Νευρολογικοι ή ψυχοσωματικοι πονοι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40

    Νευρολογικοι ή ψυχοσωματικοι πονοι;

    Καλησπερα παιδια. Ευχομαι να στε ολοι καλα ή τουλαχιστον μετρια (I guess). Καθε φορα που ξεκιναω thread με πιανει καταθλιψη, γιατι δεν ξερω ποτε θα κλεισει αυτος ο κυκλος. Any way, εδω και μια βδομαδα ο λαιμος μου ερεθιστηκε παλι (γιατι ειχα κανει ελλειπης θεραπεια) και τωρα προσπαθω να μην μου το γυρισει παλι σε φαρυγγιτιδα. Ωστοσο, εχει κανα 3 μερες που εχω εναν πονο στο κοκκαλο κατω απο το φρυδι μου, κυριως οταν το αγγιζω (το καταλαβα οταν εβαζα κρεμα σε εκεινο το σημειο κ φρικαρα as always). Νιωθω ηλιθια αρχικα γιατι σκεφτομαι να πηγαινω σε νευρολογο κ να του λεω οτι ποναω εκει και να με διωχνει στανταρ με τις κλωτσιες. Ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος ειχε κατι παρομοιο; Εμενα ο νους μου παει κατευθειαν σε κατι νευρολογικο, αλλα δεν βγαζει ιδιαιτερο νοημα. Λετε να ναι απο την ιωση κτλ; μου φαινεται παραξενο γιατι δεν ειχα ποτε ξανα τετοιο πονο εκει. Τερμα χαζο. Καμια φορα αν κανω μασαζ την περιοχη περναει btw. Αν ειναι ψυχοσωματικο ΠΑΛΙ νομιζω πως θα τρελαθω κανονικα. Thank u για τον χρονο σας. Θα εκτιμησω τα comments σας, οσο και αν πονεσουν.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Ναι,το έχω παθει πολλες φορες και το έχω πει και στον νευρολόγο μου. Μου είπε ότι είναι πιασιμο νεύρου,τίποτα σοβαρό.

  3. #3
    Καλημερα, αν θες τη γνωμη μου προσπαθησε να μη το πιεζεις Και εγω αν αρχιζω να πιεζω κατι καποια στιγμη θα με πονεσει. τα περισοτερα ειναι αληθινοι πονοι ,δηλαδη τους νιωθουμε, αλλα στην ουσια εναι ψυχοσωματικα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Καλημερα, αν θες τη γνωμη μου προσπαθησε να μη το πιεζεις Και εγω αν αρχιζω να πιεζω κατι καποια στιγμη θα με πονεσει. τα περισοτερα ειναι αληθινοι πονοι ,δηλαδη τους νιωθουμε, αλλα στην ουσια εναι ψυχοσωματικα...
    Ισχυει τερμα αυτο. Εχω την εντυπωση πως δεν ηταν καν τοσο τραγικο στην αρχη αλλα στο κεφαλι μου εγινε τεραστιο.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι,το έχω παθει πολλες φορες και το έχω πει και στον νευρολόγο μου. Μου είπε ότι είναι πιασιμο νεύρου,τίποτα σοβαρό.
    Το οποιο προερχεται απο καπου; ή ετσι ασχετα μαζι με ολα τα ψυχοσωματικα μας ερχεται κ αυτο να μας τρελανει τελειως;

  6. #6
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Ισχυει τερμα αυτο. Εχω την εντυπωση πως δεν ηταν καν τοσο τραγικο στην αρχη αλλα στο κεφαλι μου εγινε τεραστιο.
    Αυτο ειναι, μη ξανα πας σε γιατρο για λιγο και προσπαθησε να επικεντρωσεις αλλου την προσοχη σου και πιστευω σε λιγο καιρο θα το ξεχασεις . Βεβαια αμα δε μπορεις με τιποτα και το τραγικοποιοησεις στο μυαλο σου , για να ηρεμισεις πηγαινε σε γιατρο να σου φυγει τελειως.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Αυτο ειναι, μη ξανα πας σε γιατρο για λιγο και προσπαθησε να επικεντρωσεις αλλου την προσοχη σου και πιστευω σε λιγο καιρο θα το ξεχασεις . Βεβαια αμα δε μπορεις με τιποτα και το τραγικοποιοησεις στο μυαλο σου , για να ηρεμισεις πηγαινε σε γιατρο να σου φυγει τελειως.
    Αυτο θα κανω και αυτη τη φορα. Ψηνομαι να ξυπνησω μια μερα και να πω "δεν εχω τιποτα που να με απασχολει". Ελπιζω να μην αργησει. Ευχαριστω πολυ btw

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Αυτο θα κανω και αυτη τη φορα. Ψηνομαι να ξυπνησω μια μερα και να πω "δεν εχω τιποτα που να με απασχολει". Ελπιζω να μην αργησει. Ευχαριστω πολυ btw
    Παίρνεις κάποια αγωγή για την κατάθλιψη ; Γιατί όταν έχεις το ανχος κτλπ λογικό είναι να τα σκέφτεσαι όλο αυτά και να ανχωνεσαι όταν στρώσεις και ανέβει η διάθεση σου δεν θα σε απασχολει τίποτα

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Το οποιο προερχεται απο καπου; ή ετσι ασχετα μαζι με ολα τα ψυχοσωματικα μας ερχεται κ αυτο να μας τρελανει τελειως;
    Δεν είναι ψυχοσωματικό,είναι πιάσιμο νεύρου. Πιάσιμο κοινώς. Εμένα αντανακλούσε και πάνω στο μέτωπο όταν το πίεζα. Μην τον πιέζεις. Αν σε ενοχλεί πάρε κάποιο ντεπον.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Παίρνεις κάποια αγωγή για την κατάθλιψη ; Γιατί όταν έχεις το ανχος κτλπ λογικό είναι να τα σκέφτεσαι όλο αυτά και να ανχωνεσαι όταν στρώσεις και ανέβει η διάθεση σου δεν θα σε απασχολει τίποτα
    Όχι, δεν παίρνω. Γενικά το θέμα το αντιμετωπίζω 1 χρόνο πλέον και ακόμη φοβάμαι τα πάντα. Πραγματικά όμως το οτιδήποτε σε πόνο μου προκαλεί υπερβολικά γρήγορη πτώση της διάθεσης μου και νιώθω ότι δεν μπορώ να το ελέγξω.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι ψυχοσωματικό,είναι πιάσιμο νεύρου. Πιάσιμο κοινώς. Εμένα αντανακλούσε και πάνω στο μέτωπο όταν το πίεζα. Μην τον πιέζεις. Αν σε ενοχλεί πάρε κάποιο ντεπον.
    Να'σαι καλά για την απάντηση ρε Αντώνη. Μου φάνηκε απλά τέρμα παράξενο γιατί δεν υπάρχει φούσκωμα ή οτιδήποτε (ούτε καν κάποιο σπυρί) και λέω οκ πεθαίνω (ήρεμη πάνω απ'όλα).

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Όχι, δεν παίρνω. Γενικά το θέμα το αντιμετωπίζω 1 χρόνο πλέον και ακόμη φοβάμαι τα πάντα. Πραγματικά όμως το οτιδήποτε σε πόνο μου προκαλεί υπερβολικά γρήγορη πτώση της διάθεσης μου και νιώθω ότι δεν μπορώ να το ελέγξω.
    Ναι ξέρω πως είναι εκεί που πας να κοιμηθείς να σκέφτεσαι διάφορα και να σε πιάνει ανχος στο κρεβάτι σου και να μην ηρεμείς ενώ ξέρεις ότι όλα στην ιδέα σου .. καλό θα ήταν να πάρεις μια βοήθεια από έναν ψυχολόγο για αρχή ..

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικοί πόνοι εδώ και δύο χρόνια- βοήθεια
    By hello,its mary in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 04-03-2018, 23:03
  2. Πόνοι στα πλευρά
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2016, 14:30
  3. Πόνοι στο στήθος!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2015, 13:55
  4. ΠΟΝΟΙ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 10-12-2014, 10:33
  5. Ψυχοσωματικοί πόνοι;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2009, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •