Οριακή διαταραχή ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8

    Οριακή διαταραχή ?

    Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος κατά πόσο εγκυρα είναι τα τεστ που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για την οριακή διαταραχή προσωπικότητας. Όσα κ να έκανα,το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.14/15 διάγνωση οριακής διαταραχής.

  2. #2
    YokoChoco
    Guest
    Σύμφωνα με την αναθεωρημένη 4η έκδοση του «ευαγγελίου» των απανταχού Ψυχιάτρων, το γνωστό Διαγνωστικό και Στατιστικό Εγχειρίδιο των Ψυχικών Διαταραχών ή DSM - IV, «η διάγνωση της οριακής διαταραχής εισάγεται όταν υφίστανται πέντε τουλάχιστον από τα ακόλουθα:

    1)Ασταθής εικόνα για τον εαυτό — αυτό σημαίνει πως οι άνθρωποι αυτοί μπορεί πολύ γρήγορα να αλλάζουν και μάλιστα συχνά και διαμετρικά τις απόψεις τους, τις πεποιθήσεις τους, αυτά που τους αρέσουν, αυτά που δεν τους αρέσουν, τους στόχους τους, τις ηθικές τους αξίες κ.λπ.

    2)Ασταθείς σχέσεις — με την ίδια ευκολία που αλλάζουν τα πιστεύω τους αλλάζουν και τη γνώμη τους για τους άλλους — από αγγέλους μέσα σε μια στιγμή τους θεωρούν διαβόλους και το αντίστροφο. Το δίπολο στο οποίο κινούνται οι απόψεις τους για τους άλλους είναι πάντοτε ακραίο: από την απόλυτη εξιδανίκευση στην απόλυτη απαξίωση.

    3)Ασταθή συναισθήματα — τα άτομα με οριακή διαταραχή βιώνουν πολύ έντονα συναισθήματα, και ταχείες εναλλαγές συναισθημάτων, με μικρή ή και καμία εξωτερική αφορμή. Τα πιο επικρατή συναισθήματα είναι ο θυμός, η στενοχώρια και το έντονο άγχος, μεταξύ άλλων.

    4)Απελπισμένες προσπάθειες να μην εγκαταλειφθούν ενώ πολλές φορές αυτή η εγκατάλειψη είναι φανταστική ή ψευδαίσθηση.
    Έντονη παρορμητικότητα. Κατασπατάληση χρημάτων, γρήγορη οδήγηση, κατάχρηση αλκοόλ και ουσιών, ευκαιριακό σεξ χωρίς προφυλάξεις, υπερφαγία κ.α.

    5)Συχνές απόπειρες αυτοκαταστροφής ή αυτοτραυματισμού, απόπειρες/απειλές αυτοκτονίας.
    Χρόνια αισθήματα κενού και ανίας.

    6)Δυσκολία διαχείρισης του θυμού ο οποίος μάλιστα συχνά εκδηλώνεται «δι' ασήμαντον αφορμήν».

    7)Έντονο στρες που οδηγεί σε παροδική παράνοια ή σοβαρά διασχιστικά συμπτώματα (π.χ βρίσκουν τον εαυτό τους να συγκεντρώνεται σε ένα σημείο και να μην σκέφτεται τίποτα, νιώθουν αποκομμένοι από το σώμα τους, σαν να μην τους ανήκει, αισθάνονται σαν να βρίσκονται σε όνειρο και δεν γνωρίζουν αν ο κόσμος γύρω τους είναι αληθινός κλπ.) Συχνά χάνουν τη μνήμη τους σχετικά με το τι συνέβη κατά τη διάρκεια της διάσχισης.


    Αν πληρείς 5 από τα συγκεκριμένα κριτήρια του DSM τότε έχεις ''οριακή'' διαταραχή προσωπικότητας. Ρώτα όμως καλύτερα έναν ψυχολόγο που ειναι ειδικός στο θέμα. Grazie

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Ευχαριστώ YokoChoco! Οτι έχω διαβάσει ως τώρα,όχι μόνο εδώ μέσα κ οτι τεστ κ αν έκανα, απλά επιβεβαιώνει την υποψία μου να έχω αυτή τη διαταραχή. Οχι δεν θα μείνω φυσικά στη δική μου διάγνωση,εννοείται θα επισκεφτώ έναν ψυχολόγο.Απλά είναι κάπως ανακουφιστική όλη αυτή η ανακάλυψη,κατά κάποιον τρόπο,δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις κ'γω αδυνατώ να το εξηγήσω-περιγράψω.Κρίμα που έπρεπε να φτάσω κοντά στα σαράντα για να το κοιτάξω.Έχω χάσει πολλά κ πολλούς ανθρώπους που αγαπούσα.Δυστυχώς με τον πατέρα μου δεν θα μπορέσω ποτέ να αναπληρώσω τον χαμένο χρόνο γιατί τον έχασα κ ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω,πάνε εξι χρόνια τώρα...Είμαι σίγουρη πως κ η χρόνια χρήση της κάνναβης έβαλε το χεράκι της.Κατεύναζε τόσα χρόνια όλα αυτά τα συμπτώματα κ έτσι η ζωή περνούσε χωρίς να δίνω μεγάλη σημασία,πραγματικά δεν ξέρω πλέον αν με βοήθησε ή αν έκανε τα πράγματα χειρότερα.Το σίγουρο είναι οτι όταν δεν κάνω χρήση σχεδόν όλα τα συμπτώματα είναι σε αυξημένο βαθμό...Σήμερα για παράδειγμα, σε μια απλή διαδρομή με το αμάξι κ μάλιστα ξεκινώντας το πρωι κ λέγοντας στον εαυτό μου να είμαι ήρεμη κ να μην ταραχτώ με κανέναν στο δρόμο,,κατάφερα να βριστώ με δυο,όχι με έναν!Κ μάλιστα στη μια περίπτωση απο τις δυο έφταιγα κιόλας!Τα ακούσανε το ίδιο κ οι δυο!Λες κ μου κάνανε κ γω δεν ξέρω τι..Από που να το πιάσει κανείς,μου φαίνεται βουνό...Νιώθω πως αν κάποιος μπορούσε να "χαρτογραφήσει" τον ψυχισμό μου,θα ήταν ένας χάρτης με "πολλά προβληματικά σημεία " έντονα μαρκαρισμένα...Νομίζω πως θέλω μια περιουσία για συνεδρίες...μεγάλο το κουβάρι κ μπερδεμένες οι κλωστές! Όπως κ να'χει ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    YokoChoco
    Guest
    Στις διαταραχες προσωπικότητας βοηθάει η ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. Ψάξε για αυτήν την τεχνική.... Η ΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ή η ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ δεν θα σε βοηθήσει πιστεύω.

    Διάβασε και τα παρακάτω βιβλία:

    «Αισθανθείτε Καλά» Ντέιβιντ Μπέρνς
    «Μηπως πάσχετε απο Τελειομανία;» Τόμας Γκρίνσπουν
    «Πλάτωνας όχι Πρόζακ» Λου Μαρίνοφ
    «Ο Δρόμος των Δακρύων» Χόρχε Μπουκαΐ

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  3. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 18:10
  4. Χωρισμος & Οριακή Διαταραχη
    By Tig in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 20-09-2018, 11:18
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •