Ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Ψυχωση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164

    Ψυχωση

    Παιδια καλησπερα. Διαγνωστικα με ψυχωση. Ο γιατρος μου ειπε οτι εχω παραλητικες ιδεες. Μου εδωσε zyprex 10 mg και θα το παιρνω μαζι με μισo titus του ενος ( το επαιρνα απο πριν δεν μπορω αποτομα να το κοψω ) και seroxat που επαιρνα των 20 mg , μισο χαπι. Εγω ομως, δεν ειμαι σιγουρη πιστευω οτι εχω ιδψ. Σκεφτομαι ασχημα για τους δικους μου , εχω sexual intrusive thoughts , εχω κολλησει και ενω δεν θελω σκεφτομαι ετσι. Βεβαια στο γιατρο ειπα οτι σκεφτομαι να κανω κακο σε ατομα το οποιο δεν ισχυει τοσο , μονο σε εμενα σκεφτομαι να κανω κακο. Εχω τρομερες ενοχες και ειμαι χαλια . Ψυχωση ή ocd sexual intrusive thoughts ? Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κοπελια επαθες ψυχωτικο επισοδειο? ειχαις ψευδεσθησης φωνες περα απο ιδεες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Πριν πάρεις οποιοδήποτε φάρμακο, πήγαινε και σε άλλον γιατρό για 2η γνώμη και αυτή την φορά πες ό,τι ακριβώς σκέφτεσαι αναλυτικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    κοπελια επαθες ψυχωτικο επισοδειο? ειχαις ψευδεσθησης φωνες περα απο ιδεες?
    Οχι και του το ειπα. Απλως , υπαρχει μια φωνη μεσα μου που μου υπαγορευει να κανω πραγματα οπως ανοιξε και κλεισε την πορτα χ φορες γιατι πχ θα σκεφτομαι ακομη χειροτερα ποσο πιο πολυ δηλαδη. Αλλα οχι, να νιωθω οτι μου μιλαει καποιος ενω δεν ειναι κανεις στο δωματιο πχ ποτε μεχρι τωρα. Του εξηγησα και μου λεει εχεις παραλητικες ιδεες . Δεν ξερω εγω νομιζω οτι εχω sexual intrusive thoughts , βεβαια δεν ανεφερα κατι , αλλα οτι σκεφτομαι χωρις να θελω να κανω κακο στους γυρω μου , αν και θελω σε εμενα αλλα δεν το κανω για αλλους λογους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Πριν πάρεις οποιοδήποτε φάρμακο, πήγαινε και σε άλλον γιατρό για 2η γνώμη και αυτή την φορά πες ό,τι ακριβώς σκέφτεσαι αναλυτικά.
    Κοιτα ειχα πει και καπου αλλου. Μου το πηγαινε πολυ αργα και ελεγε μην παιρνεις τα titus εισσι νεα. Βεβαια δεν ειχα εξηγησει ακριβως. Δεν ξερω ακομα δεν μπορω να ανοιχτω τοσο πολυ , ασε που παιρνει και λιγα χρηματσλα ο συγκεκριμενος και ειναι καλος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Κοιτα ειχα πει και καπου αλλου. Μου το πηγαινε πολυ αργα και ελεγε μην παιρνεις τα titus εισσι νεα. Βεβαια δεν ειχα εξηγησει ακριβως. Δεν ξερω ακομα δεν μπορω να ανοιχτω τοσο πολυ , ασε που παιρνει και λιγα χρηματσλα ο συγκεκριμενος και ειναι καλος
    Μιλάμε για την υγεία σου. Στο γιατρό πηγαίνεις για να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Αν κρύβεις πράγματα είναι λογικό η διάγνωση να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Όμως σε αυτή την περίπτωση θα έχεις επιπτώσεις μιας και θα φορτωθείς φάρμακα που δεν κάνουν ασπούμε για την διαταραχή σου από την στιγμή που δεν τα λες όλα. Τότε ποιος ο λόγος να πηγαίνεις και τελικά αντί να κάνεις καλό στον εαυτό σου, να του κάνεις κακό; Αν δεν νιώθεις άνετα να τα πεις, τουλάχιστον γράψτα κάπου και δείξτα. Ή πες τι νομίζεις ότι έχεις για τον άλφα και βήτα λόγο.

    Επειδή έχω μπλέξει παλιά με γιατρούς θα σου πω πως δυστυχώς υπάρχουν ακόμα πολλοί που μπερδεύουν την ψύχωση με την ιδψ. Οι ιδεοληψίες πολλές φορές μπερδεύονται με παραληρητικές ιδέες. Αυτό που τις ξεχωρίζει είναι η επίγνωση του ασθενή. Εσύ απ' ότι κατάλαβα ξέρεις πως αυτό που σου λέει η φωνή είναι λάθος ή προϊόν της φαντασίας σου και απλά έχεις κολλήσει σ' αυτή την ιδέα. Επίσης δεν έχω ξανακούσει ποτέ προσωπικά να υφίσταται ψυχωσικό επεισόδιο μόνο με παραληρητικές ιδέες. Κατάθλιψη με ψυχωσικά έχω ξανακούσει, όπως και ιδψ με ψυχωσικά συμπτώματα ή έντονες ιδεοληψίες που να αγγίζουν τα όρια της ψύχωσης. Γι' αυτό ψάξτο παραπάνω και μίλα ειλικρινά με τον γιατρό σου. Αν συνεχίζεις και τότε να αμφιβάλλεις, επειδή για την υγεία σου μιλάμε, πήγαινε και αλλού.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Μιλάμε για την υγεία σου. Στο γιατρό πηγαίνεις για να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Αν κρύβεις πράγματα είναι λογικό η διάγνωση να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Όμως σε αυτή την περίπτωση θα έχεις επιπτώσεις μιας και θα φορτωθείς φάρμακα που δεν κάνουν ασπούμε για την διαταραχή σου από την στιγμή που δεν τα λες όλα. Τότε ποιος ο λόγος να πηγαίνεις και τελικά αντί να κάνεις καλό στον εαυτό σου, να του κάνεις κακό; Αν δεν νιώθεις άνετα να τα πεις, τουλάχιστον γράψτα κάπου και δείξτα. Ή πες τι νομίζεις ότι έχεις για τον άλφα και βήτα λόγο.

    Επειδή έχω μπλέξει παλιά με γιατρούς θα σου πω πως δυστυχώς υπάρχουν ακόμα πολλοί που μπερδεύουν την ψύχωση με την ιδψ. Οι ιδεοληψίες πολλές φορές μπερδεύονται με παραληρητικές ιδέες. Αυτό που τις ξεχωρίζει είναι η επίγνωση του ασθενή. Εσύ απ' ότι κατάλαβα ξέρεις πως αυτό που σου λέει η φωνή είναι λάθος ή προϊόν της φαντασίας σου και απλά έχεις κολλήσει σ' αυτή την ιδέα. Επίσης δεν έχω ξανακούσει ποτέ προσωπικά να υφίσταται ψυχωσικό επεισόδιο μόνο με παραληρητικές ιδέες. Κατάθλιψη με ψυχωσικά έχω ξανακούσει, όπως και ιδψ με ψυχωσικά συμπτώματα ή έντονες ιδεοληψίες που να αγγίζουν τα όρια της ψύχωσης. Γι' αυτό ψάξτο παραπάνω και μίλα ειλικρινά με τον γιατρό σου. Αν συνεχίζεις και τότε να αμφιβάλλεις, επειδή για την υγεία σου μιλάμε, πήγαινε και αλλού.
    Κοιτα δεν ειναι και τοσο ευκολο να τα πω αμεσως.Ναι εννοειται οτι το ξερω. Επεμενα του ελεγα νομιζω ocd ειναι μου ελεγε ψυχωση, δεν ξερω πιθανον , ευχαριστω

Similar Threads

  1. Ψύχωση
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 04-10-2017, 19:45
  2. Ψύχωση
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2017, 16:28
  3. Ψύχωση;
    By nikiii in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2015, 10:52
  4. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 22:05
  5. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •