν στο σχολείο τρομερό bullying όχι μόνο βρισιές και χαρακτηρισμοι γενικά και χτυπήματα και συνομωσίες,με απομόνωναν.
    Last edited by ariana; 28-02-2020 at 16:35.

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Βασικά σε όλο το δημοτικό μου έκαναν στο σχολείο τρομερό bullying όχι μόνο βρισιές και χαρακτηρισμοι γενικά και χτυπήματα και συνομωσίες,με απομόνωσαν,την ίδια περίοδο με εκριναν πολύ και οι γονείς μου με έλεγαν τρελή και άλλους χαρακτηρισμούς επειδή είχα ιδψ,στο γυμνάσιο αυτά σταμάτησαν άλλαξα σχολείο,έπαυσαν να έχω ιδψ όποτε οι γονείς μου σταμάτησαν αλλά τότε γύρω στην Δευτέρα Γυμνασίου άρχισα να έχω κοινωνική φοβία,ίσως οφείλεται σε αυτά δεν ξερω
    Οι γονείς σου τώρα στηρίζουν αυτό που κάνεις? Ψυχοθεραπεία κτλ?

    Τα παιδιά στο σχολείο τι ακριβώς είδαν σε σένα και το κορόιδευαν? Εννοώ τι κοροιδευαν?

  8. #8
    Η μητερα μου ναι,ο πατέρας μου συνέχεια μου λέει ότι δίνουμε τζάμπα λεφτά πάντως και οι δύο οταν με βλέπουν ότι ντρέπομαι,όταν αντιμηλω σε αυτους,έχω νεύρα μου λένε συνέχεια τζάμπα λεφτά δίνουμε τίποτα δεν κάνεις εκεί και ακόμα και αυτά που έχω καταφέρει πχ να παραγγέλνω,πηγαίνω για ψώνια,παίρνω μέσα μεταφοράς δηλ να αυτό εξυπηρετούμαι δεν το θεωρούν σημαντικό,αυτοί θέλουν μόνο να είμαι σούπερ κοινωνική ώστε να μην νομίζουν οι συγγενείς ότι είμαι περίεργη λόγω της χαμηλής έντασης φωνης,της απουσίας βλεμματικης επαφής.
    Last edited by ariana; 28-02-2020 at 16:34.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Η μητερα μου ναι,ο πατέρας μου συνέχεια μου λέει ότι δίνουμε τζάμπα λεφτά πάντως και οι δύο οταν με βλέπουν ότι ντρέπομαι,όταν αντιμηλω σε αυτους,έχω νεύρα μου λένε συνέχεια τζάμπα λεφτά δίνουμε τίποτα δεν κάνεις εκεί και ακόμα και αυτά που έχω καταφέρει πχ να παραγγέλνω,πηγαίνω για ψώνια,παίρνω μέσα μεταφοράς δηλ να αυτό εξυπηρετούμαι δεν το θεωρούν σημαντικό,αυτοί θέλουν μόνο να είμαι σούπερ κοινωνική ώστε να μην νομίζουν οι συγγενείς ότι είμαι περίεργη λόγω της χαμηλής έντασης φωνης,της απουσίας βλεμματικης επαφής.Δεν ξέρω γιατί με κορόιδευαν και γενικά τότε δεν είχα κάτι εμφανισιακά η κάποιο πρόβλημα που να φαινόταν ώστε να με κοροϊδέψουν ούτε οι χαρακτηρισμοί που μου έλεγαν ήταν συγκεκριμένοι,μάλλον πιο πολύ με κορόιδευαν επειδή ήμουν πολύ ντροπαλή και ίσως να φαινομουν ο εύκολος στοχος
    Ο λόγος που θεωρούν ότι είναι τζάμπα λεφτά είναι γιατί τα βήματα που έκανες είναι αυτονόητα για αυτούς. Δεν μπορούν καν να φανταστούν ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν μπορεί να τα κάνει.. Ακόμη και μπροστά τους να είναι.
    Οι γονείς σου μπορούν να δουν την ζημιά αλλά δεν μπορούν να πάρουν το μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτό.. Γιατί φταίνε. Πριν. Τώρα.. Αυτό που κάνεις με την ψυχοθεραπεία είναι το καλύτερο δώρο που έδωσες στον εαυτό σου. Θα γνωρίσεις επιτέλους ποια είσαι γιατί ακόμη βλέπεις ότι έβλεπαν οι άλλοι σε σένα.. Να ξέρεις όμως πως οι άλλοι βλέπουν σε εμάς ότι είναι ικανοί να δουν.. Δεν σημαίνει ότι είμαστε αυτό ή ότι είμαστε μόνο αυτό.. Προσπάθησε να αγνοείς τα σχόλια που κάνουν οι γονείς σου για την ψυχοθεραπεία και σιγά σιγά θα βγάλεις τα γυαλιά που φορείς (αυτά που βλέπουν οι άλλοι) και θα δεις με τα μάτια σου.
    Έχω πει και σε ένα άλλο παιδί χθες εδώ στο φόρουμ πως συμπαθώ τους ανθρώπους που είναι χαμηλών τόνων. Θεωρώ πως έχουν από τις πιο όμορφες ψυχές αλλά είναι τόσο τρομαγμενοι που δεν μιλάνε. Πάντα επέλεγα να κάνω παρέα με τέτοιους ανθρώπους. Ειδικά στο σχολείο.
    Να μιλάς εδώ στο φόρουμ.. Χρησιμοποίησε λίγο και άλλες ενότητες στο φόρουμ.. Πιο χαλαρές. Να ανταλλάξεις κουβέντες, σκέψεις.. Θα δεις πως υπάρχουν όλων των ειδών ανθρώπων... Και ότι δεν είναι όλοι οι ίδιοι και δεν είναι όλοι κριτές των πάντων..

  10. #10
    Ευχαριστώ πολύ,για την απάντηση,πραγματικά με βοήθησε,γενικά προσπαθώ τουλάχιστον στο κομμάτι της ψυχοθεραπείας να μην ακούω τους γονείς μου και γενικά όσους λένε ότι δεν κάνει τίποτα γιατί έχω βοηθηθεί αρκετά σε κάποια πραγματα,και προσπαθώ να εκτίθεμαι στο φόβο μου παρά το άγχος μου,κι όντως και το φόρουμ με έχει βοηθήσει

  11. #11
    george1520
    Guest
    Ξέρω είναι δύσκολο να αγνοήσεις τα σχόλια τους.. Αλλά ότι χτίζεις στο χαλάνε. Πάντα να έχεις στο μυαλό σου "τόσα ξέρουν.. Τόσα λένε"..
    Υπαρχουν άνθρωποι που μπορούν να δουν και μέσα από μια εικόνα.. Φτάνει να δώσεις χώρο..

    Τι σκέφτεσαι ότι μπορεί να σχολιάσει κάποιος? Πχ εκεί που πήγατε.. Τι μπορεί να έλεγαν οι σερβιτόροι? Απλα να ξέρεις ότι αυτό που σκέφτονται είναι ποτέ θα σχολασουν για να ηρεμήσει το κεφάλι τους. Δεν ψάχνουν να βρουν "περιεργο" πελάτη για να πουν κάτι αρνητικό.

  12. #12
    Όντως ναι αυτό μου λέει και ο ψυχολόγος μου,οι υπάλληλοι με τόση δουλειά σιγά μην ασχοληθούν μαζί μου,ναι εντάξει τώρα δεν υπολογίζω τόσο πολύ τα λόγια των γονιών μου σε σχέση και παλιά που σκεφτόμουν μέχρι και να σταματήσω την ψυχοθεραπεία εξαιτίας τους.Τωρα όσον αφορά την έκθεση που έκανα με τον ψυχολόγο στο καφέ,συνήθως δεν αγχώνομαι τόσο ,τώρα που το σκέφτομαι πιο καθαρά ίσως να αγχώθηκα επειδή ήθελα να του δείξω πως έχω βελτιωθεί η επειδή ήταν πρώτη φορά που βγαίναμε εκτός γραφείου και ήταν άβολο να είμαι σε εξωτερικό χώρο με τον ψυχολόγο μου.

  13. #13
    Ίσως επειδή έχεις συνηθίσει να τον βλέπεις σε συγκεκριμένο περιβάλλον...αλλά αυτό δεν ακυρώνει με τίποτα όλη την προσπάθεια που έχεις κάνει μέχρι τώρα... Πάντως εμένα μου φαίνεσαι άνθρωπος που ξέρει να μιλάει κ να αρθρωνει το λόγο του.. Και στο λέω όχι για να πω απλώς κάτι καλό αλλά γιατί η άποψη που έχουμε για τον εαυτό μας είναι μερικές φορές διαφορετική κ κυρίως "χειρότερη" από αυτή που έχουν οι άλλοι για μας...

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Όντως ναι αυτό μου λέει και ο ψυχολόγος μου,οι υπάλληλοι με τόση δουλειά σιγά μην ασχοληθούν μαζί μου,ναι εντάξει τώρα δεν υπολογίζω τόσο πολύ τα λόγια των γονιών μου σε σχέση και παλιά που σκεφτόμουν μέχρι και να σταματήσω την ψυχοθεραπεία εξαιτίας τους.Τωρα όσον αφορά την έκθεση που έκανα με τον ψυχολόγο στο καφέ,συνήθως δεν αγχώνομαι τόσο ,τώρα που το σκέφτομαι πιο καθαρά ίσως να αγχώθηκα επειδή ήθελα να του δείξω πως έχω βελτιωθεί η επειδή ήταν πρώτη φορά που βγαίναμε εκτός γραφείου και ήταν άβολο να είμαι σε εξωτερικό χώρο με τον ψυχολόγο μου.
    Εμένα μου κάνει εντύπωση που βγήκατε για καφέ.. Δεν το έχω ξανά ακούσει. Δεν ξέρω και πολλούς ψυχολόγους αλλά μου έκανε εντύπωση..

    Αν σε μια συζήτηση.. Διαφωνήσεις με κάποιον.. Και αυτός επιμένει στο δικό του.. Εσύ τι κάνεις?
    Πρώτα από όλα υπάρχει περίπτωση να διαφωνείς με κάτι και να το πεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Νομίζω ότι όλα τα συμπτώματα που έχεις είναι ένας συνδυασμός αγοραφοβίας και εσωστρέφειας. Έχει παίξει ρόλο φυσικά και το μπούλινγκ που έφαγες και η απαξίωση από τους γονείς, αλλά από όσο βλέπω στο φέισμπουκ (είμαι μέλος σε διάφορα γκρουπ για εσωστρεφείς εκεί, όπως το introvert nation), και άτομα χωρίς κακοποιητικούς γονείς και μπούλινγκ που απλά είναι εσωστρεφείς έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με εσένα (και, σε λιγότερο ίσως βαθμό, και με εμένα). Πες στους γονείς σου ότι είναι η προσωπικότητά σου έτσι και ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι στον κόσμο. Πάντως δε νομίζω ότι μπορεί να σε αλλάξει η ψυχοθεραπεία, όπως δεν άλλαξε και εμένα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πιθανά Πρόσωπα απέναντι στον Φόβο
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-2017, 05:05
  2. Από φόβο σε φόβο-Ψυχοσωματικά
    By ren4itoy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-02-2015, 09:28
  3. ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-08-2010, 16:45
  4. Εκθεση Βιβλίου..
    By harrys in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2006, 00:35
  5. ΧΑΜΟγΕΛΟΝΤΑΣ στον ΦΟΒΟ
    By 8odwris in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2006, 16:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •