Δέκατα κ πονοκεφαλος εδώ και πολύ καιρό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    2

    Δέκατα κ πονοκεφαλος εδώ και πολύ καιρό

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιο μέλος εδώ,28 ετών, ωστόσο έχω διαβάσει θέματα του φόρουμ στο παρελθόν. Το θέμα που με απασχολεί είναι το εξής.. Τέλη Δεκέμβρη ξεκίνησε πονοκέφαλος-ή καλύτερα, κάτι σαν πίεση στο κεφάλι που μετά από 2-3 μέρες συνδυάστηκε με ελαφριά ναυτία. Παράλληλα, είχα δέκατα 37.2 περίπου. Έκανα αιματολογικές εξετάσεις όπως γενική αίματος, τκε, crp, χοληστερολη και άλλες, μαγνητική εγκεφάλου οι οποίες βγήκαν καλές. Το συμπέρασμα της νευρολόγου για τον πονοκέφαλο ήταν το άγχος. Ευτυχώς, η ναυτία σταμάτησε από τα μέσα Ιανουαρίου όταν βγήκαν τα αποτελ3σματα της μαγνητικης. Ωστόσο, δεδομένου ότι δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό με βάση τις εξετάσεις που έκανα συνέχιζα να μαι αγχωμένη επειδή έβλεπα να μην υποχωρεί ο πονοκέφαλος παρά μόνο να είναι πιο ήπιος + με αυτά που διάβαζα στο ιντερνετ τρομαζα πιο πολυ. Για να μην μακρηγορώ, μετά τα μέσα του προηγούμενου μήνα ξεκίνησα να έχω δύσπνοια, ταχυκαρδίες και γενικά να νιώθω μια έντονη κόπωση ακόμη και με περπάτημα λίγων λεπτών. Επίσης, επαναεμφανίστηκαν τα δεκατα τα οποία διήρκησαν σχεδόν 20 ημέρες, μεχρι 37.4. Έκανα ακτινογραφία θώρακος, εξεταση θρεοειδους,καρδιογρσφημα κ τριπλεξ καρδιας. Ουτε εδώ βρεθηκε κάτι. Ο καρδιολογος μου πε οτι περνάω κρίση πανικού κ δεν οφείλεται σε καρδιολκογικο πρόβλημα η δύσπνοια. Εν τέλει, τα δεκατα σταμάτησαν και επί 3 εβδομάδες είχα φυσιολογική θερμοκρασία. Από την προηγούμενη εβδομάδα ωστόσο έχω πάλι 37.4 τα απογεύματα. Ξέχασα να αναφέρω ότι κάνω πλέον φυσικοθεραπεια για τον αυχενα μετά από μαγνητικη που έκανα πρόσφατα κ έδειξε να υπάρχουν κάποια θέματα αν κ οχι σοβαρά. Ωστόσο, ενώ ο ορθοπεδικος μου γραψε να κάνω φυσικοθεραπειες κ αυτος πιο πολυ επεμενε στο θέμα του άγχους, ότι ενδεχομένως αυτο προκαλεί τον πονοκεφαλο. Οι φυσικοθεραπετριες βέβαια που με έχιυν αναλάβει λενε οτι ειναι πέτρα ο αυχενας μου, ότι κάνει ευθειασμο κ οτι αυτη η πίεση που νιώθω στο κεφαλι οφειλεται στον αυχενα.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής.. Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να έχει δεκατα για μεγάλο χρονικό διάστημα κ να μην οφειλόταν σε κάτι παθολογικό αλλά να ήταν ψυχογενη πχ? Για τον πονοκεφαλο οκ, μου έχουν πει οι γιατροι ότι ίσως οφείλεται σε αγχος αλλά και τα δεκατα? Έχω ανησυχήσει με αυτό το θέμα αρκετά γιατί δεν φεύγουν εύκολα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    κουραση βγαζει δεκατα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Σε ωρλ έχεις πάει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σαν "ψυχογενής" πυρετός μου ακούγεται...από έντονο στρες και έντονη συναισθηματική φόρτιση συμβαίνει κυρίως και χωρίς να προηγείται λοιμωξη...Η θεραπεία κρίνεται αποτελεσματική όταν στοχεύει στη ρίζα του προβλήματος, δηλαδή στο ίδιο το στρες. Έτσι, ενδείκνυνται στην περίπτωση αυτή η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία, η φαρμακευτική αγωγή κατά του άγχους και άλλες πρακτικές μείωσης του στρες..Ανεβάζω και εγώ κυρίως τις φορές που στρεσαρομαι όταν δεν κοιμάμαι καθόλου και εχω εξαντληθεί..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Καλησπερα .Εκανα ψυχογενη πυρετο πριν πολλα χρονια.....οτσν ξεκινησαν οι κρισεις πανικου .Για πολυ καιρο εφτανα τ 37 και 4 και 5 και μονο απογευμα!ειχα κανει 10δες εξετασεις μεχρι για AIDS και ειχα παει σε πολλους γιατρους .Βασανιστηκα μηνες μου εφυγε οταν αρχισα να ασχολουμε ......με αλλη αρωστια!!!

  6. #6
    Ακριβώς το ίδιο και γω. Από τς 3 μέχρι τς 6, 7 ανέβαζα δέκατα. Τ βράδυ ήμουν απόλυτα καλά. Καθαρό άγχος ειναι

  7. #7
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Καλησπερα .Εκανα ψυχογενη πυρετο πριν πολλα χρονια.....οτσν ξεκινησαν οι κρισεις πανικου .Για πολυ καιρο εφτανα τ 37 και 4 και 5 και μονο απογευμα!ειχα κανει 10δες εξετασεις μεχρι για AIDS και ειχα παει σε πολλους γιατρους .Βασανιστηκα μηνες μου εφυγε οταν αρχισα να ασχολουμε ......με αλλη αρωστια!!!
    Χαχαχ ισχύει, μετά εγώ κόλλησα με τν καρδιά οπότε δν ξανά ασχολήθηκα

  8. #8
    Καλησπερα malavida . Μην ανησυχεις κοπελα μου, απο τη στιγμη που εχεις κανει εξετασεις και ολα μην εχεις δευτερες σκεψεις. Αυτες σε αρρωσταινουν! Ειχα και εγω μια ασταθεια και ενα μουδιασμα στο κεφαλι επι 1 μηνα ακριβως και η οφθαλμιατρος και μονο με καθυσηχασε οτι δεν ειναι κατι και μετα απο 10 μερες περασε! το μυαλο παιζει πολυ ασχημα παιχνιδια !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι ο φόβος που έχω τελευταία σχετικά με τα συμπτωματα που περιέγραψα είναι ο ιός Hiv. Μέσω σεξουαλικης επαφής ή χρήσης συριγγας δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κολλησα, το ξερω με κάθε βεβαιότητα αυτο. Ούτε εχω μοιραστεί ή χρησιμοποιήσει ξυραφάκια άλλων. Οπότε, μου χει μπει η ιδέα ότι ίσως κολλησα από κάποια δημοσια τουαλέτα αν και προσέχω κάθε φορά.. Γνωρίζετε εαν υπαρχει πιθανότητα μετάδοσης του ιού αυτού με αυτον τον τρόπο? Απ οτι διαβασα στο ιντερνετ, (μαλλον) οχι αλλα απο την αλλη τα συμπτωματα που έχω όπως ο πονοκρφαλος τα επίμονα δεκατα ταιριάζουν με τα συμπτωματα του hiv..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Αυτό ειναι αδύνατον...ο ιός αυτός δεν ζει πάνω σε επιφάνειες... Οτιδήποτε άλλο μπορεί να το κολλήσεις σε τουαλέτα,αυτό όχι..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Δες τα αντισώματα του θυρεοειδή είναι στα φυσιολογικά όρια; Αν είναι αυξημένα μπορεί να είναι από εκεί. Για τον πονοκέφαλο δες τα μάτια σου. Είχα Εγώ παλιά και τα είχα ψάξει όλα και τελικά ήταν από τα μάτια..Τα δέκατα μήπως τα έχεις όταν είναι να αδιαθετήσεις; Εγώ κάνω δέκατα όταν περιμένω περίοδο.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Δες τα αντισώματα του θυρεοειδή είναι στα φυσιολογικά όρια; Αν είναι αυξημένα μπορεί να είναι από εκεί. Για τον πονοκέφαλο δες τα μάτια σου. Είχα Εγώ παλιά και τα είχα ψάξει όλα και τελικά ήταν από τα μάτια..Τα δέκατα μήπως τα έχεις όταν είναι να αδιαθετήσεις; Εγώ κάνω δέκατα όταν περιμένω περίοδο.
    Kαι εγω κανω δεκατα οταν περιμενω περιοδο, επισης κανω δεκατα οταν αγχωνομαι και οταν ειμαι πεπεισμενη οτι κατι εχω ...μεχρι που καποια στιγμη το ξεχναω γιατι βαριεμαι να ψαχνομαι συνεχεια και περνανε!

Similar Threads

  1. αγχος, φωνες μετα απο πολυ καιρο, κεπα
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-02-2020, 15:41
  2. Παρατεταμένα δεκατα
    By SugarKat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2019, 18:15
  3. single μετα απο πολυ καιρο...
    By MAXI13_ed in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-2016, 14:02
  4. Ήταν να βγω έξω σήμερα, μετά από πολύ καιρό...
    By Άγνωστος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 01-08-2011, 18:17
  5. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με κάτι για πολύ καιρό.
    By Zephon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 49
    Last Post: 31-01-2010, 05:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •