Ροδιολα και βαλσαμοχορτο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ροδιολα και βαλσαμοχορτο

    Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια φυτικά σκευάσματα για άγχος και θλίψη?Τα φυτικά έχουν παρενέργειες? Έχω κοινωνικό άγχος και μάλλον πρέπει να έχω και κατάθλιψη σε μικρό βαθμό,δεν έχω ξαναπάρει ποτέ ούτε χάπια ούτε φυτικά ούτε τίποτα.γενικοτερα αυτά τα φυτικά βοηθάνε?,βρήκα στο ίντερνετ και παρειγγειλα από ένα φαρμακείο κάτι φυτικά που έχουν μέσα και ροδιολα και βαλσαμοχορτο και λέει ότι βοηθάει για μεταπτώσεις διάθεσης,μελαγχολία,άγχος, κούραση,μνήμη,αϋπνία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μαγνησιο βιταμινεσ παρε εχουμε ολοκληρο θεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια φυτικά σκευάσματα για άγχος και θλίψη?Τα φυτικά έχουν παρενέργειες? Έχω κοινωνικό άγχος και μάλλον πρέπει να έχω και κατάθλιψη σε μικρό βαθμό,δεν έχω ξαναπάρει ποτέ ούτε χάπια ούτε φυτικά ούτε τίποτα.γενικοτερα αυτά τα φυτικά βοηθάνε?,βρήκα στο ίντερνετ και παρειγγειλα από ένα φαρμακείο κάτι φυτικά που έχουν μέσα και ροδιολα και βαλσαμοχορτο και λέει ότι βοηθάει για μεταπτώσεις διάθεσης,μελαγχολία,άγχος, κούραση,μνήμη,αϋπνία.
    Εγώ πήρα σύμπλεγμα βιταμινών B.. Με βοήθησαν..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Ναι θα σε βοηθήσει πολύ η ροδιόλα διότι την έχω δοκιμάσει. Είναι ένα φυτό αρκετά καλό που δίνει ενέργεια στο σώμα, καταπολεμά την κούραση και την ατονία, δημιουργεί διαύγεια ψυχής και σώματος. Επειδή έχω περάσει κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή, μου τη σύστησε βοτανολόγος-φαρμακοποιός που τα φτιάχνει μόνος του σε εργαστήρι. Τη γνωρίζω ως σκεύασμα υγρό που βάζεις σταγόνες στο νερό και το πίνεις. Μπορεί να υπάρχει και σε άλλες μορφές. Επίσης με έχει βοηθήσει και το μελισσόχορτο που θα το βρεις στο σουπερμάρκετ. Παρενέργειες δεν υπάρχουν.

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    To Bαλσαμόχορτο(Υπερικό ή Σπαθόχορτο) το έχω χρησιμοποιήσει μου προκαλούσε πονοκεφάλους(το ίδιο σύμπτωμα μου έκανε και ο Βασιλικός Πολτός ο οποίος μου έδινε όμως πολύ ενέργεια αλλά με πάχαινε κιόλας).
    Η Ροδιόλα οχι πολλά πράγματα, την έχω δοκιμάσει, ίσως να σταθεροποιεί κάπως το βάρος, την διάθεση δεν την πολυφτιάχνει τουλάχιστον σε μένα.
    Νομίζω πάνω μου δουλεύει καλύτερο το Μελισσόχορτο(πίνε 3 κούπες κάθε μέρα και θα με θυμηθείς).

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Βοηθάει πολύ στην κατάθλιψη το πολύ περπάτημα και η Γιόγκα, αλλά θέλει συνέχεια.
    Επίσης να μην πίνεις καφεινούχα(καφέ, τσάι, κόκα κόλα κτλ), αλκοολ, να μην τρώς πρόχειρο φαγητό(τηγανιτά, χαμπουργκερ κτλ κτλ)

    Υγιεινή Διατροφή
    Γιόγκα-Διαλογισμός
    Ται Τσι
    Περπάτημα
    Ποδηλασία
    Βότανα
    Φάρμακα από ψυχίατρο
    Ψυχοθεραπεία
    Βιβλιοθεραπεία
    Μουσικοθεραπεία
    Σέξ

    βοηθάνε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ πήρα σύμπλεγμα βιταμινών B.. Με βοήθησαν..
    Θα συμφωνησω , κι μενα με βοηθησαν συν την lecalcif ( βιτ. D 25.000 I.U , απαξ εβδομαδιαιως )

    βαλσαμοχορτο δεν ειχε κανενα αποτελεσμα , την ροντιολα δεν την εχω δοκιμασει .......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πρόσφατα πήρα ροδιολα για δύο μήνες μαζί με πολυβιταμινη για άντρες και μελατονίνη με βαλεριάνα το βράδυ για τον ύπνο. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή συνήθως παίρνουμε ταυτόχρονα πάνω από ένα συμπλήρωμα δυσκολευόμαστε να κρίνουμε ποιο βοήθησε και σε τι βαθμό. Συνολικά είδα βελτίωση και στο αγχος (πριν τα ξεκινήσω έπαιρνα lyrica), λίγο στη διάθεση και πιο πολύ στην αντοχή, ενέργεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι η βιταμίνη d και το φυλλικό οξύ (οι εξετάσεις έδειξαν ότι είχα ανεπάρκεια στην d και σχεδον στο όριο του φυσιολογικού στο φυλλικό) με βοήθησαν. Βαλσαμόχορτο δεν έχω δοκιμάσει γιατί προκαλεί φωτοευαισθησία και έχω ανοιχτόχρωμο δέρμα. Δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι

Similar Threads

  1. Σχετικά με το βαλσαμόχορτο και τη στυτική δυσλειτουργία
    By Heritage86 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 36
    Last Post: 03-04-2018, 22:46
  2. Βαλσαμοχορτο
    By xristoforos28 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 68
    Last Post: 27-10-2017, 03:16
  3. Υπερφορινη. βαλσαμοχορτο
    By jim7 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 44
    Last Post: 21-08-2017, 13:06
  4. Βαλσαμόχορτο
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-2012, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •