Τελικά όλα αυτά είναι ΙΔΨ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Τελικά όλα αυτά είναι ΙΔΨ

    Εν τελη διαγνώστηκαν με ιδψ όλες οι εμμονες με τις αρρωστιες, με τις εικόνες και τις ιδεοληψίες που αντιμετωπίζω είναι αποτέλεσμα της ιδψ φοράω τα γυαλιά μου επειδή φοβάμαι πως χωρίς αυτά θα πάθω κάτι κακό και όντως σε όσες προσπάθειες έκανα χωρίς αυτά ένιωθα δυσφορία και ειδικά σε αγχώδεις καταστάσεις λειτουργούσαν σαν ηρεμιστικό χωρίς όμως να προσφέρουν κάτι. Το σημαντικό είναι ότι έχω κάνει βήματα να αλλάξω τη ζωή μου και αυτό μου δίνει ελπίδα ότι θα βγω από αυτόν τον κύκλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    μαλιστα....... διαγνωση δικια σου?

    επισης τι βηματα θα κανεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    μαλιστα....... διαγνωση δικια σου?

    επισης τι βηματα θα κανεις?
    Διάγνωση της Ψυχολόγου ρε Άκη έλεος εισαι..και δεν έχεις δικαίωμα να παρακινεί κανέναν να πάρει χάπια. Καλά εδώ μέσα είστε όλοι άρρωστοι πραγματικά δνε βοηθάτε σε τίποτα κ μόνο χειρότερα τα κάνετε.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Διάγνωση της Ψυχολόγου ρε Άκη έλεος εισαι..και δεν έχεις δικαίωμα να παρακινεί κανέναν να πάρει χάπια. Καλά εδώ μέσα είστε όλοι άρρωστοι πραγματικά δνε βοηθάτε σε τίποτα κ μόνο χειρότερα τα κάνετε.
    1. Η ψυχολόγος δεν μπορεί να κάνει διάγνωση για τίποτα, μόνο γνώμη να δώσει, δεν είναι γιατροί οι ψυχολόγοι. Ένας ψυχίατρος μπορεί να σε διαγνώσει. Αλλά ναι, θα μπορούσε να ισχύει το ότι έχεις ΙΔΨ, έχεις πάρα πολλά κριτήρια από τα θέματα που έχεις ανοίξει κατά καιρούς.
    2. Δεν είναι ανάγκη να διαγραφείς από το φόρουμ επειδή κάποιοι δεν είναι βοηθητικοί μερικές φορές.
    3. Όντως, το στάνταρ που θα ακούσεις είναι 1. πάρε αγωγή 2. είναι άγχος 3. πήγαινε σε ψυχολόγο. Και να διαφωνήσεις σε κάτι από τα τρία "είσαι σε άρνηση". Όχι πως είναι κακό να δώσει κάποιος συμβουλές, αλλά όχι να τις επαναλαμβάνει σε όλα τα θέματα που ανοίγει κάποιος.

    Αλλά εφόσον έχεις κάνει βήματα προς τη διάγνωση, και επειδή αντιμετωπίζω την ίδια διαταραχή με σένα, η φαρμακευτική αγωγή είναι κάτι που πρέπει να σκεφτείς σοβαρά. Κι εγώ φοβάμαι τα χάπια, αλλά έχω κάνει προσπάθειες να τα πάρω. Και τουλάχιστον τα ζάναξ με βοηθάνε όταν έχω κρισάρες πανικού. Υπάρχουν και φυτικά βοηθήματα που μπορείς να ψάξεις.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Και πλέον στο θέμα της αρρωστοφοβίας ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω πια. Ναι υπάρχει η υποχονδρίαση τύπου να φοβάσαι με το παραμικρό, αλλά κρίνοντας από τον εαυτό μου, έχω απο πέρυσι που έχω έντονο άγχος υγείας και εν τέλει όλα όσα φοβόμουν ισχύουν. Εκτός κι αν αποδειχθεί ότι η ορθοστατική ταχυκαρδία συνέβη λόγω συνεχούς άγχους και κρίσεων πανικού. Προς το παρόν όλα δείχνουν ότι οφείλεται σε κάποια ορμονική διαταραχή ή στην αναιμία, αλλά ακόμα δεν έχω ξεκάθαρες απαντήσεις. Μόλις δουλέψουν τα αντικαταθλιπτικά, θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα λέει ο γιατρός μου. Τουλάχιστον θα φύγουν από τη μέση οι κρίσεις πανικού.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Υπάρχουν και κλινικοί ψυχολόγοι. Και μια χαρά μπορούν να βγάλουν διάγνωση. Η ψυχολόγος που πήγαινα κάποτε στο πανεπιστήμιο έκανε το διδακτορικό της και ήταν σε πρακτική. Η διάγνωση που μου έκανε ήταν ολόσωστη. 2 ψυχίατροι με διέγνωσαν εντελώς λάθος (διαφορετική διάγνωση ο καθένας, από την πρώτη συνεδρία) και άλλοι 3 ψυχίατροι συμφώνησαν με την 26χρονη τότε ψυχολόγο μου, η οποία ενώ ήξερε τι έχω, μου το είπε αρκετές συνεδρίες μετά για να σιγουρευτεί εντελώς. Οι γιατροί δεν είναι θεοί. Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ εκτός από την αναγκαιότητα των φαρμάκων. Μην κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου. Να το σκεφτεί σοβαρά οκ, αλλά ειδικά τα ζάναξ δεν είναι καραμέλες. Καλά κάνει και το δουλεύει με την ψυχολόγο. Αν η ψυχολόγος είναι σωστή στη δουλειά της, η ίδια θα την στείλει σε ψυχίατρο αν δει πως χρειάζεται φάρμακα.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Δεν είπα ότι δεν μπορούν να βγάλουν διάγνωση. Αλλα κι εγώ μπορώ να βγάλω διάγνωση. Επίσημη διάγνωση βγάζουν οι γιατροί, οι ψυχολόγοι δεν είναι γιατροί. Και δεν μπορούν να βγάλουν επίσημη διάγνωση. Εγώ για ένα χαρτί που χρειαζόμουν για ένα δικαστήριο, ζήτησα και από την ψυχολόγο μου και από τον ψυχίατρο μου μια βε΄βαιωση και φυσικά η ψυχολόγος δεν μπορούσε να μου δώσει γιατί δεν είναι γιατρός.

    Ναι, οι κλινικοί ψυχολόγοι έχουν περισσότερη εμπειρία και κατάρτιση, αλλά δεν είναι γιατροι και δεν μπορούν να συνταγογραφούν φάρμακα για αυτό το λόγο.

    Δεν είπα κάπου ότι οι γιατροί είναι θεοί, σαφώς και μπορούν να βγάλουν λάθος διάγνωση. Για αυτό αν κάποιος δεν είναι βέβαιος για την αξιοπιστία του γιατρού του, ζητά και δεύτερη γνώμη.

    Δεν ξερω από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι είπα ότι είναι μονοδρομος η αγωγή; Της εδωσα τη συμβουλή να το σκεφτεί. Ζω από την παιδική ηλικία με ΙΔΨ και δεν πήρα ποτέ καμία αγωγή.

    Και σαφέστατα δεν κατεβάζεις τα ζάναξ "σαν καραμέλες" έλεος πια. Πού έγραψα εγώ τέτοιο πράγμα; Είπα ότι προσωπικά με βοήθησαν να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού όταν είχα πολλές μέσα στη μέρα. Δεν έχω εθιστεί και κάνω περιστασιακή χρήση όταν το χρειάζομαι. Απλά πράγματα. Από το να τρέχω στα επείγοντα με βοήθησαν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Εντάξει τώρα συγκρίνεις όμως και την διάγνωση που μπορείς να βγάλεις εσύ, με αυτή που μπορεί να βγάλει ο ψυχολόγος με τις γνώσεις του. Επειδή δεν είναι επίσημη στα χαρτιά δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να βγάλει (σωστή) διάγνωση. Το εγχειρίδιο ένα είναι. Επίσης συνήθως ο κόσμος πηγαίνει πρώτα στον ψυχολόγο και αν χρειάζεται ο ίδιος ο ψυχολόγος θα τον στείλει και στον ψυχίατρο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Και σαφέστατα δεν κατεβάζεις τα ζάναξ "σαν καραμέλες" έλεος πια. Πού έγραψα εγώ τέτοιο πράγμα; Είπα ότι προσωπικά με βοήθησαν να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού όταν είχα πολλές μέσα στη μέρα. Δεν έχω εθιστεί και κάνω περιστασιακή χρήση όταν το χρειάζομαι. Απλά πράγματα. Από το να τρέχω στα επείγοντα με βοήθησαν.
    "η φαρμακευτική αγωγή είναι κάτι που πρέπει να σκεφτείς σοβαρά. Κι εγώ φοβάμαι τα χάπια, αλλά έχω κάνει προσπάθειες να τα πάρω. Και τουλάχιστον τα ζάναξ με βοηθάνε..."

    Έγραψες αυτό και απλά σου είπα να μην κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου και επειδή ανέφερες συγκεκριμένα τα ζάναξ που είναι και εθιστικά θεώρησα σωστό να το γράψω. Θέλουν προσοχή.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Αναφέρω αυτά στη συγκεκριμένη χρήστη γιατί έχουμε αρκετά κοινά στις φοβίες, έχει καρδιοφοβία, φοβάται τα χάπια, πάει στα επείγοντα, έχει κρίσεις πανικού κλπ κλπ. Κι εγώ φοβάμαι τα χάπια και της λέω πως αν ο μοναδικός λόγος που είναι πλήρως αρνητική στα χάπια είναι η φοβία, τότε πρέπει να το σκεφτεί σοβαρά και να κάνει μια προσπάθεια. Δεν συμβούλευσα κανέναν να πάρει χάπια σαν καραμέλες. Μιλάμε για φάρμακα που προφανώς δεν παίρνει κανένας χωρίς ιατρική συμβουλή, οπότε αν λάβει μια τέτοια συνταγή στα χέρια της, ευελπιστώ πως ο γιατρός της θα την έχει ενημερώσει ήδη για τη σωστή χρήση τους.

    Εχω περισσότερες γνώσεις από πολλούς ψυχολόγους. Μια σχολή βγάζουν, δεν είναι όλοι το ίδιο καταρτισμένοι. Αλλά δεν διαφωνώ επί της ουσίας.
    Το εγχειρίδιο είναι το DSM5 και ναι, με βάση αυτό θα έπρεπε να γίνονται οι διαγνώσεις. Ο πρώτος ψυχίατρος που πήγα ήταν σκεπτικός στο αν έχω και μετατραυματικό στρες εκτός από OCD, και όταν του είπα να με διαγνώσει, πληρούσα πάνω από πέντε κριτήρια του DSM5.

    Προσωπικά δεν περίμενα να με στείλει η ψυχολόγος στον ψυχίατρο, πήγα μόνος μου.


    Anyway.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Διάγνωση της Ψυχολόγου ρε Άκη έλεος εισαι..και δεν έχεις δικαίωμα να παρακινεί κανέναν να πάρει χάπια. Καλά εδώ μέσα είστε όλοι άρρωστοι πραγματικά δνε βοηθάτε σε τίποτα κ μόνο χειρότερα τα κάνετε.
    μαλιστα........ θα ηθελα να σε ενημερώσω οτι δεν παρακινώ κανεναν να παρει χαπια....... αλλα αν καταλαβες καλα σου ειπα αν ο ψυχιατρος σου ειπε να παρεις αγωγη τοτε πρεπει να παρεις...! αυτο σου λενε και αλλα ατομα εδω... αλλα εσυ δεν θες να το καταλαβεις....

    αν νομιζεις εσυ οτι μπορεις να ξεπερασεις χωρις φαρμακα καντο...! στο χερι σου ειναι... θα τα καταφερεις? μονο εσυ το ξερεις αυτο...!!

    και παρακαλω να σεβεσαι πως μιλας... και αν θελεις βοηθεια περισσότερο να μιλησεις με την ψυχολογο σου.....

    και να σου πω και κατι? εμεις μπορει να ειμασταν αρρωστοι οπως λες..... αλλα πολλοι απο εμας το ξεπερασαμε........ αλλη με φαρμακευτικη αγωγη και αλλη με ψυχοθεραπεια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Και εγώ μόνη μου έβγαλα την δική μου διάγνωση (εννοώ το ήξερα πριν το ακούσω) αλλά ένας άνθρωπος που έχει ψύχωση καταλαβαίνεις πως δεν έχει επίγνωση των πράξεών των, ούτε θα τον βοηθήσει η ψυχοθεραπεία από μόνη της.

    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, γι' αυτό σου είπα να μην κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου. Πριν έγραψα την λέξη "αναγκαιότητα" που ήταν λάθος και μάλλον γι' αυτό παρεξήγησες, με το δίκιο σου, ότι νόμιζα πως θεωρούσες την αγωγή σαν μονόδρομο. Αν ξέρεις την περίπτωση της κοπέλας τότε πάσο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    μαλιστα........ θα ηθελα να σε ενημερώσω οτι δεν παρακινώ κανεναν να παρει χαπια....... αλλα αν καταλαβες καλα σου ειπα αν ο ψυχιατρος σου ειπε να παρεις αγωγη τοτε πρεπει να παρεις...! αυτο σου λενε και αλλα ατομα εδω... αλλα εσυ δεν θες να το καταλαβεις....

    αν νομιζεις εσυ οτι μπορεις να ξεπερασεις χωρις φαρμακα καντο...! στο χερι σου ειναι... θα τα καταφερεις? μονο εσυ το ξερεις αυτο...!!

    και παρακαλω να σεβεσαι πως μιλας... και αν θελεις βοηθεια περισσότερο να μιλησεις με την ψυχολογο σου.....

    και να σου πω και κατι? εμεις μπορει να ειμασταν αρρωστοι οπως λες..... αλλα πολλοι απο εμας το ξεπερασαμε........ αλλη με φαρμακευτικη αγωγη και αλλη με ψυχοθεραπεια...
    Μπράβο σου πως το πέρασες κι εσύ δεν μιλάς καλύτερα. Εγώ έχω μάθει να τα ξεπερνάω μόνη μου χωρίς φαρμακα. Ναι μπορώ οταν έρθει η ώρα θα το κανω. Δεν ακούω τον κάθε γιατρό τι λέει αν τους ακούσω θα πρέπει να τρέχω μια ζωή για εξετάσεις. Μάθε κι εσύ να σέβεσαι το γεγονός ότι δεν θέλω να πάρω αγωγή το είπα χίλιες φορές κι εσύ επιμένεις. Με ψυχοθεραπεια τα είχα ξεπεράσει όλα κι εγώ και τόσα χρόνια μόνη μου τα αντιμετώπιζα. Όλα είναι στο μυαλό και θέλω να το εξάσκησω δεν θέλω να χαπακωνομαι. Αν εσύ θες να το κάνεις καντο. Δεν με απασχολεί τι κάνει ο καθένας. Εγώ δεν θα αξανασχοληθω γιατί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Σπουδάζω ψυχολογία είμαι υπέρ της ψυχοθεραπείας και μέσα από αυτό προσπαθώ να μάθω τον εαυτό μου.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    To "δεν θέλω να χαπακώνομαι" είναι εξίσου προσβλητικό ωστόσο για όσους επιλέγουν τον δρόμο της αγωγής.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    To "δεν θέλω να χαπακώνομαι" είναι εξίσου προσβλητικό ωστόσο για όσους επιλέγουν τον δρόμο της αγωγής.
    Ο καθένας επιλέγει όποιον τρόπο θέλει, εγώ δεν είπα σε κανέναν να πάρει αγωγή, τη γνώμη μου λέω και στηριζω. Και επιλέγω ψυχολόγο και όχι ψυχίατρο επειδή δεν τα πάω καλά με τους γιατρούς ούτε τα χάπια. Δεν παίρνω γενικά χάπια, το να μου λένε από εδώ μέσα πρέπει να πάρεις αγωγή, σοβαρά; γίνανε όλοι δικηγόροι και δικάζουν; σε πληροφορώ ότι από όσα έχω διαβάσει έδω μέσα και στο ίντερνετ γενικά έχω φτάσει σε αυτήν την κατάσταση. Μια χαρά ήμουν ολα όσα διάβασα θα με στείλουν στον ψυχίατρο εγώ μια χαρά ήμουν αλλά όσο διαβάζεις χειρότερα είναι. Έχω αποκτήσει πράγματα που δεν ήξερα καν την ύπαρξη τους και διαβάζωντας τα εδώ μέσα τα απέκτησα. Αυθυποβολή, αρνητική ενέργεια άγχος ότι απόκτησα από δω μου βγήκε. Για ένα άγχος μπήκα και έφτασα να έχω ένα σωρό ψυχοσωματικα και να θέλω ψυχίατρο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι είναι αυτά τα συμπτώματα;
    By Polymnia.magnum in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2020, 18:54
  2. Μπορεί όλα αυτά να είναι και ψυχοσωματικά;;;;
    By GiannisK in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-12-2014, 22:54
  3. είναι όλα αυτα κληρονομικά;
    By SissyOly in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 7
    Last Post: 06-02-2014, 20:46
  4. είναι τα άτομα αυτά φίλοι?
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2012, 14:42
  5. Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα συμπτωματα?
    By astrid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •