Οικογενειακό πρόβλημα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 105
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δελφινι , ειναι οντως τοσο εξτριμ ο αδελφος σου? εαν ειναι αληθεια αυτα που λενε απο πανωμου τωτες ο τυπος δεν θελει πνευματικο θελει να τον κλειδοσουν σε κλινηκη!!
    αν ειναι ετσι
    Τι εννοείς αν είναι αλήθεια;; Το δελφινι είπε πως χτύπησε τον πατέρα της σε σημείο να χρειαστεί ράμματα και απειλεί θεούς και δαίμονες πως θα τους σκοτώσει αν τον καταγγείλουν.
    Και συ της είπες να ακούνε τον παπά.
    Τα διαβάζεις τα θέματα πριν απαντήσεις ή μόλις δεις την λέξη παπάς λες δίκιο θα χει;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    νομιζα οτι εγινε μια μονο φορα
    1 και σε φαση ατυχηματος! δεν ηξερα οτι βαραει γιαγιαδς, βαραει την ιδια κι γνικα οτι ειναι τετοιος!!που να τα γνωριζω ολα αυτα??εγω βλεπω το θεμα κι απαντω δεν μπορω να καμω ανασκοπηση σε ολο το παρελθον!!
    καλα κι ο ιερεας γιατι τους ειπε να περιμενουν?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    νομιζα οτι εγινε μια μονο φορα
    1 και σε φαση ατυχηματος! δεν ηξερα οτι βαραει γιαγιαδς, βαραει την ιδια κι γνικα οτι ειναι τετοιος!!που να τα γνωριζω ολα αυτα??εγω βλεπω το θεμα κι απαντω δεν μπορω να καμω ανασκοπηση σε ολο το παρελθον!!
    καλα κι ο ιερεας γιατι τους ειπε να περιμενουν?
    ουτε κ εμεις κανουμε ανασκοπηση. Το θεμα εδω διαβάσαμε πριν απαντήσουμε.
    Δεν είπε κανεις οτι βαράει γιαγιάδες. Εγω ειπα ενα παραδειγμα που μου ετυχε να δω.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ουτε κ εμεις κανουμε ανασκοπηση. Το θεμα εδω διαβάσαμε πριν απαντήσουμε.
    Δεν είπε κανεις οτι βαράει γιαγιάδες. Εγω ειπα ενα παραδειγμα που μου ετυχε να δω.
    τελικα ο τυπος χτυπαγε η δεν χτυπαγε την γιαγια του?δεν ειναι σωστο να τον κατηγορεις ψευδος!! γενικα να ξερεις το ψευδος και η λασπολογια ειναι μεγα αμαρτημα και δημιουργει τεραστιο προβλημα σε οποιον ειναι αποδεκτης του, διοτις εαν υπαρξουν οι κατηγοριες δυσκολα μετα αλλαζουν οι αποψεις της κοινωνιας ξανα!! αυτο στο λεω οχι μονο για την προκειμενη κατασταση το αναφερω κι για εκτος διαδικτιου!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε ΄συ Γιώργο, ωραίο σκεπτικό έχεις, τι να σου πω. Ας σηκώσει ο άλλος χέρι στον πατέρα του και ας απειλεί ότι θα το ξανακάνει και ας απειλεί όλη την οικογένεια, αλλά δεν πειράζει γιατί είναι μία φορά (που δεν είναι, το δελφίνι έχει πει στο παρελθόν ότι ο αδερφός της είναι βίαιος). Δικαιολογείται η βία; Δεν δικαιολογείται, πως να το κάνουμε τώρα.
    Και κάποιος που έχει τέτοια θέματα είναι απρόβλεπτος. Εγώ είπα ότι είναι ανεύθυνο να κάθεσαι να ζεις με τέτοιον άνθρωπο και να μην κάνεις κάτι κι ακόμα πιο ανεύθυνο να φέρεις μία υπέργηρη γυναίκα να ζήσει μαζί του. Αν αυτός μια μέρα νευριάσει και την τρομάξει ή την σπρώξει ας πούμε, πόσο μάλλον να την χτυπήσει, μία γυναίκα σε αυτή την ηλικία μπορεί να μείνει στον τόπο. Ούτε το λες κι ωραίο περιβάλλον για να περάσει τα τελευταία της η γιαγιά.

    Η Ελισάβετ έδωσε ένα παράδειγμα που της έχει τύχει που η οικογένεια κάλυπτε την ενδοοικογενιακή βία. Όπως κάνει και το δελφίνι και το σόι της τόσα χρόνια και μία μέρα μπορεί να τους βρουν σκοτωμένους και όλοι θα πέφτουν από τα σύννεφα.

    Κάποια στιγμή παρόλο που διαφωνούσαμε συχνά, η σκέψη σου ήταν πιο καθαρή Γιώργο, τελευταία δεν καταλαβαίνεις καν τι διαβάζεις. Συνεχίζεις να βλέπεις τους ειδικούς που σε παρακολουθούν;

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    οποιος ειναι εξω απο τον χωρο ,,,,
    Επειδη εχω στην οικογενεια μου ,καποιον ανυψιο μου οπου εχει παρομιο προβλημα, τα πραγμαα δεν εειναι ετσι οπως τα νομιζετε!!! δεν ξερουμε την περιπτωση του συγκεκριμενου ατομου!
    Εξου κι οτι δεν τους βαζουν τοσο ευκολα μεσα σε ψυχειατρια οι γιατροι. Πρωτα προσπαθουν πτι του και με φαρμακα! ,εαν συνεχιστει τωτες κανουν τις ςνςργειες που λετε.
    Τωρα, αν το δελφινι νιβθει κυνδινο ,το ιδιο και οιυπολοιποι, τωτες μπορουν να ζητησουν να γινει εισαγωγη!!
    Δεν διαφωνω να τον κλεισουν μεσα ,απλα οτι κανουν θα πρεπει να γινει μετα απο οικογενειακο συμβουλιο, και απο συννενοηση.


















    11α

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιώργο αυτό το διάβασες, ή μπα;;;

    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λέει στον μπαμπά μου ότι αν φέρει εισαγγελέα θα τον κυνηγήσει για να τον σκοτώσει μόλις βγει από την κλινική. Δεν έχει γιατρό που να πάει τακτικά παίρνει φάρμακα αλλά όσο θέλει αυτός λέει ότι οι ψυχιατροι είναι βλάκες και δεν τον βοηθούν καθόλου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ο κυριος ανησυχει περισσοτερο για τη φημη και την υποληψη του κακοποιητη παρα για την ψυχικη υγεια του η τη σωματικη ακεραιοτητα αυτων που βλαπτει. Τι δεν καταλαβαινετε;

    Δελφινι μου φυσικα και πρεπει να σκεφτειτε σοβαρα την εισαγγελικη εντολη, εφοσον ο ανθρωπος αποτελει κινδυνο για εσας. Οταν βλεπετε πως η κατασταση ξεφευγει μερα με τη μερα πρεπει να δρασετε τωρα για να μην χειροτερεψει κι αλλο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    @oboro ασφαλιτησ ειναι ρε ξυπνα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Τώρα θέλει να πάει και στους Άγιους Τόπους αυτή την εποχή με τον κορονοιό να κολλήσουν οι γονείς μου να πεθάνουν.... Δεν αντέχω άλλο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κατά καιρούς γράφεις για ένα σωρό περιστατικά, αλλά όρια δεν μπορείτε να βάλετε και δεν κάνετε τίποτα. Πρώτα τα σπασμένα παϊδια και τα ράμματα κάθε λίγο και λιγάκι θα έπρεπε να σε ανησυχούν σαν κίνδυνος θανάτου για τους γονείς σου και μετά ο κορωνοϊός.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Όλα με ανησυχούν !!! Σήμερα πήρε το σκυλί βόλτα χωρίς να το έχει δεμένο και πήγε αυτό και ξέσκισε το μπατσάκι κάποιου

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ειναι πολυ λυπερα αυτα που περνας ρε δελφινι! Αληθεια, δεν μηαλτε ολοι μαζι, εννοω οικογενειακος δεν καθεστε να τ πειτε ολοι σας μαζι? να κουβεντιασετε ολοι μαζι, να δειτε τι μπορει να γινει?
    Φανταζομαι ο ειδικος , ο γιατρος που θα κοιταει τον αδελφο σας, θα εχει τεραστια εμπειρια σε τετοια πραματα! συγουρα το θεμα σας θα το εχει συναντησει παρα πολλες φορες ρεσυ δελφινι! .γιατι δεν του λετε αυτου τι να κανετε? να βρειτε μια λυση οπου να ειναι καλη και για τον αδελφο σου βεβαια διοτις ειναι αρρωστος, ειναι στανταρ οτι αυτα που κανει δεν τα κανει επειδη του αρεσει! αλλα ταυτοχρωνα να υπαρχει και μια λυση να μην φοβαται ο πατερας σου, μεγαλος ανθρωπος να εχει αγχος για την ζωη του! Αληθεια πιο πολυ απο ολους εκει μεσα σε αυτον παει η ψυχη μου! ποσο ασχημα θα νιωθει ο καημενος!

  14. #29
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λοιπόν, πάλι έχουμε οικογενειακό πρόβλημα. Ο μπαμπάς 71 ετών δεν θέλει την γιαγιά στο σπίτι 92 ετών την μητέρα της μαμάς μου 69 ετών. Λογοφέραν με τον αδελφό μου και τον έσπρωξε ο Γιάννης τον μπαμπά και του κάνανε 4 ράμματα στο νοσοκομείο και μετά έσπασε το πίσω παράθυρο του αυτοκινήτου για να τον στενοχωρήσει. Πήραμε τον πνευματικό μας και μας είπε ότι θα του μιλήσει του είπαμε τι να κάνουμε να καλέσουμε εισαγγελέα και είπε όχι. τι να κάνω??? η μόνη λύση είναι να φύγουμε από το σπίτι εγώ και ο μπαμπάς μου γιατί και με μένα δεν τα πάει ο ΓΙάννης καλά....

    Γιατί όλη αυτή η εναπόθεση ελπίδας στον πνευματικό? Στο τέλος, ότι σας πει να κάνετε, ακόμα κι αν αυτό βγει σε λάθος, θα το θεωρείται ως το σωστό, ως αυτό που έπρεπε να γίνει επειδή σας το υπέδειξε ο πνευματικός.

    Ο πνευματικός είναι άλλη μια μορφή εξάρτησης ανθρώπου από άνθρωπο. Εναποθέτουμε την αδυναμία μας να πάρουμε μια απόφαση ή να δώσουμε τη λύση σε κάποιον τρίτο στον οποίο αποδίδουμε Θεία φώτιση επειδή είναι ο πνευματικός. Η δε Θεία φώτιση που του αποδίδουμε επενεργεί μέσα ως η δικαιολογία για να του εναποθέσουμε την λήψη απόφασης γι αυτό που μας απασχολεί.

    Όσες φορές πήγα, ακόμα κι επενηλημμένες φορές στον ίδιο και συνεπώς με γνώριζε ως ψυχική οντότητα, δεν πήρα καμία λύση. Τις λύσεις τις έδωσα εγώ και βασικά δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που μου πρότειναν. Αυτό που μου έδιναν ήταν μόνο κάποια καλή κουβέντα ενθάρρυνσης και κάποια καλή συμβουλή ζωής που δεν είχε όμως ευθεία σχέση με αυτό το οποίο με απασχολούσε. Ουδέποτε τους ξανοίχτηκα στον μέγιστο βαθμό, κι αν το ότι δεν τους ξανοίχτηκα στο μέγιστο δυνατό βαθμό, τη διαφορά, δηλαδή ολοκληρωμένα αυτό που βρισκόταν στα βάθη της σκέψης μου, τους το πρόσφερε η Θεία φώτιση, τα λόγια τους δεν είχαν καμία αντιστοιχία με αυτό που αναζητούσα, δηλαδή την ανάγκη μου για καθοδήγηση τους σε δεδομένα θέματα μου. Αρκετές φορές που εμμέσως μου έδιναν κάποια λύση δεν την ακολουθούσα και εκ των υστέρων δεν μου βγήκε σε κακο, ενώ σε άλλες φορές απλά συμφωνούσαν με αυτό στο οποίο επιζητούσα επιβεβαίωση ή στήριξη.

    Άρα άλλο ένα μάθημα ζωής για να στηριζόμαστε σε τρίτους, περαιτέρω δε ο ρόλος του πνευματικού είναι να του λές τις αμαρτίες σου και να σου δίνει άφεση αμαρτιών και μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα είναι θέματα ψυχολόγου. Και πάλι, από τον ψυχολόγο μην επιζητάς λύσεις διότι ισχύουν τα όσα έγραψα για τον πνευματικό. Από τον ψυχολόγο θα πάρεις τη μεθοδολογία χειρισμού της σκέψης σου ώστε εσύ να δώσεις τις λύσεις.
    γιάννης

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε Γιαννη,εν ολιγις πωτες δεν δοκιμασες στη πραξη την πνευματικην ποιμενικιν θεραπεια.Αφου οπως κες πωτες δεν τα πες ολα κι πωτες δεν εκανες οτι σου πανε.Φυσικα δεν σημαινει οτι εξωλοκληρου φταις εσυ,δυστυχως υπαρχουν πολλοι αναξιοι πνευματικοι,βλεπεις κι αυτοι ανθρωποθ ειναι ,κι εχουν ξεπεσει κι αυτοι.Οσο για το μυστηριον αυτου καθε αυτου δεν ειναι απαντησεις σε προβληματα που εχεις ,αλλα σκόπο εχει να σου φερει ερωτηματα εκει που νομιζεις οτι ξερεις την απαντηση,σε κανει να ξανα σκεφτεις τα πραματα .Αντιθετος η ψυχολογοα σκοπο εχει να σου απλουστευσει την κοσμοθεωρια σου ωστε να χεις λιγοτερο αγχος.Βεβαια μειτε το να μειτε το αλλο δε σου προσφερουν καταφατικες απαντησεις,αλλα σου δινουν τρόπους να σκεφτεις μονος σου τις απαντησεις στα προβληματα σου.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ
    By pitpap13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 17-03-2018, 12:10
  2. σε στενο οικογενειακο κυκλο
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 09-10-2016, 17:06
  3. Οικογενειακο προβλημα..
    By Lisa1990 in forum Κακοποίηση
    Replies: 81
    Last Post: 19-10-2015, 08:44
  4. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 02:46
  5. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •