Οριακή διαταραχή ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8

    Οριακή διαταραχή ?

    Ισως να φάνηκε κάπως ελαφριά κ επιπόλαια η προσέγγισή μου στο θέμα.Ίσως θα πρέπει να καταθέσω το βιογραφικό μου.Σίγουρα δεν είναι οτι δεν είχα τι να κάνω κ άρχισα τα τεστ στο διαδίκτυο. Βασανίζομαι χρόνια σαν άνθρωπος...Φέρω όλα τα χαρακτηριστικά αυτής της ψυχικής πάθησης,που τελευταίως ανακάλυψα τον όρο. Λίγο πριν τα σαράντα.Δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για ψυχολόγο,αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Ήλπιζα εδώ μέσα απλά, σε μια πρώτη κατευθυντήρια γραμμή.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by blue Nikol View Post
    Ισως να φάνηκε κάπως ελαφριά κ επιπόλαια η προσέγγισή μου στο θέμα.Ίσως θα πρέπει να καταθέσω το βιογραφικό μου.Σίγουρα δεν είναι οτι δεν είχα τι να κάνω κ άρχισα τα τεστ στο διαδίκτυο. Βασανίζομαι χρόνια σαν άνθρωπος...Φέρω όλα τα χαρακτηριστικά αυτής της ψυχικής πάθησης,που τελευταίως ανακάλυψα τον όρο. Λίγο πριν τα σαράντα.Δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για ψυχολόγο,αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Ήλπιζα εδώ μέσα απλά, σε μια πρώτη κατευθυντήρια γραμμή.Ευχαριστώ.
    Καλησπέρα
    Τα τεστ στο διαδίκτυο απλά σε γεμίζουν και άλλα ερωτήματα από αυτά που ήδη έχεις.. Από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις κάποια γνωμάτευση από γιατρό..Βασιζεσαι στο ότι έχεις κάποια συμπτώματα..Καλό θα ήταν να πας σε έναν ειδικό..Αφου δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα μπορείς να πας και στο δημόσιο..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Ευχαριστώ Αλεξία. Έκανα μια προσπάθεια για το δημόσιο, η αναμονή μεγάλη κ οι σκέψεις μου αυτόν τον καιρό πολύ σκοτεινές Τόσο που φοβήθηκα τον εαυτό μου κ την παρορμητικότητά μου,την οποία τις περισσότερες φορές και δεν ελέγχω. Όπως και να'χει σ'ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by blue Nikol View Post
    Ευχαριστώ Αλεξία. Έκανα μια προσπάθεια για το δημόσιο, η αναμονή μεγάλη κ οι σκέψεις μου αυτόν τον καιρό πολύ σκοτεινές Τόσο που φοβήθηκα τον εαυτό μου κ την παρορμητικότητά μου,την οποία τις περισσότερες φορές και δεν ελέγχω. Όπως και να'χει σ'ευχαριστώ πολύ!
    Ναι η αναμονή είναι όντως μεγάλη..Εκτός και αν κλείσεις απογευματινό το οποίο πάλι το πληρώνεις..Αλλά θα έχεις βγάλει διάγνωση..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    κοιτα λιγο θα πασ σε ενα γιατρο θα σ βγαλει διαγνωση και μετα ειναι πωσ θα το διαχειριστεισ δηλαδη τι θα πεισ στον εαυτο σου δουλευεισ καθεσαι τι κανεισ παντρεμενη τι θα πεισ στον αντρα σου ελευθερη τραβασ ενα μποτοξ κ ολα καλα σε τι γιατρο θα πασ παθολογο εχουν μια συνταγη ψυχολογο ψυχιατρο τι ειναι λιγο χαοσ το θεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ποια ειναι αυτά τα χαρ/κα?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Ευχαριστώ!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Κουβαλάω μια θλίψη απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.Στην αρχή το απέδιδα οτι είμαι καλλιτέχνης στο επάγγελμα αλλά κ σαν φύση..Από μικρή ψαχνόμουν φιλοσοφικά κ γενικότερα παραπάνω απο άλλα παιδια της ηλικίας μου..Από τότε που με θυμάμαι λίγες φορές υπήρξα χαρούμενη,σαν να αδυνατώ να είμαι ευτυχισμένη!Μονίμως κάποιο θέμα θα με απασχολούσε-βασάνιζε.Απο μικρή ήθελα να τραβάω την προσοχή..Πολύ λίγες σχέσεις στη ζωή μου όλη,κ δεν αναφέρομαι μόνο στις ερωτικές,αλλά κ στις φιλικές.Πολύ drama queen σε κάποιο χωρισμό.. Πολύ μοναξιά.Πάντα εφταιγε κάποιος ή κάτι άλλο δίπλα μου κ όχι εγω..πάντα κάτι είχαν οι συνθήκες...Αλλοτε αποθέωνα κάποιον κ άλλοτε τον ίδιο άνθρωπο τον απέρριπτα.Ως και τους πολύ δικούς μου ανθρώπους.Γ' αυτό υπάρχουν κ λίγοι άνθρωποι δίπλα μου.Πολύ μπερδεμένη μονίμως,στο να απαντήσω στην ερώτηση για τον εαυτό μου ποια είμαι.Ενα πολύ περίεργο συναίσθημα που με έχει ταλαιπωρήσει πολύ!Ακόμα περισσότερο με ταλαιπωρεί το οτι η διάθεσή μου μπορεί να αλλάζει,100 φορές σε μια ημέρα!Δεν υπάρχει "μέτρια κατάσταση",ή σύννεφα ή πατώματα!Πολυ έντονη συναισθηματικότητα,σε απιστευτα μεγάλο βαθμό..Μπορεί να κλάψω απο συγκίνηση ένα όμορφο πρωινό,βλέποντάς τα όλα όμορφα στη ζωή κ να αξίζουν, κ άλλες φορές να παρακαλάω να τελειώνει αυτό το μαρτύριο..Ποτέ δεν είχα αυτοτραυματισμούς αλλά ίσως σ αυτό το πλαίσιο να είναι το γεγονός οτι δεν με αγαπάω.. Εχω κάνει ακραίες ερωτικές επιλογές ανα διαστήματα,χωρίς να με σέβομαι καθόλου..Εχω κάνει απειρες φορές αυτοκτονικές σκέψεις,κ πάντα αυτό που με κρατούσε ήταν οτι δεν μπορώ να πληγώσω τους δικούς μου τόσο πολύ,με αυτόν τον τρόπο...Αυτό που φοβήθηκα τελευταίως,γιατί οι σκέψεις αυτές έγιναν πιο συχνές, είναι μια έντονη υπερένταση-παρορμητικότητα που με πιάνει,σαν να βρίσκομαι σε άλλη διάσταση εκείνη τη στιγμή κ δεν σκέφτομαι καθαρά...Εχω κάνει εικόνες ,έχω σκεφτεί τρόπους που θα μπορούσα να δώσω ένα τέλος.Οχι δεν είμαι θαραλλέα,είμαι δειλή για κάτι τέτοιο αλλά κ μόνο αυτές οι σκέψεις με κάνουν να φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό.Εκεί φοβάμαι μήπως καμιά φορά δεν λογαριάσω κανέναν κ σκεφτώ μόνο αυτό που θέλω να κάνω εκείνη τη στιγμή..Οταν είμαι καλά αναγνωρίζω οτι είναι οτι πιο χαζό να κάνω τέτοιες σκέψεις.Τόση υπερένταση-παρορμητικότητα!Κάποιες φορές ανεξέλεγκτο θυμό,για το παραμικρό μπορει να κάνω ολόκληρο σκηνικό...Μπορεί να τρέχω σαν τρελή με το αυτοκίνητο,ακόμα κ αν έχω πιεί αλκοόλ..(Δεν πίνω αλκοόλ συχνά,αλλά όταν πίνω ξεφεύγω)χωρίς να λογαριάζω τίποτα..(να αναφέρω επίσης οτι είμαι χρόνια χρήστης κάνναβης περ.20χρόνια,στην ουσία μεγάλωσα με την ουσία αυτή.Οταν είμαι υπο την επίρρεια πέφτουν οι "παλμοί" μου,να το πω έτσι,η υπερένταση,λειτουργώ πιο ήρεμα..σαν να βρίσκω το μυαλό μου..Κατευνάζει τις εντάσεις μου..Ενα χάος..μονίμως..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    aelous σου απάντησα παρακάτω,έτσι μια γενική εικόνα που αντιλαμβάνομαι να υφίσταται..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κοίτα οι διαγνώσεις απαγορεύονται στο forum και ευτυχώς γιατί διαγνώσεις γίνονται μόνο από πιστοποιημένους ειδικούς. Στην παραπάνω περιγραφή πράγματι αναφέρεις αρκετά χαρ/κά οριακής αλλά αυτό δεν φτάνει. Όσον αφορά τα ερωτηματολόγια που θα βρεις στο διαδίκτυο, κυκλοφορούν πολλά. Δες τα σαν ένα μπούσουλα και τπτ περισσότερο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Ναι το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό!
    Ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση του χρόνου!
    Καλό βράδυ!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1
    NIKOL καλησπερα , οτι περιγραφεις ταυτιζονται απολυτα με την κοπελα που ειχα σχεση για 9 μηνες μεχρι 3 μηνες πριν

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  4. οριακή διαταραχή και κλεπτομανία
    By userL in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2018, 00:17
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •