Οικογενειακό πρόβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,650

    Οικογενειακό πρόβλημα

    Λοιπόν, πάλι έχουμε οικογενειακό πρόβλημα. Ο μπαμπάς 71 ετών δεν θέλει την γιαγιά στο σπίτι 92 ετών την μητέρα της μαμάς μου 69 ετών. Λογοφέραν με τον αδελφό μου και τον έσπρωξε ο Γιάννης τον μπαμπά και του κάνανε 4 ράμματα στο νοσοκομείο και μετά έσπασε το πίσω παράθυρο του αυτοκινήτου για να τον στενοχωρήσει. Πήραμε τον πνευματικό μας και μας είπε ότι θα του μιλήσει του είπαμε τι να κάνουμε να καλέσουμε εισαγγελέα και είπε όχι. τι να κάνω??? η μόνη λύση είναι να φύγουμε από το σπίτι εγώ και ο μπαμπάς μου γιατί και με μένα δεν τα πάει ο ΓΙάννης καλά....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να στείλετε τον Γιάννη να μείνει με τον πνευματικό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,650
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να στείλετε τον Γιάννη να μείνει με τον πνευματικό.
    Πολύ ωραία ιδέα!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να στείλετε τον Γιάννη να μείνει με τον πνευματικό.
    ΛΟΛ!!!!

    Δελφίνι ο αδερφός σου παρακολουθείται από γιατρό; Παίρνει φάρμακα; Αν ναι τον γιατρό του έπρεπε να πάρετε και να ρωτήσετε όχι τον πνευματικό σας.
    Αν όχι, πρέπει να τον δει γιατρός επειγόντως και να λάβει φαρμακευτική αγωγή ακόμα κι αν χρειαστεί εισαγγελέας για να γίνει αυτό.

    Η κατάσταση που ζείτε στο σπίτι είναι επικίνδυνη κι αν ο αδερφός σου δεν θέλει να συνεργαστεί τότε ίσως χρειάζεται νοσηλεία προκειμένου να είστε ασφαλείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,650
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ΛΟΛ!!!!

    Δελφίνι ο αδερφός σου παρακολουθείται από γιατρό; Παίρνει φάρμακα; Αν ναι τον γιατρό του έπρεπε να πάρετε και να ρωτήσετε όχι τον πνευματικό σας.
    Αν όχι, πρέπει να τον δει γιατρός επειγόντως και να λάβει φαρμακευτική αγωγή ακόμα κι αν χρειαστεί εισαγγελέας για να γίνει αυτό.

    Η κατάσταση που ζείτε στο σπίτι είναι επικίνδυνη κι αν ο αδερφός σου δεν θέλει να συνεργαστεί τότε ίσως χρειάζεται νοσηλεία προκειμένου να είστε ασφαλείς.
    Λέει στον μπαμπά μου ότι αν φέρει εισαγγελέα θα τον κυνηγήσει για να τον σκοτώσει μόλις βγει από την κλινική. Δεν έχει γιατρό που να πάει τακτικά παίρνει φάρμακα αλλά όσο θέλει αυτός λέει ότι οι ψυχιατροι είναι βλάκες και δεν τον βοηθούν καθόλου

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λέει στον μπαμπά μου ότι αν φέρει εισαγγελέα θα τον κυνηγήσει για να τον σκοτώσει μόλις βγει από την κλινική. Δεν έχει γιατρό που να πάει τακτικά παίρνει φάρμακα αλλά όσο θέλει αυτός λέει ότι οι ψυχιατροι είναι βλάκες και δεν τον βοηθούν καθόλου
    Ποιος είπε? Ο πνευματικός?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,650
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποιος είπε? Ο πνευματικός?
    ποιος πνευματικός καλέ? ο Γιάννης

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    ποιος πνευματικός καλέ? ο Γιάννης
    Αααα είπα κι εγώ.. Χάχαχα.

    Είναι καιρός να βρείτε ένα σταθερό γιατρό.. Να μιλήσετε μαζί του για το πως θα προχωρήσετε..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    18
    Πάτε τον στον πνευματικό να του μιλήσει και περιμένετε να σας σκοτώσει για να "ζήσετε" τα 15 λεπτά δημοσιότητα στα δελτία ειδήσεων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,650
    Quote Originally Posted by Theodora View Post
    Πάτε τον στον πνευματικό να του μιλήσει και περιμένετε να σας σκοτώσει για να "ζήσετε" τα 15 λεπτά δημοσιότητα στα δελτία ειδήσεων.
    και τι να κάνουμε εμείς τώρα δηλαδή να φωνάξουμε τον εισαγγελέα αυτά δεν γίνονται

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λοιπόν, πάλι έχουμε οικογενειακό πρόβλημα. Ο μπαμπάς 71 ετών δεν θέλει την γιαγιά στο σπίτι 92 ετών την μητέρα της μαμάς μου 69 ετών. Λογοφέραν με τον αδελφό μου και τον έσπρωξε ο Γιάννης τον μπαμπά και του κάνανε 4 ράμματα στο νοσοκομείο και μετά έσπασε το πίσω παράθυρο του αυτοκινήτου για να τον στενοχωρήσει. Πήραμε τον πνευματικό μας και μας είπε ότι θα του μιλήσει του είπαμε τι να κάνουμε να καλέσουμε εισαγγελέα και είπε όχι. τι να κάνω??? η μόνη λύση είναι να φύγουμε από το σπίτι εγώ και ο μπαμπάς μου γιατί και με μένα δεν τα πάει ο ΓΙάννης καλά....
    Τι περνατε? γολγοθας!! κατα την γνωμη μου ολοι περνατε ασχημα ο καθε ενας απο τη πλευρα του!
    Το σπιτι ειναι ευριχωρο για ολους σας? εχετ ο καθε ενας τον προσωπικο του χωρο? διοτις αυτο ειναι πολυ σημαντικο! πρεπει ολοι σας να εχετε ενα σημειο μες στο σπιτι οπου να μπορειτε να αραξετε! να εχετε εναν μικρο χωρο να βαλετε 2-3 προσωπικα πραματα! δεν λεω για κατι το πολυ ευρηχωρο! αλλα να ξερεις δελφινι οτι αυτο θα σας ηρεμουσε ολους σας! Ισως εαν μπορουσατε να το μετατρεψετε ,να το ανακαινησετε ετσι ωστε ναγινει αυτο ε?
    Αποψη μου ειναι να ακουσετε τον πνευματικο εν αρχη.! Διοτις αυτος εχει ασχοληθει! μην τα μπερδευετε! ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ!! ειναι οτι πιο λογικο και οικογενειακα αποδεχτο απο οσο εχω καταλαβει!
    Ο γιατρος ερχετε αργοτερα, εξαλου αλλη η δουλεια του γιατρου και αλλη του πνευματικου! μην τα μπερδευετε! Ο ψυχεατρος ειναι για να δινει φαρμακα,ειναι για ασθενειες , ασχολειτε με το μυαλο, την συμπεριφορα και συγκεκριμενα πραματα. Ο πνευματικο ασχολειτε με τον πνευματικο κοσμο μας! με την ψυχη μας!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εαν θυμαμαι καλα, η οικογενεια σου ειστε ολοι κοντα στον θεο, αρα συγουρα θα ναι καλη βοηθεια ο πνευματικος.
    Οι ιερεις , ειδικα τα τελευταια χρονια εχουν αποκτησει πολυ καλες γνωσεις για την ψυχολογια των ανθρωπων.Εαν ο πνευματικος σας ειναι αποφοιτος θεολογικης σχολης ακομα καλητερα! διοτις στο πανεπιστημιο κανουν και μαθηματα ψυχολογιας. Ασχετος αυτου ομως, οι ιερεις της ορθοδωξιας αλλα και οι καθολικοι εχουν γνωσεις των συγχρονων ψυχικων αθενειων εδω κι αιωνες! μαλιστα καποιες απο αυτες τις αναφερε και επισημως τις ανακαληψε ο Φροιντ.Υπαρχει αρθρο που τις αναφερει .Το ζητημα ειναι οτι εχουν γνωση και το σημαντικοτερο εμπειρια. Λογο των παερικων κειμενων οπου υπαρχουν εδω κι πολλους αιωνες , θεμτα και προβληματισμοι της εξωμολογισεως καταγραφωντε με σκοπο να βοηθιουντε οι επομενοι πατερες, ετσι υπσρχει τεραστια εμπειρια και καταγραμενη απο την εποχη του βυζαντιου! Τα προβληματα λοιπον καθε ψυχικης αθησης για τους πατερες οπου διαβαζουν τα κειμενα, δεν ειναι κατι καινουργιο! Μαζι με την βοηθεια της προσευχης , του σεβασμου των ασθενων προς τον Θεο και το Αγιο Πνευμα τα προβληματα βρισκουν πιο ευκολα την λυση τους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    δελφίνι, ποστάρεις εδώ γιατί πραγματικά έχεις αποφασίσει να βρεις μία λύση ή για να ξεσπάσεις; Διότι αν είσαι τόσο αρνητική στο προφανές, κουβέντα να γίνεται...
    Έχεις έναν αδερφό που συχνά-πυκνά σας σπάει στο ξύλο, όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Αν ο πνευματικός είναι τόσο μάγκας και με δυο κουβέντες μπορούσε να λύσει το πρόβλημα, θα το είχε ήδη λύσει. Αφού είναι σίγουρος ότι ο αδερφός σου δεν είναι επικίνδυνος να ζει κανερίς μαζί του και με πνευματική καθοδήγηση θα αλλάξει, πες του ότι εσείς δεν το καταφέρατε, να τον πάρει λοιπόν αυτός σπίτι του να τον αλλάξει, να δει και την γλύκα. Διότι εύκολα λόγια κι αμπελοφιλοσοφίες είναι εύκολο να λέμε όταν είμαστε έξω από το χορό.
    Να σε ρωτήσω και κάτι; Αν έρθει η γιαγιά στο σπίτι και για κάποιο λόγο ο αδερφός σου της φωνάξει ή την σπρώξει και πεθάνει η γυναίκα τι θα γίνει μετά; Θα πέσετε από τα σύννεφα ή μήπως θα το καλύψετε σε φάση τύπου "συμβαίνουν κι αυτά, δεν το ήθελε;"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πριν κάμποσο καιρό είχα βρεθεί στο νοσοκομείο κι είχαν φέρει στα έκτακτα μια γιαγιά εμφανώς χτυπημένη. Την είχε φέρει η κόρη της. Η γιαγιά ήταν σε άσχημη κατάσταση κι από ότι κατάλαβα της ξέφυγε αρχικά και αποκάλυψε στο προσωπικό εκεί ότι την είχε χτυπήσει ο γιος της. Μετά το αρνιόταν πεισματικά ενώ ήταν φανερό πως κάποιος την είχε σπάσει στο ξύλο. Το ίδιο έκανε και η κόρη στις επίμονες ερωτήσεις των γιατρών και των νοσοκόμων. Δεν ξέρω τι απέγινε στο τέλος γιατί εγώ έφυγα, αλλά όση ώρα ήμουν εκεί η γιαγιά επέμενε ότι είχε χτυπήσει μόνη της και ότι δεν θυμόταν τίποτα και σε κάποια φάση οι γιατροί άγρίεψαν και με την κόρη κιόλας που φαινόταν ότι την είχε δασκαλέψει και την απείλησαν πως θα καλούσαν αστυνομία.

    Η κατάσταση που ζείτε είναι επικίνδυνη!!!! Τι θα γίνει αν σκοτώσει κάποιον ο αδερφός σου; Θα ρθει ο παπας να συμπαρασταθεί;;;

    συμφωνώ απόλυτα με την Σόνια, αν θες να βρεθεί λύση, να πας στον εισαγγελέα και να περιγράψεις ακιρβώς την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι. Να του πεις επίσης ότι σας απειλεί κι ότι φοβάστε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δελφινι , ειναι οντως τοσο εξτριμ ο αδελφος σου? εαν ειναι αληθεια αυτα που λενε απο πανωμου τωτες ο τυπος δεν θελει πνευματικο θελει να τον κλειδοσουν σε κλινηκη!!
    αν ειναι ετσι

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ
    By pitpap13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 17-03-2018, 12:10
  2. σε στενο οικογενειακο κυκλο
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 09-10-2016, 17:06
  3. Οικογενειακο προβλημα..
    By Lisa1990 in forum Κακοποίηση
    Replies: 81
    Last Post: 19-10-2015, 08:44
  4. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 02:46
  5. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •