Πιστεύεται ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα μας στέλνουν σημάδια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Πιστεύεται ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα μας στέλνουν σημάδια;

    Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ακούσω γνώμες αν πιστεύετε ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έφυγαν από τη ζωή μας στέλνουν μηνύματα ή σημάδια.. επειδή τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει για το μεταφυσικό αρκετά και έχω διαβάσει ότι οι αγαπημένοι μας άνθρωποι μας στέλνουν με διάφορους τρόπους σημάδια ότι είναι κοντά μας. Εμένα μου έχουν συμβεί τα εξής μέχρι στιγμής 1) ήμουν στο μπάνιο και σκεφτόμουν πολύ έντονα το πολυαγαπημένο μου πρόσωπο που έφυγε το καλοκαίρι και ξαφνικά ανοιγοκλεισε το φως.. 2) είχα πάει για πρώτη φορά επίσκεψη σε κοινούς φίλους μετά από το θάνατο του φίλου μας και ήταν μεσημέρι και είχαν το αγαπημένο του φαγητό χωρίς να το ξέρουν αυτοί εγώ τους το είπα ότι ήταν το αγαπημένο του και τυχαία πήγα εκείνη τη μέρα επίσκεψη μετά από καιρό που το ανέβαλα συνεχώς και 3) χθες συνάντησα τυχαία στο δρόμο ένα παιδικό του φίλο και τα είπαμε και πήγαμε για μπυριτσα μιλούσαμε για τον πολυαγαπημένο μας φίλο και στο γυρισμό για τα σπίτια μας όπως περπατούσαμε παίζει σε ένα μαγαζί δυνατά το αγαπημένο του τραγούδι από τον αγαπημένο του τραγουδιστή Μητροπάνο.. είναι τυχαία όλα αυτά;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Εμένα δύο περιστατικά μου έχουν συμβεί..Μετά το θάνατο του παιδικού μου φίλου..Ελπίζω να μην με πάρετε για τρελή..
    1) Είχα πάει για καφέ στο σπίτι των γονιών του..Και ο πατέρας του είχε αφήσει το κινητό του πάνω στο τραπέζι του σαλονιού, εκεί μπροστά μας..Και χτυπάει το κινητό..Βλέπουμε στην οθόνη τον αριθμό του σταθερού που και αυτό ήταν δίπλα μας..Δηλαδή γινόταν κλήση από το σταθερό στο κινητό χωρίς κάποιος να αγγίζει κανένα από τα τηλέφωνα..Αλλά μιλάγαμε γι αυτόν..

    2) Ήμουν έγκυος και είχε πολύ ζέστη..Και όπως καθόμουν στη βεράντα μου λέω στον άντρα μου ότι θα ήθελα μια μπύρα..Και λέει ωω ποιός πάει τώρα για μπύρα..Και δεν πήγε να μου φέρει..Και το βράδυ όπως κοιμόμασταν ξυπνάει τρομαγμένος (εγώ το ευχαριστήθηκα) .. Είχε δει σε όνειρο τον φίλο μου με μια μπύρα στο χέρι και του είπε " άντε γεια μας ρε μαλ...α"
    Αυτά όμως έγιναν όταν ο θάνατός του ήταν πρόσφατος..Και τον σκεφτόμουν έντονα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    YokoChoco
    Guest
    Ένας ορθόδοξος Γέροντας θα σου έλεγε να ζητήσεις συμβουλή πνευματικού και ότι μπορεί όλα αυτά να είναι εκ του πονηρού, στην Ορθοδοξία πρέπει ο άνθρωπος να έχει διάκριση του τι συμβαίνει.

    Ένας Μάρτυρας του Ιεχωβα θα σου έλεγε οτι ειναι καθαρά δαιμονική ενέργεια.

    Ένας Άθεος ότι είναι συμπτώσεις.

  4. #4
    Εγώ πιστεύω ότι οι αγαπημένοι μας άνθρωποι που έχουν φύγει από τη ζωή μας στέλνουν σημάδια επειδή τους σκεφτόμαστε.. δεν πιστεύω σε πονηρά πνεύματα και τέτοια

  5. #5
    george1520
    Guest
    Κάποιοι λένε ότι μόλις πεθάνει ένας άνθρωπος.. Γεννιέται σε άλλο σωμα.. Άλλοι λένε πως όταν πεθάνει κάποιος δεν θυμάται τίποτα. Ούτε αγαπημένα πρόσωπα.. Ουτε τίποτα. Επειδή η ψυχή βγαίνει από το σώμα.

    Αν θες να πιστεύεις ότι σου μιλάνε τότε θα βρεις σημάδια που το κάνουν.. Εγώ πιστεύω ότι είναι συμπτώσεις όλα.. Αλλά είναι γνώμη μου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κάποιοι λένε ότι μόλις πεθάνει ένας άνθρωπος.. Γεννιέται σε άλλο σωμα.. Άλλοι λένε πως όταν πεθάνει κάποιος δεν θυμάται τίποτα. Ούτε αγαπημένα πρόσωπα.. Ουτε τίποτα. Επειδή η ψυχή βγαίνει από το σώμα.

    Αν θες να πιστεύεις ότι σου μιλάνε τότε θα βρεις σημάδια που το κάνουν.. Εγώ πιστεύω ότι είναι συμπτώσεις όλα.. Αλλά είναι γνώμη μου.
    Τόσες πολλές συμπτώσεις σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα; Και όλα με το που βρέθηκα με κοινούς φίλους για πρώτη φορά μετά από την απώλεια του αγαπημένου μας φίλου; Παραειναι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ακούσω γνώμες αν πιστεύετε ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έφυγαν από τη ζωή μας στέλνουν μηνύματα ή σημάδια.. επειδή τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει για το μεταφυσικό αρκετά και έχω διαβάσει ότι οι αγαπημένοι μας άνθρωποι μας στέλνουν με διάφορους τρόπους σημάδια ότι είναι κοντά μας. Εμένα μου έχουν συμβεί τα εξής μέχρι στιγμής 1) ήμουν στο μπάνιο και σκεφτόμουν πολύ έντονα το πολυαγαπημένο μου πρόσωπο που έφυγε το καλοκαίρι και ξαφνικά ανοιγοκλεισε το φως.. 2) είχα πάει για πρώτη φορά επίσκεψη σε κοινούς φίλους μετά από το θάνατο του φίλου μας και ήταν μεσημέρι και είχαν το αγαπημένο του φαγητό χωρίς να το ξέρουν αυτοί εγώ τους το είπα ότι ήταν το αγαπημένο του και τυχαία πήγα εκείνη τη μέρα επίσκεψη μετά από καιρό που το ανέβαλα συνεχώς και 3) χθες συνάντησα τυχαία στο δρόμο ένα παιδικό του φίλο και τα είπαμε και πήγαμε για μπυριτσα μιλούσαμε για τον πολυαγαπημένο μας φίλο και στο γυρισμό για τα σπίτια μας όπως περπατούσαμε παίζει σε ένα μαγαζί δυνατά το αγαπημένο του τραγούδι από τον αγαπημένο του τραγουδιστή Μητροπάνο.. είναι τυχαία όλα αυτά;;;
    εννοειται, οτι ειναι τυχαια.
    κι εχουν και πολυ απλη εξηγηση.
    οπως μας εχεις πει, εχεις επηρρεαστει παραπολυ απο αυτον τον θανατο, σε σημειο που να ζητησεις βοηθεια.
    αυτο σημαινει οτι τον σκεφτεσαι οπωσδηποτε παρα πολλες στιγμες της ημερας, ισως και ολη μερα.
    ολο το 24ωρο εχεις παρα πολλα τυχαια ερθισματα τετοιου ειδους, πραγματικα ΧΙΛΙΑΔΕΣ.
    εννοω, ερεθισματα του τυπου, να ακουγεται μια μουσικη, να βλεπεις 100 φαγητα, να ακουγονται χιλιαδες ηχοι, να εμφανιζονται χιλιαδες εικονες κλπ. οπως χιλιαδες ειναι και τα πραγματα που μπορει να τον αφορουν. χιλιαδες οι προτιμησεις του, χιλιαδες οσα αφορουν στοιχεια του χαρακτηρα, της εμφανισης του, μερη που εχει παει, βιβλια που εχει διαβασει, κλπ.
    εσυ απ ολα αυτα, που ειναι πραγματικα ΑΠΕΙΡΑ, απομονωνεις αυτα που μπορει να αφορουν τον φιλο σου, επειδη τον σκεφτεσαι πολυ.

    στο παραδειγμα με το μπανιο ας πουμε, αν δεν αναβοσβηνε το φως, μπορει να ακουγες μια κορνα, εναν συναγερμο, να εβλεπες ενα εντομο στον χωρο και δεκαδες αλλα τυχαια πραγματα.
    στο παραδειγμα του δειπνου, μπορει το φαγητο να ηταν ασχετο και να εβλεπες στο διπλα τραπεζακι το βιβλιο που σου ειχε πει οτι του αρεσει, η να βλεπατε μετα την αγαπημενη του ταινια, και τελειωμο δεν εχει ο καταλογος αυτος.

    ΕΣΥ απομονωνεις αυτα που τον αφορουν, δεν ειναι σημαδιακα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εννοειται, οτι ειναι τυχαια.
    κι εχουν και πολυ απλη εξηγηση.
    οπως μας εχεις πει, εχεις επηρρεαστει παραπολυ απο αυτον τον θανατο, σε σημειο που να ζητησεις βοηθεια.
    αυτο σημαινει οτι τον σκεφτεσαι οπωσδηποτε παρα πολλες στιγμες της ημερας, ισως και ολη μερα.
    ολο το 24ωρο εχεις παρα πολλα τυχαια ερθισματα τετοιου ειδους, πραγματικα ΧΙΛΙΑΔΕΣ.
    εννοω, ερεθισματα του τυπου, να ακουγεται μια μουσικη, να βλεπεις 100 φαγητα, να ακουγονται χιλιαδες ηχοι, να εμφανιζονται χιλιαδες εικονες κλπ. οπως χιλιαδες ειναι και τα πραγματα που μπορει να τον αφορουν. χιλιαδες οι προτιμησεις του, χιλιαδες οσα αφορουν στοιχεια του χαρακτηρα, της εμφανισης του, μερη που εχει παει, βιβλια που εχει διαβασει, κλπ.
    εσυ απ ολα αυτα, που ειναι πραγματικα ΑΠΕΙΡΑ, απομονωνεις αυτα που μπορει να αφορουν τον φιλο σου, επειδη τον σκεφτεσαι πολυ.

    στο παραδειγμα με το μπανιο ας πουμε, αν δεν αναβοσβηνε το φως, μπορει να ακουγες μια κορνα, εναν συναγερμο, να εβλεπες ενα εντομο στον χωρο και δεκαδες αλλα τυχαια πραγματα.
    στο παραδειγμα του δειπνου, μπορει το φαγητο να ηταν ασχετο και να εβλεπες στο διπλα τραπεζακι το βιβλιο που σου ειχε πει οτι του αρεσει, η να βλεπατε μετα την αγαπημενη του ταινια, και τελειωμο δεν εχει ο καταλογος αυτος.

    ΕΣΥ απομονωνεις αυτα που τον αφορουν, δεν ειναι σημαδιακα..
    Α, ρε , remedy, που πηγαν οι παλιες εποχες ? οι υγιειες ........που τα παντα ηταν υγιει.......τωρα μονο για ψυχολογικα προβληματα ,και οι ψυχοτετοιοι, τριβουν τα χερια τος ........ας πατε στην ηλικια μου , και θα βλεπετε τον κοσμο με αλλο ματι..........θα ερθω παλι στα λογια του Μεγαλου Αλαιν Ντελον, που κι αν εχει ζησει την ζωη του , 'απεχθανομαι αυτην την κοινωνια , και δεν λυπαμαι διολου που φευγω ( ειναι 88 ετων )............... και εγω αυριο να πεθαιναι, δεν εδινα πενταρα ..........οχι οτι ειμαι αυτοκτονικος .........διολου .......
    Last edited by Macgyver; 29-02-2020 at 15:05.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ακούσω γνώμες αν πιστεύετε ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έφυγαν από τη ζωή μας στέλνουν μηνύματα ή σημάδια.. επειδή τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει για το μεταφυσικό αρκετά και έχω διαβάσει ότι οι αγαπημένοι μας άνθρωποι μας στέλνουν με διάφορους τρόπους σημάδια ότι είναι κοντά μας. Εμένα μου έχουν συμβεί τα εξής μέχρι στιγμής 1) ήμουν στο μπάνιο και σκεφτόμουν πολύ έντονα το πολυαγαπημένο μου πρόσωπο που έφυγε το καλοκαίρι και ξαφνικά ανοιγοκλεισε το φως.. 2) είχα πάει για πρώτη φορά επίσκεψη σε κοινούς φίλους μετά από το θάνατο του φίλου μας και ήταν μεσημέρι και είχαν το αγαπημένο του φαγητό χωρίς να το ξέρουν αυτοί εγώ τους το είπα ότι ήταν το αγαπημένο του και τυχαία πήγα εκείνη τη μέρα επίσκεψη μετά από καιρό που το ανέβαλα συνεχώς και 3) χθες συνάντησα τυχαία στο δρόμο ένα παιδικό του φίλο και τα είπαμε και πήγαμε για μπυριτσα μιλούσαμε για τον πολυαγαπημένο μας φίλο και στο γυρισμό για τα σπίτια μας όπως περπατούσαμε παίζει σε ένα μαγαζί δυνατά το αγαπημένο του τραγούδι από τον αγαπημένο του τραγουδιστή Μητροπάνο.. είναι τυχαία όλα αυτά;;;


    Γειά σου φιλη-ε μου. Δεν μπορώ να σου πω αν όντως είναι σημάδια αυτά που σου συνεβησαν αλλα θα μπορώ να σου πω σίγουρα πως οι κοντινοί μας άνθρωποι οι οποίοι έχουν φύγει από την ζωή μας βλέπουν από εκεί ψηλά και κάποιες φορές μας στέλνουν σημάδια τα οποια μόνο εάν πιστεύεις στον Θεό και στο πνεύμα του ανθρώπου μετά θάνατον θα τα πάρεις χαμπάρι. Μην ακούς όποιον σου λέει πως αυτά είναι "βλακειες" και πωΣάββατο όταν ο άνθρωπος πεθαίνει τελειώνει εκεί και τελειώσει το παραμύθι. Όταν άκουως τέτοια πράγματα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Γιατί ρε φίλε εσύ που το ξέρεις αυτό; μάγος είσαι η ο θεος; Άμα δεν πιστεύεις μην ανοίγεις το στόμα σου και δεν θα σε κάνει κανείς να πιστέψεις το αντίθετο. Όταν όμως θα σου συμβεί κάποιο περιστατικό θα ντρέπεσαι για όλα όσα έλεγες. Για να στα λέως αυτό όμως με απόλυτη σιγουριά σημαίνει πως κάτι ξέρω και ξέρω πολλά. Η μάνα μου έχει δει πολλές φορές την μάνα της που έχει πεθάνει στο όνειρο να της λέει να προσέχει γιατι θα γίνει αυτό και αυτό και όντως ότι της λεεί βγαίνει πάντα. Αλλά όταν τα λέει αυτά στα αδερφια της και στον πατερα μου την νομίζουν τρελοί(αυτοί είναι αθεοι) η μάνα μου επίσης ασχολείται με λευκή μαγεία δηλαδή ξέρει να διαβάζει τον άλλον και αν του έχουν κάνει μαγεία και όμως πολλοί που δεν πιστεύανε καθόλου ούτε στα πνευματα ούτε στον Θεό τους έκανε η μάνα μου και τώρα είναι κάθε μέρα στην εκκλησία. Και μπορώ να σου ακόμα παρααα πολλά που έχουν ζήσει δικοί μου αλλά και εγώ. Σε κάποιους ανθρώπους ο θεος δίνει την ευκαιρία να μπορέσουν να επικοινωνησουν με τα αγαπημένα τους προσώπα με πολλούς και διάφορους τρόπους.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Η Μαμά μου πέθανε στα χέρια μου,περάσαμε τον τελευταίο της μήνα μαζί στα νοσοκομεία,δυσκολευτηκα πολύ να το ξεπεράσω και μου πήρε ενα-δυο χρόνια..Την είδα έκτοτε αρκετές φορές στον ύπνο μου,όμως δύο φορές δε θα τις ξεχάσω.Η μια λίγες μέρες αφότου έφυγε την είδα σαν σκιά,ήταν ανήσυχη..Η δεύτερη φορά ήταν από αυτά τα όνειρα που ορκίζεσαι ότι ήσουν εκεί,ότι έτσι έγινε όντως.Την είδα πάλι να κάθεται σε ένα σκοτεινό παγκάκι,ήταν όμως καλά,χάρηκε που με είδε,περπατήσαμε μαζί,με πήρε αγκαλιά,θυμάμαι έκλαιγα..Της πρότεινα να πάμε σε ένα μέρος ποιο πάνω,δε θυμάμαι τι ήταν αυτό.Μου απάντησε "παιδί μου εγώ δε μπορώ να έρθω,πήγαινε εσύ να ζήσεις τη ζωή σου"
    Ύστερα ξύπνησα.
    Θέλω να πω πως για εμένα αυτό το όνειρο ήταν λυτρωτικό,κάποιοι άλλοι φοβούνται με τέτοια,ανησυχούν ή δε τα πιστεύουν καν.οποτε βγάζω το συμπέρασμα πως αυτό που κάνει καλό στην ψυχή δε θέλω να το αμφισβητήσω και αν δεν είναι έτσι και είναι κάπως αλλιώς πάλι δε με πειράζει..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Εσεις βλεπετε σημαδια απο πεθαμενους. Για εγω που με στελνει μια φωτογραφια ενας φιλος μετα απο 20 χρονια και βλεπω οτι τραβηχτηκε με την ημερομηνια γεννησης μου και την χρονολογια θανατου του πατερα μου δεν ειναι ενα σημαδι οτι θα φυγω?(μαλλον θα συναντηθουμε συντομα)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Όχι απαραίτητα,όχι..Και Γενικά πιστεύω ότι όλα έχουν να κάνουν με το μυαλό και τον τρόπο που σκεφτόμαστε,στην περίπτωσή σου αν πιστέψεις ότι αυτό είναι σημάδι που σου λέει κάτι άσχημο για εσένα τότε όντως κάτι θα σου συμβεί,αλλάζει η ψυχολογία σου.Αλλα ακόμα και έτσι να είναι αυτό πρέπει να σου βγάζει ένα θετικό μήνυμα,όπως "δεν έχεις πολύ χρόνο για μεμψιμοιρία,μη σπαταλάς έτσι τον χρόνο σου.."

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    [QUOTE=Matrix;1103819]Όχι απαραίτητα,όχι..Και Γενικά πιστεύω ότι όλα έχουν να κάνουν με το μυαλό και τον τρόπο που σκεφτόμαστε,στην περίπτωσή σου αν πιστέψεις ότι αυτό είναι σημάδι που σου λέει κάτι άσχημο για εσένα τότε όντως κάτι θα σου συμβεί,αλλάζει η ψυχολογία σου.Αλλα ακόμα και έτσι να είναι αυτό πρέπει να σου βγάζει ένα θετικό μήνυμα,όπως "δεν έχεις πολύ χρόνο για μεμψιμοιρία,μη σπαταλάς έτσι τον χρόνο σου.."[/QUOTE
    Αν αναφερεσαι σε μενα πρωτα το σκεφτηκα μετα ειδα το σημαδι

  14. #14
    Απλες σατανικες συμπτωσεις ολα αυτα... Τιποτα παραπανω. Απλα τυχαν σε καποιους.

Similar Threads

  1. Οταν χανονται αγαπημενα προσωπα
    By Ορέστης in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 12-10-2018, 20:21
  2. Πιστευεται στο υπερφυσικο?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 06-02-2016, 18:39
  3. πιστευεται τλκ οτι η ψυχωση ειναι θεραπευσιμη εστω εν μερη?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-03-2015, 04:34
  4. να πιστεύεται στα όνειρα..
    By κατερίνα κ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-2014, 00:50
  5. Ποιά είναι τα αγαπημένα σας ποιήματα?
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-2007, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •